Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Tajemství egyptských mumií v Čechách

I když má Česká republika na různých místech svých mumií jistě dostatek (namátkou Klatovy, Kralovice atd.), přesto se u nás najde prý téměř dvacítka pravých egyptských mumií. Dostaly se sem nejrůznějšími cestami a často je provází zajímavé a tajemné příběhy.

MUMIE KNĚŽÍ KENAMÚNA A PENTAHUTRESE

Tyto mumie se nachází v expozici zámku Kynžvart, kde leží v dřevěných rakvích. Kenamúna byl strážcem pokladů faraóna Thutmose III. z 18. dynastie a Pentahutres pochází asi z 26. dynastie.

A jak se tyto mumie vlastně na Kynžvart dostaly? Bylo to přes Muhammada Aliho, egyptského místokrále, který nejen mumie, ale i řadu dalších souvisejících egyptských starožitností, věnoval v roce 1825 kancléři Metternichovi, pro jeho kynžvartské muzeum.

Jde například o alabastrovou kanopu s víkem se šakalí hlavou, sloužící k uložení vnitřností a další pohřební výbava, šaty, amulety, pečetidla apod.

Zajímavé je, že Muhammad Ali začínal kariéru jako prostý voják, který se rychle vypracoval na velitele armády. Byl rovněž zakladatelem škol, zavlažovacích zařízení apod. Ale také byl považován za prvního velkoobchodníka a vykradače egyptských hrobů.

Se staroegyptskými památkami buď ve velkém obchodoval, nebo jimi obdarovával evropské osobnosti a tak si získával přátele a tím i politické spojence.

MUMIE EGYPTSKÉ PRINCEZNY

Mumii dívky mají v místním muzeu v Moravské Třebové, kde jí říkají princezna Hereret. Sem se dostala díky Ludwigu Holzmaisterovi. Tento rodák a newyorský obchodník ji v roce 1912 koupil přímo v Egyptě pro muzeum v Moravské Třebové, jehož byl významný mecenáš.

Ačkoliv mumie pochází z rozmezí let 945 až 715 před naším letopočtem, ví se o ní daleko více. Našla se jižně od Káhiry u města Lahún. Mladá žena zemřela ve stáří mezi 20 až 30 rokem. Dokonce se odborníkům podařilo při vyšetření na moderních diagnostických přístrojích vytvořit 3D model jejího obličeje.

Jak zemřela krásná Egypťanka? Výzkum moravskotřebovské mumie ...
Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz
MUMIE JAKO SVATEBNÍ DAR

Další mumie je vystavena na hradě Buchlově. Jde o Nefersobek, dceru Psamteka, který byl knězem ve městě Mendés v deltě Nilu. Nefersobek asi žila ve 4. století před naším letopočtem. Podle výzkumu zemřela mezi 30 až 50 rokem svého života.

Zřejmě ji na Buchlov přivezl v první polovině 19. století Josef Vratislav z Mitrovic ze svých cest po světě a to prý jako svatební dar pro svoji sestru. Zde bylo pro ni potom vytvořeno ve věži místo připomínající egyptské prostředí.

Po cestě se snad měla přelomit na dvě poloviny. To možná zavinilo i některé úkazy související s mumií na hradě. Kromě dalších předmětů je zde i vešebt, což je soška, která v Egyptě představovala služebníka zemřelého.

O mumii tvrdí psychotronici, že vyzařuje negativní energii. Asi její duše na hradě nenachází klid. Není divu, neboť právě v místnosti, kde je mumie uložena, se zjevuje paní Hildegarda.

Je to duch Kateřiny Rájecké z Mírova, která údajně zavraždila svého manžela, protože jí byl nevěrný. Proto teď musí na hradě strašit jako černá paní, která také oznamuje blížící se neštěstí. O půlnoci vychází právě z temného výklenku u mumie na svoji obchůzku hradem.

Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz
PRÁŠEK Z MUMIE Z KUKSU

Na Kuksu sice nemají vlastní egyptskou mumii, ale zato tajemný prášek z ní. Ve zdejší barokní lékárně shromažďují celou řadu nejroztodivnějších přísad a léčivých ingrediencí, nad kterými dnes žasneme.

Jde například o španělské mušky, vlčí játra, kůstky ze srdce jelena, měchýř z jesetera coby náplast atd.

Ale nechybí ani tajemné mumio. Jde o prášek z egyptských mumií. Seschlá tkáň tehdy byla z mumie odříznuta a rozemleta na prášek. Měl to být zdravý prospěšný lék a současně afrodiziakum. A tak zřejmě v celé Evropě pod latinským názvem „mumia vera aegliptiaca“ bylo spotřebováno v lékárnách na tisíce egyptských mumií.

Foto: Mumie kněží Kenamúna a Pentahutrese FOTO: zamek-kynzvart.eu Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Chybělo mu prý zázemí
skutecnepribehy.cz

Chybělo mu prý zázemí

Bývá bohužel celkem běžné, že si ženatý...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Má za hokejistu náhradu?
nasehvezdy.cz

Má za hokejistu náhradu?

Vypadá lépe než kdy...
Funkce i design v kuchyni
rezidenceonline.cz

Funkce i design v kuchyni

Kuchyňské sestavy jsou v dnešní době variacemi na...
Sothys Paris představil inovativní noční péči
iluxus.cz

Sothys Paris představil...

Nádherná a pružná pleť je nejlepším módním doplňkem ženy....
Přijde svatba, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz

Přijde svatba, nebo rozchod?

Vztahu herečky EVY...
Návrat běžného nachlazení
21stoleti.cz

Návrat běžného nachlazení

S příchodem podzimního počasí se očekává také návrat běžných...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Nový objev přepisuje učebnice! V době bronzové vládly i ženy!
epochaplus.cz

Nový objev přepisuje učebnice!...

Nečekaný objev vyvrací dosud favorizovanou...
Začínal Michelangelo jako padělatel umění?
epochaplus.cz

Začínal Michelangelo jako...

„Je přes tisíc let stará, až z antických dob,“...