12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Tajemné bombardování Mongolska: Způsobilo paniku v Sovětské armádě UFO?
Tajemné bombardování Mongolska: Způsobilo paniku v Sovětské armádě UFO?
od 29.4.2023
3.1tis
Ruský bombardér Su-24, foto Alexander Mishin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
292
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Mnohé události 20. století obklopuje tajemství. Patří mezi ně také útok Sovětské armády v dubnu 1970. Stála za ním obava z neznámých létajících těles?

Ruský bombardér Su-24, foto Alexander Mishin / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Incidentu prý předcházela řada pozorování UFO, foto Pixabay Došlo i na jadarné zbraně? Foto Pixabay

Obyvatelé mongolské metropole Ulánbátaru nevěří svým očím! Z domů a jurt pozorují nad horizontem vzdálený a chvějící se žluto-oranžový jas! Jev svou intenzitou připomíná polární záři a trvá až do úsvitu.

Na noc z 27. na 28. dubna 1970 svědci asi nikdy nezapomenou. Z jakého důvodu? O přírodní fenomén totiž nejde – za vším údajně stojí vojenské letectvo komunistického Sovětského svazu!

V oblasti mongolského Choibaisanu (region u čínsko-mongolských hranic – pozn. red.) se tehdy odehrává scéna jako ze šíleného válečného filmu! Sovětské bombardéry tam opakovaně nalétávají nad téměř neobydlené území.

Na zem tam padají a vybuchují pumy, a to údajně i velmi silných a průrazných typů! Proč bylo možné jejich záři vidět v téměř 700 kilometrů vzdáleném mongolském městě? Nemohly být použity i jaderné zbraně? A opravdu tehdy šlo pouze o „nevinné“ vojenské cvičení?

Incidentu prý předcházela řada pozorování UFO, foto Pixabay
Incidentu prý předcházela řada pozorování UFO, foto Pixabay

Záhadné armádní manévry!

Již 26. dubna stejného roku zaznamenají moskevští dopisovatelé západních sdělovacích prostředků výjimečný jev. V Sovětském svazu je totiž vyhlášena nejvyšší bojová pohotovost u tří armádních divizí.

Železnice začíná na východ země převážet tanky, raketomety a obrněná vozidla. Po silnici pak na Sibiř proudí i kolony vojenských nákladních automobilů s pěšáky. Co se to děje?

Armádní manévry tehdy vyvolají obavy u mnoha osob – zejména z konkurenčního demokratického Západu! Nechystá se Sovětský svaz zaútočit na některou asijskou zemi? Na zvídavé otázky zahraničních novinářů se od Sovětů dostává uklidňující odpověď.

Část vojáků komunistické velmoci prý vyráží na pravidelné jarní cvičení. Jenže proč verzi o cvičení vůbec neodpovídá charakter následných událostí a jejich průběh?

Šlo o boj mezi komunistickými mocnostmi?

Neklid vypukne i na druhé straně hranic. Již 27. dubna 1970 dostává nejméně jedna čínská divize rozkaz k rychlému přesunu. Kam? Směrem k mongolským hranicím! Obávalo se vedení čínské armády útoku Sovětů?

Přestože je tehdejší Země středu pod vedením diktátora Mao Ce-Tunga (1893–1976) státem s podobným zřízením, vůči SSSR tam panuje nevraživost. Oprávněně? Vždyť té samé noci přelétávají sovětské letouny nad východním Mongolskem a cosi tam fotografují.

Proč nad východní částí této málo obydlené asijské země vzápětí vypukne letecké „peklo“? Ve vysílání jedné rozhlasové stanice v Hongkongu (tehdy území nezávislé na Číně – pozn. red.) se o týden později objeví podivná zpráva.

Nedávno prý došlo k bitvě ve východním Mongolsku! Sovětské bombardéry údajně shodily na čínskou podzemní základnu jaderné pumy a zcela ji zničily! Mohlo k tomu dojít, ačkoliv o tom média ostatních států mlčí? Nebo snad „mlží“? Ale proč to celé jaksi nedává smysl?

Došlo i na jadarné zbraně? Foto Pixabay
Došlo i na jadarné zbraně? Foto Pixabay

Zničili podzemní základnu mimozemšťanů?

Sovětské bombardování trvá méně než 12 hodin a čínská armáda do něj vůbec nezasáhne! První pěšáci a tankisti se do oblasti dostanou až okolo 1. května – jde opět o sovětské oddíly! A Číňané? Ti na místo bojů dorazí, až když je dávno po všem!

Také poloha údajné čínské základny na území jím nepřátelského Mongolska je poněkud nelogická! Že by tedy šlo o vojenské cvičení? Na to je prý celé bombardování až příliš silné! Jak to tedy je?

