21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Tajemný modrý oheň na palubě ponorky Hunley
Mirek Brát
od Mirek Brát 26.7.2021
5.9tis
Obraz Conrada Wise Chapmana vznikl současně s první a zároveň poslední bojové plavbě ponorky Hunley. (Public domain, via Wikimedia Commons)
509
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Součástí příběhu o potopení konfederační ponorky Hunley v roce 1864 je i legenda o modrém ohni, který se objevil na její palubě krátce po historicky prvním úspěšném ponorkovém útoku v dějinách.

Byl to signál, nebo snad projev nějaké katastrofy, která nakonec způsobila zkázu podmořského člunu?

Obraz Conrada Wise Chapmana vznikl současně s první a zároveň poslední bojové plavbě ponorky Hunley. (Public domain, via Wikimedia Commons) Vyzdvižení vraku ponorky Hunley. FOTO: Barbara Voulgaris (Naval Historical Center, Public domain, via Wikimedia Commons) Bojové akce na řece Mississipi. (U.S. Naval Historical Center Photograph. Photo #: NH 76369-KN (Color) (complete caption), Public domain, via Wikimedia Commons) Kromě ponorky Hunley přinesla občanská válka například i nasazení pancéřovaných hladinových lodí. Obraz Juliana Olivera Davidsona (1853-1894) zobrazuje jejich vzájemné střetnutí. ( Public domain, via Wikimedia Commons)

Píše se rok 1861. Americká občanská válka je krvavým střetem, v němž se objevují i nové typy zbraní. Obchodník a právník Horace Lawson Hunley spojil síly s inženýry Jamesem McClintockem a Baxterem Watsonem.

Narušit námořní blokádu ze strany Unie se měla pokusit jejich konfederační ponorka Pioneer. Nakonec však vynálezci podmořský člun zničí, protože existuje riziko, že by se mohl dostat do rukou unionistickým vojskům.

Kromě ponorky Hunley přinesla občanská válka například i nasazení pancéřovaných hladinových lodí. Obraz Juliana Olivera Davidsona (1853-1894) zobrazuje jejich vzájemné střetnutí. (Public domain, via Wikimedia Commons)

Po přesunu z New Orleansu na bezpečnější místo, které je dále od fronty, však neváhají a pouštějí se opět do práce. V lednu 1863 již zkoušejí novou ponorku, která nese název American Diver. Zkoušky dopadají tragicky, ponorka se v rozbouřeném moři potopí a posádka zahyne.

Podaří se třetí projekt, jehož výsledkem je ponorný člun pojmenovaný po svém duchovním otci – H.L.Hunley?

Stroj na smrt

Ponorka H.L.Hunley byla dlouhá necelých třináct metrů. De facto se jednalo o ocelovou rouru o průměru jen mírně přesahující jeden metr. Osmičlenná posádka poháněla šroub ponorky ručně. Výzbroj ponorky tvořilo v první fázi jejich zkoušek vlečné torpédo.

Bojové akce na řece Mississipi. (U.S. Naval Historical Center Photograph. Photo #: NH 76369-KN (Color) (complete caption), Public domain, via Wikimedia Commons)

Plány na bojovou misi maří nehoda. Ponorka se potopila, z osmi mužů nové posádky přežili pouze tři. Dne 15. října 1863 vyplouvá ponorka z přístavu v Charlestonu k dalšímu testování. Opět tragická nehoda. Ponorka se už nevynořila. Všichni na palubě, včetně H.L.Hunleyho, umírají.

Hunley útočí!

Ponorka byla vyzvednuta a zformována nová dobrovolnická posádka pod velením Georga Dixona. Změnila se její jediná útočná zbraň – místo vlečného torpéda má nyní ponorka Hunley torpédo tyčové. 17. února 1864 ponorka H.L.Hunely vyplouvá na svoji první – a jak se brzy ukáže – i poslední bojovou plavbu.

Před přístavem v Charlestonu hlídkuje unionistická dělová šalupa USS Housatonic. Právě ta je cílem útoku ponorky. Náraz do boku šalupy, exploze nálože a USS Housatonic se po několik minutách potápí.

Vyzdvižení vraku ponorky Hunley. FOTO: Barbara Voulgaris (Naval Historical Center, Public domain, via Wikimedia Commons)

Záhada modrého ohně

Bohužel, ponorka se už do přístavu v Charlestonu nevrátila a pro dalších 136 let byla nezvěstná. Při výbuchu však neměla být zničena, protože se objevili svědci, kteří přísahali, že signalizuje do přístavu modrým světlem.

Nyní se dostáváme k záhadě modrého ohně, chcete – li modrého světla, kterým měla ponorka H.L. Hunley signalizovat po útoku, že je v pořádku, úkol splnila a vrací se zpět na základnu. Zastánci teorie modrého světla šířili představu, že posádka ponorky Hunely signalizovala pomocí lucerny s modrým sklem úspěšné splnění úkolu.

Katastrofa tak měla ponorku postihnout až po bojové akci, nikoli během ní. Záhada modrého světla se nepodařila vysvětlit ani po roce 2000, kdy byl vrak Hunley nalezen a prozkoumán.

Foto: Public domain, via Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.0tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.2tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.7tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]