Skip to content

Tajemné křišťálové lebky: Magické předměty, nebo pouhé podvrhy?

Archeoložka Mitchell-Hedgesová údajně v ruinách mayského města Lubaantun nalezla lebku z křišťálu, kterou staří Mayové používali při obřadech. Vědci však nad jejím tvrzením kroutí hlavou.

F. A. Mitchell-Hedges (druhý zleva) byl nadšený dobrodruh a spisovatel. Foto: pinterest.com

Tajemství křišťálových lebek není jedinou záhadou, jež se točí kolem starobylé mayské civilizace. Odborníky i laiky dodnes uchvacují pokročilé vědomosti matematiky, architektury a též astronomie, jimiž domorodí Američané disponovali.

Mayská civilizace vzniká pravděpodobně na přelomu 2. a 3. tisíciletí př. n. l. na území, kde leží dnešní jižní Mexiko, poloostrov Yucatán, státy Belize, Guatemala a severní El Salvador.

Největšího vrcholu dosáhne mezi lety 250 a 900 n. l., ovšem z dosud nevyjasněných příčin začne tato vyspělá kultura od 9. století stagnovat. Šanci na obrodu již mít nebude. Na začátku 16. století sem připlují Španělé a ti domorodou společnost smetou z povrchu zemského.

TAJNÝ ÚLOVEK

V mexickém přístavu se jeden z parníků právě chystá k vyplutí. Rozradostnění lidé nahnuti přes zábradlí mávají svým přátelům u mola, jen jeden muž stojí opodál a nervózně přešlapuje. „Už abychom byli pryč,“

říká si v duchu a čepici si srazí ještě hlouběji do čela. Pod paží přitom křečovitě svírá kožený vak s tajným obsahem. „Tak přeci! Je v bezpečí,“ zaraduje se podivín, když parník zahouká a z komínů se vyvalí černý dým.

Píše se pravděpodobně rok 1861, když jistý španělský úředník odváží z Mexika tuze vzácný archeologický nález – lebku vyrobenou z toho nejčistšího křišťálu!

Po příjezdu do Evropy ji za dobré peníze prodá anglickému sběrateli, po jehož smrti ji získá kontroverzní starožitník Eugène Boban (1834–1908). Jeho rukama v následujících letech projde hned několik takových lebek.

Jednu z nich roku 1897 zakoupí i Britské muzeum v Londýně.

Ať je jejich minulost pravá, či ne. Křišťálové lebky jsou sami o sobě fascinujícími předměty. Foto: pinterest.com
VÝROBA BY TRVALA 300 LET

„Je alespoň 3 600 let stará a dle legendy ji používali vysocí mayští kněží během esoterických obřadů. Říká se, že když věštil smrt s pomocí lebky, smrt skutečně přišla,“ nechá se slyšet anglický dobrodruh F. A. Mitchell-Hedges (1882–1959).

Jeho dcera v roce 1924 údajně najde další z lebek, pohřbenou kdesi v ruinách chrámu mayského města Lubaantun. „Neskutečné!“ vydechne fascinovaně výzkumný laborant, když si prohlíží výsledky testu. Lebka Mitchell-Hedgesové je v během let podrobena několika zkoumáním, přičemž vyjde najevo, že je vyřezána z jediného kusu křišťálu!

Je možné, aby měli staří Mayové tak pokročilé řezbářské schopnosti? Vždyť křišťál patří mezi nejtvrdší minerály na Zemi. „Trvalo by tři sta let, než by bylo možné lebku o takových rozměrech obrousit do hladka,“ upozorňuje americký spisovatel Seymour Simon (*1931).

Americká antropoložka Jane MacLaren Walshová tvrdí, že neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval předkolumbovský původ těchto artefaktů. Foto: poststar.com
POUHÝ PODVOD?

Křišťálová lebka fascinuje i svými jedinečnými vlastnostmi. „Pokud jí do nosní dutiny namíříte laserový paprsek, celá se rozzáří… Někteří výzkumníci mají za to, že čočky a prizmata v lebce svědčí o znalostech optiky, které jsou známy teprve od nedávna,“ doplňuje Simon.

Křišťálové lebky jsou vskutku unikátní předměty. Natolik unikátní, že se v průběhu let objeví řada názorů, že se musí jednat o podvrhy. Podle všeho se totiž lebky v žádných původně mayských legendách ani rituálech nevyskytují.

A důvodů, proč se má jednat o archeologické „kachny“ je víc. Kameny, z nichž jsou lebky vyrobeny, pravděpodobně pocházejí z Brazílie či Madagaskaru, tedy z míst, kde Mayové nikdy nežili. Stáří předmětů samozřejmě nelze ověřit ani karbonovou metodou, neboť lebky nejsou organického původu.

I proto má americká antropoložka Jane MacLaren Walshová v případě autentičnosti křišťálových lebek jasno:

„Jsou fascinujícím příkladem artefaktů, již se dostaly do muzeí navzdory tomu, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrdily jejich údajný předkolumbovský původ.“

Autor článku: Filip Krumphanzl

Foto: poststar.com, go.authorsguild.org, Wikimedia Commons, pinterest.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Co sluší kuchyním
rezidenceonline.cz

Co sluší kuchyním

Každý má o kuchyni svou vlastní představu, a...
Utekl k nám praotec Čech kvůli mstiteli vraždy?
epochaplus.cz

Utekl k nám praotec Čech...

Země oplývající mlékem a strdím? Praotec Čech se...
TOP CLASS GOLF – Propadněte vášni českého greenu
epochalnisvet.cz

TOP CLASS GOLF –...

Zážitek na perfektně střiženém trávníku, s větrem ve...
Skvělé celerovénoky se špenátem
nasehvezdy.cz

Skvělé celerovénoky se...

Tohle jídlo je rychlovka, která potěší...
Zlatý poklad nacistů: Hledá se bezmála 830 miliard korun!
epochaplus.cz

Zlatý poklad nacistů: Hledá...

V nejluxusnějším apartmá hotelu Ritz sedí na...
Medici se necítí připraveni na péči o pacienty
21stoleti.cz

Medici se necítí připraveni...

Drtivá většina dotázaných studentů lékařských...
Unikátní příběhy o archetypech slovanských bohyň
iluxus.cz

Unikátní příběhy o...

Nová kniha Jsem žena, jsem bohyně, která vznikla...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Majestátný hrad ve Velharticích
epochanacestach.cz

Majestátný hrad ve...

Prostřednictvím čtyř...
Medová kosmetika
nasehvezdy.cz

Medová kosmetika

Med obsahuje spoustu zdraví i tělu prospěšných minerálů...
Za těmi nejkrásnějšími výhledy naší země
epochanacestach.cz

Za těmi nejkrásnějšími výhledy...

Počasí na přelomu září...
Brněnští archeologové si připsali další úspěch
epochalnisvet.cz

Brněnští archeologové si...

Brněnská archeologická skupina ze společnosti Archaia...