V mysli geniálního vynálezce a konstruktéra se náhle vynořuje obraz nového předmětu. Srbský fyzik Nikola Tesla věc vidí do nejmenších detailů, přesto nejde o reálný objekt! Trpěl nadaný muž neznámou nemocí, nebo za vším stojí mnohem záhadnější jev?
Nikola Tesla (1856-1943) bezpochyby patřil mezi nejvýznamnější osoby 19. i 20. století. Vděčíme mu nejenom za fakt, že byl prosazen střídavý proud, ale především za několik klíčových objevů v oblasti elektrotechniky.
Patří mezi ně asynchronní motor, bezdrátová komunikace prostřednictvím radiových vln, stejně jako bezdrátový přenos elektrické energie, ale i mnohé další vynálezy. Myšlenkami zcela předběhl svou dobu, což dokazuje i jím sepsaný vlastní životopis.
Lze bez nadsázky říci, že tento muž změnil svět. Ale měl i zvláštní zážitky! „Pokud mi někdo řekl nějaké slovo, pak se předmět objevil neobyčejně zřetelně před mýma očima a já jsem často nedokázal odhadnout, zda je předmět reálný, či ne.
Velmi mě to obtěžovalo,“ vzpomínal později na podivný jev ze svého dětství. Trpěl tedy jakousi psychickou poruchou v podobě nezvyklých halucinací?
PRACOVAL TESLŮV MOZEK JINAK?
Tyto vize neexistujících objektů pak Tesla nemohl dlouho „vytlačit“ ze své mysli. Co za tím stálo? Během některých duševních poruch nebo nemocí vskutku lidé vidí neexistující předměty, nebo dokonce osoby.
Avšak Teslou popsaný jev lze velmi těžko k nějaké nemoci jednoznačně zařadit! A to přestože projevy jeho chování částečně nasvědčují Aspergerově syndromu, nebo snad i obsedantně kompulzivní poruše.
Stejně tak nebyla psychickou chorobou ani fyzikova schopnost sestrojit zcela nový stroj pouze v jeho mysli – často zcela bez použití konstrukčních nákresů! Anebo také abnormální schopnost zaslechnout velmi vzdálené zvuky.
Využíval tedy Teslův mozek mnohem větší část své kapacity, než je tomu u průměrného smrtelníka?! A pracoval poněkud jiným způsobem – včetně schopnosti nezvykle silné vizualizace?! To vše by objasňovalo jeho zvláštní vzpomínky…