30. listopadu 1989: V Belgii začíná série pozorování UFO ve tvaru trojúhelníku. Postupně ho spatří 30 různých skupin svědků.
Domů     Tajemný řecký oheň: Smrtonosná zbraň
Tajemný řecký oheň: Smrtonosná zbraň
od 30.9.2021
6.2tis
Použití řeckého ohně. FOTO: Autor neznámž / Creative Commons / Volné dílo
472
SDÍLENÍ
6.2tis
ZOBRAZENÍ

Tak se obvykle nazývá obávaná zbraň starověku, i když měla ještě několik dalších názvů, jako mořský oheň, tekutý oheň, římský oheň apod. Není divu, že byl velmi obávaným protivníkem, neboť oheň nebylo možné běžně uhasit. Hořel i na vodě, která mu dodávala ještě větší sílu.

Hořící tekutá směs se lepila na oděv i tělo. Při námořních bitvách se řecký oheň používal především ke spalování nepřátelských bojovníků, nikoliv lodí. Ti, kdo takový útok zažili, popisují, že byl doprovázen jakýmsi hřměním a spoustou kouře.

To vše dohromady vyvolávalo i silné psychické účinky. Obrana proti ohni byla mizivá. Uvádí se, že snad to byla jen silná koncentrace octa, smíchaná s močí, navíc zasypaná vrstvou písku. No… ale vozte s sebou do boje takou zátěž.

Ohniště. FOTO: KOS / Creative Commons / Volné dílo Přenosný ruční vrhač řeckého ohně. FOTO: Neznámý autor / Creative Commons / Volné dílo Použití řeckého ohně. FOTO: Autor neznámž / Creative Commons / Volné dílo

HISTORIE OHNĚ

V kronikách je využití řeckého ohně připisováno Theophanesovi Kallinikosovi. To byl architekt a řemeslník z Heliopolis ve Fénicii, provincii tehdy okupované Muslimy.

reklama

Kalinikos prý uprchl k Římanům, kde sestrojil zařízení, které vystřelovalo hořící substanci. A tak s její pomocí spálil posádky arabských lodí a zajistil Římanům vítězství.

Podle kroniky Kallinikos přeběhl k Římanům někdy v roce 656 podle našeho letopočtu a použití řeckého ohně předal kolem roku 673 císaři Konstantinovu IV. Jeho složení podléhalo nejvyššímu utajení.

Ti, kdo ho znali, si ho odnesli do hrobu, což znamená, že zřejmě neexistují žádné písemné záznamy o jeho přesném složení, jednotlivých ingrediencí a postupu jeho výroby.

Další císař, Konstantin VII. Porfyrogennetos, jeho výrobu prohlásil za státní tajemství a ve svém spise „De administrando imperio“ někdy z roku 950 nabádá svého syna, pozdějšího císaře Romana, aby odmítal prosby všech, kteří jej budou žádat o návod.

reklama

Pro výstrahu svým následovníkům nařídil císař vytesat do oltáře v chrámu kletbu na toho, kdo by se odvážil předat tento objev.

ZPŮSOB POUŽITÍ

Tato starověká zbraň byla vypouštěna pomocí vzduchových pump, což připomíná dnešní plamenomety. Touto zbraní řecké lodě zničily arabskou flotilu v roce 673, která zaútočila na Konstantinopol. Stal se tak rozhodující zbraní Byzantské říše.

Podobně bylo poraženo arabské vojsko, když obléhalo byzantskou metropoli v letech 717–718, ale také vojsko Kyjevského knížete Igora roku 941.

reklama

Nejčastěji se řecký oheň používal v námořních bitvách. Na palubě se nad ohništěm zahříval kotel se zápalnou směsí. Výpary se pod tlakem vedly trubkou na oplechovanou příď lodi. Tam byly zapáleny.

Efekt byl takový, že vyšlehl plamen, který se řítil na protivníka, doprovázen hlasitým burácením. Ale existovala i verze proti pěchotě nebo proti dřevěným opevněním. Nádoby naplněné řeckým ohněm byly vrhány katapulty.

Příruční verze se používala při dobývání městských hradeb. Oheň se nedal hasit běžnými prostředky, neboť dobře hořel i na vodě.

TAJEMSTVÍ SMRTÍCÍ SMĚSI

Protože šlo o tajemství, nedochovaly se žádné věrohodné písemné záznamy. Jen některé všeobecné poznámky, co by asi tato směs mohla obsahovat. Stejně tak i způsob její přípravy. Dá se říci, že šlo jen o spekulace.

Někteří tvrdili, že řecký oheň byl směsí éteru, síry, uhlí, dusičnanu draselného, terpentýnu a pryskyřice z borovice.

Tak například Anna Komnenovna, Byzantská princezna, popsala zbraň následovně: „Směs byla připravována tak, že z borovic a dalších konkrétních stromů byla sesbírána nehořlavá pryskyřice.

Ta byla míchána se sírou a poté vložena do rákosových trubic, ze kterých byla muži vyfukována prudkým stálým dechem. Tímto způsobem pryskyřice chytne od ohně na kraji rákosové trubice a padá jako ohnivý vír na nepřátele“. Někdy se uvádí jako možné ingredience ještě například nafta, dehet apod.

Ale již historická zpráva o jakémsi neuhasitelném ohni, který se inicioval zapálením směsi ze síry, smoly, koudele, roztlučeného kadidla a pilin ze sosnového dřeva, se dochovala již z poloviny 4. století př.

n. l.

Šlo tedy o nějakou inovaci takového ohně? Současná věda toto tajemství ještě nerozřešila. Ale ani není proč. Obdobná soudobá zbraň – plamenomet – disponuje samozápalnou směsí se sodíkem a hořčíkem. Zapaluje se při styku s vlhkostí a hoří ve vodě i na sněhu. Ovšem není ji možno použít za suchého počasí.

Také napalm lze použít při povětrnostních podmínkách s vysokou vlhkostí. Ten se vznítí po dopadu, případně s malým zpožděním, po rozstříknutí na cíl.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 29.11.2022 1.0tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 1.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz
od 28.11.2022 2.0tis
Díky populární filmové sérii má většina z nás muže v černém podvědomě stále uložené jako pohledné, elegantně oblečené hrdiny bránící Zemi před padouchy z vesmíru. Jenže podle četných svědectví je jejich reálná podoba mnohem děsivější a hlavně – nejsou to jen muži! Máme se setkání s ženami v černém obávat, nebo dokážou nastavit i laskavější tvář? Nepřiroze
od 27.11.2022 2.0tis
V oboru kryptozoologie jsou tyto pojmy notoricky známé. Někteří lidé se domnívají, že jde o jednoho tvora, jen pokaždé jinak pojmenovaného, jiní soudí, že jde o vícero rozdílných tvorů.     Podle popisů svědků se jejich výška pohybuje v rozmezí 2–3 metry a mohou prý vážit zhruba 200 kg. Jejich chůze má být po dvou nohou, jen jsou trochu na
od 26.11.2022 1.2tis
Lucidní nebo také „vědomé“ snění je stav, během něhož lze údajně ovládat vlastní sny a vytvářet si během spánku vize a příběhy dle vlastních představ...     Je prokázáno, že indická kultura zná lucidní snění již přes 3000 let. Nejstarší doklady pocházejí z posvátných indických textů, Upanišád. Můžeme zde nalézt popis stavu, p