21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Vesmír a technologie
UFO v Itálii zastavilo fotbalový zápas!
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 8.1.2019
5.8tis
668
SDÍLENÍ
5.8tis
ZOBRAZENÍ

Je klasický sychravý podzimní den. Přesně takový, jaký by obyvatelé Toskánska mohli v druhé polovině října očekávat. Ani to je ale neodradilo a na fotbalový stadion toho dne dorazilo deset tisíc fanoušků.

Všichni se přišli podívat ligový zápas mezi mocnou Fiorentinou a jejím místním rivalem, klubem Pistorese. Místo toho se dočkali úplně jiné podívané…

Na tribunách fotbalového stadionu v italské Florencii se těsnají fanoušci, kteří z plna hrdla podporují svůj oblíbený klub. Krátce po začátku druhého poločasu se však stadion na okamžik ponoří do zlověstného ticha a pak se tribunou ozve mohutný křik.

Jenže jinak oddaní diváci vůbec nesledují dění na hřišti. Jejich oči se upírají na nebe. I fotbalisté přestávají hrát a obrací zrak vzhůru, míč se bez povšimnutí kutálí mimo hřiště. Nikoho nezajímá. V centru dění je teď obrovský tajemný objekt, který se nad přeplněným stadionem vznáší.

Je středa 27. října 1954 a nad Florencií přelétává jedno z nezáhadnějších UFO novodobých dějin…

DVA DOUTNÍKY Z NEZNÁMA

Zpráva rozhodčího o průběhu zápasu suše konstatuje, že hra byla pozastavena, protože diváci viděli něco na obloze. Vyprávění svědků se však nese v mnohem více vzrušujícím tónu. „Vzpomínám si na všechno od A do Z.

Bylo to něco, co vypadalo jako vejce, které se pomalu, pomaličku pohybovalo. Všichni se dívali vzhůru. A také tam byly nějaké třpytky sestupující z nebe, stříbrné třpytky,” líčí fotbalový hráč Ardico Magnini (*1928), který byl toho dne na hřišti.

„Byli jsme naprosto v šoku, nic takového jsme dřív neviděli,” dodává rozrušeně. Gigi Boni, celoživotní fanoušek Fiorentiny, stál v době úkazu na tribuně a možná viděl víc, než hráči na hřišti.

Nejspíš proto se jeho popis objektů mírně liší. Boni dokonce zmiňuje několik těchto objektů. „Pohybovaly se velmi rychle a pak se zastavily. Celé to trvalo několik minut. Tím jak vypadaly, mi připomínaly kubánské doutníky,” tvrdí. Co tehdy desítky tisíc svědků v Toskánsku viděly?

Proletělo nad stadionem UFO?

TELEFONY SE NEZASTAVÍ

Popsaná situace mnohdy bývá interpretována jako davová hysterie. Jenže tady takové vysvětlení neuspěje. UFO totiž nesledují jen hráči a fanoušci na stadionu. Četná hlášení o výskytu neznámých objektů přicházejí z mnoha měst po celém Toskánsku.

A to nejen 27. října, ale i během několika následující dnů. Několik svědků nezávisle na sobě také tvrdí, že nad obcí Prato na severu Florencie pozorovali paprsek bílého světla. Tehdejší redaktor florentského deníku La Nazione Giorgio Batini v televizním rozhovoru v roce 2003 vzpomíná, jak v redakci toho dne neustále řinčely telefony.

Během krátké chvíle prý obdrží stovky telefonátů, které mu oznamují UFO nad městem. Výhled z jeho kanceláře je ale blokován katedrálou a tak novinář běží na střechu budovy, odkud sám spatří to, o čem ostatní mluví.

Na obloze se vznáší lesklé objekty, které se pohybují rychle směrem ke katedrále. V dalších dnech tisk obsáhle informuje o objektech a snaží se najít odpověď na jedinou otázku – Co byly tyto objekty zač a odkud přišly?

VIDĚLI JSME MIMOZEMŠŤANY!

Fanoušek Gigi Boni má pro úkaz jedinou odpověď: „Myslím, že to byli mimozemšťani. To je to, čemu věřím. Nemám jiné vysvětlení.“ S tím souhlasí také další hráč Romolo Tuci. „V té době každý mluvil o mimozemšťanech, všichni mluvili o UFO.

A my jsme tu zkušenost zažili. My jsme je viděli na vlastní oči,“ prohlašuje Tuci. Jako desetiletý chlapec vše pozoruje také pozdější ufolog a šéf italské centra pro UFO Roberto Pinotti.

Ten je fascinován zejména spadem podivných lesklých vláken, který přelet objektů doprovázel. Pro tento fenomén se vžije označení „andělské vlasy”. Jev je zaznamenáván po celém světě, ale zda má  přímou souvislost s neznámými objekty, je předmětem spekulací.

„Faktem je, že v době, kdy byly nad Florencií pozorovány UFO, došlo ke spadu podivné lepkavé hmoty,” uvádí Pinotti.

„Problém byl, že se rychle rozpadala. Vzpomínám si, jak byly za dne střechy domů pokryty bílou hmotou, která se do hodiny vypařila jako sníh.“ Jsou vlákna spojena s UFO, nebo došlo nad Itálii ke dvěma fantastickým a nevysvětlitelným úkazům zároveň?

Mohou být tzv. andělské vlasy dílem mimozemšťanů?

ODKUD PADAJÍ ANDĚLSKÉ VLASY?

Novinář Giorgio Batini je vlákny fascinován také. Proto okamžitě seběhne ze střechy sídla deníku a nasbírá do sklenice vzorky, se kterými poté spěchá k Institutu chemických analýz na univerzitě ve Florencii.

Když záhy zjišťuje, že ostatní udělali totéž. Laboratoř vedená respektovaným vědcem profesorem Giovannim Cannerim posléze provede rozbor vláken. Podle výsledků hmota obsahovala bór, křemík, hořčík a vápník.

Nebyla radioaktivní. V průběhu analýzy byla vlákna bohužel zničena, takže nebylo možné provést později důkladnější zkoumání. Zajímavý pohled se však naskytl portugalskému profesoru jménem Guedes Joaquim Amaral, který zkoumá andělské vlasy při jiné příležitosti.

Když se pokusí umístit vzorky mezi dvě sklíčka, aby si je prohlédl pod mikroskopem, začnou se jejich mikroskopické částice chovat jako inteligentní tvorové. „Zvedalo to ruce a tlačilo to na sklo, jako nějaká inteligentní bytost, nebo jako hmyz bránící se rozmáčknutí,“ vzpomíná svědek. Znamená to, že andělské vlasy jsou neznámou formou života?

UFO JE JEN MÝTUS!

Zatímco většina Italů je přesvědčena, že objekty nad Toskánskem i podivná vlákna jsou mimozemského původu, američtí odborníci jako obvykle hovoří jinak. Pilot a astronom James McGaha, který údajně strávil více než 40 tisíc hodin pozorováním noční oblohy a mnoho hodin v kokpitu amerických stíhaček, tvrdí, že je naprosto nemyslitelné, aby vlákna pocházela z jakhokoliv létajícího objektu.

Věda podle něj tuto možnost zcela vylučuje. „Celá ta věc s UFO není nic jiného než mýty a pověry zabalené do myšlenky, že nějací cizinci sem přicházejí, aby nás zachránili, nebo zničili,“ tvrdí. Mluví ale vědec pravdu, nebo se snaží cosi zatajit?

JSOU TO  JEN PAVOUCI

McGaha prý pro incident z roku 1954 našel velmi jednoduché vysvětlení. Šlo prý o migrující pavouky! Existují totiž druhy  pavouků, které dokáží splést dohromady obrovský chuchvalec pavučin, který je pak unášen větrem.

Po větru migrující pavouci byli údajně spatřeni i ve výškách přes 4 kilometry nad zemí. To, co pozorovali fotbaloví fanoušci, byli podle McGahala Sluncem ozářené pavučiny. Část pavučin se snesla k zemi a vznikl tak fenomén andělských vlasů.

Astronom už však nedokáže vysvětlit, jak by se mohly pavučiny během hodiny rozplynout a proč ve vláknech nebyl nalezen jediný pavouk. Že by jeho vysvětlení nebylo zcela správné? Také další výsledky rozboru vláken, která se v průběhu let snesla na různých místech na Zemi, prý vylučují, že by šlo o pavučiny.

Skeptici věří, že za vším jsou obyčejní pavouci.
Foto: www.openminds.tv, 1.bp.blogspot.com, assets.atlasobscura.com, home.bt.com
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.7tis
V roce 2019 byl díky projektu Event Horizon Telescope pořízen vůbec první snímek černé díry. Před několika dny si projekt připsal další prvenství, když zveřejnil první snímek gigantické černé díry ve středu Mléčné dráhy.     Projekt Event Horizon Telescope je velká soustava teleskopů sestávající z globální sítě radioteleskopů, díky nimž získává data potřebná k […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
O tom, že každé vesmírné těleso má svůj charakteristický zvuk, víme již dlouho. Nedávno vědci z NASA pořídili zvukový záznam akustických vln šířících se plynem v okolí supermasivní černé díry v souhvězdí Persea. Záznam, který pochází z černé díry vzdálené 250 milionů světelných let, byl vytvořen pomocí procesu známého jako sonifikace, který spočívá v přeměně […]
od Eva Soukupová 16.5.2022 1.7tis
Vynálezce z německé univerzity sestrojil zařízení, které nepřetržitě sleduje dění na obloze a za pomoci umělé inteligence vyhodnocuje původ zaznamenaných objektů. Autor vynálezu nyní doufá v celosvětovou síť kamer pro detekci UFO. Nenápadná šedá krabice umístěná na budově Univerzity Julia Maximiliána ve Würzburgu ukrývá převratný kamerový systém SkyCAM-5, který využívá umělou inteligenci k odhalování neidentifikovaných […]
od Adriana Vojtíšková 16.5.2022 3.0tis
Byl antrax biologická zbraň, na titulce kterého sportovního magazínu není radno být a vážně je měsíční prach jedovatý? Čtěte dál…      OTÁZKA 1.: Byl v tajném sovětském zařízení vyráběn antrax  jako biologická zbraň? Jedna malá chyba, která vyústí ve smrt desítek lidí. To je katastrofa, která se stane v roce 1979 v bývalém sovětském […]
od Mirek Brát 14.5.2022 791
Dnes jeho jméno už žádné velké vášně nebudí, v minulosti však Apollónius z Tyany vzbuzoval pozitivní, nebo naopak negativní reakce. V každém případě nenudil…Už pozdní antika ho srovnávala s Ježíšem. Život a doba Apollónia z Tyany patřily do prvního století našeho letopočtu. Rodák z města na území dnešního Turecka se proslavil nejen jako filozof, ale i jako cestovatel. Jeho výpravy vedly […]