Cestování časem představuje oblíbenou zápletku sci-fi knih a filmů. Některé události však naznačují, že může jít o realitu! Lze tedy překonat bariéru mezi věky?
Unavený britský učitel a spisovatel přichází do své usedlosti, stojící u Dodlestonu v severozápadní Anglii (hrabství Cheshire – pozn. red.). Poté, co se posadí do pohodlné židle, zapne Ken Webster počítač.
Když se Brit o minutu později podívá na obrazovku, zatají se mu dech. V počítači objeví nový textový soubor, napsaný v podivné angličtině: „Píši z pověření mnohých.
Jak podivná slova používáš… Jsi dobrý muž, který má ženu plnou fantazie… se světly, které rozsvěcí sám ďábel… L. W.“ Rozhodl se kdosi zlomyslný potrápit Angličana nezvyklými vzkazy?
Vždyť počítač je zapůjčen ze školy a již předtím se v něm objevuje zkomolená báseň! Že by kanadský žertík vytvořil někdo z jeho studentů?
Jenže další mysteriózní události, odehrávající se na starobylé usedlosti Meadow Cottage (Luční chata), naznačují i fantastičtější možnost! Komunikoval s ním muž z dávného 16. století?
Poselství z roku 1545?
Spojení mezi současným anglickým pedagogem a záhadnou bytostí údajně pokračuje i v dalších měsících.
Přesněji od podzimu roku 1984 až do ledna 1986! V nově se objevujících textových souborech se údajně pravidelně nacházejí postřehy, vyprávění i zvídavé otázky tajemného autora!
Byl jím snad muž, bydlící údajně kolem roku 1545 ve stejném domě jako koncem 20. století Webster? Pokud lze věřit textům z Websterova počítače, má tomu tak být! Jejich autor se zpočátku podepisuje jako Lukas Wainman. Šlo o podvod výstředního vtipálka?
Jenže když Webster zprávy ukáže svému kolegovi, ten mu prozradí podivnou věc. Podle filologa (experta na jazyk a literaturu – pozn. red.) Petera Trindera jsou prý mysteriózní vzkazy napsány starou angličtinou ze 14. až 16. století!
Ale tuto řeč dnes na světě ovládá jen hrstka odborníků. Prováděli by podobné žerty?
Žil v době krutého Tudora?
Měli by experti – často univerzitní profesoři – čas a motivaci na dlouhé „škádlení“ téměř neznámého anglického pedagoga? Mnohé z tajemných vět jsou pak zvláštně a podivně zkomoleny. Proč tomu tak je?
Záhadný pisatel popíše i některé téměř zapomenuté detaily z údajné doby jeho života. Jde o éru vlády krvelačného anglického krále Jindřicha VIII.Tudora (1491–1547). Co dalšího se má Webster ze zpráv dozvědět?
Například skutečnou identitu jejich autora, který se po několika měsících představí jako Tomas Harden! Je náhoda, že v době Jindřicha VIII. opravdu působí v univerzitním Oxfordu muž stejného jména?
Jenže proč má Harden psát o nikdy neexistující oxfordské „Jesus College“ (Ježíšově koleji)? I změna z Wainmana na Hardena je přinejmenším podivná! Obával se muž z 16. století zneužití svého jména, nebo to spíše nasvědčuje nevěrohodnosti celého příběhu?
Posel z budoucnosti, nebo výmysl?
Údajný Harden prý překvapenému učiteli sdělí, že s ním komunikuje prostřednictvím „svítící krabičky“. Mohlo by jít o počítač, či jinou technologii? Přístroj mu prý předává záhadný posel, jenž se náhle objeví.
Byl nezvaný návštěvník, zahalený v zelené záři, cestovatelem v čase? A rozhodl se propojit dva Angličany z rozdílných epoch? Tomu může nasvědčovat další zpráva, napsaná prý tentokrát moderní angličtinou!
Tu Webster čte v dubnu 1985. „Říkal jsi, že tvůj letopočet je 1985. Myslel jsem, že také pocházíš z roku 2109 jako tvůj přítel, který přinesl světelnou krabičku?!“ Každopádně podivné texty mají přicházet až do poloviny ledna 1986. Opravdu?
Mnohé z detailů příběhu působí nevěrohodně, až dětinsky. Navíc jeho hlavním zdrojem je Websterova kniha The Vertical Plane. Popis děje v ní působí jako směs béčkové sci-fi a originální fantasy.
Navíc kromě Webstera má být jediným svědkem událostí jeho tehdejší družka. Bylo tedy vše trochu jinak, nebo se příběh odehrál jen ve Websterově bujné fantazii?