30. září 1888: Další útok děsivého sériového vraha zvaného Jack Rozparovač, jeho třetí obětí se stane Elizabeth Stride.
Domů     Neobjasněné události
Tajemství egyptských mumií v Čechách
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 19.4.2020
6.4tis
413
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

I když má Česká republika na různých místech svých mumií jistě dostatek (namátkou Klatovy, Kralovice atd.), přesto se u nás najde prý téměř dvacítka pravých egyptských mumií. Dostaly se sem nejrůznějšími cestami a často je provází zajímavé a tajemné příběhy.

Mumie kněží Kenamúna a Pentahutrese FOTO: zamek-kynzvart.eu Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz

MUMIE KNĚŽÍ KENAMÚNA A PENTAHUTRESE

Tyto mumie se nachází v expozici zámku Kynžvart, kde leží v dřevěných rakvích. Kenamúna byl strážcem pokladů faraóna Thutmose III. z 18. dynastie a Pentahutres pochází asi z 26. dynastie.

A jak se tyto mumie vlastně na Kynžvart dostaly? Bylo to přes Muhammada Aliho, egyptského místokrále, který nejen mumie, ale i řadu dalších souvisejících egyptských starožitností, věnoval v roce 1825 kancléři Metternichovi, pro jeho kynžvartské muzeum.

Jde například o alabastrovou kanopu s víkem se šakalí hlavou, sloužící k uložení vnitřností a další pohřební výbava, šaty, amulety, pečetidla apod.

Zajímavé je, že Muhammad Ali začínal kariéru jako prostý voják, který se rychle vypracoval na velitele armády. Byl rovněž zakladatelem škol, zavlažovacích zařízení apod. Ale také byl považován za prvního velkoobchodníka a vykradače egyptských hrobů.

Se staroegyptskými památkami buď ve velkém obchodoval, nebo jimi obdarovával evropské osobnosti a tak si získával přátele a tím i politické spojence.

MUMIE EGYPTSKÉ PRINCEZNY

Mumii dívky mají v místním muzeu v Moravské Třebové, kde jí říkají princezna Hereret. Sem se dostala díky Ludwigu Holzmaisterovi. Tento rodák a newyorský obchodník ji v roce 1912 koupil přímo v Egyptě pro muzeum v Moravské Třebové, jehož byl významný mecenáš.

Ačkoliv mumie pochází z rozmezí let 945 až 715 před naším letopočtem, ví se o ní daleko více. Našla se jižně od Káhiry u města Lahún. Mladá žena zemřela ve stáří mezi 20 až 30 rokem. Dokonce se odborníkům podařilo při vyšetření na moderních diagnostických přístrojích vytvořit 3D model jejího obličeje.

Jak zemřela krásná Egypťanka? Výzkum moravskotřebovské mumie ...
Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz

MUMIE JAKO SVATEBNÍ DAR

Další mumie je vystavena na hradě Buchlově. Jde o Nefersobek, dceru Psamteka, který byl knězem ve městě Mendés v deltě Nilu. Nefersobek asi žila ve 4. století před naším letopočtem. Podle výzkumu zemřela mezi 30 až 50 rokem svého života.

Zřejmě ji na Buchlov přivezl v první polovině 19. století Josef Vratislav z Mitrovic ze svých cest po světě a to prý jako svatební dar pro svoji sestru. Zde bylo pro ni potom vytvořeno ve věži místo připomínající egyptské prostředí.

Po cestě se snad měla přelomit na dvě poloviny. To možná zavinilo i některé úkazy související s mumií na hradě. Kromě dalších předmětů je zde i vešebt, což je soška, která v Egyptě představovala služebníka zemřelého.

O mumii tvrdí psychotronici, že vyzařuje negativní energii. Asi její duše na hradě nenachází klid. Není divu, neboť právě v místnosti, kde je mumie uložena, se zjevuje paní Hildegarda.

Je to duch Kateřiny Rájecké z Mírova, která údajně zavraždila svého manžela, protože jí byl nevěrný. Proto teď musí na hradě strašit jako černá paní, která také oznamuje blížící se neštěstí. O půlnoci vychází právě z temného výklenku u mumie na svoji obchůzku hradem.

Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz

PRÁŠEK Z MUMIE Z KUKSU

Na Kuksu sice nemají vlastní egyptskou mumii, ale zato tajemný prášek z ní. Ve zdejší barokní lékárně shromažďují celou řadu nejroztodivnějších přísad a léčivých ingrediencí, nad kterými dnes žasneme. Jde například o španělské mušky, vlčí játra, kůstky ze srdce jelena, měchýř z jesetera coby náplast atd.

Ale nechybí ani tajemné mumio. Jde o prášek z egyptských mumií. Seschlá tkáň tehdy byla z mumie odříznuta a rozemleta na prášek. Měl to být zdravý prospěšný lék a současně afrodiziakum. A tak zřejmě v celé Evropě pod latinským názvem „mumia vera aegliptiaca“ bylo spotřebováno v lékárnách na tisíce egyptských mumií.

Foto: Mumie kněží Kenamúna a Pentahutrese FOTO: zamek-kynzvart.eu Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 30.9.2022 373
Neidentifikovatelné zvuky na moři jsou hlášeny z mnoha oblastí světa. Nejde však o fenomén moderní doby, který bychom mohli například spojovat se zásadním rozmachem námořní dopravy. Jedno takové hlášení totiž pochází již z roku 1867 z pobřeží Nikaraguy. Událost se týkala parníku Royal Mail Danube. Loď právě kotvila poblíž Greytownu, známého též jako San Juan […]
od Eva Soukupová 30.9.2022 447
Dlouhou dobu se jí daří unikat před svými pronásledovateli, kteří by ji nejraději viděli na hranici jako ostatní čarodějnice. Její pobyt u anglického města Warrington, odkud také nakonec nepozorovaně zmizí, provází řada zlověstných příběhů, v nichž se mění ve chlupatou bestii podobnou vlkodlaku a zabíjí lidi i dobytek.     Historie malebného města Warrington na […]
od Dalibor Vrána 30.9.2022 553
Belgický plukovník Remy van Lierde (1915–1990) patří k největším stíhacím esům 2. světové války, za hrdinství je i několikrát vyznamenán. Do dějin záhad se zapíše roku 1959, kdy během vojenské mise v Kongu spatří v džungli něco, čemu nemůže uvěřit… Je to obrovský, tmavě zelený had s bílým břichem, měřící minimálně 15 metrů! Van Lierdemu […]
od Adriana Vojtíšková 29.9.2022 1.7tis
Krásný pták, velký asi jako orel, jehož peří září purpurovou a zlatou barvou, přilétá do svého hnízda. Usedá, skládá křídla, klopí hlavu a najednou zahoří jasnými plameny.     Zbude po něm jen hromádka popela jako smutná vzpomínka na někdejšího velikána. Jenže ostatky se rázem začnou probouzet. Co se to děje? Z popela vstává nový […]
od Mirek Brát 29.9.2022 1.8tis
Jeden z nejlépe zdokumentovaných incidentů s UFO je spojený s kanadským přístavem Shag v Novém Skotsku. Pozorování UFO a jeho následný pád do Atlantského oceánu byly vyšetřovány kanadskými i americkými úřady. Existuje možnost, že bude tajemný objekt někdy nalezen? V kalendáři byl 4. říjen 1967. Členové malé rybářské komunity specializované na lov humrů, se stali svědky čehosi velmi podivného. […]