25. května 1973: Nad bermudským trojúhelníkem mizí letoun Navion A16 se dvěma muži na palubě.
Domů     Zázraky
Tajemství pražského Jezulátka: Opravdu uzdravuje chromé a nemocné?
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 13.6.2020
3.4tis
Pražské Jezulátko
661
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

V Karmelitské ulici na Malé Straně stojí raně barokní kostel Panny Marie Vítězné. Nejde o obyčejný kostel, dějí se v něm totiž zázraky. Může za to  soška, vysoká pouhých 47 centimetrů – Pražské Jezulátko.

Pražské Jezulátko Jezulátko vyrobil španělský mnich. Ježíšek má konat zázraky. Hraběnka musela vrátit sošku zpátky do kostela.

Chrám Panny Marie Vítězné leží v blízkosti Petřína na Malé Straně. Je to vskutku netypický kostel, na rozdíl od jiných má svůj oltář otočený na západ. Jeho vznik se datuje do let 1611 až 1613, kdy ho založili německý mluvící luteráni a zasvětili ho Nejsvětější Trojici.

Nejpravděpodobnějším architektem byl Giovanni Maria Filippi. Po bitvě na Bílé hoře ho získal řád bosých karmelitánů, který provedl potřebnou rekonstrukci.

ZE ŠPANĚLSKA DO PRAHY

Legenda říká, že 47 centimetrů vysoká soška vznikla ve Španělsku. Měl ji vyrobit jeden mnich, kterému se zjevil Kristus v podobě malého dítěte. Poté, co ji vyrobil, se dostala do ruky svaté Terezie, zakladatelce řádu bosých karmelitek.

Ta ji darovala své přítelkyni, která se tou dobu chystala na cestu do Prahy. Tyto legendy se však pravděpodobně nezakládají na skutečné události.

Jezulátko vyrobil španělský mnich.

DAR OD DVORNÍ DÁMY

Do kláštera karmelitánů se soška dostala v roce 1628, kdy ji se slovy „Mějte ji v uctivosti a dobře se vám povede“ věnovala karmelitánům ovdovělá Polyxena z Lobkovic. Polyxena sošku dostala ke svému druhému sňatku jako svatební dar od své matky, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara y Mendoza, dvorní dámy španělské královny, a přivezla ji do Prahy roku 1603.

JEŽÍŠKOVY ZÁZRAKY

Od té doby se k ní modlí lidé z celého světa a prosí o uzdravení či záchranu před nebezpečím. Jen co se dostala ke karmelitánům, císař Ferdinand II. nařídil, aby byl klášteru vyplácen důchod a byl zásobován potravinami.

Už to lidé považovali za zázrak. Něco podobného se událo i během třicetileté války, kdy Pražané prosili o záchranu. A skutečně se tak za nějaký čas stalo a nepřátelská vojka české království opustila. Prahu prý tenkrát zachránilo právě Jezulátko, i když se Švédové za několik let vrátili.

Ježíšek má konat zázraky.

ULOMENÉ RUCE

A když v roce 1631 obsadila Prahu saská vojska, vydrancovali i kostel Panny Marie Vítězné. Sošku Ježíška odhodili do smetí. V haraburdí ji pak nalezl až o sedm let později otec Cyril od Matky Boží. Bohužel měla ale ulomené ruce.

Stejně jako mnich ve Španělsku, měl i otec Cyril o Ježíškovi sen, ve kterém ho prosil o nové ručičky. Otec poslechl a Ježíšek tak získal svou dnešní podobu.

DAR OD NEPŘÍTELE

Klášter se stal po vpádu švédský vojsk lazaretem, kde mniši ošetřovali i raněné švédské vojáky. Zřejmě proto nemocnici navštívil v říjnu 1648 i švédský král Karel Gustav. Karmelitáni ho zavedli k Jezulátku a řekli o jeho zázračné moci.

I když byl král protestantem, zanechal sošce třicet zlatých dukátů. Kromě záchrany Prahy před Švédy ale Jezulátko vyslyšelo i několik proseb o uzdravení. O pomoc ho prý požádala i hluchoněmá hraběnka Alžběta z Kolovrat.

Po modlitbách se jí vrátil sluch i zrak. Z toho důvodu toužila mít sošku neustále u sebe a chtěla ji tajně odnést. Podle pověstí se ale v té chvíli její koně nemohli ani pohnout. Proto se hraběnka rozhodla vrátit sošku zpátky na místo.

Hraběnka musela vrátit sošku zpátky do kostela.

LÉČENÍ NEMOCNÝCH

Lidé sem chodí dodnes a prosí o uzdravení. V roce 1995 přijela poděkovat Jezulátku rodina dvouleté Tamary z Brazílie, která trpěla vykloubenými kyčlemi a nemohla bez pomoci chodit. Rodiče se za Tamaru neustále modlili k Jezulátku a po šesti dnech se stalo něco neuvěřitelného – dívka začala chodit bez berlí.

Jiná žena z Mexika zase v mládí ochrnula. Ve snu se jí zjevil chlapeček a slíbil jí, že se uzdraví. Devět dní se k němu žena modlila – a pak vstala z postele a byla schopna zase chodit. Aby mohla Jezulátku poděkovat, šetřila na cestu do Prahy celých 40 let.

POMOC PŘI NEPLODNOSTI

Jezulátko má mít také blahodárný vliv na plodnost žen. V jednom případě přijela do Prahy Mexičanka, která s děťátkem v náručí vzdala sošce díky za jeho narození. Léta ji totiž trápila neplodnost. Totéž vypověděla i česká průvodkyně Jana, i jí se dlouhou dobu nedařilo otěhotnět. Začala se k Jezulátku modlit a za dva roky se dočkala vytouženého potomka.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.7tis
11. září 2001 dochází v USA k teroristickým útokům, při nichž zemře 3000 lidí. Mohlo jich být ale mnohem víc, někteří ovšem unikli smrti jako zázrakem. Něco ten den bylo v jejich životě jinak, a proto tu dnes mohou ještě být. Holly Winter chce spolu s nejlepší kamarádkou překvapit jejich společného kamaráda pracujícího ve věži […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.8tis
Od roku 1998 si čtyřletý Luke Burgie z amerického Colorado Springs prochází peklem. Ze dne na den začne být nevysvětlitelně nemocný. Ze všeho nejvíc trpí žaludečními a zažívacími problémy. Ale když už se všichni obávají nejhorší, stane se něco, co si nikdo nedovede vysvětlit. Luke tehdy mívá po dobu půl roku až desetkrát denně silný […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 3.1tis
Statistika říká, že pád ze třetího patra domu přežije jen polovina lidí. Z desátého patra téměř nikdo. A ze 47. patra mrakodrapu? To přežije patrně jedině Alcides Moreno (*1970), bývalý umývač oken na výškových budovách! 7. prosince 2007 se spolu se svým mladším bratrem Edgarem vydává do práce, čeká je zakázka na Solow Tower, mrakodrapu […]
od Dalibor Vrána 17.5.2022 1.8tis
Papež František (*1936) bývá nazýván papežem plným překvapení, ale může být také papežem zázraků? Rodák z argentinského Buenos Aires vzbuzuje pozornost v březnu 2015. Při návštěvě italského města Neapol totiž údajně dokáže přeměnit usušenou krev svatého Januária (asi 272–305) zpět na kapalinu! To ale není vše. Svatý Januárius je patronem Neapole, jeho krev se uchovává […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]