Skip to content

Tajemný les Bor u Českých Budějovic: Odvážíte se do něj vstoupit?

Také v Česku jsou místa, kterým se lidé v noci raději vyhýbají, neboť se bojí něčeho jen těžko pojmenovatelného. Jedním z nich má být les Bor ležící na západním okraji Českých Budějovic. Návštěvníci zde prý občas vidí jakousi záhadnou postavu nebo odtud slyší nevysvětlitelné zvuky!

Předešlá tvrzení se možná dají připsat na vrub fantazie. Jak si však vysvětlit jiné záhadné události, které s tímto lesem souvisí?

Má mezi ně patřit také masakr vojenské hlídky, odehrávající se v 70. letech 20. století?

V dnešní racionální době je pouze málokdo jen tak ochoten uvěřit strašidelným historkám připomínajícím příběh z hororu. Avšak podobných příběhů se o Boru vypráví hned několik. EnigmaPlus se vydává do Českých Budějovic zjistit, zda na vyprávění, při kterém tuhne krev v žilách, není pověstné zrnko pravdy!

VYSTRAŠENÁ DVOJICE ŽEN

Nenápadný les obklopuje z obou stran silnici vedoucí z jihočeské metropole do obce Branišov (leží asi 2,5 km západně od Budějovic – pozn. red.). Místní lidé zde prý zažívají nejrůznější děsivé příběhy.

V roce 1993 prý po této silnici za tmy procházejí dvě ženy. Vracejí se z budějovického kina domů do Branišova. Mezi stromy se jich zmocňuje nepříjemný pocit. Nahání jim strach pouze noční temnota, anebo je někdo sleduje?

Čím hlouběji jsou v lese, tím se jejich obavy zvyšují. Náhle se z křovin u cesty údajně vynořuje temná, vysoká postava v dlouhém plášti a s velkým širákem na hlavě. Do obličeje jí není vidět. Ženy zachvacuje panika.

Vybírá si je snad nějaký maniak jako svou oběť? Záhadné postavě prý nejsou vidět nohy a přibližuje se k ženám stále blíž…

Na okraji Českých Budějovic se nalézá les Bor, kterým prochází silnice do Branišova. V 70. letech se tu zřejmě odehrává nepochopitelná přestřelka…

PŘIPOMÍNÁ TESKNOU MELODII

Zmíněný příběh popisuje spisovatel a záhadolog OTOMAR DVOŘÁK(*1951) ve své knize Setkání s tajemnem. Místní lidé z Boru údajně slýchávají tajemný, pisklavý zvuk připomínající tesknou melodii flétny. Zvuk v nich probouzí úzkost.

Z houštin lesa se navíc mají občas ozývat zvuky podobné nářku mučených zvířat. Někdy jsou prý tyto jevy navíc doprovázené potemněním celého okolí, nebo dokonce zjevením přízraku, připomínajícího muže v temném klobouku a dlouhém plášti.

Ve dne i v noci. A nejčastěji právě u silnice.

JEN STRAŠIDELNÁ POHÁDKA?

Jsou tyto záhadné jevy skutečností, anebo se jedná o výmysl? S touto otázkou jsme se obrátili na několik lidí procházejících se v ulicích budějovického sídliště Máj, které leží poblíž Boru. Jedna z dotazovaných žen odpovídá: „Těžko říci. Ale v noci do Boru nechodím, jen přes den!“ Mnoho z nich o jakémsi mlhavém přízraku, či přesněji řečeno tmavém přízraku muže v klobouku, slyšelo, ale nevěří tomu. Avšak přesto existují lidé, kteří tvrdí, že tyto tajemné události zažili.

O zdejších podivných fenoménech například píšou v březnu 2001 i místní Českobudějovické listy. Velmi často zmiňovaná je jedna mimořádná událost…

Lesem prochází několik cest – ve dne jsou výletními místy pro lidi. V noci prý místem děsivých jevů…

ZÁHADNÝ MASAKR V LESE

Odehrává se v Boru v 70. letech minulého století. O co se jedná? Tehdejší Československá lidová armáda zde má sídlo posádky, muniční sklad a strážnici přestavěnou z bývalého výletního altánu. Právě v ní prý probíhá událost jako vystřižená z hororu!

