Skip to content

Tajemství tureckého Hierapolisu: Dávná brána do podsvětí

Obrovské ohnivé jezero, cely, ve kterých se škvaří hříšníci nebo prostě jen tichý a studený svět. Podsvětí či peklo má v různých kulturách různé podoby a existuje prý hned několik bran, kterými se do něj lze dostat.

Nachází se jedna z nich v tureckém Hierapolisu?

V roce 170 před naším letopočtem se na území části dnešního Turecka nachází Pergamská říše. Jde o statní útvar proslavený svým obchodem a stavitelstvím. Barevné tkaniny, koření a mnohé další cenné suroviny lákají do těchto končit velké množství obchodníků z širokého okolí.

Vedle nich sem však míří také mnoho poutníků. Jejich cílem je tajuplné Hierapolis. Město, které údajně nechal pergamský král Eumenes II. postavit na místě, které mu ukázal sám vládce podsvětí Hádes. Ostatně právě jemu jsou zde již po dlouhou dobu odváděny oběti.

Traduje se, že místo hlídá sám Kerberus. Trojhlavý pes strážící vstup do podsvětí. Jeho smrtící dech prý zahubí každého, kdo se odváží příliš blízko. Co je na těchto povídačkách pravdy? A co o tomto tajemném místě víme dnes, v době vědeckého poznání a racionality?

Hierapolis. Foto encyclopedia.vkv.org.tr
TAJEMNÉ RITUÁLY

Plutova svatyně, chrám boha podsvětí, je doslova nacpaná k prasknutí. Všichni poutníci chtějí spatřit oběť učiněnou Kerberovi, který se má nacházet v srdci chrámu – v hlubinách pod tamní arénou. Konečně rituál započne.

Býk přivedený k ústí strašidelně vypadající jeskyně náhle padá k zemi mrtev. V davu to zašumí. Kerberos ho zabil svým dechem! Tak nějak mohly vypadat ceremonie pořádané před více než dvěma tisíci lety.

Pověst Plutovy svatyně se šíří do širokého okolí. Mnozí věří, že jde o skutečný vchod do podsvětí, v jehož útrobách číhá jeden z nejděsivějších mýtických tvorů. Řecký badatel Strabo (64? př.n.l.–24 n.

l.) ve svých zápiscích uvádí, že jde o místo plné páry a mlhy kvůli které je sotva vidět na vlastní boty. „Každé zvíře, které se do ní dostane, čeká okamžitá smrt. Hodil jsem tam vrabce a ti vydechli naposledy,“ rozvádí svou zkušenost s návštěvou svatyně.

Může na těchto slovech být něco pravdy?

Řecký myslitel Strabo. Foto www.sciencesource.com
MŮŽE ZA VŠE PLYN?

Zmíněné místo je dnes nejen archeologickým nalezištěm, ale také oblíbenou turistickou destinací. Ta láká nejen na tyrkysově zbarvenou vodu termálních lázní Pamukkale, ale také na množství starověkých památek tvořenými travertinovými zdmi, sloupy a oblouky.

Právě v Hierapolisu, které zaniklo za nejasných okolností mezi 6. a 14. stoletím, dnes badatelé postupně odkrývají pozůstatky tajemné jeskynní svatyně. U ní se nachází kromě bazénu určenému ke schraňování posvátné vody také zvláštní sloupy s nápisy věnovanými římským bohům podsvětí Plutovi a Persefoně.

Jenže jak to bylo s tím podivným umíráním zvířat a dost možná i lidí? Teprve před dvěma lety přichází italští archeologové v čele s profesorem Francescem D´Andriou s vysvětlením. Chrám se prý nachází na místě tektonického zlomu, kde se uvolňuje obrovské množství oxidu uhličitého.

Zabíjel tedy zdejší oběti jedovatý plyn?

V místech Plutovy brány se prý ze země uvolňuje jedovatý plyn. Foto slate.com
SILNÁ ENERGIE

„Sami jsme spatřili smrtící vlastnosti jeskyně během výkopu. Několik ptáků, kteří se dostali do blízkosti teplého otvoru, okamžitě zapily jedovaté výpary,“ uvedl sám D´Andria. Jenže někteří záhadologové naznačují, že objev rozhodně nevysvětluje celou podstatu tohoto místa.

Mnozí lidé v průběhu dějin totiž nahlásili, že v blízkosti chrámu spatřili všemožné tajemné úkazy. Slyšeli hluboké vrčení nebo spatřili velké rudé oči zářící ve tmě. Skutečně zvláštně působí toto místo na citlivé jedince a senzibily.

Ti tvrdí, že z hlubin cítí skutečně silnou negativní energii a naznačují, že i když nelze potvrdit, že je to otvor vedoucí do samotného podsvětí, rozhodně to není obyčejné místo. Jenže i na to mají vědci odpověď: Tyto pocity jsou prý především sugescí způsobenou pověstí tohoto místa a podpořenou skutečně silnou atmosférou, která tam panuje.

Některé vize pak prý mohly způsobit zbytkové výpary oxidu uhličitého. Lze ale plynem opravdu vysvětlit všechny tajemné jevy, které se v Hierapolisu odehrávají? Nebo toto místo opravdu souvisí se záhrobním světem?

Francesco D´Andria. Foto www.hurriyetdailynews.com

Foto: encyclopedia.vkv.org.tr, www.marmarisinfo.com, www.sciencesource.com, slate.com, www.hurriyetdailynews.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Petr Stach: Chtěl bych pochopit smysl…
panidomu.cz

Petr Stach: Chtěl bych...

Vojín Dubálek ve filmu Tobruk. Jiří Palach v...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Staročeská kuchařka: Ničily luštěniny rozum?
epochaplus.cz

Staročeská kuchařka: Ničily...

„Kterak to, že po všech porážkách se Francie vždy zase...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Jaká je pravda? Vážně manželku podvádí?
nasehvezdy.cz

Jaká je pravda? Vážně...

Mnoho prožitých...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...
Život mě nešetřil!
skutecnepribehy.cz

Život mě nešetřil!

Prožila jsem si roky, kdy...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochaplus.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší vrásky...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...