20. června 1945: Ministr zahraničí Spojených států schvaluje převoz Wernhera von Brauna (1912–1977) a jeho týmu nacistických raketových vědců do USA v rámci kontroverzní operace Paperclip.
Domů     Tajemství tibetské medicíny: Dokáže opravdové zázraky?
Tajemství tibetské medicíny: Dokáže opravdové zázraky?
od 4.6.2024
2.7tis
Tradiční tibetská medicína je stará tisíce let, foto Pixabay
257
SDÍLENÍ
2.7tis
ZOBRAZENÍ

Nazývá se Sowa rigpa a jde prý o nejdokonalejší léčebnou techniku. Její kořeny sahají tisíce let do minulosti a zrodila se v tajuplné zemi Tibetu. Opravdu má takovou moc, jak tvrdí někteří její zastánci?

Tradiční tibetská medicína je stará tisíce let, foto Pixabay Znalosti zázračné metody si mnichové v himalájských klášterech předávají z generace na generaci, foto Pixabay Učení je zachyceno také ve starých textech, foto Wellcome Collection gallery / Creative Commons / CC BY 4.0

Zasněžené hradby velehor, které ukrývají ta největší mystická tajemství. Informace a znalosti, které si už po tisíce let předávají jednotliví duchovní učitelé – lámové působící v těžce přístupných chrámech. Takový je v očích mnoha lidí Tibet.

Divoká a krásná země, kterou dusí desítky let trvající čínská okupace. Vrcholem oněch dávných znalostí, které jsou v původní formě uložené pouze v myslích buddhistických mnichů a v nejstarších lékařských textech, je právě tibetská medicína.

Údajně nejpropracovanější a vrcholný lékařský systém, který pracuje s lidským tělem jako celkem, a to na všech úrovních – fyzické, duchovní i energetické.

Navzdory určitému odtržení od tradiční čínské medicíny mají oba směry některé prvky společné a patří dohromady s indickou medicínou mezi hlavní východní tradice zaměřující se na zdraví člověka. S čím vším ale dokáže tento léčebný systém pomoci? A jak do něj proniknout?

Znalosti zázračné metody si mnichové v himalájských klášterech předávají z generace na generaci, foto Pixabay
Znalosti zázračné metody si mnichové v himalájských klášterech předávají z generace na generaci, foto Pixabay

Energie musí být v rovnováze

Tibetská medicína vychází přímo z buddhistické víry, jejího empatického přístupu k člověku a z rovnováhy tří životních energií. Tou první je lung – vítr. Jde o energii, která ovlivňuje nervový systém, dýchání či duševní aktivitu.

Druhou je tripa – oheň, která zase reguluje tělesnou teplotu, zajišťuje dobré trávení a funkci jater nebo žlučníku. Třetí energií je potom beken – země či voda. Ta se dotýká tělesných tekutin, spánku či fyzické struktury těla.

Nemoc údajně vzniká ve chvíli, kdy je křehká rovnováha těchto tří energií narušena. To mohou způsobit vnitřní psychické faktory i nějaké vnější podněty, například nesprávná strava, negativní energie či špatné klima.

Pokud si je pacient a jeho léčitel vědom těchto principů, je už jen krůček k využití prastarých poznatků této medicíny zapsaných do dvou základních textů – Šakpori a Men-Ce-Khang.

Právě v nich lze najít popisy tisíců nemocí a stavů včetně podrobného návodu, jak je léčit.

Důraz na prevenci

Sama léčba probíhá zpravidla určitou směsí bylin a minerálů, které se obvykle nacházejí v Himalájích. Výjimkou ale není ani léčba s pomocí akupresury, masáže, obkladů a samozřejmě nejrůznějších meditačních a relaxačních cvičení.

Důraz v tibetské medicíně je však kladen hlavně na správnou životosprávu a předcházení nemocí.

„Ideou našeho systému je to, že by nikdo neměl brát po celý život léky na chronické problémy, jako je artritida nebo cukrovka,“ vysvětluje tibetský lékař Cchewang Tam Din. A co všechno dokáže tato metoda léčit?

Hotové zázraky prý umí při léčbě duševních poruch, nemocí pohybového aparátu nebo civilizačních nemocí, jako je zmíněná cukrovka či onemocnění srdce.

Jeden z největších expertů na tibetskou medicínu buddhistický mnich Ješe Dhonden upozorňuje, že do jeho kliniky v horském městečku na severu Indie dochází často i lidé s nádorovými onemocněními a dalšími obtížně léčitelnými chorobami. Skutečně se i jim daří pomoci?

Učení je zachyceno také ve starých textech, foto Wellcome Collection gallery / Creative Commons / CC BY 4.0
Učení je zachyceno také ve starých textech, foto Wellcome Collection gallery / Creative Commons / CC BY 4.0

Praktikuje se i u nás

Zkušeností popisujících úspěchy tibetské medicíny lze najít celou řadu. Známý je třeba případ jihokorejského pacienta s těžkou artritidou, kvůli které vůbec nedokázal hýbat rukama a se kterou mu lékaři neuměli pomoci.

Až po intenzivní léčbě v tibetské nemocnici Tinghai se dostavilo výrazné zlepšení. Pro seznámení se s touto formou medicíny a třeba při hledání pomoci však není potřeba zamířit hned do Tibetu.

U nás působí například Akademie tradiční tibetské medicíny, kterou vede tibetský lékař Nida Chenagtsang a která nabízí terapie a různé kurzy. Proti tomu však stojí řada odpůrců tohoto způsobu léčby, kteří ji staví vedle čínské či indické.

„Dnešním vědeckým poznatkům neodpovídají a nelze od nich proto odvodit ani diagnostiku ani racionální terapii,“ uvádí například bývalý předseda klubu skeptiků Sysifos Jiří Heřt (1928–2014). Má pravdu?

