17. ledna 2012: V Melbourne v Austrálii jsou ze země slyšet záhadné dunivé zvuky. Jejich zdroj je neznámý.
Domů     Neobjasněné události
Tajemný řecký oheň: Smrtonosná zbraň
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 30.9.2021
6.2tis
Použití řeckého ohně. FOTO: Autor neznámž / Creative Commons / Volné dílo
472
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Tak se obvykle nazývá obávaná zbraň starověku, i když měla ještě několik dalších názvů, jako mořský oheň, tekutý oheň, římský oheň apod. Není divu, že byl velmi obávaným protivníkem, neboť oheň nebylo možné běžně uhasit.

Hořel i na vodě, která mu dodávala ještě větší sílu.

Hořící tekutá směs se lepila na oděv i tělo. Při námořních bitvách se řecký oheň používal především ke spalování nepřátelských bojovníků, nikoliv lodí. Ti, kdo takový útok zažili, popisují, že byl doprovázen jakýmsi hřměním a spoustou kouře.

To vše dohromady vyvolávalo i silné psychické účinky. Obrana proti ohni byla mizivá. Uvádí se, že snad to byla jen silná koncentrace octa, smíchaná s močí, navíc zasypaná vrstvou písku. No… ale vozte s sebou do boje takou zátěž.

Ohniště. FOTO: KOS / Creative Commons / Volné dílo Přenosný ruční vrhač řeckého ohně. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo Použití řeckého ohně. FOTO: Autor neznámž / Creative Commons / Volné dílo

HISTORIE OHNĚ

V kronikách je využití řeckého ohně připisováno Theophanesovi Kallinikosovi. To byl architekt a řemeslník z Heliopolis ve Fénicii, provincii tehdy okupované Muslimy. Kalinikos prý uprchl k Římanům, kde sestrojil zařízení, které vystřelovalo hořící substanci. A tak s její pomocí spálil posádky arabských lodí a zajistil Římanům vítězství.

Podle kroniky Kallinikos přeběhl k Římanům někdy v roce 656 podle našeho letopočtu a použití řeckého ohně předal kolem roku 673 císaři Konstantinovu IV. Jeho složení podléhalo nejvyššímu utajení.

Ti, kdo ho znali, si ho odnesli do hrobu, což znamená, že zřejmě neexistují žádné písemné záznamy o jeho přesném složení, jednotlivých ingrediencí a postupu jeho výroby. Další císař, Konstantin VII. Porfyrogennetos, jeho výrobu prohlásil za státní tajemství a ve svém spise „De administrando imperio“ někdy z roku 950 nabádá svého syna, pozdějšího císaře Romana, aby odmítal prosby všech, kteří jej budou žádat o návod.

Pro výstrahu svým následovníkům nařídil císař vytesat do oltáře v chrámu kletbu na toho, kdo by se odvážil předat tento objev.

ZPŮSOB POUŽITÍ

Tato starověká zbraň byla vypouštěna pomocí vzduchových pump, což připomíná dnešní plamenomety. Touto zbraní řecké lodě zničily arabskou flotilu v roce 673, která zaútočila na Konstantinopol. Stal se tak rozhodující zbraní Byzantské říše.

Podobně bylo poraženo arabské vojsko, když obléhalo byzantskou metropoli v letech 717–718, ale také vojsko Kyjevského knížete Igora roku 941.

Nejčastěji se řecký oheň používal v námořních bitvách. Na palubě se nad ohništěm zahříval kotel se zápalnou směsí. Výpary se pod tlakem vedly trubkou na oplechovanou příď lodi. Tam byly zapáleny. Efekt byl takový, že vyšlehl plamen, který se řítil na protivníka, doprovázen hlasitým burácením.

Ale existovala i verze proti pěchotě nebo proti dřevěným opevněním. Nádoby naplněné řeckým ohněm byly vrhány katapulty. Příruční verze se používala při dobývání městských hradeb. Oheň se nedal hasit běžnými prostředky, neboť dobře hořel i na vodě.

