Součástí příběhu o potopení konfederační ponorky Hunley v roce 1864 je i legenda o modrém ohni, který se objevil na její palubě krátce po historicky prvním úspěšném ponorkovém útoku v dějinách.
Byl to signál, nebo snad projev nějaké katastrofy, která nakonec způsobila zkázu podmořského člunu?
Píše se rok 1861. Americká občanská válka je krvavým střetem, v němž se objevují i nové typy zbraní. Obchodník a právník Horace Lawson Hunley spojil síly s inženýry Jamesem McClintockem a Baxterem Watsonem.
Narušit námořní blokádu ze strany Unie se měla pokusit jejich konfederační ponorka Pioneer. Nakonec však vynálezci podmořský člun zničí, protože existuje riziko, že by se mohl dostat do rukou unionistickým vojskům.

Po přesunu z New Orleansu na bezpečnější místo, které je dále od fronty, však neváhají a pouštějí se opět do práce. V lednu 1863 již zkoušejí novou ponorku, která nese název American Diver. Zkoušky dopadají tragicky, ponorka se v rozbouřeném moři potopí a posádka zahyne.
Podaří se třetí projekt, jehož výsledkem je ponorný člun pojmenovaný po svém duchovním otci – H.L.Hunley?
Stroj na smrt
Ponorka H.L.Hunley byla dlouhá necelých třináct metrů. De facto se jednalo o ocelovou rouru o průměru jen mírně přesahující jeden metr. Osmičlenná posádka poháněla šroub ponorky ručně. Výzbroj ponorky tvořilo v první fázi jejich zkoušek vlečné torpédo.

Plány na bojovou misi maří nehoda. Ponorka se potopila, z osmi mužů nové posádky přežili pouze tři. Dne 15. října 1863 vyplouvá ponorka z přístavu v Charlestonu k dalšímu testování. Opět tragická nehoda. Ponorka se už nevynořila. Všichni na palubě, včetně H.L.Hunleyho, umírají.
Hunley útočí!
Ponorka byla vyzvednuta a zformována nová dobrovolnická posádka pod velením Georga Dixona. Změnila se její jediná útočná zbraň – místo vlečného torpéda má nyní ponorka Hunley torpédo tyčové. 17. února 1864 ponorka H.L.Hunely vyplouvá na svoji první – a jak se brzy ukáže – i poslední bojovou plavbu.
Před přístavem v Charlestonu hlídkuje unionistická dělová šalupa USS Housatonic. Právě ta je cílem útoku ponorky. Náraz do boku šalupy, exploze nálože a USS Housatonic se po několik minutách potápí.

Záhada modrého ohně
Bohužel, ponorka se už do přístavu v Charlestonu nevrátila a pro dalších 136 let byla nezvěstná. Při výbuchu však neměla být zničena, protože se objevili svědci, kteří přísahali, že signalizuje do přístavu modrým světlem.
Nyní se dostáváme k záhadě modrého ohně, chcete – li modrého světla, kterým měla ponorka H.L. Hunley signalizovat po útoku, že je v pořádku, úkol splnila a vrací se zpět na základnu. Zastánci teorie modrého světla šířili představu, že posádka ponorky Hunely signalizovala pomocí lucerny s modrým sklem úspěšné splnění úkolu.
Katastrofa tak měla ponorku postihnout až po bojové akci, nikoli během ní. Záhada modrého světla se nepodařila vysvětlit ani po roce 2000, kdy byl vrak Hunley nalezen a prozkoumán.