Skip to content

Tajemné útoky na skotském hřbitově: Řádí zde upír, či duch krvavého lorda?

Strašidelných hřbitovů jsou po světě stovky či tisíce. Jen některé se však zapíšou do povědomí každého, kdo na ně vstoupí. Mezi takové patří i Greyfriars Kirkyard v hlavním městě Skotska Edinburghu. Ponuré místo s nebezpečným obyvatelem.

Opravdu tam řádí agresivní duch?

Píše se rok 1679. V Anglii, kde vládne král Karel II. Stuart (1630–1685), který razí poměrně radikální politiku, v rámci které chce pod anglikánskou církev začlenit i tu presbyteriánskou, která figuruje především ve Skotsku.

Odpor proti takovému kroku vrcholí bitvou na mostě Bothwell, ve kterém jsou skotští presbyteriáni poraženi. 1200 z nich je pak na rozkaz anglického šlechtice, advokáta a ministra George Mackenzieho (1636–1691) odvlečeno na prostranství v blízkosti edinburského hřbitova Kirkyard.

Právě tam vzniká provizorní zajatecké ležení, které dnes mnozí badatelé označují za první koncentrační tábor vůbec. A právě tam má také kořeny legenda o děsivých paranormálních jevech, které se dodnes údajně odehrávají v prostorách tohoto historického hřbitova.

Jsou snad k tomu místu připoutání duchové zajatých vojáků? Nebo kolem náhrobků obchází něco úplně jiného?

Sir George Mackenzie.
ZAČÁTEK ÚTOKŮ

Pravdou je, že strašné podmínky tábora, mučení, nedostatek jídla a těžká práce způsobily, že většina zajatců ve zmíněném táboře zemřela. Někteří z nich prý před smrtí prokleli jméno toho, kdo byl zodpovědný za jejich utrpení: George Mackenzieho.

Vše je pak dokonáno po smrti tohoto krutého šlechtice v roce 1691. Mackenzie je totiž uložen právě na hřbitov, u něhož došlo k onomu hroznému masakru. A právě v blízkosti jeho mauzolea se mají odehrávat skutečně podivné věci.

Lidé hovoří o podivných stínech a světlech, strašidelných zvucích připomínajících nářek a pláč či dokonce o útocích neznámé síly. Ty začínají hlavně od roku 1998, kdy ze hřbitova vyhnal údajný duch bezdomovce, který se chtěl ukrýt v Mackenzieho kryptě.

Později svědků přibývá. Mnozí hlásí, že je na hřbitově neznámá síla škrtila, škrábala či je dokonce srazila na zem. Opravdu tam působí nějaká zlá entita?

Mackenzieho hrobka.
VYFOTILI DUCHA?

„Během let se násilné nadpřirozené činnosti stupňovaly. Během několika let uteklo z prohlídky hřbitova přes 170 lidí. Bylo tam více než 500 zdokumentovaných útoků,“ vypráví anglická publicistka Dana Matthews. Teorií o tom, co na hřbitově řádí, se rychle vyrojí hned několik. Většina lidí věří, že jde skutečně o ducha krvavého ministra Mackenzieho, jiní ale spekulují, že by za vším mohl být upír nebo nějaká jiná bytost lačnící po krvi.

V roce 1999 se na místo vypravuje skotský jasnovidec a exorcista Colin Grant s tím, že se pokusí neznámou entitu zahnat. Při rituálu, kterého se zúčastní i novináři, prý zaznamená přítomnost několika stovek nešťastných duší, a také několik zlých přízraků.

Seanci proslaví především fotografie skotské novinářky Susan Burrell, která má dokládat přítomnost temného stínu za zády exorcisty. Není za vším spíš ale jen příliš bujná lidská fantazie nebo nějaký dodnes nepochopený a nevysvětlený podvod?

Řádí za branami hřbitova nadpřirozené síly?
PROČ ZEMŘEL?

Události na hřbitově mají tragickou dohru. V lednu 2000 totiž zničehonic umírá zmíněný Colin Grant poté, co mezi svými přáteli vyjádří obavu z temných sil, které ho pronásledují. Po jeho smrti, ke které se mimochodem při jedné seanci lovců duchů údajně přiznal přízrak George Mackenzieho, vše pokračuje.

Ke zmíněným zkušenostem s útoky a nadpřirozenými jevy v podobě podivných světel a zvuku se přidávají i další pozorování. Několik lidí tam prý spatřilo ducha psa, který na hřbitov dlouhá léta docházel za svým mrtvým pánem.

Existuje mnoho fotografií i videí, které mají přítomnost nadpřirozených jevů na hřbitově dokládat a na místo se pořádají noční výpravy pro lovce duchů a turisty zaměřující se na paranormální jevy. Je něco takového ale moudré?

Nezahrávají si pořadatelé takových cest s něčím, čemu ani nemohou rozumět?

Foto: travelingwithkrushworth.com, Wikimedia Commons, timberbush-tours.co.uk, britton-images.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články