25. listopadu 1915: Albert Einstein představuje v Pruské akademii věd koncept naznačující možnost cestovat časem.
Domů     Tajemství kubánské Atlantidy: Čí rukou vzniklo potopené pyramidové město?
Tajemství kubánské Atlantidy: Čí rukou vzniklo potopené pyramidové město?
od 8.5.2023
3.2tis
Leží u kubánského pobřeží zatopené starověké město? Foto Pixabay
350
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Lidská pozornost se pod mořskou hladinu noří v naději na objevení památek zaniklých civilizací. Hledáme odpovědi na to, kdo jen mohl tento svět obývat před námi. Každý takovýto objev je střípkem do mozaiky poznání. A právě mezi tyto patří i potopené pyramidové město u západního pobřeží Kuby.

Leží u kubánského pobřeží zatopené starověké město? Foto Pixabay Výzkumníci měli původně pátrat po ztracených pokladech z dob španělské kolonizace, foto Pixabay Foto: Manuel Iturralde. Foto: Creative commons/Tthieke/CC BY-SA 3.0

Obří podzemní kamenné uskupení objevuje v roce 2001 kanadská mořská vědkyně Pauline Zalitski společně se svým manželem Paulem Weinzweigem, a to během prohlídek mořského dna západního pobřeží Kuby.

Oba manželé jsou vlastníci Kanadské společnosti Advanced Digital Communication (ADC) a jejich hlavním cílem je co nejdůsledněji prozkoumat dno oceánů a potažmo jakékoliv objekty, které by v tunách písku mohly být pohřbeny.

Výzkumy, které jsou tehdy organizované za finanční podpory a pod záštitou kubánského prezidenta Fidela Castra (1926–2016), mají vynést na povrch potenciální ztracené poklady pocházející z éry španělské kolonizace – stovky artefaktů nevyčíslitelné hodnoty.

Pochopitelně, vidina takovéhoto bohatství nechá málokoho chladný a navíc, jde přece o kulturní a historický přínos.

Namísto zlatých valounů a truhel překypujících drahými kovy nachází tým vědců něco, co připomíná jakési prastaré, potopené město ležící stovky metrů v hloubce oceánu.

KUBÁNSKÁ ATLANTIDA ŽIJE!

Těžko by se dalo věřit prvním nálezům podmořského sonaru ukazujícím objekty značné velikosti, a to v hloubce okolo 650 metrů pod pevninou.

Během průzkumu bylo očividné, že uskupení nese zcela jasné známky lidského zpracování a jeho věk by se údajně mohl odhadovat od šesti až do 50 000 let.

Podle vědců by totiž prý trvalo minimálně desítky tisíc let, aby se struktura ze zemského povrchu ponořila takto hluboko na dno moře. To ovšem pouze v případě, že struktura kdysi dávno stála na pevnině.

Rozložité kameny nejsou žádnými drobečky, některé z těchto unikátních gigantů měří až 400 metrů na šířku a 40 metrů do výšky.

Zalitski si k sobě přibírá geologa Manuela Iturraldeho z kubánského Historického muzea a za pomoci dálkově ovládané techniky se přibližují „tváří v tvář“ těmto starověkým podmořským gigantům.

Výzkumníci měli původně pátrat po ztracených pokladech z dob španělské kolonizace, foto Pixabay
Výzkumníci měli původně pátrat po ztracených pokladech z dob španělské kolonizace, foto Pixabay

MIZÍ Z POVĚDOMÍ

Vědci si stále netroufají potvrdit, zdali jde o podmořské město stvořené lidskou rukou či jen o neobyčejné uskupení vytvořené matkou přírodou. Zalitski sama naopak tehdy podotýká, že je zapotřebí dalšího rozsáhlého průzkumu.

„Tyto kameny jsou zcela unikátního uskupení a proto nás tolik nadchly. Pokud bych to ovšem měl vysvětlit z hlediska geologického, asi by mi to dalo celkem zabrat ,“ říká Iturralde. Média se pro tuto senzaci nadchnou.

Prý jde o odkrytí „kubánské Atlantidy“ či „ztracené město Karibiku“. Jenže po prvotních průzkumech jako by se najednou všechen zájem zastavil.

Fascinace tímto zcela unikátním objevem po nějakém čase zcela utichne a o potopené kubánské Atlantidě se přestane hovořit. Ani další průzkumy nejsou nikdy oficiálně naplánovány. Proč?

Manuel Iturralde. Foto: Creative commons/Tthieke/CC BY-SA 3.0
Manuel Iturralde. Foto: Creative commons/Tthieke/CC BY-SA 3.0

MOST PŘES MINULOST?

„Vzhledem k tomu jak dlouho by sesuv uskupení trval do takovéto mořské hloubky, by v době vzniku tohoto města neměla na světě existovat vyvinutá společenstva a techniky, rozhodně ne natolik schopné, aby mohla vytvořit něco tak neuvěřitelně rozsáhlého a detailního,“ říká Zalitski.

Kamenné uskupení nejenže nese jasné známky opracování, většina z jednotlivých kamenů má dokonce geometrický tvar, některé připomínají pyramidu či jsou kulaté. Jde snad o dílo přírody? Nebo o dávno potopenou část ztracené a vyspělé civilizace?

