Patagonie je rozsáhlým územím na jihu Jižní Ameriky. Je pověstná relativně nedotčenými přírodními krásami. Kryptid, který je však s touto oblastí spojován, není žádné neviňátko škemrající na turistech pamlsky. Říká se mu též „vodní tygr“.
Jeho zbraní jsou impozantní drápy. Co o něm víme?
Na možnost existence záhadného zvířete v Patagonii poprvé odbornou i laickou veřejnost upozornil argentinský paleontolog a přírodovědec Florentino Ameghino (1853-1911). Bájný „vodní tygr“ se stal lemischem, zvířetem, které čekalo na svoje vědecké popsání. Čeká však dodnes…
Agresivní stvoření
Kryptid označovaný jako lemisch je údajně nočním tvorem. Je výborným plavcem, který se nerozpakuje napadnout i velké zvíře, například koně. Má se jednat o savce, jehož popis se podobá jednou obří vydře, jindy má blíž k jaguárovi.
Povahově jde o agresivní stvoření, před kterým je dobré mít se na pozoru. O jaký druh zvířete by se mohlo jednat?
Seznam, na kterém figurují již zmíněná vydra nebo jaguár, doplnil i mylodon, velký zemní lenochod patřící do čeledi Mylodontidae. Bohužel, mylodon patří v Jižní Americe mezi již vyhynulé druhy, byť zde žil ještě relativně nedávno – před jedenácti tisíci lety.
Živoucí fosilie?
Záhada lemische – „vodního tygra“ se tak profilovala do dvou hlavních hypotéz. Ta první pracuje s neznámými poddruhy existujících zvířat. Patří k nim vydra obrovská (Pteronura brasiliensis).
Její maximální délka atakuje dva metry, zároveň se jedná o výborného plavce. Někdy však popis lemische připomínal spíše jaguára amerického (Panthera onca), který je třetí největší kočkovitou šelmou světa.
Ztotožnění lemische s neznámým poddruhem vydry obrovské, nebo jaguára amerického ovšem naráží na geografické a klimatické limity. Patagonie je pro tyto současné živočišné druhy příliš chladná a nehostinná. Do hry se vrací opět mylodon-lenochod. Je lemisch živoucí fosilií druhu, který už neměl v Patagonii existovat?