reklama
6. července 1973: Začne krvácet socha Panny Marie v klášteře Yuzawadai v japonské Akitě.
Domů     Záhady historie
Tajemství Kryštofa Kolumba: Jaká je jeho skutečná identita?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 19.4.2019
6.0tis
215
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Legendární mořeplavec, který pro zbytek světa objevil americký kontinent, si i po mnoha staletích ponechává jedno velké tajemství! Není jasné odkud pocházel, jak ve skutečnosti vypadal a kde nakonec spočinuly jeho ostatky.

Tento záhadný muž má totiž hned dva hroby! Kdo je vlastně slavný Kryštof Kolumbus?

V chladných vlnách Středozemního moře se snaží zachránit si své holé životy členové posádek benátských lodí. Jako kořist si je totiž vyhlédla korzárská lodní flotila, která má zálusk na cukr, olej, měď a bavlnu, jichž jsou benátské lodě plné.

A na životy námořníků v tu chvíli nikdo nehledí. V nečekaný okamžik však vypukne požár, který zachvátí nejen lodě Benátčanů, ale také korzárskou flotilu. Zmatek se stává rázem ještě větší a rychle přibývá utopených.

Jeden z námořníků ale neohroženě plave směrem k pobřeží. Nepolevuje a trasu měřící čtyři námořní míle (1 NM = 1852 m) za několik hodin zdolává. Jmenuje se Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506).

Tedy alespoň to tvrdí. Jeho minulost totiž nikdo nezná! Kde se vlastně vzal tento výjimečně talentovaný plavec a námořník?

Odkud slavný mořeplavec skutečně pochází?

Kryštof Kolumbus patří mezi nejslavnější mořeplavce. Mimo jiné objevuje také americký kontinent. Jeho původ lze ale vystopovat jen těžko. Podle starých knih totiž mohl být Italem, Španělem, či snad Korsičanem.

Oficiálně je Kolumbus Ital, ale italsky prý neumí ani slovo! Jeho korespondence a deníky jsou vedeny téměř výhradně v kastilštině – tedy španělštině. „Jeho podpis představuje anagram podobající se nápisům na židovských náhrobcích ve Španělsku.

Podle jedné teorie ten anagram představuje hebrejskou modlitbu kadiš,“ uvádí česká religionistka Helena Böhnischová (*1971). Je tedy Kolumbus ve skutečnosti španělským Židem?

Aby toho nebylo málo, objevuje se v roce 2010 další teorie. Portugalský historik Manuel Rosa (*1961) tvrdí, že Kolumbus může být ve skutečnosti synem polského krále Vladislava III. Jagellonského (1424–1444)!

Ten podle učebnic dějepisu umírá v roce 1444 v bitvě u bulharské Varny. Podle Rosy by ale vše mohlo být jinak. Vladislav III. boje u Varny přežil a prchl do exilu na portugalský ostrov Madeira. Tam se už jako německý občan Jindřich oženil s portugalskou šlechtičnou.

Právě ochrana skutečné identity Vladislava III. je podle Rosy důvod, proč se svět dlouhá léta nesměl dozvědět o původu slavného mořeplavce. „Evropské královské dvory věděly, kdo to je, a z tohoto důvodu vše držely v tajnosti,“ tvrdí Rosa a jedním dechem doplňuje, že samotný Kolumbus vypadal jako typický Polák.

Měl totiž prý zrzavé vlasy, světlou pleť a modré oči, což jsou podle něj charakteristicky polské rysy.

Kolumbův hrob ve španělské Seville.

Jenže toto tvrzení zřejmě není docela přesné.

„Nemáme k dispozici ani portrét, který by byl nesporně jeho. Jednou je zobrazen jako černooký vousáč, podruhé na způsob římského kondotiéra ze 16. století,“ upozorňuje francouzský spisovatel Alain Decaux (*1925).

„A konečně – a to je opravdu vrchol všeho – Kolumbus má dva hroby a zůstaly po něm dvě mrtvoly; jedna v hrobě na Santo Domingu, druhá v Seville.“

Pouze jedno z těl ale může patřit Kryštofu Kolumbovi. Které to je? Odhalíme někdy pravou tvář tohoto slavného muže?

Foto: biography.com, ap.gilderlehrman.org, travelpast50.com. Autor článku: Zdeněk Pospíšil. Pro web upravil: Jan Kukrál.
reklama
Související články
od Pavel Polcar 5.7.2022 1
V londýnské stanici metra Wimbledon nastala zničehonic 2. dubna 1904 naprostá neprostupná tma, taková, že nebylo vidět absolutně nic. Co se stalo? Ověřených informací je jen poskrovnu ale existují údajně písemné záznamy o této události. Lidé nastalou tmu měli popisovat jako černou mlhu. Neuspokojivé vysvětlení Událost okamžitě vyvolala velkou paniku, a to jak mezi cestujícími, […]
od Dalibor Vrána 2.7.2022 1.4tis
Rok 2012 přinesl nález otřásající vším, co si myslíme, že o starověku víme. V egyptské vesnici El Lahun archeologové vyzvednou z jedné z malých pyramid mumifikované tělo. Je perfektně zachovalé, měří mezi 150–160 cm a svým vzhledem rozhodně nepřipomíná člověka! Domnělá mumie mimozemšťana je přes 2000 let stará a její fotografie se na veřejnost dostanou […]
od Matěj Soukup 1.7.2022 880
Další z mnoha legend o ztracených pokladech na území dnešních Spojených států se odehrává v Novém Mexiku. V jižní části tohoto státu poblíž hranic s Mexikem leží vrchol známý jako Victorio Peak. Podle pověstí se někde poblíž něj má ukrývat poklad. Přestože však do oblasti vyrazilo už mnoho expedic, všechny se vrátily s neúspěchem. Existuje poklad ve Victorio Peak doopravdy, […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.9tis
Být považovaný za čaroděje, neznamená rezignovat na klasickou vědu. Příkladem je John Napier z Merchistonu (1550-1617). Co všechno Napier objevil a pomohly mu k tomu i nějaké ty „čáry máry“? John Napier se zapsal do historie jako matematik, fyzik a astronom. Známý je jako objevitel logaritmů i primitivních počítačích „strojů“. Angažoval se i ve zbrojařských vizích. Je […]
od Mirek Brát 30.6.2022 1.7tis
Skoro to vypadá, že v dávné mytologii už skoro nebylo pro samé ptáky fénixe (či jejich bratránky), kam šlápnout. Samozřejmě, ten nejznámější bude pták fénix z antických příběhů. Byl pták fénix pouze bájný tvor, nebo opravdu takový opeřenec někdy žil? Od dob, kdy Heinrich Schliemann se svazkem Homéra v ruce celkem úspěšně pátral po rozvalinách […]