reklama
7. srpna 1994: Na americké městečko Oakville se z nebe snáší podivná rosolovitá látka neznámého původu.
Domů     Neobjasněné události
Tajemství sněžného muže
Jana Dvořáková
od Jana Dvořáková 15.8.2019
4.6tis
394
SDÍLENÍ
4.6tis
ZOBRAZENÍ

Záhadná bytost, která přežívá ve vysokých horách v oblasti věčného sněhu a nahání hrůzu domorodcům. Jde o poslední přežívající neandertálce? O dosud neznámou vývojovou větev člověka? Anebo máme co do činění s tajemným tvorem, o němž nevíme vůbec nic? Jaká další tajemství skrývá sněžný muž?

Roku 1832 publikoval anglický zoolog Brian Houghton Hodgons své zážitky ze severního Nepálu. Popisuje příběh, kdy ho místní lidé prováděli přes vesnici a zahlédli stvoření pokryté dlouhými tmavými chlupy.

I když je to vyděsilo, nakonec sami sebe přesvědčili, že se jedná o orangutana. Byla to první zdokumentovaná zmínka o záhadném tvorovi.

První, kdo viděl sněžného muže, byl Brian Houghton Hodgons.

OBROVSKÝ OTISK BOSÉHO CHODIDLA

V Evropě se stal yetti známý až v roce 1899, a to díky britskému plukovníkovi Laurence Austina Waddella. Ten objevil v nadmořské výšce 5100 metrů ve sněhu obrovský otisk bosého chodidla.

Domorodci mu poté vyprávěli příběh o sněžném muži, který v horách žije. Další, kdo tajemného tvora zahlédl, byl roku 1925 řecký fotograf a člen královské geografické společnosti N.A. Tombazi.

Yettiho údajně spatřil v horách Sikkimu, jak klidně otrhával křoviny. Když jej prý yetti spatřil, okamžitě se dal na útěk a beze stopy zmizel. 50. léta 20. století přinesly hotovou smršť v honu na legendárního yettiho.

Horolezci, vědci, geologové i archeologové se předháněli, kdo první objeví další stopu, která povede k potvrzení jeho existence, nebo ještě lépe k objevení samotného záhadného tvora. Zlom nastal v roce 1937, kdy britský horolezec Frank Smythe pořídil fotografii obrovského chodidla otisknutého ve sněhu. Záhadná stopa byla dlouhá 33 centimetrů a široká 20 centimetrů.

Našla se dokonce bosá stopa.

KOMU PATŘÍ ZÁHADNÁ KONČETINA?

Když byla v roce 2003 v pohoří Altaj nalezena záhadná zachovalá končetina, vyvolalo to velké spekulace po celém světě. Obrovská končetina byla pokryta srstí a nikdo se neodvažoval odhadovat, kterému tvorovi může patřit.

Podle následně provedených testů byl nález starý několik tisíc let, ale nelze jej zařadit k žádnému z doposud rozpoznaných tvorů na naší planetě. Aby vědci tuto ohromnou záhadu konečně rozlouskli, požádali v květnu 2012 muzea i nezávislé sběratele – včetně slavného horolezce Reinholda Messnera – o vzorky chlupů pocházejících údajně z těchto „anomálních primátů“.

Tým pod vedením profesora genetiky Oxfordské univerzity Bryana Sykese získal 30 vzorků ve stavu natolik dobrém, že bylo možné provést sekvenování genu.

Messner se snažil najít zvíře odpovídající popisu.

CO PROZRADILA ANALÝZA DNA

Bryan Sykes se svými kolegy z university ve švýcarském Loussane provedl genetické testy chlupů dvou zvířat, které byly nalezeny v himálajských regionech Ladaku a Bhútánu vzdálených od sebe na 1300 kilometrů.

Výsledky byl velice překvapivé. DNA podle Sykese nejvíce odpovídá pradávnému polárnímu medvědovi, jehož dříve nalezené pozůstatky jsou nejméně 40 000 let staré. V té době se zřejmě lední a hnědý medvěd začal oddělovat na dva samostatné druhy.

Foto: Shutterstock.com, wikimeida.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 7.8.2022 278
V 50. letech minulého století se v Japonsku jednomu řidiči přihodila skutečně podivuhodná věc. „Jezdím jako o život. Jednou v noci, když jsem projížděl průchodem pod dálničním mostem v Kanagawě, uviděl jsem starou ženu stát na kraji silnice na chodníku za zábradlím. Je to pěší zóna a vůbec ne rušná ulice, takže jsem to příliš neřešil.“ Stála […]
od Filip Appl 5.8.2022 2.0tis
Pátrání po hypotetických, vymřelých nebo mýtických tvorech. Právě tím se zabývá tzv. kryptozoologie. Pro mnohé pseudověda plná vymyšlených příběhů a důkazů, které ve skutečnosti důkazy vůbec nejsou. Pro jiné ale důležitá disciplína, která přispívá ke snaze pochopit všechna zákoutí naší planety a čas od času dotlačí seriózní vědce k přehodnocení některých zkostnatělých názorů. Mezi největší jména […]
od Adriana Vojtíšková 4.8.2022 2.7tis
Pozorování mořských hadů jsou četná. Vyskytovat se mají nejen ve všech světových oceánech, ale také v různých historických epochách.     Pověsti a legendy, které o nich kolují, jsou pro jedny důvodem k pátrání, pro další pak objektem výsměchu. Kde ale leží pravda? Proplouvají snad skutečně vodami oceánů obrovští a nebezpeční hadi? Zprávy o mořských […]
od Eva Soukupová 3.8.2022 2.5tis
V neděli 24. července se nad britským Birminghamem objevila dvojice neznámých objektů. Vypadaly jako světelné koule a divoce manévrovaly na noční oboze. Muž, který si jich všiml jen díky náhodě, pohotově vytáhl chytrý telefon a začal nahrávat. 34letý lékař Mohamed Salama právě vynášel odpadky, když na obloze spatřil dva chaoticky a nevyzpytatelně se pohybující objekty. […]
od Dalibor Vrána 2.8.2022 2.7tis
Ropná plošina Deepwater Horizon je chloubou jihokorejské lodní stavbařské firmy Hyundai Heavy Industries. Zakázka pro těžařskou korporaci Transocean dopadne na výbornou, dlouhé roky je Horizon oslavována jako jedna z nejvýkonnějších plošin na světě, kterou provází až zázračná úspěšnost. Jenže ne nadarmo se říká, že žádné štěstí netrvá věčně… 20. dubna 2010 provádí Gordon Jones (1982–2010) […]