9. května 1830: Posádka lodi britského královského námořnictva Rob Roy u ostrova Svatá Helena spatřuje obřího mořského hada.
Domů     Tajemné hradní Táborsko: Zoufalé jeptišky, přísně hlídaný poklad i hrůzostrašné přízračné zjevení?
Tajemné hradní Táborsko: Zoufalé jeptišky, přísně hlídaný poklad i hrůzostrašné přízračné zjevení?
od 18.9.2023
3.2tis
Zjevuje se na Příběnicích průvod jeptišek? Foto: Petr Matura
341
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Příběnice jsou zřícenina hradu, kterou najdeme v okrese Tábor. Hrad stál na výrazné ostrožně, obtékané meandrem řeky Lužnice, a to v nadmořské výšce 410 metrů. Vznikl přibližně v polovině 13. století. Jako jeho první majitel je znám Vítek z Prčic a jeho bratr Vok.

Zjevuje se na Příběnicích průvod jeptišek? Foto: Petr Matura

Nešťastné jeptišky

O Příběnicích se vypráví mnoho pověstí. Asi nejznámější z nich pojednává o strašidelném průvodu jeptišek. Podle ní kdysi na místě hradu stál ženský klášter.

Když prý husité hrad dobyli, jeptišky v hrůze před zneuctěním raději ze skály naskákaly přímo do řeky Lužnice. Ve výroční den jejich tragické smrti údajně hradem prochází průvod těchto jeptišek.

Jeptišky drží v rukou svíce a vystupují na skálu, kde kdysi dobrovolně ukončily svůj život. Nenašly snad doposud duše těchto nešťastnic svůj klid?

Na Příběnicích se má zjevovat růvod jeptišek. Foto: Petr Matura
Na Příběnicích se má zjevovat růvod jeptišek. Foto: Petr Matura

Přísně střežený poklad

Jako téměř na každém starobylém hradě, i na Příběnicích se má nacházet ukrytý poklad. Jednou prý dva muži, kteří tento poklad hledali, spatřili černou ovci, jež je oba dovedla k místu, kde se nacházel vchod do sklepení s pokladem.

Poklad střežili dva černí muži se širokými klobouky na hlavě a černý pes, který však hledačům nedovolil nic si z tohoto velikého pokladu odnést.

Když vyděšení muži utekli a nakonec ze sklepení i šťastně a bez jakékoli úhony vyvázli, objevila se černá ovce znovu a utíkala stále před nimi. Teprve na kraji lesa zmizela. Jeden z mužů prý z úleku onemocněl a nakonec i zemřel. Mohl snad hledače vyděsit nějaký astrální strážce pokladu?

I k polozapomenutým Příběničkám se váže mnoho pověstí. Foto: Petr Matura
I k polozapomenutým Příběničkám se váže mnoho pověstí. Foto: Petr Matura

Tajuplné Příběničky

Nedaleko této hradní ruiny se pak v dřívějších dobách vypínal dnes již zaniklý hrad Příběničky. Rovněž také i k Příběničkám se vztahuje mnoho legend a pověstí. Jedna z nich vypráví o místním hajném, který šel brzy ráno společně s pasákem dobytka na pastvu.

Najednou hajnému cestu zahradila záhadná postava, zahalená do šedivého závoje a opásaná bílou páskou. Když na ni však hajný promluvil, postava se vůbec nehýbala a ani nikterak jinak nereagovala. Dále mu jen mlčky stála přímo v cestě.

Hajný si ji prohlédl důkladněji a ke svému zděšení zjistil, že záhadné postavě chybí ruce i nohy. Hajný ztuhl hrůzou a nedokázal se ani pohnout. Když se po chvíli poněkud vzpamatoval a udělal krok stranou, postava mu opět zcela zastoupila cestu.

Stál tam tak prý údajně hodinu, s vyděšeným pasákem za zády. Pak se ozvalo kohoutí zakokrhání. V tu chvíli se šedivá postava skrčila a začala se postupně zmenšovat. Za chvíli byla již údajně malá asi jako zajíček a rychle zmizela v trávě.

Co za přízračné zjevení, které zmizelo s kohoutím kokrháním, mohlo oba muže tak vyděsit?

