3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     UFO ze Shawbury: Neznámé letouny spatřila i armáda!
UFO ze Shawbury: Neznámé letouny spatřila i armáda!
od 20.9.2023
3.0tis
UFO nad Shawbury nakonec spatří stovky lidí. Jak ale pozorování vysvětlit?
316
SDÍLENÍ
3.0tis
ZOBRAZENÍ

Za poslední desítky let byly nahlášeny tisíce pozorování UFO. Málokteré z nich je ale tak podrobně zdokumentované a s tolika svědky jako to, které se objevilo v závěru března 1993 v anglické oblasti Shawbury.

Co se ukrývalo za podivnými světly prohánějícími se po obloze nad Britskými ostrovy?

UFO nad Shawbury nakonec spatří stovky lidí. Jak ale pozorování vysvětlit? Zatímco britská armáda tentokrát ani nemlží ani neuklidňuje, ministerstvo obrany se dlouhé roky tváří, že jsou všechna pozorování vymyšlená. Proč k tomu došlo? Navštívili Shawbury a okolí opravdu mimozemšťané? Nebo lze zvláštní světla vysvětlit i jinak? Existenci UFO dnes už nepopírá ani americká vláda. Je na čase se na ně dívat jinak?

Nad městem Shawbury v západní Anglii se rozprostírá jasná noční obloha, ze které pomrkávají hvězdy. Šestnáctiletý mladík právě opouští bowlingový klub na severním okraji města, kde na částečný úvazek pracuje, a míří domů.

Desetiminutová procházka se ale tentokrát protáhne. Asi 100 metrů od domu totiž chlapce zaujme podivný trojúhelníkový objekt na obloze! Chvíli ho v úžasu sleduje a nedokáže si vysvětlit, o co jde.

Jako kadet, který se připravuje na dráhu profesionálního vojáka, moc dobře zná všechny známé typy letadel, a tohle nic podobného nepřipomíná.

„Nad dvěma zadními body trojúhelníku jsem si všiml slabé červené až oranžové záře a vpředu byl trojúhelník ozářený jasným bílým světlem, které se pohybovalo sem a tam, jako by něco hledalo,“ píše již jako dospělý muž o mnoho let později. Co se podle jeho vlastních slov dělo dál?

Zatímco britská armáda tentokrát ani nemlží ani neuklidňuje, ministerstvo obrany se dlouhé roky tváří, že jsou všechna pozorování vymyšlená. Proč k tomu došlo?
Zatímco britská armáda tentokrát ani nemlží ani neuklidňuje, ministerstvo obrany se dlouhé roky tváří, že jsou všechna pozorování vymyšlená. Proč k tomu došlo?

Stane se slavným ufologem

Zmíněný mladík se jmenuje Darren Perks a dnes je známý právě především díky svému zážitku z 30. března 1993, kdy se UFO nad Britskými ostrovy objevilo.

Darren, který se později stává nadšeným ufologem a záhadologem, ve svých vzpomínkách popisuje další počínání zvláštního letounu. „Pohyboval se velmi pomalu, téměř rychlostí chůze, a vydával takový slabý bzučivý zvuk.

Také jsem cítil teplo a měl silný pocit, že mě to sleduje nebo že to o mně alespoň ví,“ píše s tím, že objekt přeletěl nad domem a pokračoval do nerovného terénu dál. V jednu chvíli prý neuvěřitelně zrychlil, přičemž ale neudělal žádný zvuk.

Po incidentu se Perks začíná zajímat, zda byl jediný, kdo podivný jev spatřil. A s překvapením zjišťuje, že ani zdaleka. UFO ze Shawbury, jak se mu dodnes přezdívá, nahlásilo množství lidí. Která jejich svědectví se dodnes nepodařilo racionálně vysvětlit?

Navštívili Shawbury a okolí opravdu mimozemšťané? Nebo lze zvláštní světla vysvětlit i jinak?
Navštívili Shawbury a okolí opravdu mimozemšťané? Nebo lze zvláštní světla vysvětlit i jinak?

Viděly je stovky lidí!

Dnes už si můžeme dát dohromady některá fakta. K pozorování došlo v noci v anglických oblastech Devon, Cornwall a West Midlands, kde neznámé objekty spatřily stovky lidí. Vůbec první oznámení přichází kolem půl deváté večer ze Somersetu.

Jeden z tamních policistů hlásí svému ústředí, že vidí dva podivné objekty, letící těsně u sebe. Následuje celá řada dalších svědectví.

Jeden občan z městečka Rugeley dokonce UFO sledoval ve svém autě a popsal ho jako 200 metrů dlouhý objekt, který přistál v jednom poli, ale vzápětí zmizel.

