26. září 2020: Trevor Ross z města Inverness prý spatří lochnesskou příšeru poblíž části jezera, kde byla pozorována i dříve.
Domů     Zázraky
Učitelka církve Kateřina Sienská. I její ostatky jsou prý zázračné
Filip Appl
od Filip Appl 31.3.2020
6.0tis
Sv. Kateřina Sienská. Foto: dowym.com
510
SDÍLENÍ
6.0tis
ZOBRAZENÍ

Ve 14. století se Itálie zmítá v chaosu brutálního boje o moc. Katolická církev ztrácí své pozice a války mezi městskými státy jsou na denním pořádku. V takové době přichází na svět žena, která křesťanství ovlivnila jako málokdo před ní. S jakými zázraky je spojována Kateřina Sienská (1347–1380)?

Sv. Kateřina Sienská. Foto: dowym.com Silný vztah k víře provázel Kateřinu celý její život. Foto: Wikimedia Commons Hlava Kateřiny je dodnes vystavena pro poutníky. Foto: thedailybeast.com Italská Siena. Foto: mikestravelguide.com Bazilika Santa Maria Sopra Minerva. Foto: www.ilmessaggero.it

Kateřina se stává 24. dítětem v rodině sienského barvíře. Zprvu není ničím výjimečná, jenže to se zcela mění v jejích šesti letech, kdy se holčička náhle zastaví uprostřed rušné ulice. Vše kolem ní jako by se náhle změnilo, čas se zpomalil a odněkud se objevilo teplé světlo.

Toto mystické vidění předznamená osud Kateřiny. O rok později skládá slib, že zůstane pannou a již jako dítě žije v asketickém odříkání. Jaký je nakonec její osud?

Silný vztah k víře provázel Kateřinu celý její život. Foto: Wikimedia Commons

STIGMATA A LEVITACE

Postupně se Kateřina stává velmi známou nejen ve Vatikánu, ale i u evropské šlechty. Bojuje za jednotu církve, sepisuje celou řadu náboženských svitků a dopisů, které adresuje evropským vůdcům. Tvrdí, že se jí opakovaně zjevoval Bůh, který jí nakázal, aby se snažila o sjednocení všech věřících a o udržování míru v Evropě.

Někteří badatelé se ale dnes domnívají, že její chování hraničilo s šílenstvím. Často se prý sebetrýznila a držela brutální půsty, které jí nakonec dostaly až na smrtelnou postel. V roce 1378 zakládá u Sieny nový ženský klášter.

O dva roky později už má ale tak velké zdravotní potíže, že stěží zvládá docházet na mše. V roce 1380 umírá, příběh jejího jména tím ale zdaleka nekončí. „Celý její život je spojený se zázraky. Od tvrzení, že se na jejím těle objevila stigmata, až po údajnou schopnost levitovat během modliteb,“ píše americká publicistka Nina Strohlic. Co se dělo po smrti s jejími ostatky?

Italská Siena. Foto: mikestravelguide.com

JEN SAMÉ RŮŽE

Její odkaz s postupem času spíše roste, církev shromažďuje informace o zázracích, které se kolem její osoby odehrály, a v roce 1461 ji prohlašuje za svatou. Ještě předtím se ale odehraje zvláštní věc kolem jejích ostatků.

Po smrti je její tělo uloženo nejprve v Římě, konkrétně pod bazilikou Santa Maria Sopra Minerva. Jenže později se její hlava dostává na stovky kilometrů vzdálené místo – do italské Sieny. Jak se to stalo?

Legenda říká, že lidé ze Sieny chtěli mít relikvii v podobě ostatků budoucí světice, až nakonec zorganizovali tajnou exhumaci a krádež části ostatků – především hlavy. Něco se ale pokazilo a při odchodu zastavily zloděje stráže, které se okamžitě podívaly do vaku s hlavou.

Místo ní tam ale našly jen plátky růží. „Po příjezdu do Sieny se tato část těla opět zhmotnila,“ dodává Nina Strohlic. Pouhá pohádka, nebo příběh postavený na reálné události?

Bazilika Santa Maria Sopra Minerva. Foto: www.ilmessaggero.it

HLAVA LÁKÁ POUTNÍKY

Pravdou je, že i během těch 600 let od umístění hlavy do vitríny v sienském kostele, se kolem ní odehrálo několik podivných událostí a údajných zázraků. Jeden muž například tvrdil, že u hlavy spatřil svatozář, další zase přísahají, že díky modlitbám u relikvie byli vyléčeni z nejrůznějších chorob či byla uzdravena jejich vleklá zranění.

Ani to ale není vše, někteří věřící jsou přesvědčení, že je možné se díky zvláštní auře a pozitivní energii celého poutního místa zbavit i psychických problémů, jako jsou deprese a bolesti hlavy. Zajímavá je i zachovalost relikvie, která je po tak dlouhé době neuvěřitelná, mnozí to dokonce považují za další zázrak a důkaz toho, že si ženu vyvolil Bůh.

Je tomu skutečně tak, nebo jsou to všechno jenom nepodložené příběhy vyprávěné tamními průvodci a duchovními, jak tvrdí skeptičtěji založení výzkumníci?

Hlava Kateřiny je dodnes vystavena pro poutníky. Foto: thedailybeast.com
Foto: dowym.com, thedailybeast.com, www.ilmessaggero.it, Wikimedia Commons, mikestravelguide.com
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 24.9.2022 169
Za jeho mystickým leskem, který si cení šperkaři po celém světě, se totiž skrývají i mimořádné esoterické schopnosti. Právě díky nim je vyhledávaným talismanem a sličným pomocníkem pro každodenní život.     Často se tvrdí, že měsíční kámen je především kamenem žen, prospěje ale i mužům a dětem. Ochrání na cestách, pomůže s rozbouřenými hormony […]
od Pavel Polcar 16.9.2022 3.0tis
Megalitické památky jsou rozšířeny po celém světě, především pak v pobřežních oblastech. Co se týče Evropy, zde kameny obvykle pochází z období eneolitu a doby bronzové, s výjimkou Britských ostrovů, Portugalska a Francie, kde megality spadají do neolitu. Velice početné jsou bretaňské megality, které mimo jiné lákají také svou rozmanitostí. Cestou po pobřeží Středozemního moře […]
od Pavel Polcar 15.9.2022 3.7tis
Bazilika Zvěstování Panny Marie v severoizraelském Nazaretu je největším kostelem Blízkého Východu. Jedná se v pořadí o pátý kostel, vystavěný nad malou skalní jeskyní, jež se ve 2. století stala poutním místem. Legenda praví, že právě zde se měl Panně Marii zjevit archanděl Gabriel. V 60. letech byly ve zdejší oblasti prováděny archeologické vykopávky, které […]
od Pavel Polcar 13.9.2022 3.5tis
Ve 13. století se podařil transport Mariina domu z Nazareta do Loreta. Tehdy panoval neklid, doba to byla zmítaná křižáckými výpravami a válkami, zejména ve Svaté zemi v Palestině. Podle legend andělé zajistili, aby nemohlo dojít ke zničení Mariina domu. Psal se 10. květen 1291, kdy nebeští poslové nadzdvihli budovu a plynulým letem ji přenesli […]
od Adriana Vojtíšková 8.9.2022 2.6tis
Nalézáme se v Epiru, oblasti, která je dnes rozdělena mezi Řecko a Albánii. Tohle místo dokázalo zastínit i slavnou věštírnu v Delfách. Vítejte v Dodóně, kde se již přinejmenším 2000 let před naším letopočtem uctívá bohyně země Gaia a později se tu věští s požehnáním božské Dione.     Kdo to je Dione? Nejslavnější z […]