Či jde o zbytek jakéhosi potopeného ostrova, o kterém se má psát v prastarých Mayských legendách? Nedávná teorie dokonce poukazuje na to, že může jít o zbytky mostu vedoucího z Kuby směrem k Mexickému poloostrovu.

Zvláštností je i to, že sama objevitelka časem zpochybňuje možnost, že by to mohlo být jakési prastaré zatopené město, a o veškerých budoucích průzkumech se už nešpitne ani slovo.

Odpadá zájem pro nedostatek pádných důkazů, či jde někomu o to, aby se nic neobjasnilo?

Foto: Pixabay, Creative commons, Youtube (Light up the Dark)
Lokalita:
Související články
od 24.11.2024 1.0tis
V roce 1968 se v Tichém oceánu potopila sovětská ponorka K-129. Na její palubě se nacházely i balistické rakety. Ve studené válce mezi velmocemi to tehdy „mrzlo, až praštělo“. Američané se rozhodli, že se vraku ponorky zmocní. Byl to však skutečný cíl tohoto grandiózního projektu? Vyzdvižení vraku ponorky se věnoval tajný projekt nazvaný Azorian. V
od 24.11.2024 1.3tis
Michel de Nostredame, zvaný též Nostradamus (1503-1566), se stal známým především jako autor slavných proroctví. Pro další staletí měla předpovědět řadu klíčových dějinných okamžiků. Proč nás tato proroctví tak fascinují i v dvacátém prvním století? Nostradamus je vnímán především jako prorok, který viděl do budoucnosti. Ve své době ale proslul i j
od 23.11.2024 2.4tis
Stolová hora Vladař v Tepelské vrchovině na Žluticku bývá nazývána „Pražským hradem pravěku“, protože v době slávy egyptských faraonů se zde nachází jedno z největších hradišť naší vlasti.      Psychotronik Pavel Kozák píše: „Nelze zde nevycítit přítomnost přírodních astrálů temné podstaty (údajný otisk duchovní bytosti, jenž nelze vnímat
od 22.11.2024 2.5tis
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů daleko od nejbližší pevniny. Přestože dosahuje rozlohy pouhých 163 kilometrů čtverečních, a je tedy jen o něco málo větší než dnešní Plzeň, je prodchnut mnoha záhadami. Svého času ho obývá tajemná civ
od 22.11.2024 3.2tis
Nově objevená planeta Proxima b přinesla nové možnosti při hledání mimozemského života. Prvotní informace a odhady vypadají slibně. Spolu s fascinujícím objevem se ale znovu vynořují i příběhy lidí, kteří o planetě mluvili už před desítkami let. Setkali se prý s jejími obyvateli! Potvrzuje existence planety pravdivost těchto příběhů?   „Blíž
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dykovi zázračně slepili manželství?
nasehvezdy.cz
Dykovi zázračně slepili manželství?
Podle všeho byli jen kousek od rozvodu. Teď ale Tatiana Dyková (46) a její manžel Vojtěch Dyk (39) zase vrkají jako hrdličky a vypadají šťastně. Povídá se, že manželství zachránili opravdu v posle
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
nejsemsama.cz
O mém štěstí rozhodla až nečekaná situace
Nesmělost bývá v navazování vztahů velkou překážkou. Někdy musí pomoci náhoda. Poté, co jsem se před časem rozvedla, užívala jsem si čtyři roky klid a samotu. Moje manželství bylo tak trochu „italské“, plné hádek a výčitek. Pokud jsem si měla najít dalšího partnera do života, muselo jít o někoho výrazně klidnějšího. Nevěděla jsem, jak na
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
21stoleti.cz
Diagnostika: Drtivé vítězství umělé inteligence nad lékaři
Nová studie došla k závěru, že ChatGPT dokázal lépe diagnostikovat nemoci než lidský lékař. A to dokonce i v případech, kdy lékaři měli k tomuto chatbotovi přístup. Odborník na interní medicínu
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
epochaplus.cz
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
skutecnepribehy.cz
Po letech nás zasáhlo rodinné prokletí
Na půdě jsem objevila staré fotografie. Odnesla jsem je domů, abych si je prohlédla. Vypustila jsem tak do světa rodinné prokletí, které znovu udeřilo… Když jsme jezdili k babičce na prázdniny, měli jsme zakázáno lézt na půdu. V rodině se totiž vyprávělo o tom, že z půdy spadl náš prastrýc, jiný náš předek se tam prý dokonce oběsil. „Ta
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
historyplus.cz
Sv. Augustin: Z prostopášníka vyrostl Učitel církve
Učenec s knihou a psacím brkem, ale také s hořícím srdcem, obklopený anděly. Tak bývá na dobových ilustracích nejčastěji zobrazován svatý Augustin, který si právem vysloužil přízvisko Učitel církve. S církví to Augustin, jenž přichází na svět 13. listopadu 354 ve městě Thagaste (v dnešním Alžírsku), v dětství nemá jednoduché. Matka je sice zbožná křesťanka, která je dnes známá
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz