reklama
3. července 1969: V 27 letech umírá za nevyjasněných okolností Brian Jones, zakládající člen kapely Rolling Stones.
Domů     Neobjasněné události
Tajemný řecký oheň: Smrtonosná zbraň
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 30.9.2021
6.2tis
Použití řeckého ohně. FOTO: Autor neznámž / Creative Commons / Volné dílo
472
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Tak se obvykle nazývá obávaná zbraň starověku, i když měla ještě několik dalších názvů, jako mořský oheň, tekutý oheň, římský oheň apod. Není divu, že byl velmi obávaným protivníkem, neboť oheň nebylo možné běžně uhasit.

Hořel i na vodě, která mu dodávala ještě větší sílu.

Hořící tekutá směs se lepila na oděv i tělo. Při námořních bitvách se řecký oheň používal především ke spalování nepřátelských bojovníků, nikoliv lodí. Ti, kdo takový útok zažili, popisují, že byl doprovázen jakýmsi hřměním a spoustou kouře.

To vše dohromady vyvolávalo i silné psychické účinky. Obrana proti ohni byla mizivá. Uvádí se, že snad to byla jen silná koncentrace octa, smíchaná s močí, navíc zasypaná vrstvou písku. No… ale vozte s sebou do boje takou zátěž.

Ohniště. FOTO: KOS / Creative Commons / Volné dílo Přenosný ruční vrhač řeckého ohně. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo Použití řeckého ohně. FOTO: Autor neznámž / Creative Commons / Volné dílo

HISTORIE OHNĚ

V kronikách je využití řeckého ohně připisováno Theophanesovi Kallinikosovi. To byl architekt a řemeslník z Heliopolis ve Fénicii, provincii tehdy okupované Muslimy. Kalinikos prý uprchl k Římanům, kde sestrojil zařízení, které vystřelovalo hořící substanci. A tak s její pomocí spálil posádky arabských lodí a zajistil Římanům vítězství.

Podle kroniky Kallinikos přeběhl k Římanům někdy v roce 656 podle našeho letopočtu a použití řeckého ohně předal kolem roku 673 císaři Konstantinovu IV. Jeho složení podléhalo nejvyššímu utajení.

Ti, kdo ho znali, si ho odnesli do hrobu, což znamená, že zřejmě neexistují žádné písemné záznamy o jeho přesném složení, jednotlivých ingrediencí a postupu jeho výroby. Další císař, Konstantin VII. Porfyrogennetos, jeho výrobu prohlásil za státní tajemství a ve svém spise „De administrando imperio“ někdy z roku 950 nabádá svého syna, pozdějšího císaře Romana, aby odmítal prosby všech, kteří jej budou žádat o návod.

Pro výstrahu svým následovníkům nařídil císař vytesat do oltáře v chrámu kletbu na toho, kdo by se odvážil předat tento objev.

ZPŮSOB POUŽITÍ

Tato starověká zbraň byla vypouštěna pomocí vzduchových pump, což připomíná dnešní plamenomety. Touto zbraní řecké lodě zničily arabskou flotilu v roce 673, která zaútočila na Konstantinopol. Stal se tak rozhodující zbraní Byzantské říše.

Podobně bylo poraženo arabské vojsko, když obléhalo byzantskou metropoli v letech 717–718, ale také vojsko Kyjevského knížete Igora roku 941.

Nejčastěji se řecký oheň používal v námořních bitvách. Na palubě se nad ohništěm zahříval kotel se zápalnou směsí. Výpary se pod tlakem vedly trubkou na oplechovanou příď lodi. Tam byly zapáleny. Efekt byl takový, že vyšlehl plamen, který se řítil na protivníka, doprovázen hlasitým burácením.

Ale existovala i verze proti pěchotě nebo proti dřevěným opevněním. Nádoby naplněné řeckým ohněm byly vrhány katapulty. Příruční verze se používala při dobývání městských hradeb. Oheň se nedal hasit běžnými prostředky, neboť dobře hořel i na vodě.

TAJEMSTVÍ SMRTÍCÍ SMĚSI

Protože šlo o tajemství, nedochovaly se žádné věrohodné písemné záznamy. Jen některé všeobecné poznámky, co by asi tato směs mohla obsahovat. Stejně tak i způsob její přípravy. Dá se říci, že šlo jen o spekulace.

Někteří tvrdili, že řecký oheň byl směsí éteru, síry, uhlí, dusičnanu draselného, terpentýnu a pryskyřice z borovice.

Tak například Anna Komnenovna, Byzantská princezna, popsala zbraň následovně: „Směs byla připravována tak, že z borovic a dalších konkrétních stromů byla sesbírána nehořlavá pryskyřice.

Ta byla míchána se sírou a poté vložena do rákosových trubic, ze kterých byla muži vyfukována prudkým stálým dechem. Tímto způsobem pryskyřice chytne od ohně na kraji rákosové trubice a padá jako ohnivý vír na nepřátele“. Někdy se uvádí jako možné ingredience ještě například nafta, dehet apod.

Ale již historická zpráva o jakémsi neuhasitelném ohni, který se inicioval zapálením směsi ze síry, smoly, koudele, roztlučeného kadidla a pilin ze sosnového dřeva, se dochovala již z poloviny 4. století př.

n. l.

Šlo tedy o nějakou inovaci takového ohně? Současná věda toto tajemství ještě nerozřešila. Ale ani není proč. Obdobná soudobá zbraň – plamenomet – disponuje samozápalnou směsí se sodíkem a hořčíkem. Zapaluje se při styku s vlhkostí a hoří ve vodě i na sněhu. Ovšem není ji možno použít za suchého počasí.

Také napalm lze použít při povětrnostních podmínkách s vysokou vlhkostí. Ten se vznítí po dopadu, případně s malým zpožděním, po rozstříknutí na cíl.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Matěj Soukup 1.7.2022 254
Bylo 12. května 1986, když vyděšení příbuzní nahlásili na policejní oddělení v Guntersville v Alabamě zmizení tehdy šestadvacetileté Wandy Jean Maysové. I přes rozsáhlé pátrání v oblasti nebylo její tělo nalezeno dlouhé roky a teprve analýza ostatků v roce 2008 potvrdila, že Maysová zemřela. Oficiálně náhodou. Ale bylo tomu vskutku tak? ZMIZELA Z POKOJE Maysová trávila noc z 11. na […]
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.8tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 3.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.6tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]