Skip to content

Jak budou vypadat mimozemšťané? Nejspíš jako inteligentní stroje!

Dominantní formou života ve vesmíru jsou superinteligentní roboti. Pokud se lidstvo v budoucnosti setká s mimozemským životem, pravděpodobně půjde o nějakou formu umělé inteligence. Tvrdí to ředitel výzkumu mimozemské inteligence organizace NASA Seth Shostak.

Slunce je v naší galaxii hvězdou naprosto běžného typu, soustavy planet také nejsou žádnou výjimkou. Poslední údaje z výkonných teleskopů ukazují, že je mezi nimi dost skalnatých planet i s vodou v kapalné podobě a některé z nich leží v tzv.

zóně života. Není nejmenší důvod myslet si, že jsme ve vesmíru jediné inteligentní bytosti. Jenže se podle vědců pravděpodobně nikdy nesetkáme přímo s nimi, ale „pouze“ s jejich stroji.

MOZEK, ZASTARALÝ MODEL INTELIGENCE

„Většina lidí si mimozemšťany představuje jako biologická stvoření. To ale při existující časové ose nedává žádný smysl,“ myslí si Seth Shostak. Pokud lidstvo zachytí mimozemský signál, bude podle něj pocházet od umělé formy života.

Abychom se mohli setkat přímo s živou formou mimozemského života, museli bychom se vejít do velmi úzkého okna v jeho vývoji. „Jakmile civilizace vynalezne rádiové vysílání, dělí ji jen 50 let od vynálezu počítače a pak dalších zhruba 50 let od vývoje umělé inteligence.

V tu chvíli se stanou měkké a zranitelné lidské mozky zastaralým modelem,“ tvrdí Shostak. Hledání mimozemského života pouze na potenciálně obyvatelných planetách tak může být díky tomuto objevu v podstatě zbytečné.

Umělá inteligence totiž ke svému přežití nepotřebuje vodu ani vzduch. „Stačí jim pouze zdroj energie. Mohou se nekonečně dlouho pohybovat vesmírem a krmit se energií z černých děr uprostřed galaxií,“ uvedl Shostak. Navíc si nemyslí, že se s námi tyto formy pokusí navázat kontakt. „Kdyby měli zájem, už by zde asi byli. Jsme moc jednoduší a nepodstatní,“ dodal. Nepřátelského přístupu se ale podle něj obávat nemusíme.

„Vy také netrávíte příliš mnoho času četbou knih pro vaše ryby v akváriu. Zároveň ale nijak netoužíte po jejich zabití.“ Také podle lorda Martina Reese, britského královského astronoma a významného popularizátora vědy, máme šanci najít ve vesmíru spíše velmi inteligentní a velmi trvanlivé stroje než jejich původní živé tvůrce.

Nemusí přitom jít vždy o stroje vyrobené z kovu, jak si je běžně představujeme. Je docela dobře možné, že bychom takový mimozemský stroj na první pohled klidně považovali za živý organismus.

Podle lorda Martina Reese máme šanci najít ve vesmíru spíše velmi inteligentní a velmi trvanlivé stroje než jejich původní živé tvůrce.
MILIONY SVĚTELNÝCH LET DALEKO

Tyto mimozemské stroje, velvyslanci nepředstavitelně vzdálených mimozemských civilizací, musí podle Martina Reese překonávat vzdálenosti tisíců až milionů světelných let. Dostanou se tam, kam by živá bytost vůbec nemohla vstoupit, natož přežít.

Jsou schopny pracovat miliony let v podmínkách vzduchoprázdna, extrémního chladu nebo horka, intenzivní radiace. Bez nutnosti dýchat, jíst a pít. Bez biologického stárnutí. Musí být schopny učení, cíleného vývoje, musí umět zdokonalovat sami sebe podle zákonů adaptace nebo přirozeného výběru.

Možná se budou umět samy replikovat, tedy rozmnožovat, s využitím surovin a energie z vesmíru. V rozrůstající se skupině, kde dokonce mohou vznikat sociální a psychologické vazby, pak plují vesmírem jako umělé a neživé stroje, které jsou v jistém slova smyslu žijící bytosti.

Pokud někdy zachytíme signál cizí civilizace, velice pravděpodobně bude pocházet od takových strojů, které nezávisle zkoumají vesmír a cestují mezi souhvězdími bez ohledu na to, zda jejich mateřská biologická civilizace zanikla nebo ne.