Při nočním střídání stráží na sebe údajně dvě vojenské hlídky navzájem spustí palbu ze samopalů. A v dešti střel padají mrtví vojáci k zemi. Dá se jejich jednání vysvětlit jako důsledek msty, šikany nebo momentálního „zkratového jednání“?

NĚCO ZDE NESOUHLASÍ!

Opravdu by se někdo ze samotných vojáků mstil až tak brutálním způsobem nebo natolik zpanikařil? Mnohem pravděpodobnější je napadení hlídky někým zvenčí. Naznačuje to také fakt, že prý jediný přeživší voják tehdy po tajemném útoku v budějovické vojenské nemocnici opakuje slova o „hrůze, která přichází z lesa…“ Jednalo se snad o napadení hlídky nějakými neznámými pachateli?

Otázkou však je, proč by někdo přepadával bezvýznamné vojáky, kteří nic důležitého nehlídají. Jako nejpravděpodobnější vysvětlení se tak jeví hypotéza, že se k hlídce z lesa mohl blížit onen tajemný přízrak!

Vyděšení vojáci pak mohli ze strachu střílet kolem sebe…Zmíněný voják údajně záhy po své výpovědi umírá a vojenská posádka v Boru již dávno není.

Dodnes zde nalezneme pozůstatky po přítomnosti vojáků. Prochází lesem také jakési energetické pole, nebo snad vstup do jiných dimenzí?

INFRAZVUK ÚTOČÍ?

Pro zvláštní pisklavý zvuk, který prý lidé slyšeli při setkání s borským přízrakem, může existovat vzhledem k působení vojenské posádky v této oblasti logické vysvětlení. Někdo ho mohl vysílat zcela záměrně.

Pokud by se jednalo o zvuk na hranici infrazvuku (zvuk o velmi nízkých kmitočtech, nižších než přibližně 16 Hz – pozn. red.), je zřejmé, že by byl lidským organismem vnímán velmi negativně! Infrazvuk o kmitočtech kolem 7 Hz totiž odpovídá frekvenci alfa rytmů lidského mozku, a přiblížení se k této frekvenci může způsobit narušení mozkové činnosti.

Člověk se pak velice těžko soustřeďuje, pociťuje nevolnost a velkou úzkost, je dezorientovaný, má křeče, strach, a v extrémních případech může dojít dokonce i ke smrti. Prováděly se snad v Boru experimenty s akustickými zbraněmi?

Vždyť ty jsou prý poprvé použity již v roce 1969, a to Sovětskou armádou v konfliktu s Čínou.

PROČ BYL UZAVŘEN?

Co když zde vojáci hlídali něco velmi tajného? Někdy v 70. letech (podle jiných zdrojů na začátku 80. let – pozn. red.) minulého století byl prý Bor nějakou dobu uzavřen po pádu jakéhosi letícího tělesa.

Probíhalo zde snad testování nových tajných superzbraní, nebo se jednalo o náhodný pád letadla? Velmi zajímavou okolností přitom je, že to není jediná událost tohoto typu, která se tu odehrála! Podle některých tvrzení v Boru působí jakási neznámá energie.

Na západní straně silnice z Branišova procháze-jící Borem (na leteckém snímku úsek silnice v lese ležící vlevo) prý dochází k záhadným jevům nejčastěji. Mohou mokřady v Boru nějak souviset se záhadnými událostmi?

PADAJÍ Z MRAKŮ

Je poklidné dopoledne 8. června 1998. Na budějovickém sídlišti Vltava jde několik lidí vyvenčit psy, maminky tlačí kočárky a pár pubertálních dítek kouří za kontejnerem cigarety. Nic nenasvědčuje tomu, že se za několik okamžikůčást sídliště změní v hořící spoušť.

Náhle se před jedním z panelových domů ozývá ohlušující výbuch a trosky roztříštěného letadla konají dílo zkázy.

