Téměř rok po útoku na Pearl Harbor se nad přístavem objeví neidenti-fikovatelné letadlo. Je rozstřílené a pilot vypadá zraněný. Jenže poté, co stroj havaruje, není na místě nikdo nalezen. Co se s pilotem stalo?
Útok na Pearl Harbor se odehrál 7. prosince 1941. Rok a den nato zachvátí obyvatele americké námořní základny panika. Na radaru se objeví neidentifikovatelné letadlo, letí ze směru Japonska přímo na přístav.
Okamžitě vzlétne několik dalších letadel, aby situaci prozkoumalo. Jakmile se ale k neznámému stroji přiblíží, zjistí, že je těžce poškozený a celý trup pokrývají díry po střelách.
Pilota nemohou dobře rozeznat, kabina je zakrvácená, a letadlo začíná klesat k zemi. Je jasné, že havaruje. Pilot údajně ostatním mává a pak se stroj roztříští o zem. Přihlížející ještě stihnou rozpoznat model letadla, jedná se o Curtiss P-40 Warhawk.
Jenže ten byl naposledy používán právě o rok dříve, při obraně Pearl Harboru! Jak se letadlo nad přístavem ocitlo?
Další útok?
Na místo havárie okamžitě vyrazí záchranný tým. I přes znalost přesné polohy ale nedokážou nalézt ani trosky letadla, ani pilota. Naopak se zdá, jako by se události nikdy neodehrály!
Pozorování ostatních pilotů i záznamy z radarů ale mluví jasně – záhadné letadlo se nad základnou pohybovalo. Nikoho by navíc útok tolik nepřekvapil.
Během uplynulého roku se podobných menších incidentů odehraje hned několik, letadla ale útočí vždy během dne a za jasného počasí. Toto přilétá pozdě večer z temné, zatažené oblohy. Mohlo jít jen o nějaký klam?
Letadlo zmizí téměř beze stopy
Dva piloti, kteří se k letadlu dostanou nejblíže, jsou přesvědčeni, že bylo v dezolátním stavu, neschopno letět. Ani jeden z nich nechápe, čemu to vlastně přihlíželi.
Z letadla prý odpadávají kusy, pilot je zakrvácený, přesto se na ně údajně smutně usmívá a mává jim. Když se roztříští o zem, jasně slyší ránu a vidí oblak prachu, který se z místa zvedne.
Pozemní záchranáři ale nenajdou jedinou stopu, že by na místo cokoliv spadlo, natož letadlo. Přesto ale jeden důkaz objeví. Je jím stránka z deníku, na níž se píše o filipínském ostrově Mindanao, vzdáleném více než 2000 kilometrů.
Vojáci proto předpokládají, že letadlo přiletělo odtamtud, nic dalšího se jim zjistit už nepodaří. Bylo tedy skutečné?
Možná vysvětlení
O události se mluví také jako o pozorování letadla duchů. Celý příběh se prý odehrál úplně stejně, akorát o rok dříve, a pilot s letadlem uvízl v časové smyčce – proto ho lidé na základně i piloti spatřili v roce 1942. Podle jiné teorie bylovše skutečné.
Pilot měl účastnit bojů nad Pearl Harborem, být sestřelen nad ostrovem Mindanao, rok tam přežívat a opravovat své letadlo pomocí trosek jiných. Když to dokázal, vydal se prý domů a tehdy ho zaznamenaly radary i piloti. Jenže co se s ním stalo potom? Proč by byl zakrvácený a po nárazu po něm nezůstaly žádné stopy?
Kdo věděl o útoku na Pearl Harbor?
Útok na Pearl Harbor je spojen hned s několika konspiračními teoriemi. Jednou z nejrozšířenějších je tvrzení, že tehdejší americký prezident Franklin D. Roosevelt (1882–1945) Japonce záměrně provokoval, aby oni zaútočili první.
Má to dokládat i dokument s poznámkami, známý jako „McCollum memo“, kde je uvedeno několik tipů, jak Japonce donutit k útoku.
Američané tak o záměru Japonců zaútočit údajně věděli dopředu. V den útoku jejich radary navíc zaznamenaly blížící se nepřátelské letadlo. Když je o něm zpraveno vedení, velitel leteckého informačního centra Kermit Tyler (1913–2010) reaguje slovy:
„O to se nebojte.“ Prakticky jimi odsoudí více než 2000 lidí k smrti. Věděli Američané o útoku dopředu, nebo vše byla jen náhoda?