TAJEMSTVÍ SMRTÍCÍ SMĚSI

Protože šlo o tajemství, nedochovaly se žádné věrohodné písemné záznamy. Jen některé všeobecné poznámky, co by asi tato směs mohla obsahovat. Stejně tak i způsob její přípravy. Dá se říci, že šlo jen o spekulace.

Někteří tvrdili, že řecký oheň byl směsí éteru, síry, uhlí, dusičnanu draselného, terpentýnu a pryskyřice z borovice.

Tak například Anna Komnenovna, Byzantská princezna, popsala zbraň následovně: „Směs byla připravována tak, že z borovic a dalších konkrétních stromů byla sesbírána nehořlavá pryskyřice.

Ta byla míchána se sírou a poté vložena do rákosových trubic, ze kterých byla muži vyfukována prudkým stálým dechem. Tímto způsobem pryskyřice chytne od ohně na kraji rákosové trubice a padá jako ohnivý vír na nepřátele“. Někdy se uvádí jako možné ingredience ještě například nafta, dehet apod.

Ale již historická zpráva o jakémsi neuhasitelném ohni, který se inicioval zapálením směsi ze síry, smoly, koudele, roztlučeného kadidla a pilin ze sosnového dřeva, se dochovala již z poloviny 4. století př.

n. l.

Šlo tedy o nějakou inovaci takového ohně? Současná věda toto tajemství ještě nerozřešila. Ale ani není proč. Obdobná soudobá zbraň – plamenomet – disponuje samozápalnou směsí se sodíkem a hořčíkem. Zapaluje se při styku s vlhkostí a hoří ve vodě i na sněhu. Ovšem není ji možno použít za suchého počasí.

Také napalm lze použít při povětrnostních podmínkách s vysokou vlhkostí. Ten se vznítí po dopadu, případně s malým zpožděním, po rozstříknutí na cíl.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 14.1.2022 1.7tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Adriana Vojtíšková 13.1.2022 2.9tis
Někdejší první dáma Argentiny Eva Perón (1919–1952) umírá jako teprve třiatřicetiletá na rakovinu dělohy roku 1952 v Buenos Aires…     Když populární Evita zemřela, bylo rozhodnuto, že její tělo bude odborně nabalzamováno. Její manžel, argentinský prezident Juan Domingo Perón (1895–1974) si poté vzal Evitino tělo s sebou do exilu, který trávil postupně ve Venezuele, […]
od Michaela Holubová 13.1.2022 3.4tis
Talentovaná herečka, která je velmi trefně nazývána „Marilyn Monroe“ francouzského filmu, umírá v nedožitých 47 letech. Přes její slávu a bohatství má však Martine Carol osobní život plný zmatků a neklidu…     Pomyslná horská dráha života nešťastné Carol zahrnuje pokus o sebevraždu, zneužívání drog a také čtyři sňatky. V profesním životě se jí nejprve […]
od Pavel Polcar 12.1.2022 2.9tis
Jaroslav Štencl bydlel v přízemí dnes už zbouraného domu v Rolnické ulici v Opavě, kde žil spolu s rodiči, o patro výš bydlela jeho sestra s rodinou. Štencl ji často navštěvoval, když potřebovala pohlídat děti. „Téměř vždy nás ale vzbudil hluk, který přicházel stropem z půdního prostoru. Znělo to, jako když se po podlaze válí […]
od Eva Soukupová 11.1.2022 1.9tis
V roce 1996 v australském hlavním městě zmizela mladá kadeřnice Paula Brown. Policie si dlouho neví rady a tak se zoufalý snoubenec pohřešované obrátí na senzibila. Ten pomocí kyvadla přesně určí, kde se její mrtvé tělo nachází.     Kyvadlo je jedna z nejrozšířenějších a zároveň nejjednodušších magických pomůcek hojně využívaných mnoha esoteriky k mnoha […]