20. května 1990: Hubbleův teleskop vytváří první snímek vesmíru.
Domů     Tajuplná La Doncella. Jak zemřela incká dívka?
Tajuplná La Doncella. Jak zemřela incká dívka?
od 27.4.2023
3.3tis
341
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V druhé polovině 90. let byly na vrcholu argentinského vulkánu Llullaillaco nalezeny zmrzlé mumie tří inckých dětí. Především tělo mladé dívky nazvané La Doncella se stalo jednou z nejzachovalejších mumií světa.

Podařilo se badatelům odhalit, co se dívce stalo? A jak je možné, že je její tělo i po takové době stále zachovalé?

Archeolog Johan

Reinhard se spokojeně usmívá. Začíná mu být jasné, že jím vedená expedice, složená z amerických, argentinských a peruánských odborníků na inckou historii, skončí nevídaným úspěchem.

Skupina, která prohledávala nejvýše položená místa 6700 metrů vysoké sopky Llullaillaco, totiž navzdory nepříznivým podmínkám a krutému počasí objevila hrob se třemi velmi dobře zachovalými dětskými těly.

Především jedna ze dvou nalezených dívek je v až neuvěřitelně dobrém stavu. Její tělo je tak zachovalé, že to vyrazí dech i zkušeným badatelům.

„Je stále možné rozpoznat jemné chloupky na jejích pažích,“ popisuje nález sám Reinhard na tiskové konferenci, kde objev oznamuje veřejnosti. Spolu s mrtvými je v hrobě objeveno i množství rituálních předmětů, z nichž některé obsahují zbytky jídla. Co se oněm nebohým dívkám stalo?

Pohřební mohyla na vrcholku argentinského vulkánu ukrývalavelké překvapení.
Pohřební mohyla na vrcholku argentinského vulkánu ukrývalavelké překvapení.

Z vyšší společnosti

La Doncella neboli Panna. Takovou přezdívku si vyslouží zesnulá dívka stará více než 500 let.

„Její nepoškozené tělo bylo zabaleno do nádherné žluté látky ozdobené geometrickými ornamenty,“ dodává k nálezu Reinhard s tím, že na hlavě mumie byla posazena kožešinová čepice. Po vyzvednutí a zabezpečení mumifikovaných těl začíná velké bádání.

Vědci se snaží zjistit o zesnulých co nejvíce a rychle docházejí k poznatku, že s největší pravděpodobností nešlo o žádné otrokyně nebo zajatkyně.

Z ornamentů údajně vyplývá, že patřily naopak mezi elitu tehdejší společnosti. Mezi elitu, která se patrně nemusela kromě panovníka zodpovídat téměř nikomu. A přesto se historici víceméně shodují: děti byly s největší pravděpodobností obětovány. Jenže z jakého důvodu a proč právě ony?

Vykrmovali je

Záhadu podtrhuje také fakt, že mezi Inky bylo obětování dětí spíše vzácností využívanou při opravdu zásadních událostech. Souhlas s tím navíc musel dát přímo incký panovník.

V tomto případě však takovému kroku nasvědčuje třeba i výsledek výzkumů, ze kterého vyplývá, že byly děti rok před smrtí velmi nadstandardně krmeny těmi nejkvalitnějšími potravinami, což byla v té době kukuřice nebo sušené lamí maso.

Během onoho roku patrně byly vybrané děti také podrobovány nejrůznějším očistným rituálům a tajemným procedurám, o kterých dnes můžeme jen spekulovat.

Následoval odjezd k hoře, na jejímž úpatí vznikl – dle archeologických nálezů – tábor, ze kterého poté skupina vedená patrně inckým knězem vystoupala až k obětišti.

Tam byly děti zdrogovány rostlinou koka a alkoholem a uloženy ke spánku, ze kterého už se neprobudily. Skutečně se po smrti dostaly ke svým předkům, jak tehdejší lidé věřili?

Usmíření bohů?

Tajemné okolnosti neopustily zesnulé děti, jejichž těla udržel v dobrém stavu hlavně mráz a řídký vzduch, ani po jejich smrti.

Badatelé zjistili, že jedno z nich bylo zasaženo bleskem, což muselo na Inky – pokud o tom tedy věděli – působit doslova jako znamení bohů.

Samotná La Doncella navíc byla v trochu jiné poloze, s největší pravděpodobností trpěla plicní infekcí, a řada vědců předpokládá, že mohla mít ještě výrazně vyšší postavení než zbylé dvě děti. K čemu mohla tak zásadní oběť sloužit?

Podle nejrozšířenějšího názoru šlo o snahu naklonit si boha jménem Inti. Ten je spojován se Sluncem a bývá také zobrazován jako zlatý sluneční disk. Šlo snad nakonec o potřebu přivolat lepší počasí a zlepšit tím úrodu?

Pokud ano, Inkové patrně museli být už poměrně dost zoufalí. Nebo se nakonec ukáže, že La Doncella zemřela ještě kvůli něčemu úplně jinému?

Princezna Ukok

V roce 1993 je během archeologických vykopávek na pohřebišti Ak-Alacha v ruské Altaji objevena mumie asi 25leté ženy. Záhy se z ní vyklube jedna z největších záhad této části světa. Mumie je nazvána altajskou princeznou nebo princeznou Ukok.

Podle pověr místních je strážkyní vrat do podzemí a ochránkyní lidu, kterou není radno budit.

Badatelé nicméně mumii vyzvednou a prozkoumají, aby zjistili, že patří dobře postavené ženě, která však mohla být spíše kněžkou nebo šamankou. Naznačují to mimo jiné i pozoruhodná tetování, která má po těle.

Vyzvednutí mumie ovšem pobouřilo především pověrčivé obyvatele Altaje, podle kterých začala po tomto činu kraj stíhat jedna pohroma za druhou. Dokud prý nebude mumie opět pohřbena, kletba neskončí.

Rozřeší vše nakonec soud, na který se už před lety obrátila rada starších Republiky Altaj?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od 19.5.2024 743
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat na místě, kterému se také přezdívalo „irský Alcatraz“? V současnosti je ostrov Spike jedním z nejstrašidelnějších míst v celém Irsku. Po odchodu posl
od 18.5.2024 1.9tis
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhaduje se, že vznikly asi před 10 tisíci lety. Co jsou zač?     Už více než dvě tisíciletí hledají záhadologové z různých koutů planety Atlantidu
od 18.5.2024 2.1tis
Draci mají být létajícími monstry s hadími nebo ještěřími znaky, kteří se vyskytují v pověstech a lidových příbězích z různých koutů planety. Příběhy předávané z generace na generaci vyvolávají otázku, odkud se vzala jejich natolik konkrétní podoba. Je snad možné, že se draci někdy skutečně vznášeli nad zemí? [gallery ids="124735,124721,124726,124733,124734,124739,124740,124900,124904,124908,12
od 16.5.2024 2.5tis
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vzniku neměl ještě nikdo znát! Jak vůbec mohla vzniknout?     Autorem mapy je turecký admirál Ahmed Muhiddin Piri (1465/70–1553) známý především s
od 16.5.2024 2.8tis
V americkém Texasu bylo objeveno kladívko. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem hlava kladívka nebyla z téměř čistého železa a jeho stáří nebylo odhadováno na mnoho milionů let. Tehdy se totiž po Zemi teprve proháněli dinosauři! Nebo snad máme o historii naší planety mylné představy? Max Hahn a jeho žena Emma žijí v první polovině 2
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso