Muzeum v anglickém městě Brighton otevřelo v lednu letošního roku zajímavou výstavu, která má za cíl zmapovat dějiny města a jeho okolí. V rámci výstavy bylo odhaleno i sedm unikátních rekonstrukcí obličejů našich dávných evropských předků.
O nich je přitom celá řada skutečností stále neznámých. Kdy budeme vědět více o záhadné historii lidstva?
Všechny rekonstrukce má na svědomí švédský forenzní specialista a sochař Oscar Nilsson, který společně se svým kolegou z brightonského muzea Richardem Le Saux během čtrnácti měsíců stvořil tyto tajemné exponáty.
Oba vědci vycházeli jak z kosterních pozůstatků, tak především z jejich genetického rozboru, díky kterému mohli získat povědomí o tom, jak daní jedinci vypadali (věk, výška, barva kůže, očí či vlasů…).
Všechny busty jsou vytvořené především z plastelíny a silikonu. Nilsson však pracoval i s umělou kůží, na které mohl vytvořit i takové detaily, jako například vrásky či kožní póry. Vrcholem jeho mistrovství je použití pravých vlasů a vousů.
Výsledky jeho práce připomínají, jak málo toho o historii člověka stále víme. Podaří se někdy objasnit všechny záhady spjaté s tajemnými dějinami lidstva?
O možnosti, že lidé ve skutečnosti přišli z vesmíru, si můžete přečíst více zde.
Rekonstrukce obličeje neandertálské ženy, která žila před nejméně 30 000 lety. Patřila pravděpodobně k jedněm z posledních neandertálců v Evropě. Její pozůstatky byly nalezeny na Gibraltaru.
Busta člověka kromaňonského, jehož pozůstatky byly nalezeny ve Francii. Kromaňonci žili v Evropě před 35 000 až 10 000 lety. Jejich charakteristickým rysem byla velmi tmavá pleť.
Tvář tzv. „ženy z Whitehawk“, jejíž pozůstatky byly nalezeny nedaleko Brightonu s dítětem v náručí. Žena žila někdy mezi lety 3631-3501 př. n. l., tedy v období neolitu. Zemřela ve věku 19-25 let a stalo se tak pravděpodobně při porodu. Její výška byla pouhých 145 cm.
Pozůstatky tohoto muže z doby bronzové byly nalezeny přímo v Brightonu. Žil někdy mezi roky 2268-2106 př. n. l. a zemřel ve věku mezi 25-30 lety. Trpěl pravděpodobně podvýživou. Chybělo mu několik zubů a mnoho dalších měl zkažených.
Rekonstrukce obličeje muže z doby železné byla učiněna na základě ostatků, nalezených na kopci Slonk Hill nedaleko Brightonu. Muž žil někdy mezi lety 394-207 př. n. l. Zemřel ve věku mezi 24-31 lety. Jeho smrt je obestřena tajemstvím. Podle všeho byl silný a těšil se dobrému zdraví. Ani jeho kosterní pozůstatky nevykazují žádné těžké poranění.
Tzv. „Patcham lady“ žila v Británii v době mezi lety 210-356 n. l. Zemřela mezi 25-35 rokem. Kosterní pozůstatky vykazují známky těžké práce. Její páteř i kolena byly silně opotřebeny. Byla pravděpodobně zavražděna.
I ostatky tohoto muže byly nalezeny přímo v Brightonu. Žil kolem roku 500 n. l., v době, kdy v Británii probíhal zápas mezi starousedlými Kelty a nově příchozími germánskými etniky z kontinentální Evropy. V době smrti měl asi 45 let. Zbraně z jeho pohřební výbavy ukazují, že muž patřil k bojovníkům.
Nehostinná, ale překrásná šumavská strž svažující se k Pěknému potoku ukrývá tajemství. Tím jsou četné domy bývalé osady Wunderbach. Dnes už na místě uvidíme jen poměrně zachovalé pozůstatky bytelných kamenných zdí, které stráží statná lípa. Místo působí ponuře, tísnivě i neupraveně zároveň. Zaniklou vsí se přesto celý život zabývá rodačka z nedaleké taktéž pusté osady […]
Rozsáhlé deštné pralesy, nádherné písečné pláže a člověkem nedotčená příroda, to jsou jen některé z krás Brazílie. Co ale takový hadí ostrov, o kterém se traduje legenda, že je pod ním zakopán prastarý poklad?
Lochnesskou nestvůru, žijící ve skotském jezeře Loch Ness zná každý prvňáček. Ale co taková Ogopogo? Tahle konkurence Lochnessky (nebo snad sestřenka?) žije v Kanadě a jejím domovem je Okanaganské jezero v Britské Kolumbii. MYTOLOGIE PRVNÍCH NÁRODŮ O tom, že místní jezero obývá nějaká příšera, hovoří už dávná mytologie Prvních národů (původních obyvatel Kanady), které tvorovi […]
Šílený vrah, který uprchl z psychiatrické nemocnice a skrývá se v lesích Staten Islandu, prý unáší děti, mučí je a nakonec je zabíjí. Má přezdívku Cropsey a dlouhou dobu je považován za pouhou městskou legendu. Jenže strašidelná současná pověst je možná pravdivá. V oblasti Staten Islandu, což je jeden z pěti obvodů amerického města New […]
Archeologové v Mexiku objevili nové části stavby vyrobené z lidských lebek. Má se za to, že věž postavili Aztékové, ale není zcela známo proč. Lebky zřejmě patřily rituálně zavražděným obětem, mezi nimiž byly i děti. Děsivou věž před více než 500 lety vybudovali Aztékové ovládající dnešní území středního Mexika. Zmiňována je již v historických zprávách […]
Starodávné sochy jsou považovány za relikvie vzdálené minulosti. Někdy však v sobě ukrývají ještě další relikvie. Jako například svitky, dopisy, peníze a jiné předměty, které mají historickou cenu. Nálezy jsou často šokující, překvapivé a náhodné, protože nikdo nečekal, že tyto předměty objeví právě v sochách.
Tyto slavné obrazy pravděpodobně zná každý z nás, ale málokdo si všiml jejich tajemných symbolů nebo skrytých detailů, které umělci do děl záměrně zakomponovali. Dnes, o stovky let později, díky moderním technologiím, je mnoho z těchto tajných zpráv poprvé objeveno a objasněno.
Záhadné zvuky, které věda nedokáže vysvětlit
Když nastražíte uši, možná je uslyšíte i vy. Tajemné zvuky, pro které vědci nemají vysvětlení ani dnes. Poslouchejte… S příchodem 70. let…
Jak se dostalo kladívko do kamene?
V americkém Texasu se v červnu 1934 podařilo Emmě Hahnové při rodinné vycházkové túře nalézt podivný předmět – z kamene ležícího u řeky…
Záhadné zvuky, které věda nedokáže vysvětlit
Když nastražíte uši, možná je uslyšíte i vy. Tajemné zvuky, pro které vědci nemají vysvětlení ani dnes. Poslouchejte… S příchodem 70. let…
Jak se dostalo kladívko do kamene?
V americkém Texasu se v červnu 1934 podařilo Emmě Hahnové při rodinné vycházkové túře nalézt podivný předmět – z kamene ležícího u řeky…