27. září 1849: Básník a spisovatel Edgar Allan Poe odjíždí z Richmondu do New Yorku, kam ale nikdy nedorazí. Místo toho je v deliriu nalezen v Baltimoru, kde i záhadně umírá.
Domů     Záhady historie
Templářské srdce Kamenné Hory?
Mirek Brát
od Mirek Brát 11.9.2021
4.7tis
Ruiny zámku Grództwo. Někde pod nimi se možná nacházejí tajné templářské chodby.
384
SDÍLENÍ
4.7tis
ZOBRAZENÍ

V polském Dolním Slezsku najdeme okresní město Kamienna Góra (česky Kamenná Hora). V poslední době město získalo pozornost jako místo s tajemným podzemím, které využívali nacisté v době druhé světové války.

Podzemní prostory Kamenné Hory však sahají hlouběji do historie? Kam? Možná až k templářům!

Místo šlechtických erbů nyní zámek „zdobí“ četné zákazové tabule.  Ruiny zámku Grództwo. Někde pod nimi se možná nacházejí tajné templářské chodby. Cennou historickou památkou města Kamienna Góra  je i goticko-renezanční kostel sv. Petra a Pavla. I zde je šance na objevení středověkého podzemí. Město se i v současnosti hrdě hlásí ke katolické víře. Templáře by to jistě potěšilo.  Ruiny zámku si podmaňuje okolní vegetace.

I v současnosti se v tomto polském městě udržuje legenda, že první významnější obranné stavby zde vybudovali právě templáři. Teprve na nich byl postaven zámek Grództwo, který se po požáru v roce 1964 proměnil v ruiny, se kterými si tamní samospráva neví rady ani ve 21. století.

Ruiny zámku si podmaňuje okolní vegetace.

V základech tohoto renezančního šlechtického sídla se však vždy nacházely stavební prvky mnohem starších objektů. A pod nimi? Možná některá z dosud neobjevených templářských relikvií.

Cennou historickou památkou města Kamienna Góra je i goticko-renezanční kostel sv. Petra a Pavla. I zde je šance na objevení středověkého podzemí.

Tajemný Bafomet

Na existenci středověkého podzemí upozornili ve městě Kamienna Góra právě badatelé, kteří zde pátrali po mnohem mladších báňských aktivitách z časů druhé světové války. Spojení nejstarších dějin Kamenné Hory a templářského rytířského řádu nahrává i skutečnost, že právě v oblasti Dolního Slezska byli templáři nebývale aktivní.

Město se i v současnosti hrdě hlásí ke katolické víře. Templáře by to jistě potěšilo.

Z dokumentů arcidiecézního archivu v polské Wroclawi vyplývá, že by Dolní Slezsko mohlo být místem, kde jsou ukryty i nejhodnotnější templářské relikvie včetně Bafometa – tajemné modly, která zapříčinila, že byli tito křesťanští rytíři obviňováni z konverze k islámu.

Místo šlechtických erbů nyní zámek „zdobí“ četné zákazové tabule.

Templáři ve Slezsku

Templáři se do Dolního Slezska vypravili brzy po svém návratu ze Svaté země. Usadili se zde zejména v linii Sovích hor. Výzkum středověkého podzemí Kamenné Hory je teprve v počátcích. Již nyní se však zdá, že mezi slibné lokality bude jistě patřit i pozemek s neutěšenými ruinami zámku Grództwo.

Foto: autor
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.9.2022 38
Legenda o britském králi Artušovi by nebyla úplná, pokud bychom z ní vynechali hrad Kamelot. Právě v jeho pevných zdech se měl Artuš setkávat u kulatého stolu se svými rytíři. Pokud byste chtěli napsat Artušovi, Lancelotovi, Percivalovi, Tristanovi a dalším rytířům nějaký vzkaz před jejich zasedáním, jakou adresu byste na dopis napsali? A došel by vůbec? O […]
od Mirek Brát 24.9.2022 1.1tis
Debata o proutkaření by jistě byla v mnohém barvitější, než politická show v předvečer významných voleb. Naším cílem však není hodnotit tuto metodu, ale podívat se, jak na takové proutkaření pohlížela katolická či protestanská církev. Není to pěkný pohled, navíc to v něm docela i páchne sírou! Proutkaření vzniklo již v dávné historii, kdy se s ním zacházelo […]
od Mirek Brát 23.9.2022 2.7tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.0tis
Hitlerovi inženýři za války vkládají veškeré úsilí do vývoje „wunderwaffe“, zázračné zbraně, která nemá obdoby. Jejich inovativní přístup dalece předčí svou dobu, díky čemuž prý zvládnou navrhnout a sestrojit dosud nevídané akustické zbraně. Jakkoliv zavrženíhodné činy nacistická třetí říše pod vedením diktátora Adolfa Hitlera (1889–1945) páchá, nelze jí upřít neskutečný bleskový technologický vývoj, který se […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 3.1tis
Hora, na které se údajně začaly psát dějiny českých zemí, je obklopena řadou pověstí a záhad. V okolí Řípu bývají často pozorovány podivné světelné jevy a piloti malých letadel při přeletu nad Řípem údajně zaznamenávají nevysvětlitelné poruchy přístrojů. Nad plochou krajinou Středočeské tabule vystupuje už z velké dálky viditelný 455 metrů vysoký kopec. Tím je […]