9. června 1912: V americkém městečku Villisca v domě rodiny Mooreových během jediné noci kdosi ozbrojený pouze sekerou zavraždí 6 dětí a 2 dospělé. Pachatel uniká nepotrestán.
Domů     Tajuplná La Doncella. Jak zemřela incká dívka?
Tajuplná La Doncella. Jak zemřela incká dívka?
od 27.4.2023
3.3tis
341
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V druhé polovině 90. let byly na vrcholu argentinského vulkánu Llullaillaco nalezeny zmrzlé mumie tří inckých dětí. Především tělo mladé dívky nazvané La Doncella se stalo jednou z nejzachovalejších mumií světa.

Podařilo se badatelům odhalit, co se dívce stalo? A jak je možné, že je její tělo i po takové době stále zachovalé?

Archeolog Johan

Reinhard se spokojeně usmívá. Začíná mu být jasné, že jím vedená expedice, složená z amerických, argentinských a peruánských odborníků na inckou historii, skončí nevídaným úspěchem.

Skupina, která prohledávala nejvýše položená místa 6700 metrů vysoké sopky Llullaillaco, totiž navzdory nepříznivým podmínkám a krutému počasí objevila hrob se třemi velmi dobře zachovalými dětskými těly.

Především jedna ze dvou nalezených dívek je v až neuvěřitelně dobrém stavu. Její tělo je tak zachovalé, že to vyrazí dech i zkušeným badatelům.

„Je stále možné rozpoznat jemné chloupky na jejích pažích,“ popisuje nález sám Reinhard na tiskové konferenci, kde objev oznamuje veřejnosti. Spolu s mrtvými je v hrobě objeveno i množství rituálních předmětů, z nichž některé obsahují zbytky jídla. Co se oněm nebohým dívkám stalo?

Pohřební mohyla na vrcholku argentinského vulkánu ukrývalavelké překvapení.
Pohřební mohyla na vrcholku argentinského vulkánu ukrývalavelké překvapení.

Z vyšší společnosti

La Doncella neboli Panna. Takovou přezdívku si vyslouží zesnulá dívka stará více než 500 let.

„Její nepoškozené tělo bylo zabaleno do nádherné žluté látky ozdobené geometrickými ornamenty,“ dodává k nálezu Reinhard s tím, že na hlavě mumie byla posazena kožešinová čepice. Po vyzvednutí a zabezpečení mumifikovaných těl začíná velké bádání.

Vědci se snaží zjistit o zesnulých co nejvíce a rychle docházejí k poznatku, že s největší pravděpodobností nešlo o žádné otrokyně nebo zajatkyně.

Z ornamentů údajně vyplývá, že patřily naopak mezi elitu tehdejší společnosti. Mezi elitu, která se patrně nemusela kromě panovníka zodpovídat téměř nikomu. A přesto se historici víceméně shodují: děti byly s největší pravděpodobností obětovány. Jenže z jakého důvodu a proč právě ony?

Vykrmovali je

Záhadu podtrhuje také fakt, že mezi Inky bylo obětování dětí spíše vzácností využívanou při opravdu zásadních událostech. Souhlas s tím navíc musel dát přímo incký panovník.

V tomto případě však takovému kroku nasvědčuje třeba i výsledek výzkumů, ze kterého vyplývá, že byly děti rok před smrtí velmi nadstandardně krmeny těmi nejkvalitnějšími potravinami, což byla v té době kukuřice nebo sušené lamí maso.

Během onoho roku patrně byly vybrané děti také podrobovány nejrůznějším očistným rituálům a tajemným procedurám, o kterých dnes můžeme jen spekulovat.

Následoval odjezd k hoře, na jejímž úpatí vznikl – dle archeologických nálezů – tábor, ze kterého poté skupina vedená patrně inckým knězem vystoupala až k obětišti.

Tam byly děti zdrogovány rostlinou koka a alkoholem a uloženy ke spánku, ze kterého už se neprobudily. Skutečně se po smrti dostaly ke svým předkům, jak tehdejší lidé věřili?

Usmíření bohů?

Tajemné okolnosti neopustily zesnulé děti, jejichž těla udržel v dobrém stavu hlavně mráz a řídký vzduch, ani po jejich smrti.

Badatelé zjistili, že jedno z nich bylo zasaženo bleskem, což muselo na Inky – pokud o tom tedy věděli – působit doslova jako znamení bohů.

