Slavný kamenný kruh Stonehenge na jihu Velké Británie se řadí mezi největší světová mystéria. Proč byly tyto obrovské kameny vztyčeny? Možných odpovědí existovala vždy celá řada. Nyní je však možná konečně jasno.
Vědci zjistili, že místo bylo posvátné již 500 let předtím, než zde stál dnes známý komplex menhirů!
Pohřebiště, římský chrám, nebo astronomický kalendář. To jsou vysvětlení možného účelu mystického komplexu menhirů nacházejících se v jižní Anglii. Stonehenge je pod lupou odborníků již dlouhá desetiletí.
Na konci listopadu 2011 však přicházejí badatelé z univerzit v Birminghamu, Bradfordu a Vídni s výsledky přelomového výzkumu. Říkají, že místo sloužilo již 500 let před vztyčením kamenů, a to jako dějiště posvátných rituálů.
Údajně zde lidé uctívali sluneční božstva. To by nahrávalo hypotéze, že i pozdější vznik tohoto komplexu měl náboženský charakter.
KAMENNÁ HÁDANKA
Za pomoci rentgenu, radaru a dalších geofyzikálních metod zde archeologové objevují dvě jámy. Jedna je na východě, druhá na západě od menhirů a původně zřejmě sloužily k ukládání rituálních předmětů.
Pokud na ně člověk hledí od „vstupního kamene“ Heelstone v době letního slunovratu, vidí, že jámy jsou v souladu s východem a západem slunce. Ve stejném období, o pravém poledni, je od něj rovněž vidět slunce přímo uprostřed kamenného kruhu.
Jak uvádí Vince Gaffney, vedoucí výzkumného týmu:
„I když se předpokládalo, že právě kruh z kamenů je nejdůležitějším monumentem v okolí, neměl ve skutečnosti žádný takový účel.“ Vypadá to, že Heelstone a jeho důležitost odkrývá pravou podstatu celého Stonehenge.
Jednalo se skutečně o místo, na kterém byli uctíváni bohové slunce a jehož centrum bylo u Heelstonu, jakési vstupní brány k mystickým menhirům?
Michaela Vondrušková