Skip to content

Tajný projekt Sfinga: Ukrývá pod tlapami Síň záznamů?

Kolos lva s lidskou hlavou, známý jako Velká Sfinga, je nejznámějším symbolem Egypta. A také jedním z nejtajemnějších. Koncem minulého století jsou pod ním objeveny podzemní komory, v nichž se prý může skrývat legendární Síň záznamů – starých spisů z doby před biblickou potopou.

Výzkum však provázejí podivné události. Je možné, že jsou komory už dávno prozkoumány a objev je před veřejností záměrně utajován?

Velká sfinga patří k nejznámějším symbolům Egypta.

Slunce sálá vlny vedra a pouštní vítr vrhá skupině Američanů do tváře bodavá zrnka písku. Úkryt před paprsky poskytuje stín Velké Sfingy v sousedství pyramid u egyptské metropole Káhira. Pár lidí chystá přístroje a opodál přihlíží geolog Dr. Robert Schoch z univerzity v Bostonu po boku se známým seismologem Dr. Thomasem Dobeckim a nezávislým egyptologem Johnem Antonym Westem. Chystají se v okolí Sfingy provést geologický průzkum a pomocí nejmodernějších metod zjistit, co se skrývá v podzemí. Když později prohlížejí výsledky podrobných seismických měření, doslova je praští do očí pozoruhodné anomálie ve skalním podloží přímo pod Velkou Sfingou.

Zdá se, že pod kolosem je několik tunelů a dutin včetně velké obdélníkové komory v hloubce 7 metrů pod levou přední tlapou! Píše se rok 1991 a na Gízské plošině právě dochází k jednomu z nejkontroverznějších archeologických objevů 20. století.

Mohou být prastaré legendy, že Sfinga hlídá vstup do skrytých prostor, skutečně pravdivé?

Senzibil Edgar Cayce
CO STŘEŽÍ LVÍ KOLOS?

O podzemních prostorách pod Velkou Sfingou se tehdy nemluví poprvé. Už staří Římané v čele se slavným literátem Gaiem Pliniem Starším (23–79) se domnívají, že přímo pod monumentem jsou tajné chodby a komory.

Soudobí arabští učenci jsou přesvědčeni o tom, že pod tlapami Sfingy se nachází vchod do podzemí, kde je ukryta moudrost starých civilizací. Tajná esoterická společnost Rosenkruciánů pod Sfingou hledá tři tunely vedoucí k pyramidám a podzemní pyramidu, kde má být umístěna knihovna svitků z doby před potopou.

A nejslavnější novodobý senzibil, americký „spící prorok“ Edgar Cayce (1877–1945), při jedné seanci prohlašuje, že je právě tady ukryta proslulá Síň záznamů – tajných spisů z bájné Atlantidy, jež mají popisovat pravou historii lidstva.

Cayce prorokuje, že bude objevena v letech 1996 až 1998 a její otevření prý posune lidstvo do nové éry prosperity a předznamená druhý příchod Krista! Může být fantastický objev amerického týmu prvním krokem k největší senzaci v dějinách archeologie?

Nachází se pod sfingou uměle vytvořené prostory?
VÝTVOR LIDSKÉ RUKY?

Když na počátku 20. století provádí francouzský inženýr Emile Baraize restauraci kolosu, objevuje otvory do podzemí, jež napovídají, že se pod povrchem nacházejí dutiny. Během prací jsou však zakryty a na dlouhou dobu zapomenuty.

Až výzkumný projekt univerzity Ain Shams v Káhiře a amerického Stanford Research Institutu v 70. letech minulého století zjišťuje pod monumentem jakési anomálie. Výsledky výzkumu potvrzuje i měření týmu japonského egyptologa Sakuji Yoshimura (*1943) z univerzity Waseda v Tokiu, které tu probíhá v roce 1987.

Vědci pomocí elektromagnetické sondáže zjišťují, že se pod zemí nachází tunely a dutiny v blízkosti předních i zadních tlap a další geologické abnormality. Jedná se o přírodní jeskyně, či komory vytvořené lidskou rukou?

Tým Američanů Schocha, Westa a Dobeckiho přichází na základě nových měření s tvrzením, že jde o umělé prostory! Tehdejší vrchní inspektor pro památky v oblasti Gízy, Dr. Zahi Hawass (*1947), to však odmítá jako „americké halucinace“, a v roce 1993 dokonce vyhání americký tým z Gízské plošiny!

PROČ JE PRŮZKUM ZAKÁZÁN?

Když Američané žádají o udělení nové licence na výzkum Velké Sfingy, jsou ze strany egyptských úřadů naprosto ignorováni. Nejvyšší radě pro egyptské památky nejde pod nos především jejich tvrzení, že by Sfinga mohla být o celá tisíciletí starší, než se tvrdí.