Foto: Petr Matura
Lokalita:
Související články
od 8.5.2026 1.6tis
Mrakodrapy, titáni mezi stavbami jsou skutečnou chloubou lidského stavitelství. K některým se však vážou i mnohé tragické události a, jak už to bývá, také záhady s nimi spojené. Tokijská věznice Sugamo je na nohou. Vězni nevraživýma očima pozorují dozorce, kteří si přišli pro jednoho z nich – komunistického špióna Richarda Sorgeho (1895–1944). Pos
od 7.5.2026 2.3tis
Hustým lesem Ballyboley se nesou kroky a štěkot. Manželé Breenovi v něm venčí své psy. Cesta je přitom zavede až k ponurému místu plnému mrtvých trouchnivějících stromů. A co hůř, za jedním z nich údajně cosi spatří. Hvozdem se mají potulovat přízraky, nemrtví kněží i podivná monstra. Na co zde Breenovi narazili?    Dvojici turistů přebíhá mráz po zádech
od 5.5.2026 3.5tis
V létě 1954 přiletí na japonské letiště muž, který má na pasu i řidičáku uvedeno, že pochází z Tauredu – země, která v našem světě neexistuje! Když mu to letištní celníci oznámí, je v naprostém šoku a neustále trvá na svém. Je to blázen, nebo se sem přenesl z paralelního světa?  Na mezinárodním letišti Haneda v japonském Tokiu je den jako každý jiný. Ster
od 4.5.2026 3.3tis
Polednice patří k nejznámějším bytostem českého folkloru, ale její původ není jenom pohádkový. Rodí se z lidových představ o poledním čase jako nebezpečném momentu dne, z výchovných strašáků i z literární geniality Karla Jaromíra Erbena. A právě Erben jí dává tvář, která nás děsí dodnes. V české tradici má polednice mnohem starší kořeny, než by se zdálo z Erbenovy slavné balady. Ve slovanském f
od 2.5.2026 3.3tis
Značnou část českého území kdysi pokrývaly hluboké lesy. Číhala v nich četná nebezpečí. Neopatrný poutník snadno mohl skončit jako potrava divé zvěře, padnout do léčky lapků nebo navždy zabloudit. A jako by to nestačilo, v lesích prý řádily i nadpřirozené bytosti!   Mezi stromy se rozléhal děsuplný křik hejkala, zákeřné víly lákaly pout
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vyzval mě k tanci a rozzářil mi život
skutecnepribehy.cz
Vyzval mě k tanci a rozzářil mi život
Bývalý manžel mi utekl s mladší ženou, což mělo na mé sebevědomí zdrcující vliv. A pak se najednou objevil kdosi, kdo o mě měl zájem. Na synovu svatbu bych se bývala nesmírně těšila, protože jsem si ji velice přála. Jenže znáte chlapy, odkládal ji a odkládal, až jsem se děsila, že to jeho děvče ztratí trpělivost a pošle ho k vodě.
Vztahem Moniky Hilmerové otřásá nevěra?
nasehvezdy.cz
Vztahem Moniky Hilmerové otřásá nevěra?
Jedna z nejkrásnějších slovenských hereček Monika Hilmerová (51) září v seriálu Odznak Vysočina. Její manželství s choreografem Jaroslavem Bekrem (53) bývá dáváno za příklad dlouhodobě fungujícího par
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Největší lháři podle hvězd
nejsemsama.cz
Největší lháři podle hvězd
Někteří lžou jako o život, jiní pravdu obalují do cukrové polevy a najdou se i tací, co mlčí a nechávají vás jen hádat. Každý má svůj styl, jak se vyhnout pravdě, a my vám teď prozradíme, kdo z nich umí lhát na jedničku. Beran (21. 3. – 20. 4.) S Beranem je i lež strhující dobrodružství na plný plyn. Lže rychle, spontánně a bez výčitek. Pravdu stihne
Radiace je neodradila, vlkům se v okolí Černobylu nebývale daří
21stoleti.cz
Radiace je neodradila, vlkům se v okolí Černobylu nebývale daří
Dne 26. dubna 2026 uběhlo 40 let od katastrofální exploze čtvrtého bloku jaderné elektrárny Černobyl poblíž města Pripjať na Ukrajině. Ze zamořené oblasti o rozloze 4 200 km2, pokrytých rezervacemi, s
Grilovaný sýr halloumi s rukolou
tisicereceptu.cz
Grilovaný sýr halloumi s rukolou
Kdo nemá rád rukolu, je vhodné místo ní použít baby špenát. Suroviny 2 ks halloumi sýru nakrájeného na plátky cca 1,5 cm rukola několik cherry rajčat 1 citron olivový olej Postup Gril n
Užijte si jaro v plném zdraví
epochalnisvet.cz
Užijte si jaro v plném zdraví
Již 4 hodiny svižných procházek za týden nás chrání před osteoporózou a tím i před zlomeninami kyčlí. Navíc dochází díky působení slunečního svitu i k povzbuzení organismu k produkci vitaminu D.   Co potřebují vaše kosti a klouby… Trpělivě nás nosí po celý život. Umožňují nám vyskočit radostí, doběhnout autobus nebo jezdit na lyžích. Můžeme něco udělat
Ragdoll vás okouzlí
panidomu.cz
Ragdoll vás okouzlí
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes.   Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem.
Šokující cesta čokolády dějinami: Kakaové boby se padělaly, mléčná varianta vznikla náhodou
epochaplus.cz
Šokující cesta čokolády dějinami: Kakaové boby se padělaly, mléčná varianta vznikla náhodou
Čokoláda dnes působí jako samozřejmost, sladká odměna po obědě, rychlá útěcha i „lék na špatný den“. Jenže její historie je mnohem divnější, drsnější a překvapivější, než by se zdálo. V některých obdobích byla penězi, v jiných léčivem a jindy zase nápojem, který by dnešní člověk možná vůbec nedokázal vypít. Mayové a Aztékové nepovažují kakao za
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
iluxus.cz
Champagne jako životní styl: v Praze vzniklo místo, které mění pohled na bublinky
Praha získala podnik, který na domácí gastronomické scéně dosud chyběl. V samém srdci metropole vznikl první Champagne bar v České republice – prostor zasvěcený výhradně vínům z oblasti Champagne. Bez
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Přivedl císaře do neštěstí namyšlený eunuch?
historyplus.cz
Přivedl císaře do neštěstí namyšlený eunuch?
Mají oči a uši všude. Eunuchové doprovázejí čínské císaře už v dobách prvních panovnických dynastií. V některých obdobích se jim daří hůř, jindy líp. Jejich doslova zlatá éra nastává za vlády Mingů, kdy se jich u dvora běžně pohybuje několik desítek tisíc. Kastrací k lepšímu životu Kastrace u čínských eunuchů spočívá v odříznutí penisu i
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz