Skip to content

Talentovaný nacistický tyran Walter Schreiber pro CIA skrýval pokusy s drogami

Díky operaci Paperclip unikl jistému vězení. Místo, aby se po válce zodpovídal ze svých zločinů před soudním tribunálem, byl v tichosti převezen do USA, kde mohl dál pokračovat ve sporných experimentech na lidech.

Walter Schreiber, foto historycollection.com

Walter Schreiber (1893–?) je úzce spjat s tehdejších nacistickým režimem Třetí říše. V předválečném Německu působí jako chemik v textilní výrobě, po vypuknutí války ale získává místo na ministerstvu zbrojního a válečného průmyslu, kde začíná jeho hvězda strmě stoupat.

Stává se mimo jiné oficiálním prostředníkem mezi ministerstvem a nechvalně známým koncernem IG Farben, který má na svědomí insekticid Cyklon B používaný v koncentračních táborech k hromadnému vyvražďování.

Schreiber experimentoval na vězních z tábora Mauthausen, foto Wikimedia Commons
POKUSY NA VĚZNÍCH

Sám Schreiber na vězních provádí několik smrtících experimentů. V koncentračním táboře Mauthausen v roce 1943 například zkoumá efekt nedostatku potravin na nucené dělníky. V rámci experimentu tak začne skupině 150 vězňů místo už tak velice omezeného jídla podávat jím navrženou umělou pastu vyrobenou z použitého oblečení.

Ze 150 subjektů jich 116 umírá ještě před ukončením experimentu a Schreiber věc uzavírá s tím, že lidé nemohou přežít, pokud jsou krmeni pouze použitým oblečením. K čemu mohl být takový vědec Američanům prospěšný?

Projekt MK-ULTRA hledat sérum pravdy, foto allday.com
TALENTOVANÝ TYRAN

„Talenty Dr. Schreibera jsou pro USA tak důležité, že zdaleka převažují nad jakýmikoliv úvahami o jeho politickém pozadí,“ stojí ve zprávě z roku 1947, která vysvětluje, proč by za své zločiny neměl stanout před soudem.

Schreiberovy talenty Američané následně využívají k vývoji sarinu a tabunu, což jsou extrémně smrtící látky. Stále ještě zapálený nacista se na americké půdě stává ředitelem státní nemocnice, kde následně na nic netušících pacientech probíhají v rámci operace Artyčok utajované pokusy s řadou návykových látek.

U nemocných je například násilně navozována závislost na morfiu a poté je podávání látky náhle přerušeno. Jiným pacientům je, pochopitelně bez jejich vědomí a souhlasu, podáváno LSD či jiné drogy. Tyto experimenty jsou spojovány s projektem MK ULTRA a mají tajným službám pomoci najít vhodné „sérum pravdy“, které by bylo použitelné při výsleších.

Byl Schreiber zachráněn před spravedlností jen proto, aby mohl pokračovat v neetických pokusech pro americké tajné služby?

Foto: hermitjim.blogspot.com, allday.com, Wikimedia Commons, historycollection.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články