12. srpna 2000 dochází při cvičení v Barentsově moři k výbuchům na palubě ruské ponorky Kursk. O život přijde všech 118 členů posádky. Konstruktéři Kursku se pyšně ohánějí slovem „nepotopitelná“.
155 metrů dlouhé plavidlo s dvojitým trupem z kvalitní oceli, jedna z největších útočných ponorek všech dob, přesto končí tragicky.
Osudného dne Kursk operuje poblíž Severního pólu, když jeho činnost naruší dvě exploze. Těsně předtím vypálí dvě torpéda, oficiálně se má za to, že unikl peroxid vodíku sloužící k pohonu torpéda, který následně vyvolal řetězovou reakci. Nebo to bylo jinak?
Roku 2005 přichází francouzský režisér Jean-Michel Carré (*1948) s dokumentárním filmem, v němž tvrdí, že se Kursk v mezinárodních vodách srazil s americkou ponorkou Toledo a druhá americká ponorka, Memphis, na něj vystřelila!
Takový incident mezi mocnostmi by mohl rozpoutat klidně i 3. světovou válku, proto prý Rusko s USA dospějí k tiché dohodě. Ruský prezident Vladimir Putin (*1952) se postará o utajení okolností srážky.
Staňte se naším Premium čtenářem a odemkněte si tento i tisíce dalších skvělých článků.
Navíc od nás obdržíte i celou řadu hodnotných bonusů!
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.