25. února 1950: Umírá kněz Josef Toufar, během jehož kázání mělo dojít k Číhošťskému zázraku.
Domů     Tajemství lidského těla: Určuje náš obličej i naši budoucnost?
Tajemství lidského těla: Určuje náš obličej i naši budoucnost?
od 18.1.2024
3.1tis
Co všechno o nás prozrazuje naše vlastní tvář? Lze z ní vyčíst budoucnost?
315
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Fyziognomie je nauka, podle které lze podle vzhledu a obzvláště obličeje člověka rozpoznat jeho povahu a vlohy. A podle některých názorů dokonce i jeho osud! Skutečně fyziognomie umožňuje nahlédnout do budoucnosti? A lze tuto nauku využívat i v osobním a pracovním životě?

Co všechno o nás prozrazuje naše vlastní tvář? Lze z ní vyčíst budoucnost? Jsme schopní jen z tváře poznat, co je někdo jiný zač? Nebo nic takového možné není? Vyhodnocujeme informace z tváří druhých i podvědomě, jak se někteří vědci domnívají? Lze některé charakteristiky obličeje přiřadit ke konkrétním povahovým rysům nebo z nich určit lidský osud?

Kdo by nechtěl znát budoucnost. Stoupenci fyziognomie jsou přesvědčeni, že pohled do zrcadla nám k tomu může velice pomoci. Z pohledu na naši tvář je prý totiž možné velice přesně odhadnout povahové vlastnosti, zdravotní potíže i rodinné vztahy. Jak se to dělá?

Jsme schopní jen z tváře poznat, co je někdo jiný zač? Nebo nic takového možné není?
Jsme schopní jen z tváře poznat, co je někdo jiný zač? Nebo nic takového možné není?

Minulost i přítomnost

Každá lidská tvář je jedinečná a jiná.

„Fascinuje svou originalitou – právě proto si lidé nechávají malovat své portréty, právě proto se fotografují,“ uvádí česká spisovatelka a odbornice na čtení budoucnosti, přítomnosti a minulosti Taťána Katyš.

Prohlížíme-li si portréty či fotografie lidí, které známe, i těch, kteří už mezi námi nejsou, vidíme podle ní příběh. Ptáme se, jaký ten člověk je, jakou má či měl povahu. Udivuje nás krása lidské tváře nebo její části.

Lidská tvář je totiž podle Katyš stále „otevřená kniha“, stále je v ní co objevovat: „Když je člověk mladý, je to již samo o sobě krásné, pak ve středním věku je již umění zachovat si krásu, ale i stará tvář může být nádherná.

Odráží se v ní prožitý život.“ Čím je prý člověk starší, tím více jeho tvář zračí charakter, oduševnělost, upřímnost, inteligenci, hloupost, nemoc a jiné vlastnosti člověka.

Lidská tvář nám má zkrátka napovědět, jak se její majitel dokázal vypořádat se svým životem. Opravdu lze z pohledu na ni poznat minulost, přítomnost i budoucnost?

Vyhodnocujeme informace z tváří druhých i podvědomě, jak se někteří vědci domnívají?
Vyhodnocujeme informace z tváří druhých i podvědomě, jak se někteří vědci domnívají?

Neuvěřitelné souvislosti

Taťána Katyš tvrdí, že člověk, který prožil šťastný život, má většinou nádhernou či přinejmenším zajímavou tvář, z níž na nás „dýchne“ pohoda a naopak: „Být šťastný je dar. Není to výsledek, je to stav mysli a těla.

Je to vnitřní pocit, který někdo v sobě má, a jiný ne.“S tím souhlasí i česká astroložka a odbornice na fyziognomii Eliška Landovská (*1962). Podle ní je lidská tvář skutečně jako otevřená kniha, ve které můžeme číst:

„V pracovním i osobním životě je velmi důležité umět se orientovat v tom, jací lidé nás obklopují.

Fyziognomie nám pomáhá vidět, jak se ve tváři druhého člověka zobrazuje jeho charakter, potřeby a přání.“ Odhalíme prý, zda máme, co do činění s extrovertem či introvertem, s typem reagujícím, či spíše přemýšlivým.

Na základě těchto poznatků pak údajně můžeme zaujmout postoj, který je pro jednání, spolupráci nebo přátelství s daným člověkem nejvhodnější.

Díky znalosti čtení z obličeje si máme mít možnost ušetřit mnohá zklamání i nepříjemné situace vyplývající z nepochopení vnitřních motivací určitého člověka. Opravdu to funguje?

Lze některé charakteristiky obličeje přiřadit ke konkrétním povahovým rysům nebo z nich určit lidský osud?
Lze některé charakteristiky obličeje přiřadit ke konkrétním povahovým rysům nebo z nich určit lidský osud?

Jak poznat žárlivce?

Z obličeje se podle Landovské dá skutečně vyčíst mnohé. Lze to prý dokázat na příkladech mnohých významných osobností z minulosti.

