Skip to content

Jak budou vypadat mimozemšťané? Nejspíš jako inteligentní stroje!

Dominantní formou života ve vesmíru jsou superinteligentní roboti. Pokud se lidstvo v budoucnosti setká s mimozemským životem, pravděpodobně půjde o nějakou formu umělé inteligence. Tvrdí to ředitel výzkumu mimozemské inteligence organizace NASA Seth Shostak.

Slunce je v naší galaxii hvězdou naprosto běžného typu, soustavy planet také nejsou žádnou výjimkou. Poslední údaje z výkonných teleskopů ukazují, že je mezi nimi dost skalnatých planet i s vodou v kapalné podobě a některé z nich leží v tzv.

zóně života. Není nejmenší důvod myslet si, že jsme ve vesmíru jediné inteligentní bytosti. Jenže se podle vědců pravděpodobně nikdy nesetkáme přímo s nimi, ale „pouze“ s jejich stroji.

MOZEK, ZASTARALÝ MODEL INTELIGENCE

„Většina lidí si mimozemšťany představuje jako biologická stvoření. To ale při existující časové ose nedává žádný smysl,“ myslí si Seth Shostak. Pokud lidstvo zachytí mimozemský signál, bude podle něj pocházet od umělé formy života.

Abychom se mohli setkat přímo s živou formou mimozemského života, museli bychom se vejít do velmi úzkého okna v jeho vývoji. „Jakmile civilizace vynalezne rádiové vysílání, dělí ji jen 50 let od vynálezu počítače a pak dalších zhruba 50 let od vývoje umělé inteligence.

V tu chvíli se stanou měkké a zranitelné lidské mozky zastaralým modelem,“ tvrdí Shostak. Hledání mimozemského života pouze na potenciálně obyvatelných planetách tak může být díky tomuto objevu v podstatě zbytečné.

Umělá inteligence totiž ke svému přežití nepotřebuje vodu ani vzduch. „Stačí jim pouze zdroj energie. Mohou se nekonečně dlouho pohybovat vesmírem a krmit se energií z černých děr uprostřed galaxií,“ uvedl Shostak. Navíc si nemyslí, že se s námi tyto formy pokusí navázat kontakt. „Kdyby měli zájem, už by zde asi byli. Jsme moc jednoduší a nepodstatní,“ dodal. Nepřátelského přístupu se ale podle něj obávat nemusíme.

„Vy také netrávíte příliš mnoho času četbou knih pro vaše ryby v akváriu. Zároveň ale nijak netoužíte po jejich zabití.“ Také podle lorda Martina Reese, britského královského astronoma a významného popularizátora vědy, máme šanci najít ve vesmíru spíše velmi inteligentní a velmi trvanlivé stroje než jejich původní živé tvůrce.

Nemusí přitom jít vždy o stroje vyrobené z kovu, jak si je běžně představujeme. Je docela dobře možné, že bychom takový mimozemský stroj na první pohled klidně považovali za živý organismus.

Podle lorda Martina Reese máme šanci najít ve vesmíru spíše velmi inteligentní a velmi trvanlivé stroje než jejich původní živé tvůrce.
MILIONY SVĚTELNÝCH LET DALEKO

Tyto mimozemské stroje, velvyslanci nepředstavitelně vzdálených mimozemských civilizací, musí podle Martina Reese překonávat vzdálenosti tisíců až milionů světelných let. Dostanou se tam, kam by živá bytost vůbec nemohla vstoupit, natož přežít.

Jsou schopny pracovat miliony let v podmínkách vzduchoprázdna, extrémního chladu nebo horka, intenzivní radiace. Bez nutnosti dýchat, jíst a pít. Bez biologického stárnutí. Musí být schopny učení, cíleného vývoje, musí umět zdokonalovat sami sebe podle zákonů adaptace nebo přirozeného výběru.

Možná se budou umět samy replikovat, tedy rozmnožovat, s využitím surovin a energie z vesmíru. V rozrůstající se skupině, kde dokonce mohou vznikat sociální a psychologické vazby, pak plují vesmírem jako umělé a neživé stroje, které jsou v jistém slova smyslu žijící bytosti.

Pokud někdy zachytíme signál cizí civilizace, velice pravděpodobně bude pocházet od takových strojů, které nezávisle zkoumají vesmír a cestují mezi souhvězdími bez ohledu na to, zda jejich mateřská biologická civilizace zanikla nebo ne.