Důkazy objevené Schochem a Westem totiž naznačují, že mohla být vybudována už před 10 či 12 tisíci lety, takže by byla starší než egyptská civilizace! Olej do ohně přilévá také film televize NBC o výsledcích průzkumu, jenž spojuje Sfingu s bájnou Atlantidou a naznačuje, že se zde může nacházet mytická Síň záznamů.

Dr. Hawass tehdy vystupuje s ostrým prohlášením, že je výzkum týmu pavědecký a propagandistický. „Proto jsem zastavil činnost této nevědecké mise a na základě mojí zprávy stálá komise rozhodla, že je další pokračování výzkumu zamítnuto,“ uvádí. Objevené dutiny jsou podle něj přírodní anomálie a další průzkum pomocí geologických vrtů a výkopů není žádoucí, protože by se kolos poškodil. Je to ale pravý důvod zamítnutí americké žádosti o licenci?

Proč brání egyptské úřady v dalším výzkumu?

Žasl by nad objevy pod sfingou i slavný filmový archeolog Indiana Jones?
INDIANA JONES BY ZÁVIDĚL!

Na tajuplný projekt s názvem Sfinga vrhá podivné světlo i skutečnost, že Nejvyšší rada pro památky Egypta záhy obrací a v dubnu 1996 uděluje licenci současnému americkému milionáři Josephu Schorovi, členovi Asociace pro výzkum a osvícení, jenž usiluje o popularizaci výroků proroka Edgara Cayce.

„Nepracujeme pro nadaci Edgara Cayce… Hlavním důvodem průzkumu je pomoc při uchování a restaurování pyramid a Sfingy,“ tvrdí Schor. Jeho prohlášení ale zpochybňuje snímek z počátku roku 1996, s Dr. Zahi Hawassem v hlavní roli.

Zachycuje Hawasse, jak vstupuje do tunelu pod Velkou Sfingou a říká: „Ani Indiana Jonesovi se nikdy nesnilo, že tu bude stát. Věříte tomu? Jsme pod Sfingou, v tomto tunelu. Ještě nikdy nebyl otevřený.

Nikdo neví, co v něm je. My jej teď otevřeme poprvé.“ Jsou snad podzemní prostory pod Velkou Sfingou již prozkoumány? Jen pár dní po úniku filmu na veřejnost, 14. dubna 1996, Hawass svolává tiskovou konferenci, na níž potvrzuje existenci tunelů a komor pod Sfingou.

Tvrdí, že je dosud nikdo nenavštívil, a až budou otevřeny, svět to uvidí v přímém přenosu. Od té doby je však ticho po pěšině. Mnozí odborníci i laici proto pokládají pochopitelnou otázku, zda komory nebyly otevřeny tajně a objev není před veřejností záměrně zamlčován.

Je možné, že nám egyptské úřady skutečně něco tají?

Lenka Kabeláčová

Foto: anomalien.com, eng.majalla.com, variety.com, food.jumia.ug, ancient-origins.net, spontany.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Formule 3 ze stáje Effective Racing zářila v The Italians
iluxus.cz

Formule 3 ze stáje Effective...

Ve čtvrtek 13. srpna se v útulných...
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz

V samém srdci Palazzo del Sol

Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na...
Co se používalo před toaletním papírem?
epochaplus.cz

Co se používalo před...

V současnosti jsme...
Prvnímu dítěti „ze zkumavky“ je 42 let
21stoleti.cz

Prvnímu dítěti „ze...

Přes 400 milionů – tolik dětí by se podle...
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná černá šelma?
epochalnisvet.cz

Bájný močálový tygr: Žije v...

Je krátce po osmé hodině ranní. Zaměstnanec...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
21stoleti.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Francouzský dezert Croquembouche
nasehvezdy.cz

Francouzský dezert...

Lahodná pyramida „Krokánbuš“ znamená...
Frýdek-Místek: Slezské Lurdy
epochanacestach.cz

Frýdek-Místek: Slezské Lurdy

Celou řadu cestovatelských...
Zvířata ohrožená ohněm
epochaplus.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Kráterové jezero: Modrý zázrak s viditelností do hloubky 53 metrů
epochanacestach.cz

Kráterové jezero: Modrý...

V lesích amerického...
Dobrodružným pravěkem se Zdeňkem Burianem
epochalnisvet.cz

Dobrodružným pravěkem se...

Výstava Zdeněk Burian – Dobrodružství pravěku nabídne...
Nepříjemný opar
nasehvezdy.cz

Nepříjemný opar

Opar způsobuje virus herpes simplex a nosí ho v sobě...