Turisty oblíbené Kanárské ostrovy nejsou jen velkým prázdninovým resortem. V jejich krajině se nachází řada zajímavých a tajemných míst. Patří k nim i tamní stupňovité pyramidy. Kdo je postavil a proč?
U kanárských pyramid je velmi složité stanovit jejich stáří. Ano, geologové umí datovat stáří kamenů, ale takřka nemožné je určit, kdy byly poskládány do tvaru pyramidy. Přesné časové zařazení stavby mohu určit pouze klasické archeologické postupy.
Pyramida Torre Vandamme
Jednou z nejznámějších pyramid je Torre Vandamme. Ta byla předmětem zájmu archeologů, kteří dobu jejího vzniku určili do takzvaného předhispánského období, tedy do časů, než se do zdejší krajiny zapsala španělská kultura.
Existuje teorie, že Torre Vandamme bylo pradávné obětní místo, na kterém mohly vyhasnout životy i prvních španělských dobyvatelů. Trochu to připomíná temné příběhy spojené s pyramidami předkolumbovské Ameriky, co říkáte?!
Máte pravdu. Stejného názoru byl svého času i známý norský badatel, dobrodruh, etnograf a archeolog Thor Heyerdahl (1914-2002). Ten předpokládal, že kanárské pyramidy jsou jedním z důkazů kontaktů mezi světem starověkých kultur Afriky a mayskou civilizací.
Záhada stále trvá
Při průzkumu pyramid Heyerdahl poukázal i na orientaci těchto staveb podle zásadních astronomických událostí typu letního slunovratu.
Bohužel se později ukázalo, že si jako předmět svého zkoumání vybral pyramidu, která byla prokazatelně postavena v 19. století a sloužila údajně jako sušárna ovoce.
To byla voda na mlýn všem dalším skeptikům, kteří tvrdí, že kanárské pyramidy jako celek vytvořili španělští farmáři v relativně nedávné době. Proti této teorii ovšem stojí předhispánský původ již zmíněné Torre Vandamme.
Odborná diskuze kolem tajemných kanárských pyramid stále není ukončena. Můžeme se tak těšit na řadu dalších překvapení.