Souostroví Azory je v současnosti zámořské území Portugalska v Atlantském oceánu. Právě s Portugalskem jsou spojovány i počátky známých dějin této izolované ostrovní lokality.
Později se však ukázalo, že tyto ostrovy pravděpodobně znali i Féničané. Existuje však ještě další možnost. Jaká?
V roce 1453 obsadili, tehdy neobydlené ostrovy, Portugalci. Od začátku čtrnáctého století o nich však věděli i Janované, ve starověku u nich mohly zakotvit i lodě Féničanů, později též obávaných vikingů. Pojďme však hlouběji do minulosti. Co tam objevíme? Ano, myslíme také na Atlantidu!
Vyspělá civilizace Azor?
Vědci se nyní snaží zjistit, zda na souostroví Azory mohla existovat nějaká dávná, nám ale neznámá civilizace. Jistě, nějaké zbytky primitivních staveb se prý podařilo objevit, byť oficiální věda tyto nálezy odmítla.
Stále to ovšem „ nepasuje do kolonky „vyspělá civilizace. Stačí však vzít v úvahu fakt, že v geologické historii Azor se výrazně prosazovala i vulkanická činnost.
Nemohla by být neznámá civilizace zničena nějakou přírodní katastrofou související se sopečnou činností nebo zemětřesením? Zde již se dostáváme do úvah ryze atlantologických, co říkáte?!
Ostatně, Azory vždy figurovaly v seznamu potenciálních míst spojených s bájnou Atlantidou.
Na souši i pod hladinou
Dějiny Azorských ostrovů se začaly posouvat hlouběji do minulosti již v roce 1778. V čase, kdy portugalské prvenství bylo vnímáno jako nesporné, byl popsán nález zdejšího souboru fénických mincí.
V případě rozsáhlého archeologického průzkumu, kterému však úřady nejsou příliš nakloněny, by se mohly najít artefakty mnohem starší a záhadnější. Pokud se nic nenajde na souši, je zde i Atlantský oceán.
Pro detailní poznání nejstarších dějin Azorských ostrovů by dozajista měli spojit síly geologové, archeologové a podmořští archeologové.