reklama
5. července 1835: Profesor matematiky James Hamilton náhle sám od sebe vzplane, zvládne se však uhasit, a je zřejmě jedním z mála lidí přeživších samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Tajemné křišťálové lebky: Magické předměty, nebo pouhé podvrhy?
Filip Krumphanzl
od Filip Krumphanzl 25.5.2020
6.8tis
41
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Archeoložka Mitchell-Hedgesová údajně v ruinách mayského města Lubaantun nalezla lebku z křišťálu, kterou staří Mayové používali při obřadech. Vědci však nad jejím tvrzením kroutí hlavou.

F. A. Mitchell-Hedges (druhý zleva) byl nadšený dobrodruh a spisovatel. Foto: pinterest.com
Pozůstatky mayského města Lubaantun. Právě zde měla být nalezena jedna z lebek. Foto: Wikipedia Commons Jedna z křišťálových lebek je k vidění v Britském muzeu v Londýně. Pinterest.com Lebky na čas získá i kontroverzní starožitník Eugène Boban. Foto: Wikipedia Commons

Tajemství křišťálových lebek není jedinou záhadou, jež se točí kolem starobylé mayské civilizace. Odborníky i laiky dodnes uchvacují pokročilé vědomosti matematiky, architektury a též astronomie, jimiž domorodí Američané disponovali.

Mayská civilizace vzniká pravděpodobně na přelomu 2. a 3. tisíciletí př. n. l. na území, kde leží dnešní jižní Mexiko, poloostrov Yucatán, státy Belize, Guatemala a severní El Salvador.

Největšího vrcholu dosáhne mezi lety 250 a 900 n. l., ovšem z dosud nevyjasněných příčin začne tato vyspělá kultura od 9. století stagnovat. Šanci na obrodu již mít nebude. Na začátku 16. století sem připlují Španělé a ti domorodou společnost smetou z povrchu zemského.

TAJNÝ ÚLOVEK

V mexickém přístavu se jeden z parníků právě chystá k vyplutí. Rozradostnění lidé nahnuti přes zábradlí mávají svým přátelům u mola, jen jeden muž stojí opodál a nervózně přešlapuje. „Už abychom byli pryč,“

říká si v duchu a čepici si srazí ještě hlouběji do čela. Pod paží přitom křečovitě svírá kožený vak s tajným obsahem. „Tak přeci! Je v bezpečí,“ zaraduje se podivín, když parník zahouká a z komínů se vyvalí černý dým.

Píše se pravděpodobně rok 1861, když jistý španělský úředník odváží z Mexika tuze vzácný archeologický nález – lebku vyrobenou z toho nejčistšího křišťálu!

Po příjezdu do Evropy ji za dobré peníze prodá anglickému sběrateli, po jehož smrti ji získá kontroverzní starožitník Eugène Boban (1834–1908). Jeho rukama v následujících letech projde hned několik takových lebek. Jednu z nich roku 1897 zakoupí i Britské muzeum v Londýně.

Ať je jejich minulost pravá, či ne. Křišťálové lebky jsou sami o sobě fascinujícími předměty. Foto: pinterest.com

VÝROBA BY TRVALA 300 LET

„Je alespoň 3 600 let stará a dle legendy ji používali vysocí mayští kněží během esoterických obřadů. Říká se, že když věštil smrt s pomocí lebky, smrt skutečně přišla,“ nechá se slyšet anglický dobrodruh F.

A. Mitchell-Hedges (1882–1959).

Jeho dcera v roce 1924 údajně najde další z lebek, pohřbenou kdesi v ruinách chrámu mayského města Lubaantun. „Neskutečné!“ vydechne fascinovaně výzkumný laborant, když si prohlíží výsledky testu. Lebka Mitchell-Hedgesové je v během let podrobena několika zkoumáním, přičemž vyjde najevo, že je vyřezána z jediného kusu křišťálu!

Je možné, aby měli staří Mayové tak pokročilé řezbářské schopnosti? Vždyť křišťál patří mezi nejtvrdší minerály na Zemi. „Trvalo by tři sta let, než by bylo možné lebku o takových rozměrech obrousit do hladka,“ upozorňuje americký spisovatel Seymour Simon (*1931).

Americká antropoložka Jane MacLaren Walshová tvrdí, že neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval předkolumbovský původ těchto artefaktů. Foto: poststar.com

POUHÝ PODVOD?

Křišťálová lebka fascinuje i svými jedinečnými vlastnostmi. „Pokud jí do nosní dutiny namíříte laserový paprsek, celá se rozzáří… Někteří výzkumníci mají za to, že čočky a prizmata v lebce svědčí o znalostech optiky, které jsou známy teprve od nedávna,“ doplňuje Simon.

Křišťálové lebky jsou vskutku unikátní předměty. Natolik unikátní, že se v průběhu let objeví řada názorů, že se musí jednat o podvrhy. Podle všeho se totiž lebky v žádných původně mayských legendách ani rituálech nevyskytují.

A důvodů, proč se má jednat o archeologické „kachny“ je víc. Kameny, z nichž jsou lebky vyrobeny, pravděpodobně pocházejí z Brazílie či Madagaskaru, tedy z míst, kde Mayové nikdy nežili. Stáří předmětů samozřejmě nelze ověřit ani karbonovou metodou, neboť lebky nejsou organického původu.

I proto má americká antropoložka Jane MacLaren Walshová v případě autentičnosti křišťálových lebek jasno:

„Jsou fascinujícím příkladem artefaktů, již se dostaly do muzeí navzdory tomu, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrdily jejich údajný předkolumbovský původ.“

Autor článku: Filip Krumphanzl

Foto: poststar.com, go.authorsguild.org, Wikimedia Commons, pinterest.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 4.7.2022 561
Slavná, krásná a prokletá. Tak by se dala popsat americká filmová herečka, zpěvačka a modelka Marilyn Monroe (vl. jm. Norma Jeane Mortenson, 1926–1962). Její osud je totiž nejen plný úspěchu a bohatství, ale také podivných situací. A to včetně posledních okamžiků jejího života.   Dne 5. srpna roku 1962 celý svět obletí šokující zpráva, že […]
od Jiří Nechanický 3.7.2022 1.8tis
Když se na obloze v roce 1996 objeví Hale-Boppova kometa, mnozí se nad tím ani nepozastaví. Od roku 1910 se lidé přece jenom trošku poučili. Klid ovšem trvá jen do okamžiku, kdy amatérský astronom Chuck Shramek zavolá do pořadu Coast to coast AM rádia Premiere Networks a sdělí, že ve stínu komety letí objekt podobný kouli s prstencem! Co […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 1.1tis
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 3.3tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.3tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]