9. srpna 1969: V Los Angeles probíhá vražedné běsnění satanistického gangu vedeného Charlesem Mansonem, při němž umírá i těhotná herečka Sharon Tate.
Domů     Vesmír a technologie
Tajemství Baltského moře: Leží na dně mimozemská loď?
Jiří Mareček
od Jiří Mareček 13.12.2019
5.9tis
231
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Už od roku 2011 probíhá usilovné zkoumání podivného objektu připomínajícího vesmírnou loď, který podle sonarového průzkumu leží na dně Baltského moře. A žádné uspokojivé odpovědi zatím nepřicházejí.

Jde skutečně o mimozemskou technologii? Nebo se za vším skrývá jen zvláštně tvarovaný kámen?

Mapa ukazuje oblast v Baltském moři, na jehož dně byl nalezen zvláštní objekt připomínající tvarem mimozemskou loď.

K objektu se vydává expedice potápěčů vedená Švédem Stefanem Hogerbornem. Jejich loď zastaví přesně nad zaznamenaným objektem a kamerami a foťáky vybavení potápěči míří do 85metrové hloubky.

Sestup probíhá zpočátku bez zásadních problémů až do chvíle, kdy začne zlobit elektronika, což nakonec donutí celý ponor ukončit. „Vůbec nic nefungovalo, žádné elektronické přístroje ani satelitní telefon.

Když jsme se ale od toho předmětu vzdálili na více než dvacet metrů, veškeré přístroje zase naskočily,“ tvrdí potápěč s tím, že si absolutně nedokáže vysvětlit, co se stalo. Podobně zmatený je z celého ponoru i Hogerbornův kolega Peter Lindberg.

„Prožili jsme věci, které prostě nedokážu vysvětlit. A to jsem byl rozhodně největší skeptik ohledně různých teorií,“ prohlásil. Co na dně stačil před vynořením spatřit?

Švédský potápěč Stefan Hogerborn, který se na projektu podílel, popisuje objekt, který spatřil v osmdesátimetrové hloubce.

PŘÍLIŠ PRAVIDELNÉ TVARY

Podle potápěčů je na dně moře skutečně nějaký objekt, který má oválný tvar a asi 18 metrů v průměru. Je prý nepravděpodobné, aby šlo o útvar vytvořený sopečnou činností nebo nějakým jiným přirozeným způsobem, na to jsou jeho tvary příliš pravidelné.

Objekt je navíc vyvýšený několik metrů nad dnem a stěny boků mají křivky ve tvaru houby. Podle sonarových snímků se navíc od objektu táhne 300 metrů dlouhá brázda, působící trochu jako brzdná stopa. Jasný není ani materiál, ze kterého se objekt skládá a vše tak bude vyžadovat další bádání.

Prozatím se musíme smířit s teoriemi. Ty, které se drží nejvíc při zemi, spekulují o obyčejné čedičové hoře nebo o nějakém jiném přírodním útvaru. „Moje hypotéza je, že jde o strukturu zformovanou v době ledové, před mnoha a mnoha tisíci lety,“ tvrdí například švédský geolog Volkert Brüchert. Má pravdu, nebo je vše daleko záhadnější?

Poslední průzkumy ukázaly, že zvláštní objekt na dně Baltského moře vypadá jako by byl odlit z betonu. Jde jen o nějaký žert?

PODMOŘSKÝ VRAK?

Další badatelé už se pouštějí do odvážnějších spekulací. Mohlo by prý jít například o megalitickou stavbu nějaké dávné civilizace. V minulosti mohla stát na ostrově, který se později potopil. Ještě populárnější teorie se pak zabývá možností, že jde skutečně o kosmickou loď, která v dávných dobách havarovala do moře!

Podle českého záhadologa Libora Čermáka je zajímavé, že v polovině 60. let 20. století byl nedaleko estonského města Tallinn, pouhých 200 km od tohoto místa, nalezen zvláštní kovový plát, který složením nepřipomínal nic vyrobeného na Zemi.

„V zemi je skloněn pod úhlem 35 stupňů, z čehož se jedna jeho třetina nalézá pod domem. Zatím se ho však nikomu nepodařilo vykopat,“ píše badatel. Mohou mít oba dva nálezy něco společného?

Autor článku: Filip Appl

Foto: forbiddenknowledgetv.net, dailymail.co.uk, boredomtherapy.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Filip Appl 5.8.2022 3.1tis
Dopravní prostředky ztvárněné ve sci-fi filmech nemusí být vždycky jenom nereálné a přitažené za vlasy. Některá filmová a seriálová díla ukazují v tomto směru i poměrně realistickou vizi budoucnosti. Nedávno se o to pokusil známý seriál Westworld. Především třetí řada této americké série z produkce HBO ukázala velmi zajímavé možnosti. Svět vytvořený tvůrci seriálu se […]
od Eva Soukupová 4.8.2022 3.1tis
Umělá inteligence, která je schopná vytvořit obraz čehokoli na základě jednoduchého požadavku, si zkusila představit „poslední selfie, které kdy bylo pořízeno“. Výsledky jsou neobyčejně mrazivé. Umělá inteligence DALL-E společnosti OpenAI by mohla brzy umožnit komukoli získat obrázek naprosto čehokoli, co si lidská mysl dokáže představit. Stačilo by běžnými slovy popsat, co dotyčný hledá, a o […]
od Matěj Soukup 3.8.2022 2.8tis
Ačkoliv žádné důkazy ještě v rukou nemáme, v moderní době už mnoho vědců i laiků vyslovilo přesvědčení, že ve vesmíru nejsme sami a že někde se nachází život mnohem inteligentnější než ten náš. Pokud to tak je, pravděpodobně už by nás touhle dobou zachytil a sledoval. Kde by v tom případě měl jednu z nejvhodnějších […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 3.0tis
Americká vládní vědecká agentura Národní úřad pro oceán a atmosféru se obrátil na veřejnost s žádostí o pomoc při objasnění výskytu řady děr na mořském dně. Zatím totiž žádný z vědců nedokázal vysvětlit, kdo nebo co díry vytvořilo a proč.     Neidentifikované díry, které se objevují v přímé linii a mají zajímavě shodnou velikost […]
od Mirek Brát 27.7.2022 3.2tis
Rozvoj digitálních technologií dal příznivcům UFO skvělý nástroj, jak se zapojit do pátrání po mimozemských civilizacích. Stačí pečlivě prohlížet mapy zemského povrchu. Pak můžete světu hrdě oznámit, že jste našli to, co ostatní přehlédli. Co? UFO! Kde? V Grónsku! Senzační zprávu do světa vypustil Scott Waring, který si udělal renomé, když identifikoval podezřelé anomálie na snímcích […]