Samotná La Doncella navíc byla v trochu jiné poloze, s největší pravděpodobností trpěla plicní infekcí, a řada vědců předpokládá, že mohla mít ještě výrazně vyšší postavení než zbylé dvě děti. K čemu mohla tak zásadní oběť sloužit?

Podle nejrozšířenějšího názoru šlo o snahu naklonit si boha jménem Inti. Ten je spojován se Sluncem a bývá také zobrazován jako zlatý sluneční disk. Šlo snad nakonec o potřebu přivolat lepší počasí a zlepšit tím úrodu?

Pokud ano, Inkové patrně museli být už poměrně dost zoufalí. Nebo se nakonec ukáže, že La Doncella zemřela ještě kvůli něčemu úplně jinému?

Princezna Ukok

V roce 1993 je během archeologických vykopávek na pohřebišti Ak-Alacha v ruské Altaji objevena mumie asi 25leté ženy. Záhy se z ní vyklube jedna z největších záhad této části světa. Mumie je nazvána altajskou princeznou nebo princeznou Ukok.

Podle pověr místních je strážkyní vrat do podzemí a ochránkyní lidu, kterou není radno budit.

Badatelé nicméně mumii vyzvednou a prozkoumají, aby zjistili, že patří dobře postavené ženě, která však mohla být spíše kněžkou nebo šamankou. Naznačují to mimo jiné i pozoruhodná tetování, která má po těle.

Vyzvednutí mumie ovšem pobouřilo především pověrčivé obyvatele Altaje, podle kterých začala po tomto činu kraj stíhat jedna pohroma za druhou. Dokud prý nebude mumie opět pohřbena, kletba neskončí.

Rozřeší vše nakonec soud, na který se už před lety obrátila rada starších Republiky Altaj?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org
Lokalita:
reklama
Související články
od 9.6.2023 165
Na území velké Číny najdeme mnohá tajemství. Nejvýše na pomyslném žebříčku čínských mystérií však stojí místní pyramidy. Celý svět o nich ví již sto let, vědci jsou však s jejich poznáváním stále na začátku.     O čínských pyramidách se totiž prostě a jednoduše nemluví. Toto informační embargo stále více dráždí zvědavce i seriózní badatel
od 8.6.2023 1.6tis
Píše se rok 1974 a skupina čínských farmářů se chystá kopat studnu nedaleko města Sian (asi 1100 kilometrů jihozápadně od Pekingu). Krátce po tom, co se dají do hloubení, narážejí na mužskou hlavu z vypálené hlíny.     Chvíli na to se v jámě objevují další a další části hliněných soch! K čemu se to prokopali? Do oblasti se vydávají vědc
od 7.6.2023 1.9tis
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a uložena do hrobky.     A právě způsob jejího pohřbu se stává záhadou. Na její balzamované tělo narážejí stavební dělníci v roce 1971 v blízkost
od 7.6.2023 2.6tis
Konspirátoři často působí jako přehnaní paranoici, nebo dokonce blázni. Jenže v minulosti už se mnohokrát ukázalo, že měli pravdu. Budeme jednou do následujícího výčtu konspirací, které se ukázaly být pravdivé, řadit i tragédii teroristických útoků z 11. září 2001 či atentát na prezidenta Kennedyho?     Experiment v Tuskegee:  40 let trvající lži o léčbě syfilidy Pohlavně
od 6.6.2023 2.3tis
Rakouský šlechtic po druhé světové válce přišel s neotřelým plánem ke sjednocení Evropy. Plán stojí na teorii budoucího smíšení ras, v jehož důsledku by měla vzniknout nová společnost, která již nebude tolik lpět na tradičních hodnotách.     Richard Mikuláš hrabě Coudenhove-Kalergi (1894–1972) byl rakouský šlechtic smíšeného původu. Jeho o
Atlas záhad
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Potěšení v době neandrtálské: Sporadické a praktické?
21stoleti.cz
Potěšení v době neandrtálské: Sporadické a praktické?
Jejich kroky a houževnatost je pravděpodobně dovedly až k branám Asie. Byli nesmírné zruční a jako první začali pohřbívat své mrtvé. Nyní ale vědce zajímá zcela jiná část jejich života – pravděpodobně
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Koření z domácí lékárny
panidomu.cz
Koření z domácí lékárny
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Francouzská revoluce odstartovala vlnu feminismu
epochaplus.cz
Francouzská revoluce odstartovala vlnu feminismu
Pravděpodobně první velkou bojovnicí za ženská práva se stala Francouzka Olympe de Gouges, která roku 1791 během francouzské revoluce sepsala Deklaraci práv ženy a občanky. Zahrnula do ní například po
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p