Německý spisovatel Hartwig Hausdorf (*1955) tvrdí, že v týdnech před incidentem se nad východní částí Sovětského svazu „rojí“ stovky UFO. Tato tělesa se prý mnohokrát snaží sestřelit sovětské letectvo. Ale proč marně?

Disponují snad UFO vyspělou technologií „turistů z hvězd“? Když prý experti ze sovětské vojenské rozvědky porovnají trasy UFO, zjistí, že se střetávají nad východním Mongolskem. Letecké snímkování zde pak údajně odhalí rozsáhlou podzemní základnu.

A ta je prý zcela zlikvidována pumami. Jen pohádka? Tuto verzi mají potvrdit i studenti z NDR, cestující roku 1970 po asijské zemi. Byla tedy roku 1970 v Mongolsku zničena obří skrýš neznámé civilizace, nebo šlo jen o varování Sovětů Číně?

Foto: Creative Commons a Pixabay
Štítky:
Lokalita:
Související články
od 11.8.2026 1.9tis
Americký vynálezce srbského původu Nikola Tesla (1856–1943) vyvalí překvapením oči. Během průzkumu atmosférického rádiového šumu se mu totiž podaří zachytit tajemný opakující se signál, který údajně pochází od mimozemšťanů.  „Mohlo by se jednat o radiovou komunikaci z jiné planety, dost možná z Marsu,“ tvrdí Tesla. Říkáte si, že si v tu chvíli všichni zak
od 7.8.2026 3.4tis
Je to přelomový okamžik. V roce 1976 poprvé dosednou na povrch Marsu dvě pozemské sondy z amerického vesmírného programu Viking, které jsou schopny pořídit fotografie záhadami opředené rudé planety. Viking 1 zde zaznamená něco naprosto nečekaného. V marsovské oblasti zvané Cydonie totiž zachytí podivný útvar připomínající lidskou tvář. NASA (Národní úřad
od 27.7.2026 3.5tis
Začátkem roku 2023 se ve vzdušném prostoru Spojených států amerických pohybovaly nejméně tři neznámé objekty, které byly později sestřeleny. Do dnešních dnů nebyly trosky těchto létajících těles objeveny. Je možné, že šlo o nějaké nové armádní výzkumné technologie? Nebo snad byly mimozemského původu? Dne 4. února roku 2023 vydává
od 4.7.2026 3.4tis
Noční oblohu nad okrajem severoaustralského města Darwin rozzářila záhadná světla neznámého původu. Modré světelné koule byly viditelné nejméně dvacet minut, během nichž se opakovaně objevovaly a zase mizely. Svědek, který úkaz zachytil na mobilní telefon, se domnívá, že mohlo jít o návštěvu ze světa duchů. Záhadný záznam okamžitě rozpoutal deb
od 26.6.2026 2.9tis
Peruánský antropolog Renato Davila Riquelme zatajil dech. To, co zrovna našel, není z tohoto světa. Nemůže být! Zaměstnanec malého muzea v peruánském městečku Andahuaylillas nedaleko legendárního Cuzca pomalu sestupuje z posvátné hory Apu a přemýšlí, jak s touto zprávou naloží. Právě nalezl ostatky dvou mimozemšťanů! Vědci nad nálezem kroutí hlavou. Už na
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nastěhovala si Chýlková do bytu mladého milence?
nasehvezdy.cz
Nastěhovala si Chýlková do bytu mladého milence?
Už je to venku? Opustila herečka známá ze seriálu Jedna rodina Ivana Chýlková (62) definitivně přístav manželství a pustila se do nejistých, ale vzrušujících vod mileneckého vztahu? Právě o tom se v
Poznejte údolí Desné: od Dlouhých strání po termální prameny
epochanacestach.cz
Poznejte údolí Desné: od Dlouhých strání po termální prameny
Jen málokteré místo v České republice nabízí tolik rozmanitých zážitků na tak malém území jako údolí řeky Desné v srdci Jeseníků. Během jediného dne můžete nahlédnout do útrob jedné z nejvýznamnějších vodních elektráren v Evropě, vydat se na horské hřebeny, projet se na koloběžce a den zakončit poznáváním památek ve Velkých Losinách nebo v termálním
Naše kočky ze dne na den zmizely! Ale kam?
skutecnepribehy.cz
Naše kočky ze dne na den zmizely! Ale kam?
Beze stopy zmizely. Přes dva měsíce se neobjevily. Už jsem naše kočičky oplakala, jejich věci rozprodala. Kočky se ale za několik týdnů vrátily a očividně nestrádaly. Staří Egypťané věřili, že kočky hlídají bránu do podsvětí. Egyptští kněží z výrazu kočičích očí dokonce věštili. Každopádně jsou kočky zvířata tajemná. V naší rodině jsme měli kočky vždycky. Ovšem mně se
AI reaguje jinak na šéfy a jinak na podřízené!
21stoleti.cz
AI reaguje jinak na šéfy a jinak na podřízené!
Lidé volí jiná slova, když komunikují se svými nadřízenými, a jinak mluví s kolegy, aniž by tomu přikládali váhu. Ovšem modely umělé inteligence trénované na velkém množství dat to rozpoznávají a svoj
Karibská atmosféra na Letní Letné
iluxus.cz
Karibská atmosféra na Letní Letné
Nový cirkus, letní večery a koktejly, které chutnají jako dovolená. Festival Letní Letná bude letos opět místem, kde se špičková kulturní podívaná potká s prvotřídními drinky. Od 12. do 31. srpna se n
Peugeot E-208: Francouzské lvíče dospělo. Nabízí rekordní dojezd, styl i radost z jízdy
epochalnisvet.cz
Peugeot E-208: Francouzské lvíče dospělo. Nabízí rekordní dojezd, styl i radost z jízdy
Malé elektromobily už dávno nejsou jen městskými přibližovadly. Nový Peugeot E-208 je toho důkazem. Francouzský hatchback si zachoval svůj atraktivní design, přidal delší dojezd a modernější technologie, ale hlavně ukazuje, že i kompaktní elektromobil může být autem, se kterým bez obav vyrazíte za hranice města.   Vypadá jako koncept. Přitom jezdí po silnici Peugeot se
Nakládané houby
nejsemsama.cz
Nakládané houby
Chodíte rádi na houby? Uchovejte si je na zimu. Nakládané houby jsou česká pochoutka, kterou lze využít je jako přílohu, do polévek či salátů. Na 2 sklenice potřebujete: ✿ 700 g hub ✿ 1 cibuli ✿ 2 mrkve ✿ ¼ celeru ✿ sůl ✿ 1 lžičku octa Nálev: ✿ 250 ml octa ✿ 750 ml vody ✿ 8 lžic cukru krupice ✿ 2 lžičky soli
Legendární král Chíram: Porazil Šalamouna v luštění hlavolamů?
historyplus.cz
Legendární král Chíram: Porazil Šalamouna v luštění hlavolamů?
Na stole před fénickým králem Chíramem leží rozevřený dopis. Jeho pisatelem je izraelský panovník Šalamoun. Oba muži si vyměňují korespondenci velmi často, Chírama ale list přesto překvapí. Obsahuje totiž hádanky a výzvu utkat se v jejich řešení. Fénický král samozřejmě souhlasí. Jak jeho měření sil se Šalamounem dopadne? O prozíravých lidech se říká, že
Domácí sušené ovoce
panidomu.cz
Domácí sušené ovoce
Sušené ovoce je pochoutka. To už věděli naši předkové, kteří si tento způsob konzervace oblíbili. Domácí sušení se navíc vyplatí, protože kupované bývá drahé. Navíc, i když vypadá často docela atraktivně, může být plné chemikálií.   Co sušit? Ideální je, když máte ovoce z vlastní zahrádky. Usušit můžete prakticky jakékoli. Důležité je si uvědomit, že
Salát s kuřetem a jahodami
tisicereceptu.cz
Salát s kuřetem a jahodami
Skvělý dietní oběd nebo večeře vám dodá energii a nadbytečně nezatíží trávení. Potřebujete 150 g jahod 1 avokádo 150 g kuřecích prsních řízků 1 lžíci oleje (na smažení) 2 hrsti špenátu 1 ci
Vidíte to správně? Nejslavnější optické iluze
epochaplus.cz
Vidíte to správně? Nejslavnější optické iluze
Než se obraz v podobě světla odraženého od objektu dostane na sítnici oka, přemění na nervové stimuly a očním nervem docestuje až do mozku, může se mu přihodit cokoliv! Někdy pak vidíme třeba věci, které jsme vidět neměli. Nebo jsme je vidět měli, přestože ve skutečnost nejsou… Rovné, nebo křivé? ILUZE STĚNY KAVÁRNY Kavárna Delight
Prostor, který roste s dítětem
rezidenceonline.cz
Prostor, který roste s dítětem
Je to svět, který se vyvíjí a proměňuje od prvních dětských krůčků až po dospívání. Správně navržený pokoj podporuje bezpečí, kreativitu, soustředění i odpočinek a reaguje na každou etapu života a specifické potřeby dítěte. Pro nejmenší je klíčová jednoduchost, měkkost a bezpečí, proto by pokoj miminka měl působit především klidně a útulně. Předškolní věk je
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz