Skip to content

Tajemství Kryštofa Kolumba: Jaká je jeho skutečná identita?

Legendární mořeplavec, který pro zbytek světa objevil americký kontinent, si i po mnoha staletích ponechává jedno velké tajemství! Není jasné odkud pocházel, jak ve skutečnosti vypadal a kde nakonec spočinuly jeho ostatky.

Tento záhadný muž má totiž hned dva hroby! Kdo je vlastně slavný Kryštof Kolumbus?

V chladných vlnách Středozemního moře se snaží zachránit si své holé životy členové posádek benátských lodí. Jako kořist si je totiž vyhlédla korzárská lodní flotila, která má zálusk na cukr, olej, měď a bavlnu, jichž jsou benátské lodě plné.

A na životy námořníků v tu chvíli nikdo nehledí. V nečekaný okamžik však vypukne požár, který zachvátí nejen lodě Benátčanů, ale také korzárskou flotilu. Zmatek se stává rázem ještě větší a rychle přibývá utopených.

Jeden z námořníků ale neohroženě plave směrem k pobřeží. Nepolevuje a trasu měřící čtyři námořní míle (1 NM = 1852 m) za několik hodin zdolává. Jmenuje se Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506). Tedy alespoň to tvrdí.

Jeho minulost totiž nikdo nezná! Kde se vlastně vzal tento výjimečně talentovaný plavec a námořník?

Odkud slavný mořeplavec skutečně pochází?

Kryštof Kolumbus patří mezi nejslavnější mořeplavce. Mimo jiné objevuje také americký kontinent. Jeho původ lze ale vystopovat jen těžko. Podle starých knih totiž mohl být Italem, Španělem, či snad Korsičanem.

Oficiálně je Kolumbus Ital, ale italsky prý neumí ani slovo! Jeho korespondence a deníky jsou vedeny téměř výhradně v kastilštině – tedy španělštině. „Jeho podpis představuje anagram podobající se nápisům na židovských náhrobcích ve Španělsku.

Podle jedné teorie ten anagram představuje hebrejskou modlitbu kadiš,“ uvádí česká religionistka Helena Böhnischová (*1971). Je tedy Kolumbus ve skutečnosti španělským Židem?

Aby toho nebylo málo, objevuje se v roce 2010 další teorie. Portugalský historik Manuel Rosa (*1961) tvrdí, že Kolumbus může být ve skutečnosti synem polského krále Vladislava III. Jagellonského (1424–1444)! Ten podle učebnic dějepisu umírá v roce 1444 v bitvě u bulharské Varny. Podle Rosy by ale vše mohlo být jinak. Vladislav III. boje u Varny přežil a prchl do exilu na portugalský ostrov Madeira. Tam se už jako německý občan Jindřich oženil s portugalskou šlechtičnou.

Právě ochrana skutečné identity Vladislava III. je podle Rosy důvod, proč se svět dlouhá léta nesměl dozvědět o původu slavného mořeplavce. „Evropské královské dvory věděly, kdo to je, a z tohoto důvodu vše držely v tajnosti,“ tvrdí Rosa a jedním dechem doplňuje, že samotný Kolumbus vypadal jako typický Polák.

Měl totiž prý zrzavé vlasy, světlou pleť a modré oči, což jsou podle něj charakteristicky polské rysy.

Kolumbův hrob ve španělské Seville.

Jenže toto tvrzení zřejmě není docela přesné.

„Nemáme k dispozici ani portrét, který by byl nesporně jeho. Jednou je zobrazen jako černooký vousáč, podruhé na způsob římského kondotiéra ze 16. století,“ upozorňuje francouzský spisovatel Alain Decaux (*1925).

„A konečně – a to je opravdu vrchol všeho – Kolumbus má dva hroby a zůstaly po něm dvě mrtvoly; jedna v hrobě na Santo Domingu, druhá v Seville.“

Pouze jedno z těl ale může patřit Kryštofu Kolumbovi. Které to je? Odhalíme někdy pravou tvář tohoto slavného muže?

Foto: biography.com, ap.gilderlehrman.org, travelpast50.com. Autor článku: Zdeněk Pospíšil. Pro web upravil: Jan Kukrál.
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články