7. prosince 1941: Probíhá japonský útok na americkou základnu Pearl Harbor. Dodnes se spekuluje, že ho vyvolala sama americká vláda.
Domů     Tajemství planety Země: Čím je tak výjimečná, že na ní může existovat život?
Tajemství planety Země: Čím je tak výjimečná, že na ní může existovat život?
od 10.11.2022
4.0tis
Planeta Země. FOTO: Pixabay
405
SDÍLENÍ
4.0tis
ZOBRAZENÍ

Modrá planeta. Právě tak se přezdívá Zemi. Kromě přítomnosti tektonických desek a atmosféry chránící nás před škodlivým zářením se liší od všech ostatních planet ještě jednou zásadní skutečností – má vodu v kapalném stadiu.

Planeta Země. FOTO: Pixabay Voda je pro vznik života zásadní. FOTO: Pixabay

Země má vodu i přímo na povrchu, v množství umožňujícím rozvoj života. „Výskyt a perfektně „vyladěné“ množství vody patří k nejúžasnějším vlastnostem Země.

reklama

Není jí tu tolik, aby zatopila hory, a naopak jí není ani tak málo, aby všude byla suchá poušť, tak jako na našich sesterských planetách Marsu a Venuši,“ říká astronom Geoffrey Marcy z Kalifornské univerzity v Berkeley.

Roli v tomto hraje i naše v podstatě perfektní vzdálenost od Slunce. „Kdybychom k němu byli blíž, celý povrch by sežehlo, kdybychom byli dál, vše by zmrzlo,“ podotýká Diana Valencia z katedry Země a planetárních věd Harvardovy univerzity.

Voda je pro vznik života zásadní. FOTO: Pixabay
Voda je pro vznik života zásadní. FOTO: Pixabay

Další pomocníci

Zdá se, že Země má také ideální rozměry pro život. Kdyby byla menší, nedokázala by si udržet naši jedinečnou atmosféru. Kdyby byla větší, mohla by se stát plynným obrem, příliš horkým pro život.

reklama

Velkou pomocí je pro nás pozice Jupiteru, největší planety sluneční soustavy. Především v dávné minulosti fungoval jako štít bránící Zemi před zásahy většiny meteoritů, přičemž ty rozměrnější by ji mohli celou zničit! Za hodně vděčíme i Měsíci.

Ten naši planetu stabilizuje, neumožňuje drastické pohyby pólů, takže nedochází k masivním změnám podnebí, které by zničily šance na život už v zárodku. Jak se tak zdá, skutečně jsme se ocitli ve správný čas na správném místě. Jako jediní v historii vesmíru?

Lokalita:
reklama
Související články
od 7.12.2022 995
Psal se rok 1987, poledne 12. července. Posádka vrtulníku Mi-24D s imatrikulačním číslem 0220 v Božicích na Znojemsku dostává rozkaz k hotovostnímu vzletu. Radiolokátory československé protivzdušné obrany objevily neznámý objekt nad Rakouskem, který si to namířil k naší státní hranici. Brzy nato hranici překročil. Podle parametrů se zdálo, že jde o zbloudilý sportovní letoun. Vzápětí došlo
od 6.12.2022 1.6tis
Přesná příčina tragické havárie není dodnes známá. Obecně se má za to, že na vině je chyba tepelné izolace. Konspirační teoretikové ovšem hovoří o tajných experimentech, které měly na palubě vesmírné mise probíhat.     Těšili se domů na opětovné shledání s rodinou a přáteli, kterým měli ze svého šestnáctidenního pobytu ve vesmíru jistě co
od 1.12.2022 3.2tis
V polovině října se na Twitteru objevilo video, které zaznamenává přelet dvou zářících světel neznámého původu nad San Diegem v americké Kalifornii. Mimozemské teorie na sebe po zveřejnění klipu nenechaly dlouho čekat. Zajímavé záběry, které tento podzim na sociální síti Twitter zveřejnila uživatelka vystupující pod přezdívkou magot_e_dead, ukazují něco, co vypadá jako dva jasné objekty pohyb
od 28.11.2022 3.1tis
Dobývání vesmíru se stalo symbolem studené války, v níž bojuje USA se Sovětským svazem o technologickou nadvládu. Podle všeho ale boje probíhají také uvnitř znesvářených táborů. Vzájemná nevraživost firem podílejících se na americkém vesmírném programu měla skončit obrovskou tragédií. Mise Apollo 1 skončila ještě dřív, než vůbec mohla začít. Bezprostředně
od 25.11.2022 2.3tis
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileith