Skip to content

Tajemství IX. legie: Kam se ztratila?

Ptáte se, jak se může vypařit 5000 vojáků? A přitom se to stalo! Okolo roku 117 beze stopy zmizela římská vojenská jednotka. Byli snad Římané zdecimováni nepřátelskou armádou? Nebo zmizeli v jiném časoprostoru?

Slavnou devátou legii založil sám velký římský vojevůdce Pompeius (106–48 př. n. l.), a to v roce 65 př. n. l. Jednotka se pak například pod vedením Julia Caesara (100–44 př. n. l.) podílela na dobytí Galie nebo pomohla Kleopatře na faraonský trůn. Později její hlavní úlohou bylo hlídat na Rýnu severní hranici římské říše proti barbarským Germánům. Jako jedna z mála legií se také dostala až na území dnešní Británie, jenže to se jí stalo osudným. Nebo ne?

NEPORAZITELNÍ

Devátá legie patřila k nejstarším jednotkám římské armády (vedle legie šesté, sedmé a osmé). Poprvé jí, v roce 65 př. n. l., velel Julius Caesar, který s ní později napadl i Galii. Po svém konečném vítězství ji ale rozpustil a veteránům přidělil pozemky v oblasti Marche. Po Caesarově smrti útvar znovu povolal Octavius Augustus (63 př. n. l. – 14 n. l.) a poslal jej bojovat na Sicílii. Když se pak stal jediným vládcem Říma, byla legie vyslána do Hispánie.

ŽENA PORÁŽÍ ŘÍMSKOU PÝCHU

V roce 43 n. l. se pak pod vedením císaře Claudia (10–54 n. l.) devátá legie zúčastnila invaze na britské ostrovy. Sice během ní dobyla jižní a střední Anglii, v roce 61, při pokusu o osvobození obklíčené posádky v Camulodunu, ale utrpěla hrozivou porážku. Těžce ji totiž zdecimovalo povstání vedené icenskou královnou Boadiceou (33–61 n. l.). Při tomto boji zemřelo téměř 80 % všech římských vojáků, což následně vyprovokovalo římské vraždění keltských kněží a ničení posvátných hájů.

USAZENÍ V YORKU

Po tomto masakru musela být legie doplněna vojáky sloužícími v Germánii. Znovu se vyzbrojila a usadila se v pevnosti Eboracum (dnešním Yorku). O její činnosti po roce 117 ale není nic známo. Existují jen důkazy o její přítomnosti v táboře Ulpia Noviomagus Batavorum v Nizozemsku, odkud se stáhla legie desátá. Z první čtvrtiny 2. století je také doložen pohyb deváté legie v oblasti dolního Rýna.

SKOTSKÉ POVSTÁNÍ

V roce 117 došlo k velkému povstání proti římskému útlaku ve Skotsku. Devátá legie tedy vyrazila rebelii potlačit (svědčí o tom i několik náhrobních kamenů nalezených na trase předpokládaného pochodu). Jenže zatímco na sever odešlo asi 5000 dokonale vyzbrojených a vycvičených mužů, nevrátil se ani jeden. A od té doby už nikdy nikdo o slavné deváté legii neslyšel…

Legionáři měli okolo roku 117 n. l. potlačit povstání ve Skotsku vedené Pikty.
ZŮSTALA LEGIE V BRITÁNII?

Teorií o tom, kam se jednotka poděla, je několik. Podle některých historiků došlo k velkému střetu, během kterého bylo vojsko zdecimováno. Patřičné důkazy potvrzující tento názor ale chybí. Další možností je, že Římané na britských ostrovech vůbec nezůstali a přesunuli se do jiných oblastí. Dějepisci zmiňují třeba provincii Judea, kde mohla být legie rozprášena během Bar Kochbova povstání nebo v bojích s Parthskou říší. To nicméně potvrzují i záznamy o některých důstojnících z deváté legie, kteří byli v aktivní službě i v dalších letech.

ZÁHADNÁ MLHA

Podle jedné z legend se ale vše odehrálo jinak. Vypráví se, že jednotka byla spatřena, jak odchází do mlhy někde na anglicko-skotské hranici. To by také odpovídalo nálezu u tamní římské pevnosti Vindolanda, kde byl objeven náhrobek deváté legie s latinským nápisem. Na něm stojí, že jednotku v galské válce porazilo domorodé obyvatelstvo. Ve skutečnosti se ale zřejmě jednalo o keltské kmeny, se kterými Římané bojovali dlouhá léta.

