21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Tajemný Ludvík XIV. Útočili teroristé Francie na Prahu?
Mirek Brát
od Mirek Brát 27.7.2021
5.4tis
Požár Prahy v roce 1689. Neznámý autor. (Public domain, via Wikimedia Commons)
402
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Troufalý akt státního terorismu, do kterého byl zapletený i francouzský král Ludvík XIV., řečený Král Slunce, měl postihnout Prahu v červnu roku 1689. Zůstalo po něm množství mrtvých, zničené domy, kostely i synagogy.

Vyšetřovatelé se vydali po francouzské stopě. Byl to však správný směr?

Praha v 17. století. (Philip van den Bossche, Public domain, via Wikimedia Commons) Požár Prahy v roce 1689. Neznámý autor. (Public domain, via Wikimedia Commons) Požár byl pro evropská města vždy pohromou. (Schilling, Public domain, via Wikimedia Commons) Autorem plánu zapálení Prahy měl být francouzský generál Ezechiel du Mas, comte de Mélac. (aunbekannter Künstler, Public domain, via Wikimedia Commons) Král Ludvík XIV. na obrazu malíře Hyacintha Rigauda. (Public domain, via Wikimedia Commons)

Kritického dne 21. června 1689 panovalo teplé a suché počasí doprovázené větrem. Jako první se s „červeným kohoutem“ dostal do křížku hostinec v domě U Černého orla v jedné staroměstské uličce. Pražským povětřím se rozléhal poplašný hlas zvonů. Začaly hasební práce.

Praha v 17. století. (Philip van den Bossche, Public domain, via Wikimedia Commons)

Bilance požáru byla katastrofální: za oběť ohni padlo 766 obytných domů, šest kostelů a klášterů, deset synagog, mlýny a pila. Odhad obětí: 150 – 175 obyvatel židovské čtvrti, obětí křesťanského vyznání bylo několik desítek. Velmi brzy po požáru se objevila francouzská stopa.

Historický kontext

Proč by měla Francie zájem na zapálení a zničení Prahy? Francouzský král Ludvík XIV. vedl velmi agresivní zahraniční politiku, v rámci které obsazoval území, která do té doby patřila Habsburkům.

Král Ludvík XIV. na obrazu malíře Hyacintha Rigauda. (Public domain, via Wikimedia Commons)

Na podzim roku 1688 začala francouzská vojska vypalovat města v dnešním Německu – Heidelberg, Mannheim, Baden a mnohá další, a poté byl plán údajně rozšířen i na česká města. Cílem bylo vyvolat totální chaos.

Komando žhářů

Jeden z údajných žhářů se na mučidlech přiznal a byl 29. června 1689 popraven. Jednalo se o Benedikta Dureze, Francouze pocházejícího z okolí města Lyonu. Základna žhářského komanda měla být v zájezdním hostinci U Tří zvonků v malostranské Mostní ulici.

Autorem plánu zapálení Prahy měl být francouzský generál Ezechiel du Mas, comte de Mélac. (aunbekannter Künstler, Public domain, via Wikimedia Commons)

Pozoruhodnou postavou celé události je bývalý voják české národnosti – Vavřinec Procházka, který se však do historie dostal pod jménem Ohnivý Vavřinec. Také ten se po dopadení přiznal k příslušnosti k francouzské paličské skupině. Vavřinec byl potrestán tak, jak bylo u žhářů zvykem – byl upálen.

Požár byl pro evropská města vždy pohromou. (Schilling, Public domain, via Wikimedia Commons)

Dvě teorie

Stále existují dvě oficiální teorie. První, atraktivnější, viní ze založení ohně komando naverbované a financované francouzským královstvím. Druhá, poněkud fádnější, dává vznik a rychlé šíření požáru do souvislostí s katastrofální požární prevencí ve městech na konci sedmnáctého století, která zde byla umocněna i pro šíření ohně panujícími příhodnými klimatickými podmínkami.

Foto: (Public domain, via Wikimedia Commons)
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.0tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.2tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.7tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]