Mekka. Dvoumilionové město v západní části Saúdské Arábie je podle islámského učení rodištěm proroka Mohameda, po Bohu vůbec nejdůležitější postavy tohoto náboženství. Do této kolébky islámu každoročně míří muslimové z celého světa. Jejich cílem je tzv.
Kaaba – krychlová svatyně stojící uprostřed obrovské centrální mešity Al-Masdžid al-Harám. Co se ukrývá v ní?
Tato zvláštní stavba postavená z pískovce a mramoru je pokrytá černozlatým hedvábím a na pohled ostře kontrastuje s bílým dlážděním okolo. Věřící mají během své pouti za úkol tuto stavbu sedmkrát obejít. Jen pár vyvoleným se údajně poštěstí dostat se dovnitř.
Co tam uvidí? Překvapivě téměř nic. Alespoň na první pohled. Uprostřed chrámu stojí trojice sloupů, mezi kterými visí lampy. Podlaha i stěny jsou vykládány přírodním mramorem, do kterého jsou vyryté verše z Koránu.
To nejcennější a nejtajemnější se však nachází v jednom z rohů. Jde o tzv. černý kámen, posvátnou relikvii, která odkazuje k samotným kořenům Islámu.
JAKÝ JE PŮVOD KAMENE?
Al-Hajar-ul-Aswad – Černý kámen. Zvláštní kus horniny zakopaný v jednom z rohů zakázané svatyně je tím, co přitahuje pozornost věřících i záhadologů. Dodnes přitom není úplně jasné, co má být přesně zač.
„Podle islámské tradice spadl z nebe za časů Adama a Evy.
Zpočátku byl zcela bílý, postupně však zčernal hanbou nad lidskými hříchy,“ uvádí český záhadolog Jan A. Novák (*1951) s tím, že díky proroku Mohamedovi se tento kámen stal jednotícím prvkem nového náboženství.
Jedna teorie hovoří o tom, že jde ve skutečnosti o několik úlomků meteoritu pocházejícího z lokality Wabar, která leží více než tisíc kilometrů od Mekky. Právě tam dle legendy leželo proslulé město Iram, které Bůh zničil ohněm kvůli hříchům jeho obyvatel.
Může být tedy onen meteorit ukrytý ve svatyni tím, co zničil prastaré město? A co víc: Nemůže jít o zbytek materiálu z pohonu mimozemských vesmírných lodí, jak věří kupříkladu ruský ufolog Matvjej Agrest? Vědecké důkazy o tom chybí. Existenci mimozemšťanů skeptici rovněž vylučují.