Většina dalších svědků popisuje jen dvojici bodových světel letících v přesném rozestupu, které následuje třetí trojúhelníkový objekt. Známá je třeba výpověď rybářů, kteří byli na nočním lovu na řece, nebo staršího páru, který se vracel domů po venkovní cestě.

UFO podle jejich výpovědi proletělo nad jedním z polí, na kterém se pásly krávy. Ty měly během přeletu stát tiše uprostřed pole v dokonalém kruhu. Jak se k vlně pozorování postavila britská armáda?

Existenci UFO dnes už nepopírá ani americká vláda. Je na čase se na ně dívat jinak?
Existenci UFO dnes už nepopírá ani americká vláda. Je na čase se na ně dívat jinak?

Událost dosvědčí i důstojník

Za normálních okolností by zřejmě armáda vydala nějaké uklidňující stanovisko. V tomto případě ovšem museli i její zástupci připustit, že se stalo něco podivného.

Kolem jedné hodiny v noci totiž tajemné objekty pozoruje i vojenský meteorologický důstojník Wayne Elliot. Popisuje svým nadřízeným tělesa o velikosti velkého dopravního letadla, které vydávají nízkofrekvenční dunivý zvuk.

A co víc, v jednu chvíli neuvěřitelně zrychlují a běhemněkolika vteřin mizí z dohledu! „Wayne byl zkušeným důstojníkem Královského letectva a pravidelně pozoroval letadla a vrtulníky.

To, o čem mi ale po téhle noci vyprávěl, bylo zcela jiné než cokoliv, co spatřil ve svém životě,“ vypráví britský ufolog a novinář Nick Pope (*1955), který do roku 2006 zastával post hlavního úředníka pro vyšetřování UFO na britském ministerstvu obrany. O co tedy šlo?

Foto: Pxfuel
Lokalita:
reklama
Související články
od 1.12.2023 2.5tis
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajně detekovaný už v roce 1954, tedy tři roky předtím, než lidstvo vyslalo na orbitu první družici. Jak je to možné? Jde o stroj patřící cizí rase?
od 29.11.2023 3.3tis
Internetoví badatelé a konspirační teoretici tvrdí, že v Antarktidě byla objevena nová pyramida. Zachycovat ji mají nedávno pořízené satelitní snímky, na kterých je skutečně patrná poměrně pravidelná struktura připomínající pyramidu. Podle vědců jde o přírodní geologický útvar, alternativní teorie ale hovoří o neznámé starověké civilizaci, která kdysi Antarktidu obývala. [gallery ids="134362,13
od 26.11.2023 2.9tis
Existuje na Marsu život? Nové poznatky do této odvěké debaty přinesl mezinárodní týmu vědců, kteří po prozkoumání fotografií z různých marťanských misí, dospěli k překvapivému závěru. Na povrchu Rudé planety se podle nich vyskytují živé organismy podobné pozemským houbám. Před rokem se na stránkách odborného mezinárodního časopisu Advances in Microbiolog
od 23.11.2023 3.4tis
Na první pohled jen další objev dosud neznámého tělesa v naší sluneční soustavě. Pod názvem Goblin se ale ukrývá relativně nově objevená planetka s označením TG387. Podle některých vědců potvrzuje existenci mnohem větší a také nebezpečnější legendární planety Nibiru. O té se přitom věří, že v budoucnu může ohrozit Zemi! Planetka Goblin je skutečně
od 22.11.2023 3.0tis
  Shromážděný dav napjatě čeká, až sluha odemkne zámek do zapečetěné místnosti. „To není možné,“ hlesne kdosi, když se dveře otevřou. Uvnitř pokoje se totiž otáčí obří kolo. To přitom před dlouhými šesti týdny rozpohyboval hodinář Johann Bessler. A stroj bez vnějšího zdroje energie stále pracuje! Jde o geniální vynález, nebo o důmyslný švindl?   [gallery ids="133994,133995,13399
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Utajený románek s kolegou?
nasehvezdy.cz
Utajený románek s kolegou?
Herečka Hana Holišová (43) je velká tajnůstkářka. Je však přece jen možné, že někoho má. Může být jejím tajným partnerem sympatický kolega ze seriálu Jiří Hána (47), jak se spekuluje? Je až s podivem
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
V zajetí tajemných bytostí!
skutecnepribehy.cz
V zajetí tajemných bytostí!
Ještě dnes mívám záchvaty strachu, když si na to vzpomenu. Když se ke mně začaly ty postavy blížit, loučila jsem se se životem. V současnosti bydlím v poměrně velikém městě, ale dětství a dospívání jsem strávila v menší vesnici. Odstěhovala jsem se až v době, kdy jsem se dostala na vysokou školu, a pak jsem
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
21stoleti.cz
Modrá krev ostrorepa: Drahocenná surovina biomedicíny v ohrožení?
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
epochaplus.cz
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Malárie a stavba Panamského průplavu
epochaplus.cz
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností