Skip to content

Tajemství pražského Jezulátka: Opravdu uzdravuje chromé a nemocné?

V Karmelitské ulici na Malé Straně stojí raně barokní kostel Panny Marie Vítězné. Nejde o obyčejný kostel, dějí se v něm totiž zázraky. Může za to soška, vysoká pouhých 47 centimetrů – Pražské Jezulátko.

Chrám Panny Marie Vítězné leží v blízkosti Petřína na Malé Straně. Je to vskutku netypický kostel, na rozdíl od jiných má svůj oltář otočený na západ. Jeho vznik se datuje do let 1611 až 1613, kdy ho založili německý mluvící luteráni a zasvětili ho Nejsvětější Trojici.

Nejpravděpodobnějším architektem byl Giovanni Maria Filippi. Po bitvě na Bílé hoře ho získal řád bosých karmelitánů, který provedl potřebnou rekonstrukci.

ZE ŠPANĚLSKA DO PRAHY

Legenda říká, že 47 centimetrů vysoká soška vznikla ve Španělsku. Měl ji vyrobit jeden mnich, kterému se zjevil Kristus v podobě malého dítěte. Poté, co ji vyrobil, se dostala do ruky svaté Terezie, zakladatelce řádu bosých karmelitek.

Ta ji darovala své přítelkyni, která se tou dobu chystala na cestu do Prahy. Tyto legendy se však pravděpodobně nezakládají na skutečné události.

Jezulátko vyrobil španělský mnich.
DAR OD DVORNÍ DÁMY

Do kláštera karmelitánů se soška dostala v roce 1628, kdy ji se slovy „Mějte ji v uctivosti a dobře se vám povede“ věnovala karmelitánům ovdovělá Polyxena z Lobkovic. Polyxena sošku dostala ke svému druhému sňatku jako svatební dar od své matky, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara y Mendoza, dvorní dámy španělské královny, a přivezla ji do Prahy roku 1603.

JEŽÍŠKOVY ZÁZRAKY

Od té doby se k ní modlí lidé z celého světa a prosí o uzdravení či záchranu před nebezpečím. Jen co se dostala ke karmelitánům, císař Ferdinand II. nařídil, aby byl klášteru vyplácen důchod a byl zásobován potravinami.

Už to lidé považovali za zázrak. Něco podobného se událo i během třicetileté války, kdy Pražané prosili o záchranu. A skutečně se tak za nějaký čas stalo a nepřátelská vojka české království opustila.

Prahu prý tenkrát zachránilo právě Jezulátko, i když se Švédové za několik let vrátili.

Ježíšek má konat zázraky.
ULOMENÉ RUCE

A když v roce 1631 obsadila Prahu saská vojska, vydrancovali i kostel Panny Marie Vítězné. Sošku Ježíška odhodili do smetí. V haraburdí ji pak nalezl až o sedm let později otec Cyril od Matky Boží. Bohužel měla ale ulomené ruce.

Stejně jako mnich ve Španělsku, měl i otec Cyril o Ježíškovi sen, ve kterém ho prosil o nové ručičky. Otec poslechl a Ježíšek tak získal svou dnešní podobu.

DAR OD NEPŘÍTELE

Klášter se stal po vpádu švédský vojsk lazaretem, kde mniši ošetřovali i raněné švédské vojáky. Zřejmě proto nemocnici navštívil v říjnu 1648 i švédský král Karel Gustav. Karmelitáni ho zavedli k Jezulátku a řekli o jeho zázračné moci.

I když byl král protestantem, zanechal sošce třicet zlatých dukátů. Kromě záchrany Prahy před Švédy ale Jezulátko vyslyšelo i několik proseb o uzdravení. O pomoc ho prý požádala i hluchoněmá hraběnka Alžběta z Kolovrat. Po modlitbách se jí vrátil sluch i zrak. Z toho důvodu toužila mít sošku neustále u sebe a chtěla ji tajně odnést. Podle pověstí se ale v té chvíli její koně nemohli ani pohnout. Proto se hraběnka rozhodla vrátit sošku zpátky na místo.

Hraběnka musela vrátit sošku zpátky do kostela.
LÉČENÍ NEMOCNÝCH

Lidé sem chodí dodnes a prosí o uzdravení. V roce 1995 přijela poděkovat Jezulátku rodina dvouleté Tamary z Brazílie, která trpěla vykloubenými kyčlemi a nemohla bez pomoci chodit. Rodiče se za Tamaru neustále modlili k Jezulátku a po šesti dnech se stalo něco neuvěřitelného – dívka začala chodit bez berlí.

Jiná žena z Mexika zase v mládí ochrnula. Ve snu se jí zjevil chlapeček a slíbil jí, že se uzdraví. Devět dní se k němu žena modlila – a pak vstala z postele a byla schopna zase chodit. Aby mohla Jezulátku poděkovat, šetřila na cestu do Prahy celých 40 let.

POMOC PŘI NEPLODNOSTI

Jezulátko má mít také blahodárný vliv na plodnost žen. V jednom případě přijela do Prahy Mexičanka, která s děťátkem v náručí vzdala sošce díky za jeho narození. Léta ji totiž trápila neplodnost. Totéž vypověděla i česká průvodkyně Jana, i jí se dlouhou dobu nedařilo otěhotnět.

Začala se k Jezulátku modlit a za dva roky se dočkala vytouženého potomka.

Foto: Wikimedia Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky zázraky Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Charitativní Aukční lahve Pilsner Urquell odhaleny
iluxus.cz

Charitativní Aukční lahve...

V uplynulém týdnu byla představena další...
Pro terasu jako dělané
rezidenceonline.cz

Pro terasu jako dělané

Součástí většiny moderních...
Vražda Filipa Makedonského: Měla v ní prsty jeho vlastní manželka?
epochalnisvet.cz

Vražda Filipa Makedonského:...

„To snad ne!“ rozčílí se mocná Olympias,...
Povzbuzující koupel
nasehvezdy.cz

Povzbuzující koupel

Jste v podzimním období unavená? Trápí vás...
Nový nízkonákladový depozitář v Čáslavi
21stoleti.cz

Nový nízkonákladový depozitář...

Ve čtvrtek 22. října byla v prostorách Národního...
Objevte malinký hrádek ve Slatiňanech
epochanacestach.cz

Objevte malinký hrádek ve...

Zatímco Kladruby nad...
Zdravotnické centrum následné péče v Letňanech
21stoleti.cz

Zdravotnické centrum následné...

Nemocnice Na Bulovce je poskytovatelem zdravotních...
Mechanické ploty nebo elektřina?
epochalnisvet.cz

Mechanické ploty nebo...

Desítky tisíc až statisíce kaprovitých ryb ročně...
Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho komnatami duše mrtvých vojáků?
epochanacestach.cz

Hrádek u Nechanic: Bloudí jeho...

Zámek Hrádek u Nechanic...
Odpustila Kateřina Stradová císaři Rudolfovi II. zástupy milenek?
epochaplus.cz

Odpustila Kateřina Stradová...

Císař se zálibně podívá na chlapce v kolébce. Ve...
Zachránil Ottu Wichterleho před koncentrákem dopis kolegovi?
epochaplus.cz

Zachránil Ottu Wichterleho...

„Díky autorství patentu na kontaktní čočky jste se mohl...
Dejte si koupel snů
nasehvezdy.cz

Dejte si koupel snů

Není nad to, dát si v sychravém...