reklama
29. června 1968: Během letu z amerického Illinois do Texasu z paluby letadla za nejasných okolností mizí jeden z cestujících - Jerrold Potter.
Domů     Záhady historie
Tajemství zámku Chýše
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 23.6.2022
3.4tis
Zámecký interiér. FOTO: Vlach Pavel – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
333
SDÍLENÍ
3.4tis
ZOBRAZENÍ

Zámek se nachází ve stejnojmenné obci v Karlovarském kraji. Původ Chýše je podobný celé řadě jiných. Jde o původní hrad, který byl později přestavěn na podstatně pohodlnější zámek. Kolem zámku je také park založený v 17.

století. Prošel řadou architektonických úprav a vystřídala se na něm celá řada držitelů.

Zámek Chýše. FOTO: KarelTvrdik – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Čapkova busta od Josefa Adámka. FOTO: Ben Skála / Creative Commons / CC BY 2.5 Zámecký interiér. FOTO: Vlach Pavel – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

CHÝŠE A K. ČAPEK

Návštěvníci mají možnost se zde seznámit i s působením našeho předního novináře a spisovatele, jehož busta je umístěna u vchodu do parku. Karel Čapek zde po ukončení studií na pár měsíců působil jako vychovatel 13-ti letého Prokopa, synka hraběte Lažanského.

Čapek tehdy marně sháněl práci. S hlídáním a výchovou hocha bylo hodně práce a musel ho neustále hlídat a to ještě měl za povinnost s hrabětem denně hrát šachy. Ale pro jeho literární činnost zdejší pobyt nebyl ztrátou, ale naopak.

Později poznatky za toto krátké období literárně plně zúročil. Výbuch muniční továrny u Plzně, který odtud sledoval, vedl k námětu na román Krakatit.

K povídce Modrá chryzantéma jej inspiroval zahradník z nedalekého Lubence a námět zde získal i k povídce Na zámku. Velkou inspirací pro jeho jedinečnou hru Věc Makropulos byla zdejší pověst o staré dámě, která zde kdysi žila.

Když Čapka zde navštívil kamarád Jiří Foustka a prošli celý zámek, objevili ve věži tajemný pokojík. Vyžádali si od hraběte možnost tam přespat pár nocí a pokochat se krásnými výhledy. Ale zato služebná Mařenka z toho byla zděšena. A tak se Čapek dozvěděl pověst o zdejším duchovi.

Chyse zamek park.jpg

DUCH ZÁMKU

Hosty, kteří tu někdy v onom pokojíku přespávají, občas prý vyděsí tichý pohyb. Ale není to dávno, co duch značně vyplašil sládka z blízkého pivovaru, který zde bydlel při jeho úpravách. To prý se samy otevíraly dveře, vrzaly parkety, přepínala televize a nakonec jej něco tlačilo do postele.

Po pěti nocích raději zmizel. Ale podle slov majitele zámku se to stává pouze lidem, co nemají čistou duši. To zřejmě nebyl případ sládka.

Současný potomek rodu a majitel zámku prý o těch historkách nepochybuje. Má se za to, že šlo o neprovdanou sestru tehdejšího majitele panství, která zemřela v tehdy úctyhodných pětašedesáti letech. Jde o příběh z časů, kdy vládl v zemi Rudolf II., prý posedlý elixírem mládí.

Otec této ženy byl alchymista na jeho pražském dvoře. Ten se hemžil alchymisty vymýšlejícími zlato a různé elixíry mládí apod. Rudolf II. toužil po věčném životě. Ale nabízený lektvar prý tehdy z opatrnosti nepoužil.

Zato ho vypila dcera alchymisty. I při svém úctyhodném stáří se nedočkala věčného pozemského života, neboť zemřela přirozenou smrtí. Zato její duše prý po staletí obývá její pokoj na zámku Chýše.

Lze konstatovat, že poměrně krátký pobyt Karla Čapka na zámku nebyl vůbec marný a přinesl mu zajímavé inspirace pro jeho další tvorbu.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 364
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 769
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 1.4tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 1.5tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.3tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]