Každý z nás je patrně má doma. Někdo je bere jako nutnou součást bytu, jiný si bez nich nedokáže útulný domov vůbec představit. Řeč je o rostlinách. Ale víme o nich skutečně všechno? Čtěte raději pozorně následující řádky. Možná své rostliny trápíte, aniž byste o tom měli ponětí!

Uschla vám nějaká rostlina bez zjevné příčiny? Nebo se nějaké vaší kytce daří tak, že vám ji chodí obdivovat všichni známí? Možná je to tím, jak se ke svým rostlinám chováte. Avšak nejde jen o pravidelné zalévání, teplotu nebo množství slunečního svitu.
Údajně také rozhoduje, jak s nimi hovoříte. Že je to velmi důležité, potvrzují výzkumy Američana Cleva Backstera (1924-2013), se kterými začíná už před šedesáti lety. Tehdy jej napadá, že na listy některých rostlin nasadí kontakty od speciálního přístroje, kterým bude sledovat jejich reakce na různé podněty.
Zjištěné zkušenosti jsou skutečně překvapivé. Rostliny zřejmě dovedou i na dálku poznat, jestli se k nim blíží někdo, kdo jim ubližuje!

KVĚTY PODLE NÁLADY
Americký vědec Cleve Backster už dlouhou dobu sleduje změny elektrické vodivosti listů rostlin. Tímto způsobem je údajně možné zjišťovat i emoce rostlin! K pokusům si pochopitelně vybírá takové, které mají tuhé listy.
Ideální je třeba fíkus. Právě u něho Backster objevuje reakci, údajně připomínající radost. Takový okamžik prý nastává ve chvíli, když se květina dočká zalití, nebo dokonce vlídného slova! Časem se prý začíná radovat, už když na dálku cítí přítomnost někoho, kdo se o ni dobře stará.
Badatel se proto domnívá, že květina nám své pocity dává najevo i svými květy. Kvete-li vám častěji, má vás asi skutečně ráda a vy se o ni zřejmě dobře staráte. Jde o převratná zjištění, která posouvají květiny blíže k našim čtyřnohým miláčkům? Skutečně se květiny dokážou chovat jako váš pes nebo kočka?

PROSÍM, NEDĚSTE NÁM ROSTLINY
Backster, který spolupracuje i s americkou CIA (Ústřední zpravodajská služba – pozn. red.), brzy nachází další následovníky, kteří jeho výzkumy potvrzují. Citlivé přístroje kromě pozitivních reakcí zaznamenávají i stres.
Do toho se prý rostliny dostávají v okamžiku, když jim někdo ubližuje. A tak jeden z výzkumníků popálí květinu žhavou cigaretou. Ručička přístroje rázem začíná dělat „psí kusy“. Poté údajně už jen stačí, aby se stejný člověk s cigaretou přiblížil k listu a na přístroji je okamžitě zřejmá velmi silná reakce.
Pokud by došlo k většímu poškození květiny, může prý svého tyrana „vycítit“ už v okamžiku, kdy jen vstoupí do místnosti. Pokud jsou Backsterovy závěry správné, lze je nějak prakticky využít? Dokáže třeba svojí reakcí identifikovat útočníka?
O takovém uskutečněném pokusu dosud nevíme, ale to ještě neznamená, že se o to nikdo nepokouší. Vzhledem k tomu, že Backster nějaký čas působí i u hlavní americké zpravodajské služby, nemůžeme tuto možnost jednoznačně vyloučit.
Každopádně objevy Cleva Backstera a jeho následovníků zřejmě otevírají bránu do doposud nepoznaných zákoutí života rostlinné říše. Čeho jsou ještě rostliny schopné? Je snad možné, že mají kromě emocí také další reakce, o nichž zatím nevíme?
Jan Zeman