Naši civilizaci čeká podle Reese zřejmě podobný vývoj. Stejně jako mnoho dalších význačných vědců tvrdí, že na Zemi a v jejím okolí bude biologická inteligence převládat už jen několik stovek či tisíců let, pak nás inteligentní stroje převálcují v počtu, kvalitě činností i v úrovni inteligence.

Lidstvo nakonec buď zcela předá štafetu čistě strojové civilizaci a vyhyne, nebo dojde ke vzniku hybridních forem bytostí, geneticky pozměněných kyborgů. Jejich inteligentní mezihvězdné sondy by pak mohly křižovat vesmírem a kolonizovat jej – jako to možná právě teď dělají ti, jejichž signál se snažíme zachytit v rámci projektu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence, hledání mimozemské civilizace).

Jak by tedy vypadalo takové „blízké setkání třetího druhu“? NASA popisuje tři možné scénáře – prospěšný, neutrální a ničivý. Při neutrálním setkání budou mimozemské stroje postaveny na tak odlišném principu, že komunikace s nimi v podstatě nebude možná.

Ideální variantou bude kontakt s civilizací, která nám chce pomoci. Například díky předání užitečných informací, které lidstvu pomohou vyřešit problémy nemocí, hladu nebo nedostatku surovin. Třetí scénář může vypadat jako invaze vesmírných predátorů, kteří nás budou utiskovat, zotročovat, brát zdroje nebo přímo zabíjet.

Krajní možností, kterou NASA ve své analýze z roku 2011 zmiňuje, je zničení naší civilizace kvůli nebezpečí, které pro vesmír představujeme. Protože záměrně ničíme vlastní planetu, jediné místo, kde můžeme žít, nás mohou vyspělé mimozemské civilizace vyhodnotit jako primitivní rasu.

Pak nelze podle NASA vyloučit, že nás cíleně smetou, abychom už dál neškodili. Americký fyzik Stephen Hawking zase upozorňuje na riziko možného civilizačního šoku při kontaktu s mnohem vyspělejší civilizací, který by nás mohl zlikvidovat, i kdyby to tito návštěvníci vůbec neměli v úmyslu.

Závěrečný verdikt zprávy NASA zní: „Raději bychom se měli mimozemským civilizacím vyhnout, rizika jsou příliš velká.“

Foto: Shutterstock.com, youtube
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky ufo Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Novinky v Plzni: Opravená katedrála a nový minipivovar
epochanacestach.cz

Novinky v Plzni: Opravená...

Nový minipivovar Proud,...
Bvlgari Hotel Roma – Nový klenot v kolébce módy
epochalnisvet.cz

Bvlgari Hotel Roma –...

Už jen samotný pohled do jejich nitra evokuje...
Oldřich Vízner – Prostě Saturnin
nasehvezdy.cz

Oldřich Vízner –...

Neúspěšný medik Bobo, který kokrhal na kohouta. Nebo...
Ve vnoučkovi žije zesnulý strýc
nasehvezdy.cz

Ve vnoučkovi žije zesnulý...

Před dvanácti lety zemřel můj milovaný...
Chronograf inspirovaný betonovou džunglí New York City
iluxus.cz

Chronograf inspirovaný...

Od chvíle, kdy Hublot otevřel brány svého...
Vědci z Přírodovědecké fakulty se podílejí na vývoji lidské vakcíny proti zákeřné parazitární chorobě
epochalnisvet.cz

Vědci z Přírodovědecké fakulty se...

Není známá, přesto jí trpí 4 až 12 milionů...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Na Slovácko nejen za vínem
epochanacestach.cz

Na Slovácko nejen za vínem

Pokud nevíte, kam se...
Byl Bush junior nejhorším prezidentem v historii USA?
epochaplus.cz

Byl Bush junior nejhorším...

Syn úspěšného otce, symbol války proti teroru. George...
Temné dějiny Vatikánu: Papež mrtvému předchůdci usekne prsty!
epochaplus.cz

Temné dějiny Vatikánu: Papež...

„Náš papež Formosus (asi 816-896) zemřel,“ nese se Římem,...
Smyslně elegantní stínění
rezidenceonline.cz

Smyslně elegantní stínění

Otázku, zda si pořídit roletu, nebo žaluzii, snadno...