Skip to content

Tajemství egyptských mumií v Čechách

I když má Česká republika na různých místech svých mumií jistě dostatek (namátkou Klatovy, Kralovice atd.), přesto se u nás najde prý téměř dvacítka pravých egyptských mumií. Dostaly se sem nejrůznějšími cestami a často je provází zajímavé a tajemné příběhy.

MUMIE KNĚŽÍ KENAMÚNA A PENTAHUTRESE

Tyto mumie se nachází v expozici zámku Kynžvart, kde leží v dřevěných rakvích. Kenamúna byl strážcem pokladů faraóna Thutmose III. z 18. dynastie a Pentahutres pochází asi z 26. dynastie.

A jak se tyto mumie vlastně na Kynžvart dostaly? Bylo to přes Muhammada Aliho, egyptského místokrále, který nejen mumie, ale i řadu dalších souvisejících egyptských starožitností, věnoval v roce 1825 kancléři Metternichovi, pro jeho kynžvartské muzeum.

Jde například o alabastrovou kanopu s víkem se šakalí hlavou, sloužící k uložení vnitřností a další pohřební výbava, šaty, amulety, pečetidla apod.

Zajímavé je, že Muhammad Ali začínal kariéru jako prostý voják, který se rychle vypracoval na velitele armády. Byl rovněž zakladatelem škol, zavlažovacích zařízení apod. Ale také byl považován za prvního velkoobchodníka a vykradače egyptských hrobů.

Se staroegyptskými památkami buď ve velkém obchodoval, nebo jimi obdarovával evropské osobnosti a tak si získával přátele a tím i politické spojence.

MUMIE EGYPTSKÉ PRINCEZNY

Mumii dívky mají v místním muzeu v Moravské Třebové, kde jí říkají princezna Hereret. Sem se dostala díky Ludwigu Holzmaisterovi. Tento rodák a newyorský obchodník ji v roce 1912 koupil přímo v Egyptě pro muzeum v Moravské Třebové, jehož byl významný mecenáš.

Ačkoliv mumie pochází z rozmezí let 945 až 715 před naším letopočtem, ví se o ní daleko více. Našla se jižně od Káhiry u města Lahún. Mladá žena zemřela ve stáří mezi 20 až 30 rokem. Dokonce se odborníkům podařilo při vyšetření na moderních diagnostických přístrojích vytvořit 3D model jejího obličeje.

Jak zemřela krásná Egypťanka? Výzkum moravskotřebovské mumie ...
Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz
MUMIE JAKO SVATEBNÍ DAR

Další mumie je vystavena na hradě Buchlově. Jde o Nefersobek, dceru Psamteka, který byl knězem ve městě Mendés v deltě Nilu. Nefersobek asi žila ve 4. století před naším letopočtem. Podle výzkumu zemřela mezi 30 až 50 rokem svého života.

Zřejmě ji na Buchlov přivezl v první polovině 19. století Josef Vratislav z Mitrovic ze svých cest po světě a to prý jako svatební dar pro svoji sestru. Zde bylo pro ni potom vytvořeno ve věži místo připomínající egyptské prostředí.

Po cestě se snad měla přelomit na dvě poloviny. To možná zavinilo i některé úkazy související s mumií na hradě. Kromě dalších předmětů je zde i vešebt, což je soška, která v Egyptě představovala služebníka zemřelého.

O mumii tvrdí psychotronici, že vyzařuje negativní energii. Asi její duše na hradě nenachází klid. Není divu, neboť právě v místnosti, kde je mumie uložena, se zjevuje paní Hildegarda.

Je to duch Kateřiny Rájecké z Mírova, která údajně zavraždila svého manžela, protože jí byl nevěrný. Proto teď musí na hradě strašit jako černá paní, která také oznamuje blížící se neštěstí. O půlnoci vychází právě z temného výklenku u mumie na svoji obchůzku hradem.

Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz
PRÁŠEK Z MUMIE Z KUKSU

Na Kuksu sice nemají vlastní egyptskou mumii, ale zato tajemný prášek z ní. Ve zdejší barokní lékárně shromažďují celou řadu nejroztodivnějších přísad a léčivých ingrediencí, nad kterými dnes žasneme.

Jde například o španělské mušky, vlčí játra, kůstky ze srdce jelena, měchýř z jesetera coby náplast atd.

Ale nechybí ani tajemné mumio. Jde o prášek z egyptských mumií. Seschlá tkáň tehdy byla z mumie odříznuta a rozemleta na prášek. Měl to být zdravý prospěšný lék a současně afrodiziakum. A tak zřejmě v celé Evropě pod latinským názvem „mumia vera aegliptiaca“ bylo spotřebováno v lékárnách na tisíce egyptských mumií.

Foto: Mumie kněží Kenamúna a Pentahutrese FOTO: zamek-kynzvart.eu Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Charitativní Aukční lahve Pilsner Urquell odhaleny
iluxus.cz

Charitativní Aukční lahve...

V uplynulém týdnu byla představena další...
Vražda Filipa Makedonského: Měla v ní prsty jeho vlastní manželka?
epochalnisvet.cz

Vražda Filipa Makedonského:...

„To snad ne!“ rozčílí se mocná Olympias,...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Zachránil Ottu Wichterleho před koncentrákem dopis kolegovi?
epochaplus.cz

Zachránil Ottu Wichterleho...

„Díky autorství patentu na kontaktní čočky jste se mohl...
Zdravotnické centrum následné péče v Letňanech
21stoleti.cz

Zdravotnické centrum následné...

Nemocnice Na Bulovce je poskytovatelem zdravotních...
Nový nízkonákladový depozitář v Čáslavi
21stoleti.cz

Nový nízkonákladový depozitář...

Ve čtvrtek 22. října byla v prostorách Národního...
Povzbuzující koupel
nasehvezdy.cz

Povzbuzující koupel

Jste v podzimním období unavená? Trápí vás...
Perníková chaloupka Ráby u Pardubic
epochanacestach.cz

Perníková chaloupka Ráby u...

Pokud plánujete...
Dejte si koupel snů
nasehvezdy.cz

Dejte si koupel snů

Není nad to, dát si v sychravém...
Odpustila Kateřina Stradová císaři Rudolfovi II. zástupy milenek?
epochaplus.cz

Odpustila Kateřina Stradová...

Císař se zálibně podívá na chlapce v kolébce. Ve...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...