Waleská vesnice Rhydymwyn ukrývá pod povrchem tajemství, které bylo střeženo celá desetiletí. Ve zdejších podzemních tunelech byly ukrývány nejen chemické zbraně z druhé světové války. Prostory sloužily i pro vývoj britské atomové bomby!
Rhydymwyn je vesnice v hrabství Flintshire ve Walesu. Geologické podmínky oblasti byly důvodem, proč si tuto poklidnou lokalitu vybrala vláda Spojeného království pro vybudování tajných úkrytů i podzemních továren a vědeckých laboratoří.
Chemické i jaderné zbraně
V roce 1939 zde byla vybudována továrna, která produkovala bojový plyn yperit. Zajímavostí je, že například během evakuace britského expedičního sboru z francouzského Dunkerque bylo zpět do Británie odvezeno i množství granátů plněných yperitem. Vyrobeny byly pravděpodobně v Rhydymwyn.
Chemické bojové látky byly v této části Walesu skladovány až do roku 1958. V době druhé světové války zde navíc existovalo vědecké pracoviště, které se zabývalo experimentální produkcí uranu 235. Cílem bylo ověřit možnost výroby britské atomové bomby.
Jaderní vědci zde působili až do roku 1943, kdy dohoda učiněná na takzvané Quebecké konferenci přenesla práce na vývoji atomové zbraně do Spojených států.
Otazníky studené války
V době studené války fungovaly desítky kilometrů tajných tunelů jako sklad obsahující vše potřebné k tomu, aby Spojené království mohlo lépe překonat následky případného atomového bombardování ze strany Sovětského svazu.
Po roce 1994 byla část areálu zpřístupněna sporadicky veřejnosti. Stále však panují dohady a objevují se i nové konspirační teorie.
Vzhledem k vysokému stupni utajení není jasné, jaké experimenty zde vlastně byly realizovány. Mnoho otazníků panuje i o utajených testech chemických zbraní, které zde mnoho let probíhaly.
Později se rovněž ukázalo, že v Rhydymwyn byl po druhé světové válce skladován i nervový plyn ukořistěný z arzenálu nacistického Německa.