Naši civilizaci čeká podle Reese zřejmě podobný vývoj. Stejně jako mnoho dalších význačných vědců tvrdí, že na Zemi a v jejím okolí bude biologická inteligence převládat už jen několik stovek či tisíců let, pak nás inteligentní stroje převálcují v počtu, kvalitě činností i v úrovni inteligence.

Lidstvo nakonec buď zcela předá štafetu čistě strojové civilizaci a vyhyne, nebo dojde ke vzniku hybridních forem bytostí, geneticky pozměněných kyborgů. Jejich inteligentní mezihvězdné sondy by pak mohly křižovat vesmírem a kolonizovat jej – jako to možná právě teď dělají ti, jejichž signál se snažíme zachytit v rámci projektu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence, hledání mimozemské civilizace).

Jak by tedy vypadalo takové „blízké setkání třetího druhu“? NASA popisuje tři možné scénáře – prospěšný, neutrální a ničivý. Při neutrálním setkání budou mimozemské stroje postaveny na tak odlišném principu, že komunikace s nimi v podstatě nebude možná.

Ideální variantou bude kontakt s civilizací, která nám chce pomoci. Například díky předání užitečných informací, které lidstvu pomohou vyřešit problémy nemocí, hladu nebo nedostatku surovin. Třetí scénář může vypadat jako invaze vesmírných predátorů, kteří nás budou utiskovat, zotročovat, brát zdroje nebo přímo zabíjet.

Krajní možností, kterou NASA ve své analýze z roku 2011 zmiňuje, je zničení naší civilizace kvůli nebezpečí, které pro vesmír představujeme. Protože záměrně ničíme vlastní planetu, jediné místo, kde můžeme žít, nás mohou vyspělé mimozemské civilizace vyhodnotit jako primitivní rasu.

Pak nelze podle NASA vyloučit, že nás cíleně smetou, abychom už dál neškodili. Americký fyzik Stephen Hawking zase upozorňuje na riziko možného civilizačního šoku při kontaktu s mnohem vyspělejší civilizací, který by nás mohl zlikvidovat, i kdyby to tito návštěvníci vůbec neměli v úmyslu.

Závěrečný verdikt zprávy NASA zní: „Raději bychom se měli mimozemským civilizacím vyhnout, rizika jsou příliš velká.“

Foto: Shutterstock.com, youtube
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Již 8. rok v řadě se Hublot stal oficiální časomírou Bol d’Or Mirabaud
iluxus.cz

Již 8. rok v řadě se Hublot stal...

Léto je ideálním obdobím k obnově a...
Technologie známá „z kriminálek“ odhalí zločince
epochaplus.cz

Technologie známá „z...

Dostat i z té nejrozmazanější fotky...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Jejich manželství prochází krizí
nasehvezdy.cz

Jejich manželství prochází...

Na mateřské dovolené je sotva...
Šílený císař Nero:  Pronásledoval ho duch jeho matky?
epochalnisvet.cz

Šílený císař Nero: ...

Z císařských komnat se ozývá přerývané oddechování. Patří...
Ředkvičkový salát jako příloha k masu
tisicereceptu.cz

Ředkvičkový salát jako...

Nepropásněte sezonu ředkviček, jsou nabité vitaminy...
Pošpinila jsem vztah svou hloupostí
skutecnepribehy.cz

Pošpinila jsem vztah svou...

Ani po letech se nemohu...
Na cestě po Rakousku: Když milujete kolo, historii a přírodu…
epochanacestach.cz

Na cestě po Rakousku: Když...

Desítky jezer, stovky...
Kdy je zapomnětlivost ještě normální?
panidomu.cz

Kdy je zapomnětlivost ještě...

Paměť uchovává nejen vzpomínky, ale také povědomí...
Rada Magdaleny Dobromily Rettigové hospodyňkám: Nevěrníkům servírujte polévku
epochaplus.cz

Rada Magdaleny Dobromily Rettigové...

Kuchařka Magdaleny Dobromily Rettigové vydaná...
Proč chce Bára utéct?
nasehvezdy.cz

Proč chce Bára utéct?

V současné době vážou...
V pravěku to bez „ostrých loktů“ nešlo
21stoleti.cz

V pravěku to bez „ostrých...

Nejnovější archeologický průzkum dokazuje, že v...