Domů     Zázraky
Tajemství pražského Jezulátka: Opravdu uzdravuje chromé a nemocné?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 13.6.2020
3.4tis
Pražské Jezulátko
661
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V Karmelitské ulici na Malé Straně stojí raně barokní kostel Panny Marie Vítězné. Nejde o obyčejný kostel, dějí se v něm totiž zázraky. Může za to  soška, vysoká pouhých 47 centimetrů – Pražské Jezulátko.

Pražské Jezulátko Jezulátko vyrobil španělský mnich. Ježíšek má konat zázraky. Hraběnka musela vrátit sošku zpátky do kostela.

Chrám Panny Marie Vítězné leží v blízkosti Petřína na Malé Straně. Je to vskutku netypický kostel, na rozdíl od jiných má svůj oltář otočený na západ. Jeho vznik se datuje do let 1611 až 1613, kdy ho založili německý mluvící luteráni a zasvětili ho Nejsvětější Trojici.

Nejpravděpodobnějším architektem byl Giovanni Maria Filippi. Po bitvě na Bílé hoře ho získal řád bosých karmelitánů, který provedl potřebnou rekonstrukci.

ZE ŠPANĚLSKA DO PRAHY

Legenda říká, že 47 centimetrů vysoká soška vznikla ve Španělsku. Měl ji vyrobit jeden mnich, kterému se zjevil Kristus v podobě malého dítěte. Poté, co ji vyrobil, se dostala do ruky svaté Terezie, zakladatelce řádu bosých karmelitek.

Ta ji darovala své přítelkyni, která se tou dobu chystala na cestu do Prahy. Tyto legendy se však pravděpodobně nezakládají na skutečné události.

Jezulátko vyrobil španělský mnich.

DAR OD DVORNÍ DÁMY

Do kláštera karmelitánů se soška dostala v roce 1628, kdy ji se slovy „Mějte ji v uctivosti a dobře se vám povede“ věnovala karmelitánům ovdovělá Polyxena z Lobkovic. Polyxena sošku dostala ke svému druhému sňatku jako svatební dar od své matky, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara y Mendoza, dvorní dámy španělské královny, a přivezla ji do Prahy roku 1603.

JEŽÍŠKOVY ZÁZRAKY

Od té doby se k ní modlí lidé z celého světa a prosí o uzdravení či záchranu před nebezpečím. Jen co se dostala ke karmelitánům, císař Ferdinand II. nařídil, aby byl klášteru vyplácen důchod a byl zásobován potravinami.

Už to lidé považovali za zázrak. Něco podobného se událo i během třicetileté války, kdy Pražané prosili o záchranu. A skutečně se tak za nějaký čas stalo a nepřátelská vojka české království opustila. Prahu prý tenkrát zachránilo právě Jezulátko, i když se Švédové za několik let vrátili.

Ježíšek má konat zázraky.

ULOMENÉ RUCE

A když v roce 1631 obsadila Prahu saská vojska, vydrancovali i kostel Panny Marie Vítězné. Sošku Ježíška odhodili do smetí. V haraburdí ji pak nalezl až o sedm let později otec Cyril od Matky Boží. Bohužel měla ale ulomené ruce.

Stejně jako mnich ve Španělsku, měl i otec Cyril o Ježíškovi sen, ve kterém ho prosil o nové ručičky. Otec poslechl a Ježíšek tak získal svou dnešní podobu.

DAR OD NEPŘÍTELE

Klášter se stal po vpádu švédský vojsk lazaretem, kde mniši ošetřovali i raněné švédské vojáky. Zřejmě proto nemocnici navštívil v říjnu 1648 i švédský král Karel Gustav. Karmelitáni ho zavedli k Jezulátku a řekli o jeho zázračné moci.

I když byl král protestantem, zanechal sošce třicet zlatých dukátů. Kromě záchrany Prahy před Švédy ale Jezulátko vyslyšelo i několik proseb o uzdravení. O pomoc ho prý požádala i hluchoněmá hraběnka Alžběta z Kolovrat.