Další letoun dopadá mezi rodinné domy v obci České Vrbné (severně od Českých Budějovic – pozn. red.). Co se stalo? Dvě stíhačky typu Mig 21, patřící armádě České republiky, se právě vracely z leteckého dne v Pardubicích, vlétly do mraků a následně se vinou špatné viditelnosti srazily.

To uvádí oficiální verze vyšetřování havárie. Způsobily ale kolizi skutečně obyčejné mraky?

VŠICHNI PŘEŽILI. JEN NÁHODOU?

I když oba letouny dopadají do velmi hustě zastavěné a obydlené oblasti (první z nich dokonce poblíž mateřské školy, základní školy a domova důchodců – pozn. red.), žádný člověk na zemi není výbuchem letadel zabit – pouze několik lidí je zraněno.

Také oba vojenští piloti LUBOŠ KUBÁT a MIROSLAV HOLAKi letecký mechanik se stačí včas katapultovat. Ze záhadné nehody vyváznou jen s lehčími zraněními. Ač dochází k výbuchům stíhaček a následným požárům, které ničí desítky aut a téměř 50 bytů, lidem se téměř nic nestane.

Proto se objevují i názory, že v tomto případě působí jakási neviditelná energie, která zabraňuje ztrátám lidských životů. Pouhá fantazie? Snad. Je však jen náhodou, že k unikátní srážce dochází zrovna nedaleko tajemného Boru?

ZÁHADNÉ ENERGIE NAD BOREM?

Je možné, že nad Borem existuje jakési silové pole (možná související i s vytvářením infrazvuku – pozn. red.), které občas způsobuje jisté fyzikální anomálie? Ve světě je totiž zaznamenáno několik pozorování, kdy letadlo vlétne do záhadného mraku a již nikdy nevyletí zpět!

Podivný příběh prý také prožívá americký pilot BRUCE GERNON, který v 70. letech letí z Baham na Floridu. Při letu je jeho letoun údajně obklopen tajemným oblakem doutníkového tvaru, v němž rotují malé bílé obláčky.

Po vylétnutí z tajemného útvaru a po přestálém šoku o několik minut později bezpečně přistává na floridském letišti. Jaké je ale jeho překvapení, když se dívá na hodinky. Cesta mu prý trvá o půl hodiny kratší dobu než jindy!

Dne 8. června 1998 dochází nad Českými Budějovicemi ke srážce letadel. Sehrál v ní nějakou úlohu tajemný Bor?

TRHLINY V ČASOPROSTORU?

Mohou být na některých místech světa trhliny v časoprostoru nebo snad jakési přechody do jiných dimenzí? Možná mohou být i v okolí budějovického lesa Boru.

Mohli do jednoho z nich čeští stíhači osudného dopoledne 8. června 1998 vletět? Vždyť skutečností je, že také vlétají do jakéhosi mraku, a pak následuje srážka jejich letadel. Právě mraky jsou totiž někdy jakýmisi průvodními jevy záhadných přechodů do jiných dimenzí!

Navíc podivný vysoký tón, který prý v lese Boru slyší někteří lidé, má znít i v jiných místech, kde se odehrávají některé nevysvětlitelné jevy. Záhadný zvuk je možná právě průvodním jevem přestupu do jiné – paralelní reality.

Naše pátrání po mystériích končí u výjezdu silnice z Boru směrem k Branišovu. Může se v tomto případě jednat o jakousi moderní legendu? Počet indicií nasvědčujících záhadným jevům je však zarážející.

NA MNOHA MÍSTECH SVĚTA

Tento les není jediným místem, kde údajně občas dochází k nevysvětlitelným děsivým jevům. Podobně neuvěřitelný příběh prý zažívá v létě roku 1910 britský spisovatel JOHN BUCHAN (1875 – 1940). Za svého pobytu v bavorských Alpách jde v doprovodu německého průvodce Sebastiana na vrchol hory Alpspitze (leží asi 7 kilometrů jižně od města Garmisch Partenkirchen).

