Domů     Neobjasněné události
Tajemství tureckého Hierapolisu: Dávná brána do podsvětí
Filip Appl
od Filip Appl 26.10.2020
6.4tis
Tajemství tureckého Hierapolisu: Dávná brána do podsvětí
Plutova brána v Turecku. Foto www.marmarisinfo.com
151
SDÍLENÍ
6.4tis
ZOBRAZENÍ

Obrovské ohnivé jezero, cely, ve kterých se škvaří hříšníci nebo prostě jen tichý a studený svět. Podsvětí či peklo má v různých kulturách různé podoby a existuje prý hned několik bran, kterými se do něj lze dostat. Nachází se jedna z nich v tureckém Hierapolisu?

Plutova brána v Turecku. Foto www.marmarisinfo.com Hierapolis. Foto encyclopedia.vkv.org.tr Řecký myslitel Strabo. Foto www.sciencesource.com V místech Plutovy brány se prý ze země uvolňuje jedovatý plyn. Foto slate.com Francesco D´Andria. Foto www.hurriyetdailynews.com

V roce 170 před naším letopočtem se na území části dnešního Turecka nachází Pergamská říše. Jde o statní útvar proslavený svým obchodem a stavitelstvím. Barevné tkaniny, koření a mnohé další cenné suroviny lákají do těchto končit velké množství obchodníků z širokého okolí.

Vedle nich sem však míří také mnoho poutníků. Jejich cílem je tajuplné Hierapolis. Město, které údajně nechal pergamský král Eumenes II. postavit na místě, které mu ukázal sám vládce podsvětí Hádes.

Ostatně právě jemu jsou zde již po dlouhou dobu odváděny oběti. Traduje se, že místo hlídá sám Kerberus. Trojhlavý pes strážící vstup do podsvětí. Jeho smrtící dech prý zahubí každého, kdo se odváží příliš blízko.

Co je na těchto povídačkách pravdy? A co o tomto tajemném místě víme dnes, v době vědeckého poznání a racionality?

Hierapolis. Foto encyclopedia.vkv.org.tr

TAJEMNÉ RITUÁLY

Plutova svatyně, chrám boha podsvětí, je doslova nacpaná k prasknutí. Všichni poutníci chtějí spatřit oběť učiněnou Kerberovi, který se má nacházet v srdci chrámu – v hlubinách pod tamní arénou. Konečně rituál započne.

Býk přivedený k ústí strašidelně vypadající jeskyně náhle padá k zemi mrtev. V davu to zašumí. Kerberos ho zabil svým dechem! Tak nějak mohly vypadat ceremonie pořádané před více než dvěma tisíci lety. Pověst Plutovy svatyně se šíří do širokého okolí.

Mnozí věří, že jde o skutečný vchod do podsvětí, v jehož útrobách číhá jeden z nejděsivějších mýtických tvorů. Řecký badatel Strabo (64? př.n.l.–24 n.l.) ve svých zápiscích uvádí, že jde o místo plné páry a mlhy kvůli které je sotva vidět na vlastní boty.

„Každé zvíře, které se do ní dostane, čeká okamžitá smrt. Hodil jsem tam vrabce a ti vydechli naposledy,“ rozvádí svou zkušenost s návštěvou svatyně. Může na těchto slovech být něco pravdy?

Řecký myslitel Strabo. Foto www.sciencesource.com

MŮŽE ZA VŠE PLYN?

Zmíněné místo je dnes nejen archeologickým nalezištěm, ale také oblíbenou turistickou destinací. Ta láká nejen na tyrkysově zbarvenou vodu termálních lázní Pamukkale, ale také na množství starověkých památek tvořenými travertinovými zdmi, sloupy a oblouky.

Právě v Hierapolisu, které zaniklo za nejasných okolností mezi 6. a 14. stoletím, dnes badatelé postupně odkrývají pozůstatky tajemné jeskynní svatyně. U ní se nachází kromě bazénu určenému ke schraňování posvátné vody také zvláštní sloupy s nápisy věnovanými římským bohům podsvětí Plutovi a Persefoně.

Jenže jak to bylo s tím podivným umíráním zvířat a dost možná i lidí? Teprve před dvěma lety přichází italští archeologové v čele s profesorem Francescem D´Andriou s vysvětlením. Chrám se prý nachází na místě tektonického zlomu, kde se uvolňuje obrovské množství oxidu uhličitého. Zabíjel tedy zdejší oběti jedovatý plyn?

V místech Plutovy brány se prý ze země uvolňuje jedovatý plyn. Foto slate.com

SILNÁ ENERGIE

„Sami jsme spatřili smrtící vlastnosti jeskyně během výkopu. Několik ptáků, kteří se dostali do blízkosti teplého otvoru, okamžitě zapily jedovaté výpary,“ uvedl sám D´Andria. Jenže někteří záhadologové naznačují, že objev rozhodně nevysvětluje celou podstatu tohoto místa.

Mnozí lidé v průběhu dějin totiž nahlásili, že v blízkosti chrámu spatřili všemožné tajemné úkazy. Slyšeli hluboké vrčení nebo spatřili velké rudé oči zářící ve tmě. Skutečně zvláštně působí toto místo na citlivé jedince a senzibily.

Ti tvrdí, že z hlubin cítí skutečně silnou negativní energii a naznačují, že i když nelze potvrdit, že je to otvor vedoucí do samotného podsvětí, rozhodně to není obyčejné místo. Jenže i na to mají vědci odpověď:

Tyto pocity jsou prý především sugescí způsobenou pověstí tohoto místa a podpořenou skutečně silnou atmosférou, která tam panuje. Některé vize pak prý mohly způsobit zbytkové výpary oxidu uhličitého. Lze ale plynem opravdu vysvětlit všechny tajemné jevy, které se v Hierapolisu odehrávají? Nebo toto místo opravdu souvisí se záhrobním světem?

Francesco D´Andria. Foto www.hurriyetdailynews.com
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 20.10.2021 1.4tis
Podle pověstí se má v jeskynním systému ve střední části Moravského krasu často ozývat kvílení a naříkání. V útrobách skalisek se mají zjevovat tajemné postavy, podivné průvody nebo ohniví koně.     Nechybí ani historky o mladících, kteří za přenocování v jeskyni zaplatili životem. Skutečné události spojené s Býčí skálou jsou ale mnohem zajímavější a […]
od Adriana Vojtíšková 19.10.2021 5.6tis
Vilcacora nebo také Uňa de Gato, tedy kočičí dráp, je popínavá rostlina, která si v posledních letech získala mimořádnou oblibu. Stojí za tím její příznivý vliv na lidský zažívací trakt a také její účinek v boji proti depresím.     Rostlina má vynikající výsledky při léčbě žaludečních vředů, zánětů, oparů nebo astmatu. Nejdůležitější ovšem je, […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 4.9tis
Od roku 2007 mají obyvatelé Vancouveru na západním pobřeží Kanady poměrně obavu z místních pláží. Už několikrát na ně totiž moře vyvrhlo vskutku hrůzné nálezy – lidské nohy. Od onoho roku se ve Vancouveru událo už pět takových případů. Moře přitom nevyvrhlo žádné jiné lidské ostatky – žádná těla ani jejich části, stejně tak žádné […]
od Mirek Brát 17.10.2021 5.4tis
Tomojuki Jamašita byl generál a vysoký vojenský hodnostář císařské japonské armády za druhé světové války. Po skončení bojů byl Jamašita obviněn z válečných zločinů a v roce 1946 ve filipínské Manile popraven. S Jamašitovým jménem je spojován legendární zlatý poklad, s jehož shromažďováním mu prý pomohla i tradiční japonská zločinecká organizace Jakuza.   Jako Jamašitův poklad je označován souhrn […]
od Matěj Soukup 16.10.2021 5.0tis
Hřbitovy, na kterých údajně straší, všichni poměrně dobře známe. Ale co takhle celý strašidelný ostrov? Jeden byste našli nedaleko pobřeží Finska. Jmenuje se Omenainen. Ostrov Omenainen leží napůl ztracený mezi spousty dalších ostrovů poblíž pobřeží Finska. Je zalesněný, bez zdroje pitné vody a velký jen asi sedm hektarů, proto je neobydlený. Tenhle ostrov má ale […]