Skip to content

Tajemství egyptských mumií v Čechách

I když má Česká republika na různých místech svých mumií jistě dostatek (namátkou Klatovy, Kralovice atd.), přesto se u nás najde prý téměř dvacítka pravých egyptských mumií. Dostaly se sem nejrůznějšími cestami a často je provází zajímavé a tajemné příběhy.

MUMIE KNĚŽÍ KENAMÚNA A PENTAHUTRESE

Tyto mumie se nachází v expozici zámku Kynžvart, kde leží v dřevěných rakvích. Kenamúna byl strážcem pokladů faraóna Thutmose III. z 18. dynastie a Pentahutres pochází asi z 26. dynastie.

A jak se tyto mumie vlastně na Kynžvart dostaly? Bylo to přes Muhammada Aliho, egyptského místokrále, který nejen mumie, ale i řadu dalších souvisejících egyptských starožitností, věnoval v roce 1825 kancléři Metternichovi, pro jeho kynžvartské muzeum.

Jde například o alabastrovou kanopu s víkem se šakalí hlavou, sloužící k uložení vnitřností a další pohřební výbava, šaty, amulety, pečetidla apod.

Zajímavé je, že Muhammad Ali začínal kariéru jako prostý voják, který se rychle vypracoval na velitele armády. Byl rovněž zakladatelem škol, zavlažovacích zařízení apod. Ale také byl považován za prvního velkoobchodníka a vykradače egyptských hrobů.

Se staroegyptskými památkami buď ve velkém obchodoval, nebo jimi obdarovával evropské osobnosti a tak si získával přátele a tím i politické spojence.

MUMIE EGYPTSKÉ PRINCEZNY

Mumii dívky mají v místním muzeu v Moravské Třebové, kde jí říkají princezna Hereret. Sem se dostala díky Ludwigu Holzmaisterovi. Tento rodák a newyorský obchodník ji v roce 1912 koupil přímo v Egyptě pro muzeum v Moravské Třebové, jehož byl významný mecenáš.

Ačkoliv mumie pochází z rozmezí let 945 až 715 před naším letopočtem, ví se o ní daleko více. Našla se jižně od Káhiry u města Lahún. Mladá žena zemřela ve stáří mezi 20 až 30 rokem. Dokonce se odborníkům podařilo při vyšetření na moderních diagnostických přístrojích vytvořit 3D model jejího obličeje.

Jak zemřela krásná Egypťanka? Výzkum moravskotřebovské mumie ...
Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz
MUMIE JAKO SVATEBNÍ DAR

Další mumie je vystavena na hradě Buchlově. Jde o Nefersobek, dceru Psamteka, který byl knězem ve městě Mendés v deltě Nilu. Nefersobek asi žila ve 4. století před naším letopočtem. Podle výzkumu zemřela mezi 30 až 50 rokem svého života.

Zřejmě ji na Buchlov přivezl v první polovině 19. století Josef Vratislav z Mitrovic ze svých cest po světě a to prý jako svatební dar pro svoji sestru. Zde bylo pro ni potom vytvořeno ve věži místo připomínající egyptské prostředí.

Po cestě se snad měla přelomit na dvě poloviny. To možná zavinilo i některé úkazy související s mumií na hradě. Kromě dalších předmětů je zde i vešebt, což je soška, která v Egyptě představovala služebníka zemřelého.

O mumii tvrdí psychotronici, že vyzařuje negativní energii. Asi její duše na hradě nenachází klid. Není divu, neboť právě v místnosti, kde je mumie uložena, se zjevuje paní Hildegarda.

Je to duch Kateřiny Rájecké z Mírova, která údajně zavraždila svého manžela, protože jí byl nevěrný. Proto teď musí na hradě strašit jako černá paní, která také oznamuje blížící se neštěstí. O půlnoci vychází právě z temného výklenku u mumie na svoji obchůzku hradem.

Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz
PRÁŠEK Z MUMIE Z KUKSU

Na Kuksu sice nemají vlastní egyptskou mumii, ale zato tajemný prášek z ní. Ve zdejší barokní lékárně shromažďují celou řadu nejroztodivnějších přísad a léčivých ingrediencí, nad kterými dnes žasneme.

Jde například o španělské mušky, vlčí játra, kůstky ze srdce jelena, měchýř z jesetera coby náplast atd.

Ale nechybí ani tajemné mumio. Jde o prášek z egyptských mumií. Seschlá tkáň tehdy byla z mumie odříznuta a rozemleta na prášek. Měl to být zdravý prospěšný lék a současně afrodiziakum. A tak zřejmě v celé Evropě pod latinským názvem „mumia vera aegliptiaca“ bylo spotřebováno v lékárnách na tisíce egyptských mumií.

Foto: Mumie kněží Kenamúna a Pentahutrese FOTO: zamek-kynzvart.eu Mumie egyptské princezny FOTO: pardubice.rozhlas.cz Mumie Nefesobek na hradě Buchlov FOTO: region.rozhlas.cz
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zajímavosti vesmíru: Jaké jsou nejextrémnější planety?
epochaplus.cz

Zajímavosti vesmíru: Jaké jsou...

Planet je ve vesmíru...
Jak na drobná poranění
nasehvezdy.cz

Jak na drobná poranění

Nejjednoduším způsobem, jak odřeniny a drobné ranky...
Na Europě existuje život, tvrdí vědkyně
epochalnisvet.cz

Na Europě existuje život,...

Šance nalézt na Europě, měsíci planety Jupiter,...
Frederique Constant: 88 zlatých hodinek pro cestovatele
iluxus.cz

Frederique Constant: 88...

Classic Manufacture WorldTimer z dílen ženevské...
Vesmír plní všechna přání!
nasehvezdy.cz

Vesmír plní všechna přání!

Přemýšlela jste nad tím, proč se někomu přání tak...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Opeřený zabiják hadů
epochalnisvet.cz

Opeřený zabiják hadů

Hadilov písař je hvězdou Afriky. Tamní farmáři si ho...
Návrat na Staré bělidlo: Babiččino údolí
epochanacestach.cz

Návrat na Staré bělidlo:...

Spisovatelka Božena...
Hrad Sloup: Skalní hnízdo, odkud poustevníci shlíželi do kraje
epochanacestach.cz

Hrad Sloup: Skalní hnízdo,...

Strmá a nedostupná skála...
Hry na akciovém trhu: Zabil se největší spekulant všech dob kvůli dluhům?
epochaplus.cz

Hry na akciovém trhu: Zabil se...

„Pokořím Wall Street. Jednou to dokážu,“ šeptá si roku 1891 čtrnáctiletý americký kluk a...
Češi se podíleli na odkrytí vzniku kovu
21stoleti.cz

Češi se podíleli na odkrytí...

Mezinárodní tým složený z vědců z Česka,...
Kam sahá psí láska? Během experimentu zachránila svého majitele třetina psů
21stoleti.cz

Kam sahá psí láska? Během...

O silném poutu mezi psy a lidmi se asi...