3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Tajemství zámku Chýše
Tajemství zámku Chýše
od 23.6.2022
3.4tis
Zámecký interiér. FOTO: Vlach Pavel – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
333
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Zámek se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Původ Chýše je podobný celé řadě jiných. Jde o původní hrad, který byl později přestavěn na podstatně pohodlnější zámek. Kolem zámku je také park založený v 17. století. Prošel řadou architektonických úprav a vystřídala se na něm celá řada držitelů.

Zámek Chýše. FOTO: KarelTvrdik – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Čapkova busta od Josefa Adámka. FOTO: Ben Skála / Creative Commons / CC BY 2.5 Zámecký interiér. FOTO: Vlach Pavel – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

CHÝŠE A K. ČAPEK

Návštěvníci mají možnost se zde seznámit i s působením našeho předního novináře a spisovatele, jehož busta je umístěna u vchodu do parku.

reklama

Karel Čapek zde po ukončení studií na pár měsíců působil jako vychovatel 13-ti letého Prokopa, synka hraběte Lažanského. Čapek tehdy marně sháněl práci.

S hlídáním a výchovou hocha bylo hodně práce a musel ho neustále hlídat a to ještě měl za povinnost s hrabětem denně hrát šachy. Ale pro jeho literární činnost zdejší pobyt nebyl ztrátou, ale naopak.

Později poznatky za toto krátké období literárně plně zúročil. Výbuch muniční továrny u Plzně, který odtud sledoval, vedl k námětu na román Krakatit.

K povídce Modrá chryzantéma jej inspiroval zahradník z nedalekého Lubence a námět zde získal i k povídce Na zámku. Velkou inspirací pro jeho jedinečnou hru Věc Makropulos byla zdejší pověst o staré dámě, která zde kdysi žila.

reklama

Když Čapka zde navštívil kamarád Jiří Foustka a prošli celý zámek, objevili ve věži tajemný pokojík. Vyžádali si od hraběte možnost tam přespat pár nocí a pokochat se krásnými výhledy. Ale zato služebná Mařenka z toho byla zděšena. A tak se Čapek dozvěděl pověst o zdejším duchovi.

DUCH ZÁMKU

Hosty, kteří tu někdy v onom pokojíku přespávají, občas prý vyděsí tichý pohyb. Ale není to dávno, co duch značně vyplašil sládka z blízkého pivovaru, který zde bydlel při jeho úpravách.

To prý se samy otevíraly dveře, vrzaly parkety, přepínala televize a nakonec jej něco tlačilo do postele. Po pěti nocích raději zmizel. Ale podle slov majitele zámku se to stává pouze lidem, co nemají čistou duši. To zřejmě nebyl případ sládka.

reklama

Současný potomek rodu a majitel zámku prý o těch historkách nepochybuje. Má se za to, že šlo o neprovdanou sestru tehdejšího majitele panství, která zemřela v tehdy úctyhodných pětašedesáti letech.

Jde o příběh z časů, kdy vládl v zemi Rudolf II., prý posedlý elixírem mládí. Otec této ženy byl alchymista na jeho pražském dvoře. Ten se hemžil alchymisty vymýšlejícími zlato a různé elixíry mládí apod. Rudolf II. toužil po věčném životě.

Ale nabízený lektvar prý tehdy z opatrnosti nepoužil. Zato ho vypila dcera alchymisty. I při svém úctyhodném stáří se nedočkala věčného pozemského života, neboť zemřela přirozenou smrtí. Zato její duše prý po staletí obývá její pokoj na zámku Chýše.

Lze konstatovat, že poměrně krátký pobyt Karla Čapka na zámku nebyl vůbec marný a přinesl mu zajímavé inspirace pro jeho další tvorbu.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 536
Historie pevnosti Akershus v norské metropoli Oslo je dlouhá již sedm století. V minulosti hrad býval i vězením, což vysvětluje i přítomnost mnoha paranormálních jevů v lokalitě. Kromě řinčení řetězů vás však může vyděsit i setkání se zlým psem a dámou bez tváře. Pozor, tito duchové zvaní Malcanisen (zlý pes) a Mantelgeisten (dáma bez tváře), mohou přivodit i smrt! [gallery ids="112787,112788,1
od 1.12.2022 2.1tis
Jen jediný Necronomicon dokázal zamotat hlavu i expertům. Říká se mu Simonův. Má být temným učením až ze starověké Mezopotámie. Knihu ukořistili mniši a poté dali na překlad okultnímu knihkupectví Magickal Child. Pravda je ale trochu jiná, kniha vznikla kolem roku 1976 v USA v kruhu špičkových mágů z Warlock Shop jako funkční grimoár, který otestuje ad
od 30.11.2022 1.6tis
Období antiky je spojeno i se zbraněmi, které patří do sféry záhad. Patří k nim údajné parní dělo, jehož konstruktérem měl být slavný Archimédés. Opravdu existovala starověká zbraň, která využívala sílu páry? Archimédés (287 př. n. l. – 212 př. n. l.) se proslavil výrokem: Udejte mi pevný bod a já pohnu celou Zemí. Jeho ctižádost se však neomezoval
od 30.11.2022 3.2tis
Jednoho večera v červnu 1950 uprostřed rušné křižovatky na Times Square umírá neznámý chodec. Při pátrání po jeho identitě policisté s překvapením zjišťují, že jde o muže, který beze stopy zmizel před 74 lety.     Asi třicetiletý muž má na sobě starodávné oblečení a boty s výraznými přezkami, jaké se nosily před sto lety, a působí nanejvýš
od 29.11.2022 2.9tis
Stále další archeologické nálezy na našem území dosvědčují plány starověkého Říma vytvořit severně od Dunaje novou římskou provincii. Pronikání římských legií do oblasti Moravy začalo již za vlády císaře Tiberia a vrcholilo v časech panování císaře Marca Aurelia. Záhadou zůstává, zda se na naše území tehdy dostaly i tajné rituály související s uctíváním exotického boha Mithry? [gallery ids="112