Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Tajemný řecký oheň: Smrtonosná zbraň

Tak se obvykle nazývá obávaná zbraň starověku, i když měla ještě několik dalších názvů, jako mořský oheň, tekutý oheň, římský oheň apod. Není divu, že byl velmi obávaným protivníkem, neboť oheň nebylo možné běžně uhasit.

Hořel i na vodě, která mu dodávala ještě větší sílu.

Hořící tekutá směs se lepila na oděv i tělo. Při námořních bitvách se řecký oheň používal především ke spalování nepřátelských bojovníků, nikoliv lodí. Ti, kdo takový útok zažili, popisují, že byl doprovázen jakýmsi hřměním a spoustou kouře.

To vše dohromady vyvolávalo i silné psychické účinky. Obrana proti ohni byla mizivá. Uvádí se, že snad to byla jen silná koncentrace octa, smíchaná s močí, navíc zasypaná vrstvou písku. No… ale vozte s sebou do boje takou zátěž.

HISTORIE OHNĚ

V kronikách je využití řeckého ohně připisováno Theophanesovi Kallinikosovi. To byl architekt a řemeslník z Heliopolis ve Fénicii, provincii tehdy okupované Muslimy. Kalinikos prý uprchl k Římanům, kde sestrojil zařízení, které vystřelovalo hořící substanci.

A tak s její pomocí spálil posádky arabských lodí a zajistil Římanům vítězství.

Podle kroniky Kallinikos přeběhl k Římanům někdy v roce 656 podle našeho letopočtu a použití řeckého ohně předal kolem roku 673 císaři Konstantinovu IV. Jeho složení podléhalo nejvyššímu utajení. Ti, kdo ho znali, si ho odnesli do hrobu, což znamená, že zřejmě neexistují žádné písemné záznamy o jeho přesném složení, jednotlivých ingrediencí a postupu jeho výroby.

Další císař, Konstantin VII. Porfyrogennetos, jeho výrobu prohlásil za státní tajemství a ve svém spise „De administrando imperio“ někdy z roku 950 nabádá svého syna, pozdějšího císaře Romana, aby odmítal prosby všech, kteří jej budou žádat o návod.

Pro výstrahu svým následovníkům nařídil císař vytesat do oltáře v chrámu kletbu na toho, kdo by se odvážil předat tento objev.

ZPŮSOB POUŽITÍ

Tato starověká zbraň byla vypouštěna pomocí vzduchových pump, což připomíná dnešní plamenomety. Touto zbraní řecké lodě zničily arabskou flotilu v roce 673, která zaútočila na Konstantinopol. Stal se tak rozhodující zbraní Byzantské říše.

Podobně bylo poraženo arabské vojsko, když obléhalo byzantskou metropoli v letech 717–718, ale také vojsko Kyjevského knížete Igora roku 941.

Nejčastěji se řecký oheň používal v námořních bitvách. Na palubě se nad ohništěm zahříval kotel se zápalnou směsí. Výpary se pod tlakem vedly trubkou na oplechovanou příď lodi. Tam byly zapáleny. Efekt byl takový, že vyšlehl plamen, který se řítil na protivníka, doprovázen hlasitým burácením.

Ale existovala i verze proti pěchotě nebo proti dřevěným opevněním. Nádoby naplněné řeckým ohněm byly vrhány katapulty. Příruční verze se používala při dobývání městských hradeb. Oheň se nedal hasit běžnými prostředky, neboť dobře hořel i na vodě.

TAJEMSTVÍ SMRTÍCÍ SMĚSI

Protože šlo o tajemství, nedochovaly se žádné věrohodné písemné záznamy. Jen některé všeobecné poznámky, co by asi tato směs mohla obsahovat. Stejně tak i způsob její přípravy. Dá se říci, že šlo jen o spekulace.

Někteří tvrdili, že řecký oheň byl směsí éteru, síry, uhlí, dusičnanu draselného, terpentýnu a pryskyřice z borovice.

Tak například Anna Komnenovna, Byzantská princezna, popsala zbraň následovně: „Směs byla připravována tak, že z borovic a dalších konkrétních stromů byla sesbírána nehořlavá pryskyřice. Ta byla míchána se sírou a poté vložena do rákosových trubic, ze kterých byla muži vyfukována prudkým stálým dechem.

Tímto způsobem pryskyřice chytne od ohně na kraji rákosové trubice a padá jako ohnivý vír na nepřátele“. Někdy se uvádí jako možné ingredience ještě například nafta, dehet apod.

Ale již historická zpráva o jakémsi neuhasitelném ohni, který se inicioval zapálením směsi ze síry, smoly, koudele, roztlučeného kadidla a pilin ze sosnového dřeva, se dochovala již z poloviny 4. století př. n. l.

Šlo tedy o nějakou inovaci takového ohně? Současná věda toto tajemství ještě nerozřešila. Ale ani není proč. Obdobná soudobá zbraň – plamenomet – disponuje samozápalnou směsí se sodíkem a hořčíkem. Zapaluje se při styku s vlhkostí a hoří ve vodě i na sněhu.

Ovšem není ji možno použít za suchého počasí.

Také napalm lze použít při povětrnostních podmínkách s vysokou vlhkostí. Ten se vznítí po dopadu, případně s malým zpožděním, po rozstříknutí na cíl.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Čistá a ekologická domácnost, co má styl
iluxus.cz

Čistá a ekologická...

Eko drogerie je fenomén, nad kterým prostě nemůžete zavírat...
„NEJ“ ze světa dinosaurů
epochaplus.cz

„NEJ“ ze světa dinosaurů

Dinosauři byli v historii planety Země těmi...
Vertikální relaxace v koupelně
rezidenceonline.cz

Vertikální relaxace v koupelně

Tropický déšť jemně masíruje unavené tělo, smysly...
Trápí vás bromodóza?
panidomu.cz

Trápí vás bromodóza?

Nejde o nic jiného než o výrazný zápach nohou....
Záhada jehněčí lebky pod lidskou tváří: Pozůstatek dávného magického rituálu?
epochalnisvet.cz

Záhada jehněčí lebky pod lidskou...

Bezmála půl století si ruští archeologové...
Kvůli čemu mají doma dusno?
nasehvezdy.cz

Kvůli čemu mají doma dusno?

Současná nelehká situace...
Švýcarsko: Země lanovek a železnic
epochanacestach.cz

Švýcarsko: Země lanovek a...

Švýcarsko je stát...
Pochopila jsem, že všechno se naučit nedá
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že všechno se...

Člověk má znát své...
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí
epochaplus.cz

Využití virtuální reality pro...

Unikátní systém, kombinující využití virtuální...
Kanaďanka se probudila vedle meteoritu
21stoleti.cz

Kanaďanka se probudila...

„Nikdy v životě jsem se tak nebála,“ řekla Ruth...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Proč se Plodková tolik vyhýbá svatbě?
nasehvezdy.cz

Proč se Plodková tolik...

Jsou spolu už mnoho...