Domů     Záhady historie
Templářské srdce Kamenné Hory?
Mirek Brát
od Mirek Brát 11.9.2021
4.7tis
Ruiny zámku Grództwo. Někde pod nimi se možná nacházejí tajné templářské chodby.
384
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

V polském Dolním Slezsku najdeme okresní město Kamienna Góra (česky Kamenná Hora). V poslední době město získalo pozornost jako místo s tajemným podzemím, které využívali nacisté v době druhé světové války.

Podzemní prostory Kamenné Hory však sahají hlouběji do historie? Kam? Možná až k templářům!

Místo šlechtických erbů nyní zámek „zdobí“ četné zákazové tabule.  Ruiny zámku Grództwo. Někde pod nimi se možná nacházejí tajné templářské chodby. Cennou historickou památkou města Kamienna Góra  je i goticko-renezanční kostel sv. Petra a Pavla. I zde je šance na objevení středověkého podzemí. Město se i v současnosti hrdě hlásí ke katolické víře. Templáře by to jistě potěšilo.  Ruiny zámku si podmaňuje okolní vegetace.

I v současnosti se v tomto polském městě udržuje legenda, že první významnější obranné stavby zde vybudovali právě templáři. Teprve na nich byl postaven zámek Grództwo, který se po požáru v roce 1964 proměnil v ruiny, se kterými si tamní samospráva neví rady ani ve 21. století.

Ruiny zámku si podmaňuje okolní vegetace.

V základech tohoto renezančního šlechtického sídla se však vždy nacházely stavební prvky mnohem starších objektů. A pod nimi? Možná některá z dosud neobjevených templářských relikvií.

Cennou historickou památkou města Kamienna Góra je i goticko-renezanční kostel sv. Petra a Pavla. I zde je šance na objevení středověkého podzemí.

Tajemný Bafomet

Na existenci středověkého podzemí upozornili ve městě Kamienna Góra právě badatelé, kteří zde pátrali po mnohem mladších báňských aktivitách z časů druhé světové války. Spojení nejstarších dějin Kamenné Hory a templářského rytířského řádu nahrává i skutečnost, že právě v oblasti Dolního Slezska byli templáři nebývale aktivní.

Město se i v současnosti hrdě hlásí ke katolické víře. Templáře by to jistě potěšilo.

Z dokumentů arcidiecézního archivu v polské Wroclawi vyplývá, že by Dolní Slezsko mohlo být místem, kde jsou ukryty i nejhodnotnější templářské relikvie včetně Bafometa – tajemné modly, která zapříčinila, že byli tito křesťanští rytíři obviňováni z konverze k islámu.

Místo šlechtických erbů nyní zámek „zdobí“ četné zákazové tabule.

Templáři ve Slezsku

Templáři se do Dolního Slezska vypravili brzy po svém návratu ze Svaté země. Usadili se zde zejména v linii Sovích hor. Výzkum středověkého podzemí Kamenné Hory je teprve v počátcích. Již nyní se však zdá, že mezi slibné lokality bude jistě patřit i pozemek s neutěšenými ruinami zámku Grództwo.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 26.11.2021 1.5tis
V nedávné době se archeologům podařilo učinit nebývalý nález, jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven mezi léty 1000 a 800 před naším letopočtem na 1,4 kilometru dlouhém a 400 […]
od Pavel Polcar 25.11.2021 2.3tis
Zaniklé město Trója se rovněž jako Atlantida pokládalo za báji a výplod něčí představivosti. Německý obchodník a amatérský archeolog Henrich Schliemann (1822-1890) však svým nálezem umlčel veškeré negativní ohlasy. Inspirací mu byl antický básník, přesněji Homér, jenž ve svém významném eposu Ilias město opěvoval. Nejdříve výsměch Přes počáteční výsměch si Schliemann se svým objevem na […]
od Pavel Polcar 24.11.2021 1.3tis
Nedaleko pyramid v Gíze byla egyptskými a japonskými archeology objevena 26 metrů dlouhá lať, jež tvořila část lodi významného egyptského panovníka Chufua nebo také Cheopse (zemřel 2566 př. n. l.) ze 4. dynastie. O existenci lodi se vědělo již od 80. let minulého století, avšak její části byly nalézány postupně. Chufuova loď je právem označována […]
od Eva Soukupová 24.11.2021 3.0tis
V Římské říši zřejmě nebylo mocnější a obávanější legie. Muži z 9. legie procházejí tvrdým tréninkem. Jsou silní a disciplinovaní. A pak jejich vojsko náhle přestává existovat. Názory na to, co se s vojskem stalo, se různí.     Obávaná 9. legie se za svou dlouhou historii se účastní mnoha důležitých historických bojů. Tisíce mužů […]
od Mirek Brát 22.11.2021 2.4tis
Byla to největší a nejznámější antická knihovna. Nacházela se na pobřeží Středozemního moře v egyptské Alexandrii, městě založeném Alexandrem Makedonským během výbojů jeho armád do Severní Afriky. Požár této knihovny se dostal do učebnic. Méně je známé, že Alexandrijská knihovna vyhořela opakovaně. Kolikrát? Helénistický vládce Egypta Ptolemaios I. Soter velmi podporoval vědy a vzdělanost. Aby […]