Jedna z nejkrásnějších žen své doby – americká herečka Marilyn Monroe, umírá 5. srpna 1962. Oficiální příčina smrti zní: předávkování léky na spaní. Přesto i po její smrti neutichají spekulace o sebevraždě, či dokonce o vraždě!
Objasňuje záhadnou smrt její testament? Jisté indicie vedou k domněnce, že kdosi ovládal její mysl.
Pětatřicetiletá Marilyn Monroe (1926–1962) sedí u notáře. Je 14. ledna 1961 a ona chce už po několikáté změnit svou poslední vůli. Odteď v ní nebude figurovat její manžel, hvězdný dramatik Arthur Miller (1915–2005). Zanedlouho se s ním rozvede.
Je to však příčina změny závěti? Jediní dva rodinní příslušníci, na které při svém obrovském majetku pár drobnými pamatuje, jsou nemocná matka, která ji nepoznává, a nevlastní sestra, kterou skoro nezná.
Ostatní peníze si rozdělí její učitel herectví a psychiatrička. Je snad někým z nich manipulovaná? Některé teorie tomu nahrávají. Opírají se o podivný testament i o hereččiny dopisy.
Podezřelé lékařské praktiky
„Všechno v domě je bílé, ve skutečnosti nemohu vidět nic jiného než bílé předměty – řežou, aby mě otevřeli – Strasberg a za zadkem má Hohenbergovou,“ píše roku 1955 Marilyn v básni Chirurgův příběh.
Vidění bílých předmětů může poukazovat na psychické otroctví naprogramované metodou Monarch (údajně brutální způsob vytváření alternativní osobnosti pomocí psychologie, drog a okultismu – pozn. red.). Kdo by ale herečku takto ovládal?
V básni Marilyn zmiňuje dva lidi. Lee Strasberga (1901–1982), slavného amerického režiséra a jejího učitele herectví a Margaret Hohenbergovou (1898–1992), původem slovenskou psycholožku, nikoli však tu, co zdědí čtvrtinu jejího majetku.
Tou je Marianne Krisová (1900–1980), která o herečku v jednom období také pečuje. Ústřední figurou celého dramatu je však Strasberg; proč mu Marilyn odkázala 75 procent svého jmění?
Ideální loutka?
Metoda programování Monarch využívá sadistické metody k vytvoření alternativní osobnosti. Zahrnuje prý izolaci, elektrošoky, podávání drog i sexuální zneužívání.
Manipulátor je údajně kdykoli schopen aktivovat v otrokovi alternativní osobnost a využít ho k činům, které si nebude pamatovat. Typicky k prostituci, sexuálnímu otroctví, ale i k vraždám. Otroci jsou prý také ideální loutky hodící se do šoubyznysu.
Říká se, že v 50. a 60. letech minulého století CIA pracovala na tajném projektu MK-ULTRA, který zkoumal možnosti programování Monarch na běžné populaci. Dokazuje to údajně několik svědectví vyléčených Monarch otroků a uniklé dokumenty.
Duchovního otce techniky si Američané přivezli po 2. světové válce z Německa. Není jím nikdo jiný než nechvalně známý doktor Joseph Mengele (1911–1979). Mohla být Marilyn otrokyní vhozenou do zábavního průmyslu?
Mrtvolu najde psychiatr
Podezřelý je i objev hereččina mrtvého těla. Učiní ho totiž další z jejích lékařů, psychiatr Ralph Greenson (1911–1979). Proč to není nějaký příbuzný? Jednou z praktik metody Monarch je odloučení otroka od rodiny.
Současná americká spisovatelka Jennifer J. Millerová si myslí, že novou rodinou se pro herečku stávají psychiatři a Strasbergovi:
„I když Marilyn Monroe měla rodinu, její doktoři, psychiatři a učitelé herectví ji od ní izolovali.“ Jaký by k takové izolaci měli důvod? Další podivnou okolností je hereččin krok z roku 1956, kdy se nechává úředně přejmenovat.
Obvykle si přece umělci berou pseudonymy proto, aby si zachovali soukromí. Bylo snad odstranění jejího rodného jména Norma Jeane Mortensonová symbolickým aktem přijetí naprogramované osobnosti? Nebo jen ukazovalo na nedobré poměry v rodině?
Měli ve smrti herečky prsty Kennedyové?
„Robert vzal polštář a přitiskl jej na hereččinu tvář. Nastalo ticho a on následně spěšně odešel,“ poznamenává si 5. srpna 1962 na základě odposlechů do deníku soukromé hollywoodské očko Fred Otash (1922–1992).
Oním Robertem není nikdo jiný než bratr amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho (1917–1963) Robert Kennedy (1925–1968). Otash je přesvědčený, že právě on Marilyn zavraždil.
To, že Marilyn někdo sledoval, potvrdili další majitelé jejího domu, kteří museli investovat 100 000 dolarů (asi 2 miliony korun) na likvidaci sofistikovaného odposlouchávacího zařízení. Mohl být pro herečku osudný románek s Johnem F. Kennedym?