Na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století pobýval ve Slezsku alchymista, který byl opravdovou autoritou v otázce takzvaného kamene mudrců. Pokud se prý někdo přiblížil objevu tohoto alchymistického „svatého grálu“, byl to právě on. Co o něm víme?
Jeho původní jméno není zcela jisté. Některé zdroje jej označují jako Sigmunda, jiné jako Samuela Richtera. Známý byl i pod latinským jménem Sincerus Renatus. Zřejmě se narodil na území současného Polska.
Zemřel v roce 1722. Jak jsme již uvedli, působil i ve Slezsku, zejména pak ve městě Kamienna Góra, které nyní najdete relativně blízko české hranice.
Alchymista i rosekrucián
Richter se pravděpodobně již za dob svých studií v německém Halle seznámil s díly předních světových alchymistů a mystiků. Brzy začal sám být velmi aktivní v publikování spisů týkajících se náboženství, alchymie, magie a kabaly. Je spojován i s tajnou organizací rosekruciánů.
Badatelé se dokonce domnívají, že Richterovo dílo zásadním způsobem ovlivnilo rosekruciánskou mystiku. Proč je ale Richter spojován s přípravou kamene mudrců?
Klasik alchymie
V díle slezského alchymisty se měl objevit i přesný pokyn pro výrobu této hypotetické látky, která je schopná nejen přeměňovat běžné kovy na zlato, ale i získat elixír života. Bohužel, ne všechny spisy se dochovaly do současnosti.
Občas se objeví zpochybnění data jeho smrti. Proč?
Prý elixír života skutečně objevil a obelstil tak nezvratný konec každého lidského života. V alchymistických kruzích však tento muž patřil vždy za klasika svého oboru.
Pokud se prý už někdo blížil objevení bájného lapis philosophorum – kamene mudrců, byl to právě on.