PROŠLI DO JINÉHO SVĚTA?

Konspirační teoretici jsou zase přesvědčeni, že se těchto 5000 mužů ztratilo v jakési časoprostorové anomálii, která se vyznačovala právě onou podivnou mlhou. I když se jedná o hypotézu nepravděpodobnou, nemůže být ale stoprocentně vyloučena, protože v historii se případů, kdy se za podivných okolností ztratily celé skupiny lidí, objevilo již několik. Ještě dál pak jde teorie o mimozemském zásahu.

KDO SMAZAL ZÁZNAMY?

Velký otazník visí také nad tím, že se o legii nedochoval žádný úřední záznam (kolem roku 117 se devátá legie z historických pramenů začala vytrácet). Přitom právě římská administrativa se pyšnila velmi přesnými poznámkami o průběhu válek. To by se sice dalo vysvětlit tím, že zprávy byly cíleně vymazány, ale proč? Jedině snad proto, že informace o drtivé porážce legie, nebo dokonce o zběhnutí k nepříteli, by podrývaly morálku dalších vojáků.

PŘÍJEZD HADRIÁNA

Vážné ztráty na britských ostrovech dokládá i římský historik Marcus Cornelius Fronto (100–160). Detaily o počtech těchto ztrát zůstávají neznámé, ale vzhledem k tomu, že císař Hadrián (76–138) navštívil v roce 122 ostrovy osobně, je pravděpodobné, že jeho příjezd vyvolala nějaká vojenská pohroma. Kdyby na tom totiž devátá legie byla aspoň trochu dobře, bylo by usídlení další legie na stejném místě zbytečnou kumulací vojenské síly. York tehdy zřejmě obsadil šestý oddíl, který si s sebou přivedl císař.

Hadriánův val sloužil jako obrana před domorodým obyvatelstvem.
PŘED ČÍM CHRÁNIL HADRIÁNŮV VAL?

Ve prospěch teorie o fiasku deváté legie svědčí i rozhodnutí císaře Hadriána vybudovat napříč celou dnešní Británií obranný val (známý jako Hadriánův). Císař evidentně neviděl další expanzi na sever jako reálnou, a tak chtěl alespoň ubránit nejsevernější hranice římského impéria. Od té doby se každopádně již žádný římský výpad směrem na sever nekonal a odpověď, kam se ztratili římští vojáci, zůstává stále nezodpovězena.

Foto: Shutterstock.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Antidepresiva zvyšují odolnost bakterií, zjistili vědci
21stoleti.cz

Antidepresiva zvyšují...

Účinnost antibiotik klesá, což by mohlo v brzké...
Zhubl osmnáct kilo! Co mu změnilo život?
nasehvezdy.cz

Zhubl osmnáct kilo! Co mu...

Za pouhé tři měsíce má až osmnáct...
Jaroslav Hašek: Byl otec Švejka homosexuál?
epochaplus.cz

Jaroslav Hašek: Byl otec...

„Lidový komisař Hašek, vrátivší se nedávno ženat...
Inteligentní zvířata: V čem předčí člověka? 
epochaplus.cz

Inteligentní zvířata: V čem...

Člověk jistě patří mezi nejchytřejší tvory na Zemi. Některá...
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz

Praktický půvab ostrůvkových...

Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající...
LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU JACHTU
epochalnisvet.cz

LEXUS PŘEDSTAVIL MILIÓNOVOU...

Jachtařský průmysl by vždy velmi prestižní...
Do jakého typu opilosti patříte?
epochalnisvet.cz

Do jakého typu opilosti...

Málokterá společenská akce se obejde bez...
4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký mají význam?
epochaplus.cz

4 barvy, 4 druhy pasů: Jaký...

Na světě jsou jen čtyři barvy...
Ochrana mořských želv přináší výsledky, ale je nutné vytrvat
21stoleti.cz

Ochrana mořských želv přináší...

Podle kosterních nálezů mořské želvy obývají svět...
Petra Černocká: Zavinila dceřinu vážnou nemoc?
nasehvezdy.cz

Petra Černocká: Zavinila...

Dcera zpěvačky PETRY ČERNOCKÉ (68) BÁRA...
Prodlužte si léto a vydejte se do exotiky. Přinášíme tipy na nejlepší destinace
iluxus.cz

Prodlužte si léto a vydejte se do...

Nejteplejší měsíce již pominuly, a pokud...
Čeští vědci udávají světu směr v mikroskopickém zkoumání rostlin
21stoleti.cz

Čeští vědci udávají světu směr...

Vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a...