26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Neobjasněné události
Tajemství zemního zrcadla Johna Dee
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 2.9.2022
365

Zrcadla mívala v mytologii a magii kouzelnou moc. Obraz v zrcadle jakoby pokračoval někam dál. A také se mu přisuzovala možnost zobrazovat i pocity a myšlenky člověka. A a prý mu vzít i duši. Proto dříve v případě úmrtí v rodině bývalo někde zvykem zakrýt zrcadla, aby do nich nemohla vstoupit duše zesnulého.

V pověstech a pohádkách často sloužilo zrcadlo například k ujištění dívek a žen, že jsou nejkrásnější na světě. Ale především v šumavských pověstech speciální zrcadla svému majiteli před dávnými časy umožnovala zobrazit a komunikovat nejen v reálném čase, ale také pohledy do minulosti či budoucnosti.

Takovým zrcadlům se říkávalo zemní, nebo také černá zrcadla, podle jejich povrchu. Byla to právě Šumava, kde se vyskytovala řada výborných sklářů a světově proslulých výrobců zrcadel.

E. Kelley a J. Dee promlouvají s duchem. FOTO:  original drawing by Sibly – Astrology, A New and Complete Illustration of the Occult Sciences by Ebenezer Sibly / Creative Commons / Volné dílo Edward Kelley. FOTO: Fæ / Creative Commons / CC BY 4.0 John Dee. FOTO: Peintre non identifié / Creative Commons / Domaine public

OD POVĚSTÍ K ALCHYMISTŮM A OKULTISTŮM

Ale jak uváděly různé seriózní historické prameny, s takovýmto zemním či černým zrcadlem bylo možné se setkat i na pražském hradě za vlády Rudolfa II. Známý milovník okultních věd na hradě hostil celou řadu různých mágů hledajících například elixír mládí či výrobu zlata z obyčejných surovin.

Mezi nimi byla i známá anglická dvojice alchymistů – Edward Kelly a John Dee.

John Dee, narozený v roce 1527, byl anglický alchymista, okultista a mág, který společně se svým kolegou Edwardem Kellym, narozeném v roce 1555, přicestoval na pražský dvůr Rudolfa II. Kelly tu prožil mnohá dobrodružství a stal se populárním.

Naproti tomu byl Dee zřejmě tišší povahy a nechybí ani podezření, že zde působil současně jako anglický vyzvědač.

Dee se především zajímal o démony. Spolu s Kellym sestavil i příručku pro obcování s duchy. Ti prý například oběma alchymistům nařídili, aby si spolu vyměnili manželky. No kdoví, jak to bylo.

John Dee se svým zrcadlem tak prý uměl varovat anglickou královnu Alžbětu před útoky Španělů. Později jeho prostřednictvím snad mohl i samotný císař Rudolf II. vidět své nepřítomné dvořany a mohl s nimi i mluvit.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1b/A_Magician_by_Edward_Kelly.jpg

A JAK TO BYLO S ONÍM ZEMNÍM ČI ČERNÝM ZRCADLEM?

Právě z pražského pobytu těchto dvou pánů pocházejí první konkrétnější zprávy o zemním zrcadle. Měl to být kus vyleštěného onyxu, velký asi jako dlaň a zasazený v ozdobném rámu s držadlem. Zrcadlo si měl Dee přivést už z Anglie.

Nazýval prý je Speculum. Údajně mu umožňovalo odposlouchávat cizí rozhovory a vidět na dálku.

Podle různých pramenů je možné, že záhadné zrcadlo mohlo pocházet z některé americké předkolumbovské civilizace, Do Anglie se zřejmě dostalo přes Španělsko. V mayské a aztécké mytologii se skutečně mluví o podobných předmětech se stejnými schopnostmi. Tam se jim říkalo dýmající zrcadlo.

Prý něco podobného měl i slavný anglický pirát a pozdější admirál a vítěz nad Španěly, Sir Francis Drake. Jeho zrcadlo mělo zase prozrazovat polohu nepřátelských lodí, kterým se tak mohl vyhýbat.

Žil ve stejné době jako zmíněná dvojice. John Dee vynikal také v geografii a astronomii a některé námořní velitele učil metodám astronomické navigace a kreslení map. Dee také byl členem královské rady, která Drakea na jeho výpravu vyslala.

Ale zrcadlo prý mohlo předtím být v držení také Rogera Bacona. On totiž tento středověký mnich ve svých spisech popisoval tehdy zcela neuvěřitelné předměty, jako letadla, automobily či ponorky apod. Napovídalo mu snad při tom zrcadlo?

KDE U NÁS KONČÍ STOPA PO ZEMNÍM ZRCADLE?

Pražský pobyt Kellyho a Deea po řadě skandálů skončil neslavně. Temperamentnější Kelly skončil ve vězení, opatrnější Dee potom na čas na jihočeském rožmberském panství, než se vrátil do Anglie. Ale zdá se, že zrcadlo mohlo zůstat v Čechách.

Dee tehdy pobýval u Viléma z Rožmberka v Třeboni, kde také předváděl své kousky. Asi po dvou letech se ho Vilém také rád zbavit.

Stopa po zrcadle se sice na čas ztrácí, ale opět se objevuje v Krumlově. Zrcadlo má být vyobrazeno na stěně tzv. Maškarního sálu zdejšího zámku. Jedna z postav totiž drží předmět, který by mohl být zemním zrcadlem.

Krumlov byl od roku 1601 také ve vlastnictví Rudolfa II. Zrcadlo tedy mohl císař dostat od Deeho buď darem, nebo mu ho císař nechat zabavit. Ale pro jeho použití je potřeba znát speciální návod. A tak zrcadlo se mohlo stát zbytečným předmětem, který mohl zůstat v Krumlově, nebo si ho Dee mohl také odvést.

Ale příběhů o podobných zrcadlech existuje samozřejmě více.

Je zajímavé, že dva poslední příběhy nejsou až tak staré, a jsou oba situovány k Vimperku. Podle místních zkazek se takové zrcadlo mělo dědit z generace na generaci v jedné měšťanské rodině ve Vimperku.

Společně se zrcadlem si měli její členové předávat i znalosti, jak s ním zacházet, aby bylo funkční. Když jeden z členů zemřel dříve, než mohl synovi předat zrcadlo s formulí, kouzlo skončilo. Zřejmě poslední zpráva o podobném předmětu pochází ještě z počátku 20.

století. Tehdy jej prý vlastnil jeden vimperský sedlář. Ale o jeho osudu se víc neví.

Ovšem existuje ve světě i jeden skutečný exemplář zemního zrcadla.

Edward Kelley. Stipple engraving by R. Cooper. Wellcome V0003198.jpg

SKUTEČNÝ EXEMPLÁŘ

Jedno takové zrcadlo dokonce prokazatelně existuje. Vlastní jej Britské muzeum. Jde o předmět vyrobený z černého leštěného obsidiánu z oblasti, obývané původně Inky. Odborní pracovníci muzea dokonce nevylučují, že by skutečně mohlo jít o předmět, který vlastnil John Dee.

Jisté však je jen to, že v dlouhé řadě jeho vlastníků figuroval také britský politik, historik a sběratel Horace Walpole. Podle jeho záznamů ho získal roku 1771. Ovšem ani tento exponát není funkční bez znalosti potřebných formulí. Ty už asi zřejmě nezískáme.

Nejpřijatelnější hypotézou je, že se takovéto předměty do Evropy dostaly v průběhu objevitelských výprav z předkolumbovských říší indiánů Střední Ameriky. Tam se používaly k náboženským rituálům. A jeden z nich zřejmě doputoval s mágem Johnem Dee i do Čech.

Ovšem existují i názory, že šlo o technickou vymoženost nějaké dávné, neznámé vyspělé kultury. A nechybí ani takoví, kteří v zemním zrcadle vidí stopu po dávné návštěvě mimozemšťanů.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 26.9.2022 357
Zajímavá pověst koluje mezi obyvateli Srí Lanky. Vypráví se zde o tzv. ďábelském ptákovi, jinak také nazývaném ulama, který má žít v místní džungli a za nocí vydávat hrůzostrašný lidsky znějící křik. Jeho pláč je prý navíc předzvěstí smrti.     Záhada ďábelského ptáka obestírá cejlonské džungle. Co když je tvor skutečný? Podle jaké předlohy […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.6tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.4tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.9tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 3.1tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]