Skip to content

Tajemství uhelné lebky: Přišli jsme na svět o 13 milionů let dříve?

Leží v muzejní sbírce v německém Freibergu pod inventárním číslem 1 a její příběh trochu připomíná pohádku o Koloběžce I. Je to lebka a zároveň není. Skládá se z uhlí a trochu i z kamene. Podle mnohých je pravá, podle jiných však „pouze“ uměle vyrobená nebo dokonce mimozemská!

Jak je to s ní ale doopravdy? A co by její případná pravost mohla pro lidstvo znamenat?

Omletá hrouda uhlí z dávných věků, kdy ještě na Zemi nemá žít jediný člověk, nebo ten nejpodivnější falzifikát světa? To je „uhelná lebka“. Ovšem problém nespočívá jen v její neobvyklosti, ale především v tom, že pokud jde skutečně o pravou lidskou lebku, může to znamenat jen jediné – že člověk na Zemi žije asi o 13 milionů let déle, než se obecně soudí!

A to je už pěkný historický skok, protože doposud vědci mají za to, že člověk se na planetě objevil teprve před 2,3 miliony let! Kde je tedy pravda? A jaká tajemství v sobě lebka skrývá?

MOŽNÁ POCHÁZÍ Z ČECH!

Najdeme ji ve sbírce Institutu pro palivovou geologii v německém Freibergu, kde je v roce 1765 jako jedna z prvních na světě založena báňská (hornická) akademie. Nikdo dnes však s jistotou neví, odkud tato lebka vlastně pochází.

Co všechno je o ní známo? Jen to, že jejím předchozím vlastníkem má být jistý freibergský lékárník LÖSCHNER. Ten ji prý vlastní už od roku 1813, kdy je ještě báňským inženýrem u hraběte LEOPOLDA THUN HOHENSTEINA (1748 – 1826) v Čechách.

Podivné však je, že Löschner o lebce nezanechává jedinou zprávu, a mnoho informací nepřináší ani evidenční list freibergského muzea. Říká o ní jen tolik, že byla obklopena uhlím a že byla nalezena pravděpodobně v Čechách.

Je tomu ale opravdu tak?

Záhadolog Reinhard Habeck

POUŽÍVALI JI PRO OKRASU?

Jak uvádějí rakouští záhadologové KLAUS DONA a REINHARD HABECK, lebka se z poloviny skládá z uhlí a z poloviny je tvořena magnetitem a hnědelem. Právě podle uhlí je určeno i její ohromné stáří – 15 milionů let (podle jiných odhadů dokonce přes 30 milionů let)!

Další analýzy, provedené v letech 1923 a 1988, však končí nejasnými výsledky. Podle nich se zdá, že by mohlo jít o padělek.

Tuto možnost pak naznačuje zejména počítačová tomografie (druh moderního rentgenu – pozn. red.), kterou v roce 1988 využívá na svůj výzkum tým kolem německého geologa GERHARDA ROSELTA. Protože její závěr nepoukazuje na stopy žádných kostí, naopak ji prý tvoří rozemleté tvrdé české uhlí smíchané s pryskyřicí, Roselt soudí, že nejde o skutečnou lebku.

Mají tedy snad pravdu skeptici, kteří tvrdí, že původně byla vymodelována uměle, a to jakýmsi českým lékárníkem z Duchcova, který ji má ve své době doma pouze pro okrasu?

JE JAKO CIBULE!

U tohoto vysvětlení bychom možná mohli zůstat, ale je tu jeden problém! Skeptikové totiž zapomínají uvést, že kosti často nejsou k nalezení ani uvnitř zkamenělých ryb či ještěrů, a přesto jejich pravost nikdo nezpochybňuje!

Kromě toho stejná tomografie z roku 1988 ukazuje, že se lebka skládá ze soustředných vrstev – podobně jako například cibule! Co to znamená? Že v takovém případě by šlo o naprosto ojedinělý a těžko pochopitelný způsob padělání.

Použitá pryskyřice má totiž bod tání mezi 110 °C a 360 °C. „A kdo by před téměř 200 lety namáhavě nanášel jednu vrstvu 200 °C horké pryskyřice za druhou?“ ptají se logicky rakouští záhadologové Dona s Habeckem.

Jak tedy lebka vznikla? Je zřejmé, že takto mimořádný nález si jistě zasluhuje stejně mimořádné zkoumání. Dojde na něj, nebo se nakonec vědci spokojí s postojem správce freibergské sbírky DR. HANSE FEUCHTMANA: „Nemůže to být zkamenělina, tedy pozůstatek vývoje člověka starý 30 – 50 milionů let!

Proč? Protože to přece není možné!“?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Šáhdžahán I. nechal postavit zesnulé manželce monumentální hrobku
epochaplus.cz

Šáhdžahán I. nechal postavit...

Churram, Akbarův vnuk, který přijme vladařské jméno...
Zachránila nás střídavá péče
nasehvezdy.cz

Zachránila nás střídavá péče

Dobré předsevzetí, postarat se o starého tatínka, se...
Už Ježíš používal marihuanu!
epochaplus.cz

Už Ježíš používal marihuanu!

Nepředstavujte si hned zhulenou partu apoštolů,...
Kudlanka nábožná, strašlivý žralok ve světě hmyzu!
epochalnisvet.cz

Kudlanka nábožná, strašlivý...

Je to dokonalý predátor. Snad žádný hmyz...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Kamenné labyrinty Velkého zaječího ostrova: Kdo a proč je tu před tisíci lety vytvořil?
epochalnisvet.cz

Kamenné labyrinty Velkého...

Tu největší sbírku pradávných kamenných...
Odstartovala Šafářová válku s Vondráčkovou?
nasehvezdy.cz

Odstartovala Šafářová válku s...

S tím, že kvůli tenistce Lucii Šafářové (33) přišla o...
Benefity nepřímého osvětlení
rezidenceonline.cz

Benefity nepřímého osvětlení

Funkční osvětlení interiéru patří k nezbytnému zařízení...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...