4. prosince 1872: Východně od Azorských ostrovů je nalezena plachetnice Mary Celeste. Posádka zmizela beze stopy.
Domů     Tajemný Ludvík XIV. Útočili teroristé Francie na Prahu?
Tajemný Ludvík XIV. Útočili teroristé Francie na Prahu?
od 27.7.2021
5.4tis
Požár Prahy v roce 1689. Neznámý autor. (Public domain, via Wikimedia Commons)
402
SDÍLENÍ
5.4tis
ZOBRAZENÍ

Troufalý akt státního terorismu, do kterého byl zapletený i francouzský král Ludvík XIV., řečený Král Slunce, měl postihnout Prahu v červnu roku 1689. Zůstalo po něm množství mrtvých, zničené domy, kostely i synagogy.

Vyšetřovatelé se vydali po francouzské stopě. Byl to však správný směr?

Praha v 17. století. (Philip van den Bossche, Public domain, via Wikimedia Commons) Požár Prahy v roce 1689. Neznámý autor. (Public domain, via Wikimedia Commons) Požár byl pro evropská města vždy pohromou. (Schilling, Public domain, via Wikimedia Commons) Autorem plánu zapálení Prahy měl být francouzský generál Ezechiel du Mas, comte de Mélac. (aunbekannter Künstler, Public domain, via Wikimedia Commons) Král Ludvík XIV. na obrazu malíře Hyacintha Rigauda. (Public domain, via Wikimedia Commons)

Kritického dne 21. června 1689 panovalo teplé a suché počasí doprovázené větrem. Jako první se s „červeným kohoutem“ dostal do křížku hostinec v domě U Černého orla v jedné staroměstské uličce. Pražským povětřím se rozléhal poplašný hlas zvonů. Začaly hasební práce.

Praha v 17. století. (Philip van den Bossche, Public domain, via Wikimedia Commons)
Praha v 17. století. (Philip van den Bossche, Public domain, via Wikimedia Commons)

Bilance požáru byla katastrofální: za oběť ohni padlo 766 obytných domů, šest kostelů a klášterů, deset synagog, mlýny a pila. Odhad obětí: 150 – 175 obyvatel židovské čtvrti, obětí křesťanského vyznání bylo několik desítek. Velmi brzy po požáru se objevila francouzská stopa.

Historický kontext

Proč by měla Francie zájem na zapálení a zničení Prahy? Francouzský král Ludvík XIV. vedl velmi agresivní zahraniční politiku, v rámci které obsazoval území, která do té doby patřila Habsburkům.

Král Ludvík XIV. na obrazu malíře Hyacintha Rigauda. (Public domain, via Wikimedia Commons)
Král Ludvík XIV. na obrazu malíře Hyacintha Rigauda. (Public domain, via Wikimedia Commons)

Na podzim roku 1688 začala francouzská vojska vypalovat města v dnešním Německu – Heidelberg, Mannheim, Baden a mnohá další, a poté byl plán údajně rozšířen i na česká města. Cílem bylo vyvolat totální chaos.

Komando žhářů

Jeden z údajných žhářů se na mučidlech přiznal a byl 29. června 1689 popraven. Jednalo se o Benedikta Dureze, Francouze pocházejícího z okolí města Lyonu. Základna žhářského komanda měla být v zájezdním hostinci U Tří zvonků v malostranské Mostní ulici.

Autorem plánu zapálení Prahy měl být francouzský generál Ezechiel du Mas, comte de Mélac. (aunbekannter Künstler, Public domain, via Wikimedia Commons)
Autorem plánu zapálení Prahy měl být francouzský generál Ezechiel du Mas, comte de Mélac. (aunbekannter Künstler, Public domain, via Wikimedia Commons)

Pozoruhodnou postavou celé události je bývalý voják české národnosti – Vavřinec Procházka, který se však do historie dostal pod jménem Ohnivý Vavřinec. Také ten se po dopadení přiznal k příslušnosti k francouzské paličské skupině. Vavřinec byl potrestán tak, jak bylo u žhářů zvykem – byl upálen.

Požár byl pro evropská města vždy pohromou. (Schilling, Public domain, via Wikimedia Commons)
Požár byl pro evropská města vždy pohromou. (Schilling, Public domain, via Wikimedia Commons)

Dvě teorie

Stále existují dvě oficiální teorie. První, atraktivnější, viní ze založení ohně komando naverbované a financované francouzským královstvím.

reklama

Druhá, poněkud fádnější, dává vznik a rychlé šíření požáru do souvislostí s katastrofální požární prevencí ve městech na konci sedmnáctého století, která zde byla umocněna i pro šíření ohně panujícími příhodnými klimatickými podmínkami.

Foto: (Public domain, via Wikimedia Commons)
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 1.7tis
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.5tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.8tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.4tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112