Jenže jak si potom lze vysvětlit množství pacientů, u kterých postupy této medicíny jednoznačně zabraly?

Foto: Pixabay a CC
Lokalita:
Související články
od 20.6.2024 889
Ve světě komiksových hrdinů se to superschopnostmi jen hemží. Ten umí létat, jiný ovládat magnetismus, další se zase dokáže zneviditelnit. Také v reálném světě je ale údajně možné dosáhnout nadpřirozených schopností. Tvrdí to alespoň tibetští svatí muži, kteří k tomu používají prastaré mystické cvičení.     Na stezce v tibetské náhorní
od 17.6.2024 3.2tis
Starověký král Gilgameš má oči podlité krví a třesou se mu ruce. Jen před několika dny zemřel jeho nejlepší přítel Enkidu a panovník je ochromený strachem ze smrti. Rozhodne se proto vyhledat Utnapištima. Ten je totiž údajně nesmrtelný a zná tajemství věčného života. Už od počátku věků touží člověk po nesmrtelnosti. Podle Eposu o Gilgamešovi po věčném ži
od 16.6.2024 3.1tis
Ostatky francouzské dívky Bernadetty Soubirous působí už více než 140 let jako naprosto netknuté časem. Ozývají se názory, že jde o zázrak a důkaz, že Bernadetta je v nebi. Podle skeptiků má ale celá záležitost racionální vysvětlení. Kdo má v celém sporu pravdu? Fenomén nerozkládajících se těl mrtvých fascinuje lidi z celého světa. Odborně se tomuto jevu
od 7.6.2024 2.6tis
José Pedro de Freitas (1921–1971), brazilský léčitel spíše známý pod pseudonymem Zé Arigo, léčí a operuje své pacienty jen holýma rukama, či za použití obyčejných kuchyňských nástrojů.     V dětství Arigo brzy opouští školu a nastupuje do práce, neboť jeho rodina je velmi chudá. Ve třiceti začne trpět silnými bolestmi hlavy, halucinacemi,
od 4.6.2024 3.4tis
V raně středověké mystice byl pohár symbolem lůna a mateřství. Konspirátoři se domnívají, že grálem je ve skutečnosti Máří Magdaléna, Ježíšova manželka. Po jeho smrti uprchla s Josefem z Arimatie do Británie, kde porodila dítě. Ježíšova krev tak žila dál a dala vzniknout rodu krále Artuše. Pokud by to byla pravda, ohrožovalo by to samotné základy křesťanství. Zatím však pro tuto teorii  neexistují
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pečená jehněčí kýta na česneku
tisicereceptu.cz
Pečená jehněčí kýta na česneku
Francouzi nadají dopustit na pečené jehně na česneku s rozmarýnovými bramborami. Ingredience 1 jehněčí kýta s kostí 5 stroužků česneku olivový olej sůl, pepř 5 snítek rozmarýnu 1 kg malých
Než začnete malovat…
panidomu.cz
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení  v obrazech
iluxus.cz
Výstava Na led! představuje hokej a bruslení v obrazech
Fenoménu hokeje a bruslení ve výtvarném umění se věnuje výstava Národní galerie Praha (NGP), která pro návštěvníky znovu otevírá Palác Kinských na Staroměstském náměstí. Výstava představí téměř sto pr
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
historyplus.cz
Bil se kardinál Harrach za církevní restituce?
Hlavou se kardinálovi honí temné myšlenky. Nejraději by všechno vzdal a užíval si klidu. Neustálé lavírování mezi snahou utužit v zemi katolickou víru a nezpronevěřit se svému svědomí ho ničí. Nakonec se ale rozhodne znovu bojovat.   „Násilím se ničeho dosáhnout nedá,“ povzdechne si v tichu své pracovny kardinál Arnošt Vojtěch z Harrachu (1598‒1667). Ještě že arcibiskupství získalo
6 nejbizarnějších vozidel
epochaplus.cz
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký
Její smrt nikdy nepřebolí
skutecnepribehy.cz
Její smrt nikdy nepřebolí
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít.
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Krásné nohy? Žádný problém!
nejsemsama.cz
Krásné nohy? Žádný problém!
Nohy vás nosí celý den, a tak byste jim měla věnovat náležitou pozornost. Jenom tak se vyhnete nejrůznějším problémům. Následující návod platí pro všechny nehty na nohou, ale pro palce především, zde je riziko zarůstání největší. Nejdříve dopřejte prstu teplou koupel a do vody přijdete hodně soli. Horká voda změkčí kůži kolem nehtu a sůl pomůže s dezinfekcí
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
21stoleti.cz
Původ známých pohádek: Znásilnění, mučení a smrt ve velkém
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.  
Města zaplavily gangy malých kolportérů
epochalnisvet.cz
Města zaplavily gangy malých kolportérů
„Mnoho mužů může najít zaměstnání prodejem novin.“ Těmito slovy začíná Benjamin Day, vydavatel deníku New York Sun, v roce 1833 inzerát, v němž hledá kolportéry pro své noviny…K jeho překvapení se však nepřihlásí žádný dospělý, ale desetiletý chlapec!   Za prvního kolportéra, pouličního prodavače novin, lze považovat irského imigranta Bernarda Flahertyho (1824–1876), jenž zareagoval na
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
nasehvezdy.cz
Přinese Lutovské rozvod konečně klid?
Moderátorka Iveta Lutovská (41) si může konečně oddychnout. Rozvodové řízení s podnikatelem Jaroslavem Vítem (47), které se táhlo několik měsíců a bylo pro ni velmi bolestivé, je u konce a ona je opět