Po modlitbách se jí vrátil sluch i zrak. Z toho důvodu toužila mít sošku neustále u sebe a chtěla ji tajně odnést. Podle pověstí se ale v té chvíli její koně nemohli ani pohnout. Proto se hraběnka rozhodla vrátit sošku zpátky na místo.

Hraběnka musela vrátit sošku zpátky do kostela.

LÉČENÍ NEMOCNÝCH

Lidé sem chodí dodnes a prosí o uzdravení. V roce 1995 přijela poděkovat Jezulátku rodina dvouleté Tamary z Brazílie, která trpěla vykloubenými kyčlemi a nemohla bez pomoci chodit. Rodiče se za Tamaru neustále modlili k Jezulátku a po šesti dnech se stalo něco neuvěřitelného – dívka začala chodit bez berlí.

Jiná žena z Mexika zase v mládí ochrnula. Ve snu se jí zjevil chlapeček a slíbil jí, že se uzdraví. Devět dní se k němu žena modlila – a pak vstala z postele a byla schopna zase chodit. Aby mohla Jezulátku poděkovat, šetřila na cestu do Prahy celých 40 let.

POMOC PŘI NEPLODNOSTI

Jezulátko má mít také blahodárný vliv na plodnost žen. V jednom případě přijela do Prahy Mexičanka, která s děťátkem v náručí vzdala sošce díky za jeho narození. Léta ji totiž trápila neplodnost. Totéž vypověděla i česká průvodkyně Jana, i jí se dlouhou dobu nedařilo otěhotnět. Začala se k Jezulátku modlit a za dva roky se dočkala vytouženého potomka.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.11.2021 1.9tis
U hrobu historicky první české světice se odehrává řada nadpřirozených úkazů, z nichž některé jsou považovány za zázračné. Mezi ně patří také několik podivuhodných uzdravení nevyléčitelně nemocných pacientů.     Kněžna a mučednice svatá Ludmila (860–921), která je rovněž babičkou další významné osobnosti, svatého Václava (907–935), je označovaná za matku chudých, světlo slepých a pomocnici […]
od Pavel Polcar 20.11.2021 3.6tis
Jedna z nejznámějších poutních cest světa je ta, která vede ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Ve skutečnosti se nejedná o jednu cestu, ale o celou síť cest, jež mají různý počáteční bod. Pro většinu cestovatelů začíná samotná cesta již před dveřmi jejich domu a záleží jen […]
od Adriana Vojtíšková 9.11.2021 3.1tis
Příběh o dívce, která má dlouhé zlaté vlasy, je znám z pera Karla Jaromíra Erbena (1811–1870). Vypráví se v něm o kuchaři Jiříkovi, který ochutná z kouzelného jídla…     Kouzelný pokrm je ale připravován pro krále. Každý, kdo pochoutku okusí, tak získá schopnost rozumět řeči zvířat. Když král Jiříkovo provinění odhalí, musí mu za […]
od Pavel Polcar 5.11.2021 2.3tis
Na okraji saharské pouště je z vesmíru viditelná tajemná kruhová struktura. Někteří odborníci se domnívají, že jde o pozůstatek legendárního ztraceného města. Kosmonauti potvrdili, že z oběžné dráhy je skutečně možné spatřit kruhový prstenec, jenž se nachází v africké Mauretánii. Objekt je nazýván Guell al-Richat, což znamená v překladu „Oko Sahary“. Dodnes však není zřejmé, […]
od Mirek Brát 4.11.2021 1.7tis
Pokud se v nejbližší době chystáte přesazovat domácí rostliny, zpozorněte. Jistě, Adéla, co nevečeřela, žije jen na filmovém plátně. Stejně tak zákeřní vědeckofantastičtí trifidi. Ovšem, prý se staly ještě horší věci. Kdoví, jaké sazeničky či semena jste si to vlastně koupili? Jakoby váš fíkus po vás mlsně otáčel listy…     V historii objevíte řadu legend […]