Vysoké, široké, hladce zaoblené čelo bez vážných kazů prý například značí vysokou inteligenci s rozvinutou intuicí i zdravým  rozumem.

Takovým čelem se mohla chlubit královna Alžběta I. (1533–1603) i český král Přemysl Otakar I. (asi 1155 –1230). Nos slavného starověkého panovníka a vojevůdce Alexandra Velikého (356–323 př. n.

l.) je v místě, které odpovídá třiatřicátému roku života, výrazně zalomen, jak je vidět na mincích s jeho podobiznou z profilu. V tomto věku přitom Alexandr zemřel! Souvislostí mezi vzhledem a povahou člověka prý existuje nespočet.

„Úzké, vysoké čelo, prozrazuje velmi silné zaměření jedním směrem, často se vyskytuje u vědců nebo lékařů. Škarohlídi a mrzouti se zase vyznačují množstvím vrásek  u vnějšího koutku oka, které všechny směřují dolů,“ vysvětluje Landovská.

Žárlivci se prý honosí srostlým obočím a úzkými rty. Obočí údajně vyjadřuje množství životní energie, čím je výraznější a širší, tím více ctižádosti a sebeprosazení a určité míry bezohlednosti projevují tito lidé v životě.

„Když se zkrátka na člověka pořádně podíváte, skutečně můžete odhadnout, jaká bude jeho budoucnost,“ tvrdí Landovská. Má pravdu?

Foto: Pxfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od 23.2.2024 2.2tis
Zažloutlé stránky s vybledlými ilustracemi a honosným písmem, kterému už dnes rozumí málokdo. Tak často vypadají prastaré magické knihy, které už od starověku kolují po světě. Ukrývají se v nich opravdu návody na temná kouzla? Nebo jde ve skutečnosti o neškodné texty plné výmyslů a mystifikací?   Psaní temné magické příručky se prý mnoho let věnoval například křesťanský biskup Gottskalk Niku
od 22.2.2024 2.4tis
Policejní želízka, svěrací kazajka nebo trezor? Maďarsko-americký kouzelník a kaskadér Harry Houdini (vl. jm. Ehrich Weiss, 1874–1926) se dokáže dostat z jakéhokoliv zajetí! Před nenasytnými spáry smrti však ani on neunikne. I když vlastně… Podle pověstí a legend se má podařit slavnému eskamotérovi ošálit i samotnou „zubatou“!     Její
od 22.2.2024 3.0tis
Tajemné jevy a osobnosti spojené s nejrůznějšími zázraky a zvláštními schopnostmi. I to je významná součást křesťanství. Mnohé z těchto osobností dnes církev považuje za mystiky - jedince s hlubokou duchovní zkušeností. Představujeme ty nejslavnější z nich. Skutečně jim Bůh propůjčil neobyčejné síly?   Na okraji pastviny stojí dvě postavy. Ta starší, služebná v rodině německého šlechtic
od 20.2.2024 2.9tis
Slýchají o něm už děti na prvním stupni základní školy. Učitel národů Jan Amos Komenský  je bezesporu jedním z nejvýznamnějších a nejznámějších učenců naší historie. Jenže i za jeho životem a dílem se ukrývají mnohá tajemství a nejasnosti. Věnoval se tento velký myslitel mystickým a okultním vědám?    V honosném salónku sedí dvojice mužů a popíjejí z karaf víno. Ten starší, obdařený hustý
od 18.2.2024 3.1tis
Návštěvníci Muzea Paula Gauguina na Tahiti se blíží k dvojici působivých domorodých soch. „Nedotýkat se!“ vykřikne průvodkyně. Nejde o zákaz, který má chránit umělecká díla, ale samotné obdivovatele. Pouhým dotykem totiž prý na sebe mohou přivolat pohromu. A co teprve, kdyby se sochu snažili přemístit? To by se údajně vystavili nebezpečí smrti!   Kdo někdy pobýval na nevelkém ostrově Rai
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdo jí sebral roli princezny?
nasehvezdy.cz
Kdo jí sebral roli princezny?
Krásná Lucie Borhyová (45) se sice objevila několikrát v seriálech v rámci epizodních rolí, ale nejvíce známá je určitě jako moderátorka televizního zpravodajství. Kdysi ale mohlo být všechno jinak.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Fenomenální pozvednutí očního okolí
iluxus.cz
Fenomenální pozvednutí očního okolí
Naše oči mají pozoruhodnou schopnost vyjadřovat emoce, a to rezonuje s významem cílené péče o oční kontury. Od svého vzniku klade kolekce Skin Caviar od La Prairie zvláštní důraz na péči o oči a nabíz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Unikátní ultra-temná galaxie
epochaplus.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu
Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Gábince by bylo osmnáct
skutecnepribehy.cz
Gábince by bylo osmnáct
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše sluníčko
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
epochaplus.cz
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to. „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin