Nedaleko Glastonbury leží 158 m vysoký pahorek zvaný Glastonbury Tor. Britové kdysi nazývali Glastonbury Ynys Witrin, tedy Skelný ostrov a Tor skutečně ostrovem byl, celé okolí tvořily bažiny.
Zvláštní je tvar pahorku, se svými sedmi „terasami“ připomíná podivnou pyramidu.
Pole, nebo dávný labyrint?
Podle prozaické verze stupňovité vyvýšeniny sloužily jako zemědělská políčka. Jenže mnohem výraznější terasy jsou na severním svahu, pro zemědělce nesmysl. Ani vrásnění způsobené dobytkem se nejeví pravděpodobně. Mohl být pahorek obehnán hradbami?
Neexistují žádné důkazy. Nebo je Tor snad velikým labyrintem, který ústí na svém vrcholu?
Po zádech hada
Pahorek zdoláte cestou po obvodu až k jeho vrcholu, kde dnes trůní kostelní věž. V místě původně stál kostelík sv. Michaela. 11. září 1275 však zasáhlo celý kraj zemětřesení, které poznamenalo i Tor. V roce 1360 tu vznikl nový kostel sv.
Michaela, z nějž dnes zbyla pouhá věž. Cestu k vrcholu, údajně založenou Kelty asi před 2500 lety, považují staří Britové za symbol „Zemního hada“, tedy stvoření, léčení a spojení s podsvětím. Místo je považováno za „ostrov požehnaného mrtvého, brána do království ducha“.
Je zde pohřben Artuš?
Co Tor znamená pro Brity? Jednou z legend, které mezi lidmi stále žijí, je ta Artušovská. Právě Glastonbury Tor má být místem posledního odpočinku krále Artuše. Ne náhodou přejmenovali Keltové pahorek na Ynys Avallach, tedy Ostrov jablek, jinak také Avalon. Bájný ostrov, pohřebiště světců a první křesťanská svatyně v Anglii.
Ranní meditace
Malá skupinka pomalu vychází na vrchol pahorku. Svítá. Pohled na okolní krajinuv ranních paprscích je zvláštně uklidňující. U věže se lidé naposledy rozhlédnou po okolí a usednou do lotosové pozice. Přišli na svou oblíbenou ranní meditaci.
Je mezi nimi i jeden nováček. O účincích Glastonbury Tor slyšel už mnoho, na vlastní kůži ho ale ještě nezažil. Už při výstupu na pahorek cítil podivné chvění. Náhle má pocit, že už dávno na žádném pahorku nesedí…
V moci silových čar
Mnoho lidí, zejména těch citlivějších, přísahá, že na Toru a v jeho okolí zažívají zvláštní stavy velmi podobné transu. Podle výpovědí proutkařů, kteří zde prováděli průzkumy, tu dochází k velice silnému působení zemských sil.
Pahorek totiž leží přímo na hlavní silové ose Anglie, tedy ley-line. Linie svatého Michaela vede z Cornwallu do Hoptonu v Norfolku.
Spojuje Glastonbury Tor s horou Saint Michaels Mount v Cornwallu, legendárním Stonehenge, kamenným kruhem v Avebury a dalšími více než 50 kostely, hrady, kříži i kapličkami.
Linie 1. května míří přesně k východu Slunce a Tor je podle ní zcela očividně orientován. To ale není vše. Dávný Avalon je zároveň součástí i ley-line, jež má podobu ležaté osmičky a obíhá celý svět!