Být studentem neznamená právě bezstarostný život, jak se mnozí domnívají. Zejména období zkoušek dá pěkně zabrat. O tom vědí své i studenti londýnské univerzity Royal Holloway…
V jejich případě je ale situace ještě o něco drsnější. V obrazové galerii, kde se odehrávají některé písemné zkoušky, totiž visí démonický obraz. Pokaždé ale musí být během testů zakryt britskou vlajkou. Z jakého důvodu?
Před desítkami let se totiž v místnosti údajně odehrála strašlivá tragédie. A vinu na ní měl prý právě tento obraz.
Rudá, rudá, rudá!
Studenti zasedají do lavic a snaží se krotit svoji nervozitu. Právě je čeká náročná zkouška v obrazové galerii. Test začne a všichni se pustí do psaní. V místnosti je slyšet pouze zvuk per klouzajících po papíru, občasné zakašlání či bezradný povzdech.
Najednou se však od jednoho stolu ozve nelidský křik. Na zem kape krev a několik lidí křísí bezvládného studenta. Zabodl si tužku hluboko do oka! Okamžitě jsou zavoláni záchranáři.
Když ho o chvíli později vynášejí ven, je již od hlavy až k patě zakryt plachtou. Proč to udělal? Následně jsou objeveny chlapcovy zápisky, ve kterých stojí: „Zírají na mě, do mě. Jejich oči, černé, černé… Mohou slyšet moje myšlenky…
Když vidím bílou, není to bílá, ale rudá, rudá, rudá! Přísahám, že jsem viděl peklo.“
Co to má znamenat? Chlapec na oné osudné zkoušce seděl vedle obrazu, na němž jsou spodobněni draví lední medvědi s černýma očima, trhající rudou plachtu. Charakter malby zcela souhlasí s jeho zápisky. Dovedlo nešťastníka k šílenství právě toto dílo?
Záhada jedné expedice
Malbu, o níž se věří, že je prokletá, namaloval Sir Edwin Henry Landseer (1802–1873) v roce 1864 a dal jí název Člověk míní, Bůh mění. Je na ní syrový výjev hostiny ledních medvědů, kteří právě narazili na kořist – pozůstatky lidské výpravy.
Předlohou umělci byla skutečná událost – zmizení expedice pod vedením anglického námořního kapitána Johna Franklina (1786–1847). Ten se roku 1845 spolu se 129 muži vydal k břehům Severní Ameriky a nikdo z nich se již nenavrátil zpět.
Nebyly nalezeny ani jejich lodě. Říká se, že členové výpravy dorazili až na Ostrov krále Viléma (dnes kanadská oblast Nuuk) a kvůli drsným, nehostinným podmínkám a technickým problémům postupně umírali. Možná se dokonce uchýlili ke kanibalismu.
Celá událost však až do dnešních dnů zůstává záhadou. Utkvěl stín dávné tragédie na pozdějším obraze sira Landseera?
Plátno musí být zakryto!
Obraz visící v galerii Royal Holloway je pro studenty stále tichou hrozbou. Ze stěny sundán nebyl, vedení školy však provedlo alespoň nutná opatření k ochraně studujících.
Jak popisuje kurátorka galerie Dr. Mary Cowling: „Někdo z personálu nalezl ve škole britskou vlajku a navrhl, že pokud bude přehozena přes malbu v čase zkoušek, studenti budou ochráněni. A to od té doby stačí.
Takže národní vlajka se objevuje během každé zkoušky.“ Je tak děsivé prokletí zažehnáno? Příběh o malbě Člověk míní, Bůh mění je nejslavnější a nejstrašidelnější historkou na univerzitě. Ovšem tradují se tu i jiná vyprávění.
Říká se například, že ve škole straší její zakladatel Thomas Holloway (1800–1883). Podle některých studentů na sebe bere podobu černé kočky. Měli by se zdejší žáci obávat temných sil? Anebo jsou to všechno pouhé povídačky?