17. dubna 1976: V cornwalllském Mawnanu je u kostelní věže spatřen Soví muž.
Domů     Tváře z Bélmezu stále překvapují. Projevuje se vyšší moc?
Tváře z Bélmezu stále překvapují. Projevuje se vyšší moc?
od 24.2.2023
3.3tis
362
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

Je tomu už více než 50 let, co se v nenápadné španělské vesnici začal odehrávat příběh jednoho z nejslavnějších a nejlépe zdokumentovaných případů paranormálních jevů v historii. Bélmezské tváře začaly jako skvrna v kuchyni. Dnes jde pro mnoho lidí o největší důkaz, že Bůh existuje a dává o sobě vědět.

Žádné náhodné skvrny. Na podlaze se jasně objevovaly zřetelné tváře a postavy. Obrazů se postupně objevila celá řada. Jde o nějaký důmyslný podvod? Tváře na kamenech nebo dřevě jsou často spojovány s Bohem.

Bélmez de la Moraleda. Tak zní celý název malé vesnice ležící ve stínu jihošpanělských hor. Záhada Bélmezských tváří začíná v kuchyni jedné zdejší obyvatelky – Marie Gomez Pereiry.

V srpnu 1971 chystá tato žena večeři pro svou rodinu, když vtom si všimne zvláštní skvrny na podlaze. V tu chvíli se ještě nic zvláštního neděje. Maria jednoduše vezme hadr a vodu a snaží se flek vyčistit.

Jenže se jí to nejen nedaří, ale skvrna dokonce postupně – během dalších dnů – začíná měnit tvar a zvětšovat se, až nakonec připomíná mužskou tvář. Rodina je v šoku a po celé vesnici se začíná šeptat, že se v domácnosti Marie Gomez děje něco skutečně podivného.

To však lidé ještě netuší, že tím celá záhada teprve začíná. Mohl si někdo z nebohé Marie ve skutečnosti celou dobu střílet?

Žádné náhodné skvrny. Na podlaze se jasně objevovaly zřetelné tváře a postavy.
Žádné náhodné skvrny. Na podlaze se jasně objevovaly zřetelné tváře a postavy.

Nová podlaha nepomůže

Uplyne necelý měsíc, kdy se události dají do pohybu ještě o poznání rychleji. Na cementové podlaze kuchyně se totiž objevuje další skvrna jasně připomínající tvář. To už to Maria nevydrží a společně s manželem informují o celé záležitosti starostu.

Zatímco se celá vesnice radí, co s tím, v kuchyni se objeví ještě několik dalších tváří – mužské i ženské, zřetelné i méně jasné. V tu chvíli padne rozhodnutí: jednu z tváří vysekat přímo z kamenné podlahy.

„Vykopali jsme jámu hlubokou až 2,8 metru,“ vzpomíná Miguel Gomez, syn paní Marie a muž, který po její smrti léta předvádí záhadu poutníkům a turistům.

Podle něj se v té době na místo nahrnuli nejrůznější výzkumnici tvrdící, že by vše mohlo způsobovat něco pod podlahou. „A skutečně. Našli jsme tam lidské kosti údajně z 12. století,“ dodává Miguel. Znamenalo to rozluštění záhady?

Středem pozornosti

„Váš dům leží na 700 let starém arabském pohřebišti,“ tvrdí badatelé rodině. Ta jen krčí rameny a nechává kuchyň znovu vybetonovat a položit novou podlahu. Většina lidí předpokládá, že tím celá záležitost skončí.

Jenže místo toho se na nové podlaze objevuje další tvář, a vedle ní další a další. Vše dostává navíc dynamický spád – některé tváře totiž během pár hodin mizí, aby se vzápětí objevily jiné. Nepatří jen mužům, ale i ženám, a dokonce dětem.

To už zprávy o tajemném zázraku letí do celé země. Na místo se vydávají nejen poutníci, novináři a věřící, ale také nejrůznější vyšetřovatelé paranormálních jevů.

Třeba legendární německý záhadolog Hans Bender, který aktivitu označil za nejdůležitější případ století, nebo sám viceprezident španělské parapsychologické společnosti José Luis Jordán (*1931). Ten je nicméně zpočátku velmi skeptický a vše považuje za podvod.

Tvrdí, že jsou skvrny vytvářené s pomocí nějakých pigmentů nebo chemických sloučenin.

Obrazů se postupně objevila celá řada. Jde o nějaký důmyslný podvod?
Obrazů se postupně objevila celá řada. Jde o nějaký důmyslný podvod?

Tajemství trvá

Nařčení z podvodu vede k mnoha analýzám (všechny vyloučily, že by šlo o barvu nebo chemický prostředek) a nakonec i k experimentu. Podlaha je vyfotografována, překryta a zabezpečena, aby se k ní nikdo nedostal.

A přesto, když je poté vše pod přísným dohledem kamer odkryto, je zjevné, že se tváře změnily a přesunuly. Definitivně tím vzniká bélmezský kult a z domu se stává poutní místo, které po desetiletí navštěvují lidé z celého světa.

Tváře se tam objevují dodnes, i když mnoho lidí tvrdí, že po úmrtí paní Marie v roce 2004, už méně často a s menší intenzitou. Přesto trvají spekulace o tom, co záhadu způsobuje. Vytváří snad obrazy neznámým způsobem jeden ze synů zesnulé paní?

Projevují se tímto způsobem mrtví, kteří byli na pozemku kdysi pohřbeni? Nebo je to skutečně projev nebeské síly?

Tváře na kamenech nebo dřevě jsou často spojovány s Bohem.
Tváře na kamenech nebo dřevě jsou často spojovány s Bohem.

Častá záhada

Tváře objevující se na kamenech, dřevě nebo třeba v půdě jsou poměrně častou záhadou, kterou si obvykle lidé spojují s Bohem. Nejčastěji tak věří, že jde o tvář trpícího Krista.

Případy známe už z 19. století. V roce 1897 zemřel ve Walesu děkan katedrály v Llandaffu John Vaughan. Dva týdny po jeho pohřbu se na západní zdi katedrály objevila vlhká skvrna, která se stále více podobala tváři. Pod ním se prý navíc rýsovaly iniciály Vaughanova jména.

V roce 1923 se zase na bílé omítce katedrály v Christchurchi objevil zřetelný obrys tváře dávno zesnulého děkana Henryho Lidella. Časem se tam navíc objevily obrazy připomínající další osoby.

Podobných případů existuje více a téměř vždy jde o záhadu, která nemá vysvětlení. Je to jen dílo lidí, kteří takto obratně manipulují s veřejností? Nebo to má nadpřirozený původ?

Foto: shutterstock.com, youtube.com, wikimedia.org
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 17.4.2024 441
V březnu 2011 se v malé pohraniční vesnici Dulali v nigerijském státě Bauchi odehrává něco neuvěřitelného. Několik stovek tamních obyvatel bezprostředně po ranní modlitbě v místní mešitě na obloze spatří jasné světlo a krátce poté začne z oblohy sestupovat obrovské létající město. Jsou v něm budovy, projíždějící auta a vychází z něj charakteristický hluk.   [gallery ids="139829,13983
od 17.4.2024 1.2tis
Podobají se lidem, ale jejich těla mnohdy pokrývají nazelenalé šupiny. Lépe než mezi ostatními lidmi se jim daří ve vodě s rybami. A na rozdíl od jejich ženských protějšků jsou popsáni řadou věrohodných svědectví! Co jsou rybí muži skutečně zač? Rybáři, mořeplavci a obyvatelé přímořských národů si už po staletí předávají příběhy, v ni
od 16.4.2024 1.8tis
Tajemný pláč a křik se rozléhá pustým lesem, kolem chátrajících osamocených budov se vznášejí záhadná světla a návštěvníků těchto míst se zmocňují nepříjemné pocity. To je jen krátký výčet anomálních jevů, s nimiž se prý lze setkat na okraji Mariánských lázní. Co dalšího se skrývá v šeru Slavkovského lesa? Kdysi oblíbené rekreační středisko
od 16.4.2024 2.2tis
Zámek Dřínov leží přibližně 12 kilometrů od Kroměříže. Na místě dnešního zámku kdysi stávala tvrz, vybudovaná na konci 14. století. Na Dřínově se během staletí vystřídalo mnoho majitelů a vzhledem k této skutečně bohaté historii není divu, že se i tento zámek velmi pravděpodobně stal též sídlem nejednoho ducha… Přízrak Bílé paní Nejznámější místní entitou
od 15.4.2024 2.3tis
Představa zvláštní záře, která obklopuje všechny živé tvory, pochází z orientálního východu. Toto pole energie má také reagovat na naše zdraví i duši. Vidět jej ale prý mohou jen vyvolení, kteří z něj pak dokážou mnohé vyčíst. Nebo ne? Je možné se něco takového naučit? V nemocnici panuje obvyklý ruch. Po chodbě neustále někdo přechází a z jednotliv
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
panidomu.cz
Bolest? Zkuste něco jiného než tabletku
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř