Skip to content

Tajemství uhelné lebky: Přišli jsme na svět o 13 milionů let dříve?

Leží v muzejní sbírce v německém Freibergu pod inventárním číslem 1 a její příběh trochu připomíná pohádku o Koloběžce I. Je to lebka a zároveň není. Skládá se z uhlí a trochu i z kamene. Podle mnohých je pravá, podle jiných však „pouze“ uměle vyrobená nebo dokonce mimozemská!

Jak je to s ní ale doopravdy? A co by její případná pravost mohla pro lidstvo znamenat?

Omletá hrouda uhlí z dávných věků, kdy ještě na Zemi nemá žít jediný člověk, nebo ten nejpodivnější falzifikát světa? To je „uhelná lebka“. Ovšem problém nespočívá jen v její neobvyklosti, ale především v tom, že pokud jde skutečně o pravou lidskou lebku, může to znamenat jen jediné – že člověk na Zemi žije asi o 13 milionů let déle, než se obecně soudí!

A to je už pěkný historický skok, protože doposud vědci mají za to, že člověk se na planetě objevil teprve před 2,3 miliony let! Kde je tedy pravda? A jaká tajemství v sobě lebka skrývá?

MOŽNÁ POCHÁZÍ Z ČECH!

Najdeme ji ve sbírce Institutu pro palivovou geologii v německém Freibergu, kde je v roce 1765 jako jedna z prvních na světě založena báňská (hornická) akademie. Nikdo dnes však s jistotou neví, odkud tato lebka vlastně pochází.

Co všechno je o ní známo? Jen to, že jejím předchozím vlastníkem má být jistý freibergský lékárník LÖSCHNER. Ten ji prý vlastní už od roku 1813, kdy je ještě báňským inženýrem u hraběte LEOPOLDA THUN HOHENSTEINA (1748 – 1826) v Čechách.

Podivné však je, že Löschner o lebce nezanechává jedinou zprávu, a mnoho informací nepřináší ani evidenční list freibergského muzea. Říká o ní jen tolik, že byla obklopena uhlím a že byla nalezena pravděpodobně v Čechách.

Je tomu ale opravdu tak?

Záhadolog Reinhard Habeck

POUŽÍVALI JI PRO OKRASU?

Jak uvádějí rakouští záhadologové KLAUS DONA a REINHARD HABECK, lebka se z poloviny skládá z uhlí a z poloviny je tvořena magnetitem a hnědelem. Právě podle uhlí je určeno i její ohromné stáří – 15 milionů let (podle jiných odhadů dokonce přes 30 milionů let)!

Další analýzy, provedené v letech 1923 a 1988, však končí nejasnými výsledky. Podle nich se zdá, že by mohlo jít o padělek.

Tuto možnost pak naznačuje zejména počítačová tomografie (druh moderního rentgenu – pozn. red.), kterou v roce 1988 využívá na svůj výzkum tým kolem německého geologa GERHARDA ROSELTA. Protože její závěr nepoukazuje na stopy žádných kostí, naopak ji prý tvoří rozemleté tvrdé české uhlí smíchané s pryskyřicí, Roselt soudí, že nejde o skutečnou lebku.

Mají tedy snad pravdu skeptici, kteří tvrdí, že původně byla vymodelována uměle, a to jakýmsi českým lékárníkem z Duchcova, který ji má ve své době doma pouze pro okrasu?

JE JAKO CIBULE!

U tohoto vysvětlení bychom možná mohli zůstat, ale je tu jeden problém! Skeptikové totiž zapomínají uvést, že kosti často nejsou k nalezení ani uvnitř zkamenělých ryb či ještěrů, a přesto jejich pravost nikdo nezpochybňuje!

Kromě toho stejná tomografie z roku 1988 ukazuje, že se lebka skládá ze soustředných vrstev – podobně jako například cibule! Co to znamená? Že v takovém případě by šlo o naprosto ojedinělý a těžko pochopitelný způsob padělání.

Použitá pryskyřice má totiž bod tání mezi 110 °C a 360 °C. „A kdo by před téměř 200 lety namáhavě nanášel jednu vrstvu 200 °C horké pryskyřice za druhou?“ ptají se logicky rakouští záhadologové Dona s Habeckem.

Jak tedy lebka vznikla? Je zřejmé, že takto mimořádný nález si jistě zasluhuje stejně mimořádné zkoumání. Dojde na něj, nebo se nakonec vědci spokojí s postojem správce freibergské sbírky DR. HANSE FEUCHTMANA: „Nemůže to být zkamenělina, tedy pozůstatek vývoje člověka starý 30 – 50 milionů let!

Proč? Protože to přece není možné!“?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Skotské bojiště Culloden Moore vyděsilo i slavnou spisovatelku
epochaplus.cz

Skotské bojiště Culloden...

Inverness je nádherné skotské město ležící na...
Náhoda mi přinesla do života neuvěřitelné štěstí
nasehvezdy.cz

Náhoda mi přinesla do života...

Když jsem si myslela, že pro mě všechno krásné...
Lahodná galetka s broskvemi
nasehvezdy.cz

Lahodná galetka s broskvemi

Byla vaše úroda broskví letos úspěšná?...
„Influenceři“ historie: Newton s Ježíšem?
epochaplus.cz

„Influenceři“...

Největší influenceři nebo také...
Přepych hodný amerického prezidenta
rezidenceonline.cz

Přepych hodný amerického...

Vůbec není těžké si představit, jak se po...
Nová série Medikomiksů vysvětluje dětem, co to jsou vážné nemoci
21stoleti.cz

Nová série Medikomiksů...

Po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu vznikl ve...
Spojené arabské emiráty míří k Marsu
epochalnisvet.cz

Spojené arabské emiráty...

Nosná raketa H-IIA úspěšně odstartovala z...
PROJEKT FORTITUDE Kde udělal Hitler chybu?
epochalnisvet.cz

PROJEKT FORTITUDE Kde...

V oblasti Pas-De-Calais je kanál La Manche...
Za toulkami po Zlaté stezce v Plzeňském kraji
epochanacestach.cz

Za toulkami po Zlaté stezce v...

Místy téměř nedotčená...
Volvo XC60 B5: Elektrizující diesel ve světě čistoty
21stoleti.cz

Volvo XC60 B5: Elektrizující...

Volvo chce do roku 2025 v porovnání s...
Jak se žije v “Tatře“ posádce Tatry kolem světa 2?
iluxus.cz

Jak se žije v “Tatře“...

TATRA KOLEM SVĚTA, ojedinělá výprava, která navázala...
Zámek Zbiroh: Tajemné místo
epochanacestach.cz

Zámek Zbiroh: Tajemné místo

Nejstarší české...