Jsou 60. léta 20. století a vesmírné závody mezi USA a SSSR jsou v plném proudu. Američané právě vysílají do vesmíru v pořadí již 14. kosmickou loď s posádkou.
Během letu Gemini 4 pořizují astronauti na oběžné dráze snímky pozemského terénu se zaměřením na velké kruhové struktury, které by mohly pocházet od dopadu meteoritů. Vznikají tak první fotografie tzv. Oka Sahary.
Úchvatné skalní struktury ležící na okraji vyprahlé pouště. Jde o pozůstatek nárazu tělesa z dávných dob?
Guell al-Richat neboli Oko Sahary. Tak se nazývá prazvláštní soustava obřích skalních prstenců ležících v africké Mauretánii, na okraji saharské pouště.
O kruhové struktuře s průměrem kolem 50 kilometrů přitom dlouhou dobu nikdo nevěděl a o záhadě se tak začalo hovořit právě až s rozvojem satelitů a pořizováním snímků z vesmíru.
Richat totiž připomíná zkamenělé soustředěné kruhy na vodě, což v kombinaci s úchvatnou okolní krajinou vytváří z výšky podobu oka. Ačkoliv domorodci o místě vědí, nijak zvlášť se o něj nezajímají. Jinak je tomu s vědci.
Francouzský dobrodruh a badatel Théodore Monod (1902–2000) mezi prvními zjišťuje, že jde o místo s neuvěřitelným množstvím archeologických pokladů.
Stovky tisíc let staré kosti zvířat, pozůstatky kamenných nástrojů dávných předků a řada dalších objevů dělají z Richatu jedno z nejcennějších míst světa. Proč se mnozí lidé domnívají, že právě zde se nacházela legendární Atlantida?
CO NAPSAL PLATÓN?
O Atlantidě píše ve své době už antický filosof Platón (427 př.n.l.–347 př.n.l.) a jeho popis na Richat až podezřele sedí.
„Podle Platóna byl ostrov kruhový, rozdělen na soustředné kruhy země a vody,“ píše francouzská spisovatelka a badatelka Antoine Gigal.
Její kolega Francouz Orlando Santos i na základě toho věří, že toto údajné centrální město Atlantidy mohlo být kdysi dávno zatopeno Atlantickým oceánem.
Později se ale kvůli velkým zemětřesením znovu vynořilo a po mnoha tisíciletích změnilo svou tvář. Ostatně zmínky o pokročilé civilizaci ležící někde v severní Africe najdeme v dílech mnoha autorů napříč historií a otázky vzbuzují i jiné archeologické nálezy.
V současnosti se opatrně hovoří o dalším podrobnějším dlouhodobém výzkumu v Richatu. Pokud k němu opravdu dojde, mohlo by to definitivně potvrdit nebo vyvrátit podezření, že právě zde se nacházelo hlavní město tajemné Atlantidy.