Jedna obyčejná černobílá fotografie, pocházející zřejmě z roku 1900. Skupina mladých dělnic se nechala vyfotografovat, aby měly památku na léta strávená prací v mlýně v irském Belfastu, či podle jiného údaje v místní továrně na prádlo.
Ale to v souvislosti s uvedenou fotografií není podstatné. Pokud se pečlivě zahledíte na snímek, zjistíte, že tu cosi nehraje.
Dívky mají ruce překřížené v pase. Ale v první řadě stojících dívek u té čtvrté zleva jedna ruka přebývá. Jako by ji nějaká kamarádka objímala kolem ramen. Ale vedle ní už nikdo nestojí. Že by nějaký optický klam? I při podstatném zvětšení, viz další snímek, tomu nic nenasvědčuje.
Tuto anomálii zjistila i vnučka Linda v rodinném albu. Tou objímanou dívkou totiž byla její babička. Když se s fotografií pochlubila na sociálních sítích internetu, vzbudila velký ohlas. Samozřejmě nastalo vymýšlení různých variant, jak k tomu mohlo dojít.
Že by se dávný fotograf zabýval nějakou retuší, či by šlo o náhodné nařasení šatů? Vždyť i proporce ruky odpovídá skutečnosti.
Dnes pořízená fotografie by samozřejmě nebyla vůbec průkazná, neboť kdejaký amatér by byl schopen pomocí moderních programů fotografii upravit.
Ale tehdy takové možnosti nebyly a také, proč by se tím vůbec někdo zabýval? Sama vnučka Linda je přesvědčená, že jde opravdu o fotografii ruky ducha s její babičkou, kterou uchovává ve svém albu.
Je možné, že šlo o dívku z tehdejšího pracovního kolektivu. Asi v té době zemřela a tak chtěla věrné kamarádce zanechat důkaz svého přátelství i po smrti. Vyjádřila to při fotografování nenápadným objetím kolem ramen, zhmotněným právě jen té ruky?
To se dnes již nedozvíme. Babička si toho zřejmě musela být vědoma, ale nikdy na to neupozornila a k této záležitosti se nevyjádřila.