26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Paranormální jevy
Tajemné útoky na skotském hřbitově: Řádí zde upír, či duch krvavého lorda?
Filip Appl
od Filip Appl 29.7.2019
5.9tis
461
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Strašidelných hřbitovů jsou po světě stovky či tisíce. Jen některé se však zapíšou do povědomí každého, kdo na ně vstoupí. Mezi takové patří i Greyfriars Kirkyard v hlavním městě Skotska Edinburghu.

Ponuré místo s nebezpečným obyvatelem. Opravdu tam řádí agresivní duch?

Píše se rok 1679. V Anglii, kde vládne král Karel II. Stuart (1630–1685), který razí poměrně radikální politiku, v rámci které chce pod anglikánskou církev začlenit i tu presbyteriánskou, která figuruje především ve Skotsku.

Odpor proti takovému kroku vrcholí bitvou na mostě Bothwell, ve kterém jsou skotští presbyteriáni poraženi. 1200 z nich je pak na rozkaz anglického šlechtice, advokáta a ministra George Mackenzieho (1636–1691) odvlečeno na prostranství v blízkosti edinburského hřbitova Kirkyard.

Právě tam vzniká provizorní zajatecké ležení, které dnes mnozí badatelé označují za první koncentrační tábor vůbec. A právě tam má také kořeny legenda o děsivých paranormálních jevech, které se dodnes údajně odehrávají v prostorách tohoto historického hřbitova.

Jsou snad k tomu místu připoutání duchové zajatých vojáků? Nebo kolem náhrobků obchází něco úplně jiného?

Sir George Mackenzie.

ZAČÁTEK ÚTOKŮ

Pravdou je, že strašné podmínky tábora, mučení, nedostatek jídla a těžká práce způsobily, že většina zajatců ve zmíněném táboře zemřela. Někteří z nich prý před smrtí prokleli jméno toho, kdo byl zodpovědný za jejich utrpení:

George Mackenzieho. Vše je pak dokonáno po smrti tohoto krutého šlechtice v roce 1691. Mackenzie je totiž uložen právě na hřbitov, u něhož došlo k onomu hroznému masakru. A právě v blízkosti jeho mauzolea se mají odehrávat skutečně podivné věci.

Lidé hovoří o podivných stínech a světlech, strašidelných zvucích připomínajících nářek a pláč či dokonce o útocích neznámé síly. Ty začínají hlavně od roku 1998, kdy ze hřbitova vyhnal údajný duch bezdomovce, který se chtěl ukrýt v Mackenzieho kryptě.

Později svědků přibývá. Mnozí hlásí, že je na hřbitově neznámá síla škrtila, škrábala či je dokonce srazila na zem. Opravdu tam působí nějaká zlá entita?

Mackenzieho hrobka.

VYFOTILI DUCHA?

„Během let se násilné nadpřirozené činnosti stupňovaly. Během několika let uteklo z prohlídky hřbitova přes 170 lidí. Bylo tam více než 500 zdokumentovaných útoků,“ vypráví anglická publicistka Dana Matthews.

Teorií o tom, co na hřbitově řádí, se rychle vyrojí hned několik. Většina lidí věří, že jde skutečně o ducha krvavého ministra Mackenzieho, jiní ale spekulují, že by za vším mohl být upír nebo nějaká jiná bytost lačnící po krvi.

V roce 1999 se na místo vypravuje skotský jasnovidec a exorcista Colin Grant s tím, že se pokusí neznámou entitu zahnat. Při rituálu, kterého se zúčastní i novináři, prý zaznamená přítomnost několika stovek nešťastných duší, a také několik zlých přízraků.

Seanci proslaví především fotografie skotské novinářky Susan Burrell, která má dokládat přítomnost temného stínu za zády exorcisty. Není za vším spíš ale jen příliš bujná lidská fantazie nebo nějaký dodnes nepochopený a nevysvětlený podvod?

Řádí za branami hřbitova nadpřirozené síly?

PROČ ZEMŘEL?

Události na hřbitově mají tragickou dohru. V lednu 2000 totiž zničehonic umírá zmíněný Colin Grant poté, co mezi svými přáteli vyjádří obavu z temných sil, které ho pronásledují. Po jeho smrti, ke které se mimochodem při jedné seanci lovců duchů údajně přiznal přízrak George Mackenzieho, vše pokračuje.

Ke zmíněným zkušenostem s útoky a nadpřirozenými jevy v podobě podivných světel a zvuku se přidávají i další pozorování. Několik lidí tam prý spatřilo ducha psa, který na hřbitov dlouhá léta docházel za svým mrtvým pánem.

Existuje mnoho fotografií i videí, které mají přítomnost nadpřirozených jevů na hřbitově dokládat a na místo se pořádají noční výpravy pro lovce duchů a turisty zaměřující se na paranormální jevy. Je něco takového ale moudré? Nezahrávají si pořadatelé takových cest s něčím, čemu ani nemohou rozumět?

Foto: travelingwithkrushworth.com, Wikimedia Commons, timberbush-tours.co.uk, britton-images.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 25.5.2022 1.1tis
Vědci se již desetiletí pokoušejí najít způsob, jak ve zlomku vteřiny přenést objekt z jednoho místa na jiné. Zatímco věda tápe, některým lidem se teleportace přihodí zcela samovolně, aniž by o takový zážitek stáli. Britskému spiritistovi však spontánní teleportace velice pomohla.     Major Wellesley Tudor Pole (1884–1968) byl nejen ctihodným členem armády, který za […]
od Dalibor Vrána 25.5.2022 1.8tis
Mount Everest je se svými 8848 metry monstrem mezi všemi vrcholy, které v koutku duše touží setnout každý horolezec. Těla těch, kteří svůj boj prohráli, leží na svazích Everestu zmrzlá dodnes. Zůstávají k nim připoutány i jejich duše? V září 1975 si britští horolezci Dougal Haston (1940–1977) a Doug Scott (*1941) myslí, že nadešla jejich […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 2.1tis
Řada kultur v našich dějinách věřila a věří, že jsou zrcadla branou do říše duchů. Že jejich lesklá plocha představuje poslední hranici mezi světem živých a mrtvých. Můžeme v nich prý najít pravdu, ale i ztratit vlastní duši. Jen pověry? Nebo byste doma měli ta svá raději zakrýt, nestojíte-li o nezvanou, přízračnou návštěvu? Američanka Destiny […]
od Adriana Vojtíšková 23.5.2022 2.7tis
Další případ, který vypadá jako útok poltergeista, je zasazen do britského městečka South Shields. V roce 2006 zde neznámá síla začne terorizovat rodinu, jejíž příjmení nebylo z etických důvodů v médiích uveřejněno.     Manželský pár Marc a Marianne (jména byla změněna) se bojí o sebe i svého tříletého syna. Vypadá to totiž, že bytost, […]
od Filip Appl 19.5.2022 1.7tis
I když by se mohlo zdát, že je tajemství jménem poltergeist, kdy dochází k podivnému poletování předmětů či praskání žárovek, je něco vzdáleného, co se nás rozhodně nemůže týkat, minulost ukazuje, že je opak pravdou. Novodobá česká historie nabízí hned několik příkladů. I v případě, že budeme protentokrát ignorovat nedostatečně zdokumentované případy údajných nadpřirozených sil, které měly […]