Městečko nedaleko rakouského Salzburku leží na břehu stejnojmenného jezera a dnes je oblíbeným lázeňským místem. Těsně po skončení druhé světové války se však stalo svědkem poněkud záhadných událostí.
V prostorách místního zámku byl totiž nalezen poklad, který tvořilo šest a půl tuny ryzího zlata.
Blížil se konec války a nacističtí pohlaváři urychleně shromažďovali své poklady, aby je ukryli před blížícími se spojeneckými vojsky. Jedním z nich byl i říšský ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop.
Jeho nashromážděné bohatství svážely vojenské transporty do zámku Fuschl, kde byly posléze ukryty ve sklepeních. 15. června 1945 obsadili zámek Američané a řada místních svědků tvrdí, že odtud vynášeli těžké bedny se zlatem a nakládali na vozy.
Pak ale najednou veškeré stopy po pokladu mizí. Nejsou o něm oficiální záznamy, nefiguruje ani v soupisech hledaných pokladů. Nebyla by to první krádež zlata či uměleckých předmětů, kterých se spojenečtí vojáci dopouštěli po skončení války.
Kradli jak západní spojenci, tak i sovětská vojska. Tak se ztratily cenné obrazy Rubense, van Dycka či Dürera, církevní poklady z řady klášterů a kostelů, v zámoří končily zabavené cennosti dopadených nacistů.
Případ měl dohru ještě v roce 1946, kdy místní farmář našel na zámeckém pozemku zakopanou bednu s desítkami kilogramů zlata. Dodnes není jasné, zda ji tam ukryl von Ribbentrop, nebo si ji tam na „horší časy“ schovali Američané.