Náhle vidí, jak jeho průvodce bledne v obličeji a na čele mu vyskakují kapky potu. Záhy se Sebastian v šílené hrůze rozebíhá z kopce dolů. A Skot začne utíkat za ním. Proč? I jeho se prý zmocňuje nedefinovatelný děs.

Oba muži se zastavují až u silnice v údolí. Skutečně oba muže cosi podivného pronásledovalo?

MYSTÉRIUM DÁVNÝCH VĚKŮ

Podobně záhadné jevy se údajně vyskytují i v jiných lokalitách. Možná je zde nějaká souvislost, kterou neznáme. Může se snad v těchto případech jednat o místa, kde se kdysi odehrávají tragédie, a tyto jevy se zde nějakým způsobem „zapisují“? Anebo v některých lesích existují skutečně záhadné bytosti? Vždyť evropská mytologie pocházející z pohanských dob je podivných lesních monster plná – od lesních bůžků, přes hejkaly až po bludičky…Že by se některá ze starých vyprávění zakládala na skutečných zážitcích našich předků?

Existují snad na Zemi místa, kde se lze setkat s bytostmi „odjinud“? Je v nich snad vstup do jakési nadrozměrné reality (čtvrtého rozměru), na kterou není naše vnímání a chápání připraveno, a proto nám jejich existence připadá absurdní?

Vždyť záhadné stíny podobných tmavých postav jsou průkazně zaznamenány například z jihlavského podzemí. Má to nějakou souvislost? Není tajemný Bor jednou z občasných bran kamsi „jinam“ ?

JE VŠE JINAK?

I když existence jiných dimenzí možná pro laika vypadá jako nesmysl, obhajují ji také někteří vědci a dá se znázornit pomocí matematických modelů! Jedním z obhájců této teorie byl například americký fyzik HUGH EVERETT (1930 – 1982).

Podle Everettovy odvážné hypotézy se celý vesmír skládá z mnoha současně existujících propojených světů, a v každém z nich probíhá jedna z možných variant vývoje událostí… Naše pátrání po mystériích končí u výjezdu silnice z Boru směrem k Branišovu.

Může se v tomto případě jednat o jakousi moderní legendu? Počet indicií nasvědčujících záhadným jevům je však zarážející.

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vybere synovi partnerku sama?
nasehvezdy.cz

Vybere synovi partnerku sama?

Žádná milující matka se...
Porostou solární panely?
epochaplus.cz

Porostou solární panely?

Jak získávat obnovitelnou energii snadno a...
Ztroskotá její vztah na závisti?
nasehvezdy.cz

Ztroskotá její vztah na...

ALICE BENDOVÁ (47)...
Rychlá mrkvová polévka
panidomu.cz

Rychlá mrkvová polévka

Ve variantě pro děti zvažte přidání kari a...
Dobývání Matterhornu: Za prvenství zaplatí životem čtyři lidé!
epochaplus.cz

Dobývání Matterhornu: Za...

Dlouho všem dobrodruhům odolává. Za žádnou cenu...
Místo, kde se veselil sám král: Skanzen Veselý kopec
epochanacestach.cz

Místo, kde se veselil sám...

Chtěli byste se...
Salát s chřestem, ředkvičkami a kozím sýrem
tisicereceptu.cz

Salát s chřestem, ředkvičkami...

K přípravě tohoto svěžího a křupavého salátu se nejlépe...
Vědci z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze pomáhají v Zambii nejen proti covidu-19
21stoleti.cz

Vědci z Fakulty tropického...

Tým vědců z ČZU v Praze se vrátil z expedice do...
Je libo červíka?
epochalnisvet.cz

Je libo červíka?

Larvy potemníka moučného(Tenebrio molitor), označované...
V obýváku pohledově krásné i funkční
rezidenceonline.cz

V obýváku pohledově krásné i...

Hlavní společenský prostor by měl upoutat...
Osudové náhody
skutecnepribehy.cz

Osudové náhody

Dlouho jsem nemohla...
Jako u moře: Do Hliněné bašty na skvělé ryby a mořské plody
iluxus.cz

Jako u moře: Do Hliněné bašty...

Zdaleka ne všichni si letos užijí pořádnou dovolenou u...